Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 

Cum definesti tehnologiile cele mai folosite

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
leny29

leny29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 17.06.2013
Salut,

Cum as putea sa defines de exemplu intr-un contract, ce inseamna technologii legate de software development normale, care nu sunt nisa adica care sunt folosite de marea majoritate a companiilor, si nu sunt ceva extravagant inventat de o universitate si folosit doar de 5 companii.

Ma gandesc la in raport de la Gartner sau de la IDC care au in rol mai horizontal.

De exemplu prin tehnologii normale inteleg : Java, Javascript, angular, python, Jboss, Oracle Midleware, Dockers,Blockchain

Prin tehnologii care sunt de nisa de exemplu Khaldi care se ocupa de voice recognition.

E vre-o modalitate sa definesc ce este normal acum si ce o sa fie normal in urmatoriii ani, de exemplu daca o sa apara un nou limbaj de programare de la Google/apple, la inceput o sa fie folosit doar de cativa, dar dupa cativa ani, poate sa devina mai cunoscut si mai popular, si atunci as vrea sa pot sa prind in definitia asta limbajul asta de programare nou.

Sper ca m-am facut inteles, daca nu pot sa clarific.

Va multumesc

Edited by leny29, 10 July 2020 - 12:18.


#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007
https://xkcd.com/927/ ?

Intr-un contract, adica vrei sa bati palma acum ca peste x ani sa ti se permita sa folosesti limbajul Y inca neinventat, dar poate la moda atunci?

#3
CryTeku

CryTeku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 29.11.2013
Nu poti sa imparti in cele doua categorii: tehnologii normale si tehnologii anormale.

Exista doar limbaje populare, folosite mai des de catre programatori si limbaje mai de nisa (ca tot ai adus vorba) de catre anumite firme pentru propriile produse.

De asemea, nu prea poti sa le bagi pe toate in oala si sa zici ca java e mai popular ca si maven - sunt doua lucruri diferite, ar trebui cumva sa le compari pe categorii.

#4
leny29

leny29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 17.06.2013

 dani.user, on 10 iulie 2020 - 12:17, said:

https://xkcd.com/927/ ?

Intr-un contract, adica vrei sa bati palma acum ca peste x ani sa ti se permita sa folosesti limbajul Y inca neinventat, dar poate la moda atunci?

Da

#5
CryTeku

CryTeku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 29.11.2013
Sa vin cu o completare, ca nu mai pot sa editez... evolutia unei "tehnologii" este greu de estimat pentru ca este foarte usor influentabila si, cel mai important, ea evolueaza tinand cont de gusturile fiecaruia.
Daca vrei sa citesti despre cum o tehnologie creata intr-o universitate a ajuns sa aiba un impact international, poti vedea Scala - daca nu ma insel, limbajul a fost creat pe la inceputul anului 2000, limbaj bazat pe JVM, a stat cativa ani ca si limbaj intern la o universitate, apoi s-au gandit ca ar putea fi folosit si de altii si sa-l faca public... si au avut succes.

Edited by CryTeku, 10 July 2020 - 12:42.


#6
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007
Daca e pomenita tehnologia in https://insights.sta...com/survey/2020 o fi destul de populara.

Pe de alta parte, populara != des folosita, pe site neaparand Microsoft Excel, Microsoft Sharepoint, Oracle Middleware sau diverse alte sisteme.

Edited by dani.user, 10 July 2020 - 12:44.


#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Tu vrei dar cealalta parte din contract vrea?!

Edited by neagu_laurentiu, 10 July 2020 - 12:41.


#8
leny29

leny29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 17.06.2013

 CryTeku, on 10 iulie 2020 - 12:19, said:

Nu poti sa imparti in cele doua categorii: tehnologii normale si tehnologii anormale.

Exista doar limbaje populare, folosite mai des de catre programatori si limbaje mai de nisa (ca tot ai adus vorba) de catre anumite firme pentru propriile produse.

De asemea, nu prea poti sa le bagi pe toate in oala si sa zici ca java e mai popular ca si maven - sunt doua lucruri diferite, ar trebui cumva sa le compari pe categorii.
Ca sa simplificam discutia poti sa consideri aceasi intrebare doar pentru o singura categorie. De exemplu pentru limbaje de programare, cum pot sa defines eu acum ce o sa fie "normal/popular/mainstream" in 5 ani.

Am cautat ceva inainte sa postez intrebarea, nu am gasit o definitie precisa, de aia ma gandeam la Gartner, IDC, Forrester.

O alta idee at fi pe baza market share, dar unde sa pun bara, adica 10% market share e normal sau e nisa? si cine face studiul sa vada care e market share?

P.S. Nu stiu ce are editorul asta ca imi tot corecteaza prost ce scriu

#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Daca va intelegeti, luati top N de aici: https://www.tiobe.com/tiobe-index/

#10
leny29

leny29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 17.06.2013
Alte exemple de technologii nisa sunt: Cobol, Delphi... care nu prea mai sunt folosite

#11
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 leny29, on 10 iulie 2020 - 12:12, said:

Sper ca m-am facut inteles, daca nu pot sa clarific.

Da, clarifică: ce problemă ai, pe care vrei să o rezolvi contractual?

#12
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,453
  • Înscris: 06.01.2010

Quote

sa definesc ce este normal acum si ce o sa fie normal in urmatoriii ani
Sa-mi spui si mie de unde ai cumparat globul de cristal, ca vreau si eu!

Tu chiar ai dori sa pui intr-un contract ghiceli despre viitor?

#13
AlleXyS1

AlleXyS1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,107
  • Înscris: 05.05.2010
Eu am lucrat 2 ani cu c#, care e una dintre cele mai comune tehnologii, iar de un an lucrez cu Scala, care e mai nisat. În ultima vreme am avut câteva interviuri pe C# sa vad ce se mai cere si la ce salariu as putea ajunge. Ar fi un downgrade maricel.

Ce mi se pare ca vrei tu... Sa afli ce tehnologie nisata va avea succes în viitor. E imposibil

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate