Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Taxe la comenzile de pe Amazon

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
N-am mai cumparat de multa vreme de la ei, insa vad ca li s-au marit taxele acum, dar la ele scrie ceva de genul "Shipping & Import Fees Deposit to Romania", stie cineva ce e asta, cand cumparam inainte ceva din SUA, venea coletul la vama si acolo plateam tva, import si ce mai era, la amazon de multe ori era livrarea gratis, acum vad ca sunt multe produse la care trebuie sa mai adaug inca vreo 30 de dolari la un pret de 60, pentru acel "Shipping & Import Fees Deposit to Romania".
Mai trebuie sa platesc acum ceva la vama sau imi pot lua direct coletul?

#2
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
daca iti pun ei taxele alea, nu mai ai nimic de platit nicaieri. si cel mai probabil vine acasa cu curierul, din experienta mea.

#3
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,903
  • Înscris: 24.12.2010
import fees inseamna ca nu mai platesti la vama. are grija (teoretic) amazon sa plateasca taxele pentru tine statului roman
unde nu scrie inseamna ca platesti tu la vama

cel putin la mine dhl-u a venit direct la usa pentru livrare (fara vreo taxa aditionala)

Edited by mikaell, 09 July 2020 - 21:41.


#4
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007
Cumperi din Europa?

Cand ti-a dat Amazon SUA livrare gratis in Romania?

#5
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

View Postdani.user, on 09 iulie 2020 - 21:55, said:

Cumperi din Europa?
Banui ca din SUA, nu specifica foarte clar acolo de unde se trimit pachetele, multi selleri au 'fulfilled by Amazon'.

View Postdani.user, on 09 iulie 2020 - 21:55, said:

Cand ti-a dat Amazon SUA livrare gratis in Romania?
Acum vreo 10 ani, era si un buton cand dadeai un search sa iti arate numai produsele cu free shipping.

View Postmikaell, on 09 iulie 2020 - 21:40, said:

import fees inseamna ca nu mai platesti la vama. are grija (teoretic) amazon sa plateasca taxele pentru tine statului roman
unde nu scrie inseamna ca platesti tu la vama

cel putin la mine dhl-u a venit direct la usa pentru livrare (fara vreo taxa aditionala)
A venit din SUA pachetul cu dhl, asta am citit ca e cea mai proasta optiune, iti cer 100ron sa se ocupe ei de vama si iti cer nu stiu cate documente, pe cand cu posta simpla te duci direct la vama si rezolvi mult mai rapid si ieftin.

#6
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Eu am comandat recent un serial din Noua Zeelanda. La taxe de livrare am platit 1 lira si 82 centi. Cica ajunge in zece zile maxim. As... Astept de 3 saptamani o scrisoare din Slovacia si vine cu 1 lira si 82 centi un colet din Noua Zeelanda in zece zile.

#7
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,903
  • Înscris: 24.12.2010

View PostAldulescu, on 09 iulie 2020 - 22:24, said:

A venit din SUA pachetul cu dhl, asta am citit ca e cea mai proasta optiune, iti cer 100ron sa se ocupe ei de vama si iti cer nu stiu cate documente, pe cand cu posta simpla te duci direct la vama si rezolvi mult mai rapid si ieftin.

de cateva ori am primit prin dhl, mai repede decat timpul estimat.
da am citit si pe forum oameni patiti cu dhl si bani ceruti in plus. mie nu mi-a fost cerut nici un leu fata de ce am platit la amazon. iar la documente ai dreptate, ultimul colet cu dhl l-am avut prin noiembrie anul trecut si au fost 4-5 declaratii dar se rezolva relativ repede, maxim 30 minute daca esti la pc si ai comanda in fata.

#8
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Exista
1. amazon.com - US
Ceea ce cumparati de pe acest site, se plateste vama in Romania (daca vama nu e 0) + TVA 19%.
Daca vine prin DHL, acestia iti mai iau 100+ lei pt realizarea procesului de vamuire.

La unele articole exista posibilitatea ca Amazon sa se ocupe de procesul de vamuire (platiti), iar produsul va ajunge direct acasa.

2. amazon.de, amazon.es, amazon.it etc (cele din UE) - indiferent cine vi le aduce acasa, nu aveti nimic de platit in plus.

#9
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View PostAldulescu, on 09 iulie 2020 - 21:28, said:

N-am mai cumparat de multa vreme de la ei,,

Invata un pic germana si cumpara de la ei.De la 30 de euro valoare ai transport gratis si fara taxe vamale.

#10
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

View PostKean, on 10 iulie 2020 - 12:11, said:

Invata un pic germana si cumpara de la ei.De la 30 de euro valoare ai transport gratis si fara taxe vamale.
Am credit de pe gift card la amazon.com, deci nu se pune problema sa cumpar din alta parte.

#11
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View PostAldulescu, on 09 iulie 2020 - 21:28, said:

N-am mai cumparat de multa vreme de la ei, insa vad ca li s-au marit taxele acum, dar la ele scrie ceva de genul "Shipping & Import Fees Deposit to Romania", stie cineva ce e asta, cand cumparam inainte ceva din SUA, venea coletul la vama si acolo plateam tva, import si ce mai era, la amazon de multe ori era livrarea gratis, acum vad ca sunt multe produse la care trebuie sa mai adaug inca vreo 30 de dolari la un pret de 60, pentru acel "Shipping & Import Fees Deposit to Romania".
Mai trebuie sa platesc acum ceva la vama sau imi pot lua direct coletul?


    Mă indoiesc.
     Am cumpărat din SUA acum câțiva ani.
     Si prețul și taxele vamale si taxele de transport se plătesc la achiziție.
     Adică în momentul în care plătești pentru produs, plătești prețul produsului + taxe vamale + taxa transport.

     P.S. Eu nu cumpăr niciodată de la Amazon. Mi-au dat odată o tentativa de tzeapa. Never again!

#12
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Eu cumpar, de aceea stiu cum merge treaba + stiu legislatia, deci nu mai spune tampenii.

#13
Dany_91

Dany_91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 04.04.2010
@Aldulescu
Nu știu ce țeapă ai luat tu, dar prețul și taxele sunt la vedere.
Atașez o comandă simulată, la un șpan. 😀

Attached Files



#14
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019

View PostKean, on 10 iulie 2020 - 12:11, said:



Invata un pic germana si cumpara de la ei.De la 30 de euro valoare ai transport gratis si fara taxe vamale.
Pentru românia încă nu funcționează livrarea gratuită.

#15
ghevasalie

ghevasalie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 19.08.2005

 Adm, on 09 iulie 2020 - 22:55, said:

Exista
1. amazon.com - US
Ceea ce cumparati de pe acest site, daca este peste 10 EUR, se plateste vama in Romania.
Daca vine prin DHL, acestia iti mai iau 100+ lei pt realziarea procesului de vamuire.
La valori de peste 10 euro se plateste doar TVA. Taxe vamale se platesc doar pentru valori de peste 150 de euro. Desigur, nu ma refer la colete expediate din UE, la care nu mai exista aceste taxe.
La cumparaturile de pe amazon.com iti apar si taxele catre stat asa ca le platesti din start, la preluarea coletului nu mai platesti nimic.

#16
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
Am vorbit cu cineva care a facut o comanda de mai multe produse de pe Amazon si i le-au impartit in doua colete si trimis prin DHL. Acum trebuie sa plateasca 100RON taxe vamale ptr. un maruntis de 45RON, sau sa alerge dupa nu stiu cate documente, declaratii si alte porcarii, ca sa se reprezinte singur la vama, sau ceva de genul asta.
Nu exista vreo modalitate de a scapa de asta?

#17
ghevasalie

ghevasalie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 19.08.2005
Eu cred ca e doar o neintelegere, daca a facut comanda pe Amazon, acesta i-a platit deja tot ce inseamna taxe catre stat, mai precis TVA-ul la produs + transport. Taxe vamale nu are la suma asta. Posibil ca suta aia de lei sa fie comisionul DHL insa nici ala n-ar trebui solicitat pentru ca e valoare mica in colet si intra la procedura simplificata, DHL nu trebuie sa garanteze cu nimic pentru el in vama, asadar nu are temei pentru a cere comisionul.
Sa sune maine la DHL si sa clarifice problema.

Daca valoarea coletului e mai mare si nu vine de la Amazon, ori plateste comisionul DHL ori isi face EORI si plateste direct taxele la stat. Iar pe viitor sa nu mai foloseasca serviciile DHL. UPS sau FedEx aduc la fel de repede coletele, la preturi comparabile si nu au acel comision.

#18
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

 ghevasalie, on 16 iulie 2020 - 17:24, said:

Eu cred ca e doar o neintelegere, daca a facut comanda pe Amazon, acesta i-a platit deja tot ce inseamna taxe catre stat, mai precis TVA-ul la produs + transport. Taxe vamale nu are la suma asta. Posibil ca suta aia de lei sa fie comisionul DHL insa nici ala n-ar trebui solicitat pentru ca e valoare mica in colet si intra la procedura simplificata, DHL nu trebuie sa garanteze cu nimic pentru el in vama, asadar nu are temei pentru a cere comisionul.
Sa sune maine la DHL si sa clarifice problema.

Daca valoarea coletului e mai mare si nu vine de la Amazon, ori plateste comisionul DHL ori isi face EORI si plateste direct taxele la stat. Iar pe viitor sa nu mai foloseasca serviciile DHL. UPS sau FedEx aduc la fel de repede coletele, la preturi comparabile si nu au acel comision.
A platit si taxele pe amazon, dar tot a primit mail-ul ala ca ori sa se ocupe dhl-ul de vama ptr 100ron, ori sa treaca el prin procedura birocratica. Iar dhl-ul, n-ai cum sa-l eviti, nu scrie nicaieri pe amazon cu ce curier le trimit, din ce tara vine coletul.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate