Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Ventilatie Beci

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
Zolly2002

Zolly2002

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 27.01.2017
Salutare, am nevoie de ajutor in ventilatia beciului. Atasez si o poza de unde se intelege o idee mai bine situatia. Beciul este ceva mai mare decat caremera de deasupra, are doar un gemulet de vreo 20×30 si un loc de usa de aprox 190×120 unde va fi instalata o usa de termopan in toamna probabil. Peretii nu au hidroizolatie si cu ploile astea am avut mici infiltratii de apa, mai mult am peretii uzi decat sa imi intre efectiv apa. Am luat un dezumidificator cu care am inceput sa usc. Din cauza ca nu am decat acel gemulet am impresia ca nu se prea ventileaza natural. Din cate am inteles pentru a crea o ventilatie naturala ar fi bine o gura de admisie de aer care sa coboare cat mai aproape de pardoseala. Eu m am gandit sa carotez in coltul dinspre strada o gaura de 125mm pentru asta. Puteti sa imi veniti cu solutii de imbunatatire a ventilatiei? Momentan umiditatea este undeva la 80% daca nu merge dezumidificarul si este destul de cald (24 grade) din cauza dezumidificatorului.

Attached Files



#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu as modifica "gemuletul" si as scoate pe acolo un "cos" care sa mearga de jos, aproape de padoseala beciului, pana deasupra acoperisului.

#3
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 23.01.2010
Daca beciul din constructie nu este izolat, nu ai nici o sansa sa ai umiditate scazuta, indiferent ce solutie adopti.
Daca incerci ventilare, pierzi efectul beciului, de racoare, o sa ai relativ uscat vara , dar si 30 si ..de grade, cjt este afara.
Nu ai solutie ,decit sa tii nonstop un dezumidificator, dar...curentul?...!.
Il folosesti ada cum este, depozitezi doar borcane , sticle si plastic, care nu au treaba cu mucegaiul care se va face in timp.


#4
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View Postpasilla, on 06 iulie 2020 - 19:10, said:

Eu as modifica "gemuletul" si as scoate pe acolo un "cos" care sa mearga de jos, aproape de padoseala beciului, pana deasupra acoperisului.

Fereastra ar trebui sa existe plus un cos pe partea opusa  pina la varful casei care sa fie expus la soare

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postciine, on 06 iulie 2020 - 19:27, said:

Fereastra ar trebui sa existe
Categoric. Nu era vorba de desfiintare, ci de modificare.

Problema care ramane, este lipsa hidroizolatiei. Asta va crea, in timp, multe necazuri.
Se poate incerca impermeabilizarea peretilor cu Ceresit CR 90, sau alte produse.
O alta solutie ar fi folosirea de tuburi de drenaj perimetrale (combinata, sau nu, cu impermeabilizarea).

Edited by pasilla, 06 July 2020 - 19:37.


#6
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View Postpasilla, on 06 iulie 2020 - 19:30, said:

Categoric. Nu era vorba de desfiintare, ci de modificare.

Problema care ramane, este lipsa hidroizolatiei. Asta va crea, in timp, multe necazuri.
Se poate incerca impermeabilizarea peretilor cu Ceresit CR 90, sau alte produse.

Cand faci greseli in constructii te vor costa mult mai scump dupa .
Nu rezolva decit daca decoperteaza , termohidroizoleaza , dreneaza , colecteaza si elimina apa in exces

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postciine, on 06 iulie 2020 - 19:38, said:

Cand faci greseli in constructii te vor costa mult mai scump dupa .
Asa este. Am facut si eu, in trecut,  greseala asta cu beciul insuficient izolat si costurile cu rezolvarea problemei au fost imense.

#8
aliency

aliency

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 20.08.2014
Da, se poate aplica un mortar hidroizolant pe pereti si o extra gura de aerisire, cu teava adusa pina la pardoseala, pe latura opusa ferestrei; aceasta va fi pentru aductiune aer, iar fereastra va fi pentru evacuare.Astfel se formeaza circulatie naturala de aer, care insa trebuie controlata-prin deschiderea ferestrei- pentru a nu incalzi/raci excesiv atmosfera din beci.

Nu ridica tevi la  acoperis fiindca ar crea o circulatie prea rapida, care ori face sera, ori congelator in beci.

Edited by aliency, 06 July 2020 - 19:47.


#9
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Cea mai la indemana solutie ar fi sa creezi un curent de aer, treaba pentru care iti trebuie 2 guri - una pe unde sa intre aerul si pe alta sa iasa. Una dintre ele o ai - gemuletul, cealalata ar fi recomandat sa fie pusa pe peretele opus si cat mai aproape de podea. Faci un traseu din tevi de canalizare care sa iasa jos si gauresti peretele cu carota sa ajungi afara. Pui plasa pentru a preveni intrarea gargaunilor. Evaluezi din nou situatia, va dura destul de mult sa vezi o diferenta, poti sa adaugi un ventilator eventual.

Ce mi se pare mie destul de problematic este acea temperatura foarte ridicata, eu am un beci facut pe compromis si am 15 grade in el acum. Spun compromis pentru ca in mod normal un beci ar trebui sa aiba un metru de pamant peste el, la mine deasupra este o terasa, iar intrarea inseamna o suprafata mare inchisa in tamplarie termopan (o usa si un geam). Nu am masurat pana acum umidatatea, probleme cu mucegaiul nu am vazut, dar e posibil sa fie mare deoarece nu am decat geamul pentru ventilatie. Daca e nevoie, pe viitor voi face si eu ce ti-am sugerat si tie (si ceea ce ar fi trebuit sa fac de la inceput daca nu ar fi mers constructorul pe fast-forward si nu as fi uitat acest detaliu).

#10
Zolly2002

Zolly2002

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 27.01.2017
Multumesc de sfaturi. Cateva precizatii: casa asa am cumparat o, caldura momentan o atribui faptului ca in toata casa este cald, geamurile sunt inchise, nu am usa la beci si cel mai important dezumidificatorul care functioneaza non stop si degaja caldura. Momentan umiditatea este pe la 58% dar si 28 de grade. Scopul nu este sa il fac locuibil. Scopul este de depozitare in special muraturi gemuri toate cele ce se tineau pe vremuri.

Din cea ce inteleg daca vara il ventilez risc sa il incalzesc, lucru la care nu m am gandit ( desi este logic).

Cat priveste hidroizolatie poate intr un viitor cand sunt fonduri sufuciente pentru un asemenea proiect plus ca un perete tot ar ramane in contact cu pamantul pentru ca nu am cum sa ajung la el.

#11
smddms

smddms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 16.12.2018
Poti sa-i faci un traseu prin pamant prin care aduci aerul in beci la o temperatura scazuta , tocmai ca sa nu incalzesti beciul .

#12
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

View PostZolly2002, on 06 iulie 2020 - 18:59, said:

Salutare, am nevoie de ajutor in ventilatia beciului. .............................. Peretii nu au hidroizolatie si cu ploile astea am avut mici infiltratii de apa, mai mult am peretii uzi decat sa imi intre efectiv apa.
Inteleg ca apa se infiltreaza prin pereti. Este apa de la ploi, nu panza freatica care se ridica urmare a ploilor.
Bun, nu ai trotoare in jurul casei? Sau dirijeaza apa pluviala pe langa trotoare, vezi sa nu se scurga mai multa apa de la vreun burlan si sa infiltreze pe undeva.
Balteste apa in jurul casei? Nu e normal sa ai apa pe pereti.

View PostZolly2002, on 06 iulie 2020 - 21:33, said:

Din cea ce inteleg daca vara il ventilez risc sa il incalzesc, lucru la care nu m am gandit ( desi este logic).
Poti automatiza sistemul de ventilatie in asa fel sa mearga ventilatoarele doar noaptea (in perioada verii - aerul are noaptea 18-20 grdC) sau ziua pe perioada iernii (sau cand afara este o plaja de temperatura anume)

#13
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
1. ventilația, vara, o faci pe sensul să scoată aer din beci spre afară; iarna invers - să aducă aer rece, la nevoie
2.așa cum ți s-a zis, mai faci o gaură pe peretele dinspre stradă (pe desen, în zona unde e litera „Ă” din cuvântul stradă :) )
3.prin gaură vii cu traseu de țeavă PVC până la podeaua beciului
4.acolo pui un ventilator bidirecțional ( https://www.luminam....L4aAv0_EALw_wcB )
(în funcție de cum îl montezi el bagă sau scoate aerul)
5.pe exterior te ridici cât poți, astfel ca atunci când nu dai drumul ventilator, să ai tiraj natural

io am 2 astfel de trasee (DN110), diametral opuse, ambele cu ventilatoare (un traseu trage/bagă de sub tavan, celălalt de la nivelul podelei
90% din timp am ventilație naturală, dar când am nevoie, dând drumul la ventilatoare am peste 90 mc/h de aer vehiculat

6. lasă naibii trotuarul din jurul casei, sapă pe cele 2 laturi ale beciului și hidroizolează, apoi pune 10 cm de polistiren (eu am chiar extrudat - să reziste la presiune)

#14
Zolly2002

Zolly2002

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 27.01.2017
Ca sa va dau o imagine mai clara. Anul trecut nu am avut probleme in toamna a fost tencuit si dat cu tinci si var, iar in primava au inceput problemele.

Attached Files



#15
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 15.06.2009
Solutie eleganta, la fereastra existenta o placa policarbonat cu doua gauri de 110 mm, prin una cobori cu cot 90grade pana la nivelul podelei si in a doua gaura te duci paralel cu tavanul pana in coltul opus. Tot teava asta o lungesti afara cu cot in sus 1 m si iar cot sa nu ploua in ea. Diferentele de temperatura podea tavan asigura tiraj natural. Daca nu esti multumit la capatul tevii dinspre podea pui un ventilator de aerisire baie care sa sufle in beci. Fara sapaturi, spart pereti, trotuar.

#16
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

 Zolly2002, on 07 iulie 2020 - 14:22, said:

Anul trecut nu am avut probleme in toamna a fost tencuit si dat cu tinci si var, iar in primava au inceput problemele.
Este apa pluviala. Cand ploua mai mult ajunge apa la peretele acela. rezolva cu sursa de apa.

Situatia asta am avut-o si eu, casa veche la tara, fara mofturi de hidroizolatie si alte cele, cand ploua mult se uda un perete (tot la peretele ala venea apa si de la un burlan, deci se aduna apa la greu). Am rezolvat cu un un simplu sant pe langa trotuar, pe care am grija sa il curat de iarba in fiecare an.
Am cred ca 7-8 ani de cand nu se mai uda peretele. E beci serios, de 4x6m, 2 gemulete de aerisire un pic peste nivelul solului, cu trotuare serioase, etc.

#17
florinmihai_73

florinmihai_73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 02.05.2008
Eu am un beci de 10x3 metri , la început am avut 2 geamuri mici care nu ma ajuta cu nimic , am hidroizolat tot beciul cu o solutie de la mapei ,este scumpă dar face toti bani , am băgat si 2 țevi de 200mm pe capete , una am dus-o pana aproape de podea iar a2 țeava am lăsat-o in partea de sus ,nu am poze din interior îți las 2 poze din exterior .

Attached Files



#18
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 23.01.2010

View Postsmddms, on 06 iulie 2020 - 22:25, said:

Poti sa-i faci un traseu prin pamant prin care aduci aerul in beci la o temperatura scazuta , tocmai ca sa nu incalzesti beciul .
Pe bune!...
Tu crezi in ceea ce scrii?, pe unde prin pamint ca sa aiba timp sa se raceasca acel aer?, printr-o mina sau o pestera?, ce D. ,zeu, scriem asa , sa treaca timpul...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate