Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

starea de superpozitie se intampla cu viteza luminii?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#1
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
am inteles ca o particula in superpozitie poate sa fie si 1 si 0 simultan. insa ce inseamna "simultan"? particula respectiva are "switch" sau ceva de la 1 la 0? si in cazul ca are este cu viteza luminii sau peste viteza luminii? nu vorbesc despre entanglement, asta e altceva

#2
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Urmaresc (sa nu raman prost)

Edited by TruculMagic, 06 July 2020 - 10:48.


#3
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 karax, on 06 iulie 2020 - 10:40, said:

insa ce inseamna "simultan"?

SIMULTÁN, -Ă, simultani, -e, adj., s. n. 1. Adj. (Despre acțiuni, fenomene și evenimente) Care are loc în același timp cu altul sau cu altele; concomitent. 2. S. n. Demonstrație a unui șahist cu o clasificare superioară care joacă în același timp cu mai mulți adversari de categorie inferioară. [Var.: (înv.) simultanéu, -ée adj.] – Din germ. simultan, fr. simultane, lat. simultaneus.

#4
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,524
  • Înscris: 30.10.2003
Simultan, cel mai mare procesator de lapte cu capital integral românesc și ne-am asumat misiunea de a te hrăni cu produse lactate de cea mai bună calitate, provenite din lapte bogat în calciu, fier și tărie de caracter.

#5
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

 waterman, on 06 iulie 2020 - 10:56, said:

SIMULTÁN, -Ă, simultani, -e, adj., s. n. 1. Adj. (Despre acțiuni, fenomene și evenimente) Care are loc în același timp cu altul sau cu altele; concomitent. 2. S. n. Demonstrație a unui șahist cu o clasificare superioară care joacă în același timp cu mai mulți adversari de categorie inferioară. [Var.: (înv.) simultanéu, -ée adj.] – Din germ. simultan, fr. simultane, lat. simultaneus.
de ce arati ca nu intelegi ce zic? am intrebat ce inseamna simultan in contextul asta. este sau nu la viteza luminii?

#6
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 05.06.2006
Superpozitie. Eu centrez, eu dau cu capul. Simultan.

#7
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 karax, on 06 iulie 2020 - 11:01, said:

de ce arati ca nu intelegi ce zic? am intrebat ce inseamna simultan in contextul asta. este sau nu la viteza luminii?

O fi ca la pisica lui Schrodinger.

Este și nu este...

Dar nu mă pricep la fizică cuantică.

#8
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
nici eu nu stiu de asta intreb

#9
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
Este cu viteza gandului, cea mai mare viteza din univers.

Edited by omuspan, 06 July 2020 - 11:09.


#10
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,524
  • Înscris: 30.10.2003
Ideea este că lumina există şi ca particule şi ca undă – cunoscută şi ca starea de superpoziţie – până când sunt măsurate sau observate, moment în care cade într-o singură stare, scrie Curiosity.

Deci particula e cacanie care in functie de fenomen e alba sau neagra. Eu asa ma inteles.

Edited by Bursul, 06 July 2020 - 11:17.


#11
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,880
  • Înscris: 28.11.2006
Dun cata fizica imi mai amintesc, viteza e caracteristica unei miscari. Ori, o particula in propriul referential, nu se misca, sau are vitexa zero.

Problema e pusa aiurea. Mai interesant ar fi in ce moment se produce colapsarea functiei de unda. Revenind la pisica lui Schrodinger: cand colapseaza superpozitia in cazul ei? Cand se dezintegreaza atomul ala, cand deschide Gigel cutia sa se uite, cand ajunge lumina de la pisica la ochii lui, cand creierul proceseaza informatia? Procesele astea nu sunt instantanee, fotonii calatoresc cu viteza luminii, iar semnalul nervos mult mai lent, deci trec cateva fractiuni de secunsda intre aceste momente. Aici dezbaterea e inca deschisa.

#12
Augustus1978

Augustus1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 934
  • Înscris: 01.02.2019
Uite aici ce frumos explica https://en.wikipedia...m_superposition
Oricum, se aplica particulelor fara masa cum e fotonul.

#13
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
La asa ceva ma gandeam si eu. Daca karax isi pune inaintea unui ochi un ecran cu doua fante si pe celalat il inchide si ecranul cu fante este bombardat cu fotoni ce va vedea karax? Doua benzi de lumina sau mai multe?

#14
Augustus1978

Augustus1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 934
  • Înscris: 01.02.2019

 omuspan, on 06 iulie 2020 - 11:09, said:

Este cu viteza gandului, cea mai mare viteza din univers.
Transmisia in nervi este de la doar 0.5 m pe secunda pana la un maxim de 120 metri. Daca un gand ia nastere in cortex care sa zicem are 15 cm si folosim viteza maxima - da pare instantaneu, dar totusi nu este. Uleiul cald te-a stropit dar reactionezi doar dupa 0.2-1 secunde.

#15
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

 Augustus1978, on 06 iulie 2020 - 11:30, said:

Uite aici ce frumos explica https://en.wikipedia...m_superposition
Oricum, se aplica particulelor fara masa cum e fotonul.
e complicat ce explica ei
eu vreau sa stiu clar , se misca sau nu cu viteza luminii. entanglementul sau alte chestii nu ma intereseaza

#16
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Karaxe, io zic sa mergi la Magurele si sa iei legatura cu niste fizicieni de acolo. O sa-i pui pe oamenii aia de stiinta in superpozitia de a-ti arata ca poti sa dispari din fata lor mai repede ca pisica lu' ala de zice Waterman.
Cica el vrea o explicatie simpla! Aia au avut migrene zeci de ani pana sa-si poata explica nazdravaniile alea, dar karax vrea pac-pac, sa-i injecteze cineva cunoasterea...

#17
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Pisica poate comunica telepatic cu omul, deci intreaba pisica.

#18
danut100

danut100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,342
  • Înscris: 08.11.2014
Intreaba un profesor de fizica, el trebuie sa stie. Posted Image

Edited by danut100, 06 July 2020 - 12:20.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate