Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Duster 1,5 dci 4x4 bej nisip

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
441 replies to this topic

#19
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,261
  • Înscris: 27.07.2006

 freaka-da-disk, on 26 iunie 2020 - 16:00, said:

rodajul presupune “plimbarea” masinii, in special motor/cutie de viteze, intr-un interval mai larg de regimuri de functionare, deci in nici un caz un mers “cvasi-constant” precum, de ex., rulatul pe autostrada cu pilotul automat activat. bineinteles, trebuie avut in vedere bunul simt, recte nedepasirea unui anumit regim (turatie...), desi exista “voci” care denunta aceasta limita a unei anumite “turatiei de rodaj” in sensul ca motorul/transmisia ar trebui “chinuite”, nu abuzate, din secunda 1...
Bine de stiut, urmatoarele drumuri nu mai activez CC-ul. In oras (n-am apucat sa merg decat vreo 20 km) aproape mereu m-am dus in 3000, fara sa realizez. Mi-e greu sa stau cu ochii pe ceas, iar pedala de acceleratie e foarte responsiva 😃.

#20
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Cotiera aia este o gluma proasta, o am pe Dokker si mereu ma lovesc de ea si o agat cu vesta, mai bine o sareau din schema si lasau una clasica, cu cutie. Am vazut o cotiera faina cu mufa USB pentru incarcarea telefonului.

Loturile 2017-2018 aveau senzorul de lumina la piciorul oglinzii la pachet cu un senzor de ploiaie dezactivat, din 2019 l-au mutat pe plansa de bord pentru a simplifica constructia si au eliminat acel senzor de ploaie.

#21
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,338
  • Înscris: 05.09.2006
Exact. Si pe mine m-a surprins negativ cotiera, nici nu prea o folosesc. Ridicata, nu mai incurca daca lasi scaunul pe spate! :)

#22
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018
S-o stapanesti sanatos, imi faci pofta de una si mie :)!

#23
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
La finalul rodajului daca vrei sa tii mult masina, schimaba-i uleiul.

#24
freaka-da-disk

freaka-da-disk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 12.12.2018

 ergon, on 26 iunie 2020 - 16:05, said:

In oras (n-am apucat sa merg decat vreo 20 km) aproape mereu m-am dus in 3000, fara sa realizez.

de curiozitate, la ce numar incepe culoarea rosie pe turometru, ca nu-mi dau seama din fotografie?

si ii si sta bine tare cu culoarea aia...

 ergon, on 26 iunie 2020 - 15:50, said:

Am uitat de un punct oarecum negativ, ca sa nu se spuna ca-s subiectiv ��.
Cotiera e prinsa de scaunul soferului. Din motive obiective, eu conduc cu spatarul lasat mai pe spate. Astfel, cotiera urmeaza fidel �� unghiul spatarului si se ridica cam sus. O pot folosi si asa, desi arata cam ciudat. Ma bate gandul s-o inlocuiesc cu varianta lata a cotierei, care are reglaj independent de unghiul spatarului. O are Dacia la accesorii...��

 connectorxp, on 26 iunie 2020 - 16:11, said:

Cotiera aia este o gluma proasta

 l_dan, on 26 iunie 2020 - 16:22, said:

Exact. Si pe mine m-a surprins negativ cotiera, nici nu prea o folosesc.


foarte multa lume, aparent, se incurca de o cotiera... Posted Image Posted Image Posted Image

#25
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu exist dect n matematic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Se mai face rodaj la masinile moderne ? Am prieten cu japoneza ce i-a dat turatii din primii km si acuma are 200k km si nici o problema.

#26
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,338
  • Înscris: 05.09.2006
Teoretic nu - dar practic e recomandat.

#27
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,261
  • Înscris: 27.07.2006

 freaka-da-disk, on 26 iunie 2020 - 16:40, said:

de curiozitate, la ce numar incepe culoarea rosie pe turometru, ca nu-mi dau seama din fotografie?

si ii si sta bine tare cu culoarea aia...

foarte multa lume, aparent, se incurca de o cotiera
N-are zona rosie 😃. Din ce stiu, puterea maxima e la 4000.
Da, chiar o prinde bej-ul asta.
Nu ma incurca neaparat, dar au gandit-o cu curul. Chiar o folosesc, eu nu concep sa n-am cotiera, si merge si asta, asa cum e ea😃.Cost-control, inteleg, dar putina viziune, totusi...😂

Edited by ergon, 26 June 2020 - 17:37.


#28
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010

 ergon, on 26 iunie 2020 - 15:19, said:

, Dacia...cat o costa un sertaras de plastic si cateva suruburi ?

MULT!
Au oamenii de la Renault o politica de preturi de te indoaie.
Am lucrat ceva la tablaria Loganului si aveam nevoie de niste suruburi pentru prinderea barei spate, contraaripi, etc, ceva de acest gen:
https://utb-shop.ro/...BK74100/PD/4849
Pe original suruburile erau 7 lei!
Nu`i asa mult  da`mi trebuiau vreo 10 sa schimb cam tot, la banii aia mai bine le`am facut!
In afara de politica asta idioata cind tot ce este extra parca`i suflat cu praf de diamant este o masina buna!
S`o folositi sanatosi si sa va bucurati de ea!

#29
freaka-da-disk

freaka-da-disk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 12.12.2018

 ergon, on 26 iunie 2020 - 17:34, said:

N-are zona rosie

hah! una dintre barierele psihologice, poate principala, nu exista! Posted Image

 Ion_Bumbu, on 26 iunie 2020 - 17:38, said:

Au oamenii de la Renault o politica de preturi de te indoaie.

A-MA-TORI, cei de la Renault!

https://www.all4hond...-clip-universal

si, tipic cocalaresco-olandez, un comment din pagina de mai sus:
"OEM Honda (not the cheap Chinese ones) plastic clip. These will brake most of the time when they are old and worn out."
ihim, oh my days Posted Image

#30
dancir2001

dancir2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 25.05.2006
Clar este o masina cinstita si care isi merita banutii. O alegere inteleapta. Sa va bucurati de ea.

#31
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007

 ergon, on 26 iunie 2020 - 15:29, said:

@freaka-da-disk
Nu stiam asta, de ce nu e recomandat ? In carte n-am vazut sa scrie ceva in sensul asta (dar e posibil sa-mi fi si scapat, am frunzarit-o cam repede 😃).
Nici nu va scrie in vreo carte de exploatare a vreunei mașini vreodat. Judecand acum cu bun simt practic, chiar și cu CC activat, cat poți merge la viteza constanta ? Mai ales la drumurile noastre, și la vastele noastre autostrazi.... Chiar ar fi interesant de discutat, pe date concrete, studii efectuate, nu ce scriu unii și alții, care sunt efectele adverse ale CC-ului in rodaj. In cel mai defavorabil caz (te urci pe autostrada la 0 km și te dai jos de pe ea la 5000 km) mai prelungești un pic rodajul. ns ru nu ai cum s-i faci.

Oricum motorul la o s-și arate adevrata elasticitate și potenț dup 10-15k km, adic mult dup ncheierea așa-zisului rodaj. Asta chiar pot sa o spun din propria experienț.

Mai bine bucur-te de drum, baga gaz și ai grija sa nu-i scoți pistoanele prin capota in primii km.

A, sa o stpnești sanatos !

Edited by curentelectric, 26 June 2020 - 19:09.


#32
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,161
  • Înscris: 13.11.2017
Un Duster ca al tu cu motorizarea pe benzin de 150 CP nu era mai ieftin ?

#33
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,890
  • Înscris: 22.12.2005
Bravo man.enjoy

Sor'saAttached File  20200619_133345.jpg   513.14K   134 downloadsAttached File  20200626_230640.jpg   288.51K   133 downloadsAttached File  20200626_230740.jpg   347.44K   133 downloadsAttached File  20200619_133345.jpg   513.14K   134 downloadsAttached File  20200626_230640.jpg   288.51K   133 downloads

#34
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,968
  • Înscris: 06.04.2007

 Ford4, on 27 iunie 2020 - 08:43, said:

Un Duster ca al tău cu motorizarea pe benzină de 150 CP nu era mai ieftin ?
Cf site ar fi fost cu 550 Euro mai scump. Doar cel de 130 cp ar fi la aceiasi bani (50 euro mai scump)

Felicitari,  drumuri bune si mai putin bune :)  asta pt ca sigurat/sper ca nu vei admira peisajul doar de pe marginea drumului principal.

Cam nasoala treaba cu cotiera, si eu merg cu scaunu mai pe spate dat (frate-meu chiar imi facuse observatie )
As fi vrut sa vad tr 6 o idee mai lunga, barem cu 200 rpm mai jos la 120/h . La Logan Stepway am vazut ca la 110/h are 2000 rpm in cap.

#35
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,890
  • Înscris: 22.12.2005

 ergon, on 26 iunie 2020 - 16:05, said:


Bine de stiut, urmatoarele drumuri nu mai activez CC-ul. In oras (n-am apucat sa merg decat vreo 20 km) aproape mereu m-am dus in 3000, fara sa realizez. Mi-e greu sa stau cu ochii pe ceas, iar pedala de acceleratie e foarte responsiva 😃.

Da..si sa vezi la benzina cum e.ieri m am trezit la 160(beep aia gps ul) fara sa mi daubseama(am trecut de 4500 km,:) ).nu se auzea nimic si urca mega lin.



#36
corcodel10

corcodel10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,229
  • Înscris: 12.12.2011
Dusterele astea noi au fost fcute mai cu cap. Am mers cu un diesel, am zis c e benzinar, așa de bine insonorizat era.
Drumuri bune și km ct mai mulți s aveți! Și pe offroad!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate