Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Duster 1,5 dci 4x4 bej nisip

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
441 replies to this topic

#1
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,152
  • Înscris: 27.07.2006
Este vorba de un SL Orange, "ful de ful" 😃 fara piele, cu motorul 1,5 dci 116 CP, cu AdBlue, 4x4, culoare beige dune.
Cu rabla si o reducere de 1000 euro de la Dacia, 18500 euro.
Pe 14 mai am dat avansul, ieri l-am luat.
La prima ora am dat o fuga pana la Pitesti si inapoi (sunt din Bucuresti), pentru un inceput de rodaj. La carte zice maxim 2500 rotatii pana la 1500 km. Azi am facut 240 km, mai am de "tras" 😃.
Tinuta pe autostrada dus-intors aproape exclusiv pe pilot automat (am avut si noroc, nu prea era aglomerata): 120 km/h, 2500 rotatii. De cateva ori am ajuns spre 3000, fortat de imprejurari 😃.
Consumul pe cei 240 km a fost 6,1 pe CB.
Pozitiv:
- desi multi nu cred, motorul nu se aude deloc la 120 km/h. Mai auzeam usor turbina, cand mai cresteam repede viteza din butonul cruise-control-ului
- foarte comoda,  atat suspensia, cat si scaunul, nu troncane nimic
- AC-ul te "ingheata" repede - bine, afara erau doar 26 de grade, dar sigur va face fata si la 35 😃
- audio - zic eu - foarte bun. Receptie radio excelenta, iar de pe telefon prin bluetooth se aude si mai si 😃
- instalat Android Auto pe telefon, conectare imediata - gmaps, waze, etc - stiti despre ce e vorba
- apel primit in mers, receptie de ambele parti excelenta
- vizibilitate foarte buna in fata 😃, laterale si retrovizoare
- mers doar in 2WD, n-am avut unde/de ce sa folosesc "auto", iar 4WD nici atat
- facut azi update la harti - erau Q4_2017 si s-au updatat la Q2_2019, prin aplicatia Dacia. Gratis o singura data, in primele 90 de zile. Pe viitor, daca nu ma descurc singur, sunt destule anunturi de profil 😃.
Negativ:
- functia start-stop as fi implementat-o "invers". Adica cine vrea, sa apese butonul ca s-o activeze. De cate ori ma voi urca in masina, va fi primul buton apasat 😃. Stiu ca e norma UE, dar...
- asta nu tine de masina, tine de...politica Dacia. Au scos sertarul de sub scaunul pasagerului. Am vazut acasa, cand am luat-o la "puricat". Sunat la dealer, omul habar n-avea. Sunat la VC Dacia, transmis ca: "da, s-a scos de pe toate versiunile, este posibil sa apara in lista de accesorii". WTF, Dacia...cat o costa un sertaras de plastic si cateva suruburi ?

Cam atat, deocamdata.

Attached File  20200626_104407.jpg   393.05K   391 downloadsAttached File  20200625_232009.jpg   342.61K   362 downloads

#2
freaka-da-disk

freaka-da-disk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 12.12.2018
sa te poarte cu bine.
si, daca as fi in locul tau, as evita pilotul automat pe durata rodajului...

#3
grabitul

grabitul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 13.05.2020
sa l stapanesti sanatos

#4
Excelsior01

Excelsior01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 24.07.2019
Faina masina, drumuri multe si bune....Mie imi pare rau,ca au scos cutia automata(pilotata)....

#5
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,152
  • Înscris: 27.07.2006
@freaka-da-disk
Nu stiam asta, de ce nu e recomandat ? In carte n-am vazut sa scrie ceva in sensul asta (dar e posibil sa-mi fi si scapat, am frunzarit-o cam repede 😃).

#6
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,880
  • Înscris: 14.11.2004
Felicitari de achizitie si s-o stapanesti sanatos!
Te-am vazut azi pe "grup" si urma sa-ti zic ca in rodaj sa eviti mersul cu viteza constanta si sa treci prin toate treptele.

Start-stop-ul il poti dezactiva prin decuplarea mufei de la contactul de la capota si masina considera ca ai de lucru acolo si tine motorul mereu activ, vezi pe grup, ca au experimentat colegii in fel si chip. Dar de anulat din soft nu se mai poate.

Daca vrei sa o scoti si de pe sosea recomand sa te uiti la scut motor, cutie, grup spate, EGR, de asemenea si bandourile lanterale ajuta la protectie si imbunatateste si aspectul masinii.

#7
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,152
  • Înscris: 27.07.2006

View Postconnectorxp, on 26 iunie 2020 - 15:29, said:

Felicitari de achizitie si s-o stapanesti sanatos!
Te-am vazut azi pe "grup" si urma sa-ti zic ca in rodaj sa eviti mersul cu viteza constanta si sa treci prin toate treptele.

Daca vrei sa o scoti si de pe sosea recomand sa te uiti la scut motor, cutie, grup spate, EGR, de asemenea si bandourile lanterale ajuta la protectie si imbunatateste si aspectul masinii.
Multumesc, deci asta era, cu treptele...
Sunt luate toate + protectii aripi (mai putin scutul EGR, urmeaza) cu vreo doua saptamani inainte sa vina masina 😃. Se uita consoarta ca la urs cand s-a trezit cu toate alea in casa...Saptamana viitoare sper sa le si montez.

#8
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,880
  • Înscris: 14.11.2004
Cristi si baietii au in teste un nou tip de scut EGR care daca este declarat satisfacator va intra in productie de serie. Mai ai si Mudster.ro care vand accesorii de calitate pentru Duster, iar Constantin este si el un petrol-head.

Si Pick-up.ro ofera accesorii Duster, ei fiind cei care au fabricat acel scut EGR.

Sertarul l-au scos din reducere de costuri, la fel si senzorul de ploaie si lumina de la piciorul oglinzii interioare. Senzorul de ploaie se putea activa din soft, precum cornering-ul de pe proiectoare.

Edited by connectorxp, 26 June 2020 - 15:42.


#9
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,152
  • Înscris: 27.07.2006
@connectorxp
Exact la Mudster pusesem ochii pe scutul de se monteaza pe evacuare.

#10
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,880
  • Înscris: 14.11.2004
M-am dat cu vechiul demonstrator pe care l-am postat si pe topicul de pe Autonews si este genial, cei 139CP se simt si masina nu a avut de comentat nici cand am mers pe colcauri.

#11
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,152
  • Înscris: 27.07.2006
Am uitat de un punct oarecum negativ, ca sa nu se spuna ca-s subiectiv 😃.
Cotiera e prinsa de scaunul soferului. Din motive obiective, eu conduc cu spatarul lasat mai pe spate. Astfel, cotiera urmeaza fidel 😃 unghiul spatarului si se ridica cam sus. O pot folosi si asa, desi arata cam ciudat. Ma bate gandul s-o inlocuiesc cu varianta lata a cotierei, care are reglaj independent de unghiul spatarului. O are Dacia la accesorii...😂

View Postconnectorxp, on 26 iunie 2020 - 15:38, said:

...si senzorul de lumina de la piciorul oglinzii interioare.
Asta are un senzor de lumina in mijlocul plansei de bord...testat aseara, cu maneta pe "auto" s-au aprins farurile. Mai exista inainte inca un senzor de lumina ?

Edited by ergon, 26 June 2020 - 15:52.


#12
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,181
  • Înscris: 13.01.2011
La a lui fratemiu" i-au pus plasticăraia/ornamentele metalice la praguri, în reprezentanță, bine, la service-ul de acolo.

#13
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,152
  • Înscris: 27.07.2006
Am uitat un punct pozitiv. Desi la alte masini e demult, directia asistata electronic de pe Duster e geniala. In urban, zici ca e de jucarie 😃, invarti de volan cu degetul mic. La viteza se intareste corespunzator.

#14
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,259
  • Înscris: 08.11.2016
Felicitari pentru achizitie si s-o stapanesti sanatos!

#15
freaka-da-disk

freaka-da-disk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 12.12.2018

View Postergon, on 26 iunie 2020 - 15:29, said:

@freaka-da-disk
Nu stiam asta, de ce nu e recomandat ? In carte n-am vazut sa scrie ceva in sensul asta (dar e posibil sa-mi fi si scapat, am frunzarit-o cam repede 😃).

rodajul presupune “plimbarea” masinii, in special motor/cutie de viteze, intr-un interval mai larg de regimuri de functionare, deci in nici un caz un mers “cvasi-constant” precum, de ex., rulatul pe autostrada cu pilotul automat activat. bineinteles, trebuie avut in vedere bunul simt, recte nedepasirea unui anumit regim (turatie...), desi exista “voci” care denunta aceasta limita a unei anumite “turatiei de rodaj” in sensul ca motorul/transmisia ar trebui “chinuite”, nu abuzate, din secunda 1...


#16
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Te-am vazut pe grupul de dusteristi aseara parca, sa ai noroc la ea Posted Image

#17
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,152
  • Înscris: 27.07.2006

View Postcrisstonne, on 26 iunie 2020 - 15:53, said:

La a lui fratemiu" i-au pus plasticăraia/ornamentele metalice la praguri, Ă®n reprezentanță, bine, la service-ul de acolo.
Am vrut si eu, dar cand am vazut preturile, am zis pas. Ca idee, la tot ce am luat (de origine, de la un magazin din Mioveni) - 3 scuturi, bandouri usi, protectii aripi, covor portbagaj, aparatori noroi fata-spate am economisit aproape 900 de lei fata de preturile din reprezentanta - cam exagereaza cu adaosurile...

#18
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,181
  • Înscris: 13.01.2011
Da, așa este.
El parcă a zis ceva de 500 €.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate