Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...
 Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 

Alegere furnizor gaze naturale?

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
5729 replies to this topic

Poll: Topic gaze naturale (76 member(s) have cast votes)

Reguli minime aditionale ale topicului

  1. Topicul este destinat discutiei despre diferiti furnizori si serviciile acestora, preturi, etc (72 votes [51.43%] - View)

    Percentage of vote: 51.43%

  2. Conform regulamentului general, nu se posteaza coduri de afiliere, promotie sau orice alt cod referral (34 votes [24.29%] - View)

    Percentage of vote: 24.29%

  3. Postarea de coduri si/sau link-uri referral se trateaza ca si spam (34 votes [24.29%] - View)

    Percentage of vote: 24.29%

Vote Guests cannot vote

#4807
ForsakenTotal

ForsakenTotal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 362
  • Înscris: 27.08.2021
Au emis, cel putin la mine, si factura Enel gaze pe noiembrie, la MyEnel. Au scris ceva nou la valori, estimat distribuitor, si au facturat strict de la 1 nov la 30 nov, desi am dat indexul la 6 dec pe site-ul distribuitor. E umflat vreo 25% indexul lor "estimat" fiind aproape de cel de pe 6 dec transmis la distribuitor. Ce ma intreb este daca si luna viitoare fac tot asa, umfla si emit doar pe o luna calendaristica desi au citiri transmise intermediare ce nu pica exact pe inceputul lunii.
Au calculat corect compensarea, 33% din pret fara taxe etc, si au redus-o din valoarea finala in regula.
Macar atata lucru e OK.

#4808
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,903
  • Înscris: 16.03.2007
Și la mine (Enel) a apãrut ultima facturã în lista de facturi emise, cu data scadenței 31 ianuarie, dar încã nu se poate descãrca.

#4809
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,746
  • Înscris: 21.08.2008
Am primit prima factura de la Enel, contract intrat in vigoare pe 4.10, am urmarit cu mare atentie detaliile de facturare pentru ca in acea perioada s-a inlocuit si contorul, la un consum de 119 mc (1278kWh) am de plata 278,35 de lei. Exista si o compensare de 23 de lei pentru 741kWh (nu stiu de unde i-au scos).
Asta e doar pe octombrie si noiembrie, acum cateva zile aveam peste 600 indexul...

Conform Legii nr. 259/2021, în perioada Noiembrie 2021- Martie 2022, prețul final facturat va fi plafonat la valoarea de 0.37 lei/kWh din care
componenta de preț a gazelor naturale va fi plafonată la o valoare maximă de 0.25 lei/kWh.


#4810
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,903
  • Înscris: 16.03.2007
Am primit si eu factura la Enel dar e ciudat cum au ales indexul contor pentru calcul. Am trimis indexul (in aplicatie) prin 24 decembrie. In contul de client, la istoric index, nu apare acest index ci doar indecsii estimati de distribuitor, pentru o luna anterioara.

Asadar, probabil voi mai primi o factura bazata pe citire, nu pe estimare.

Dumnezeu cu mila...

#4811
nbh2007

nbh2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 633
  • Înscris: 14.02.2008

 cris2d2, on 18 ianuarie 2022 - 09:01, said:

Am primit si eu factura la Enel dar e ciudat cum au ales indexul contor pentru calcul. Am trimis indexul (in aplicatie) prin 24 decembrie. In contul de client, la istoric index, nu apare acest index ci doar indecsii estimati de distribuitor, pentru o luna anterioara.

Asadar, probabil voi mai primi o factura bazata pe citire, nu pe estimare.

Dumnezeu cu mila...

Am descarcat in sfarsit si eu factura, nici-o compensare, indexuri bagate aiurea desi am transmis in fiecare luna, se scade, se aduna niste indexuri stiute numai de ei...O luna baga o estimare si asa mult mai mica decat realitatea, in luna urmatoare mai scade si din asta...Posted Image Am scris de nenumerate ori, mi-au cerut acum o poza de la contor si CI.Daca merge asa, pana-n mai voi avea 500 mc neplatiti...
Nici Pago nu mai vrea sa recunoasca factura cu toate , ca este descarcata...

Edited by nbh2007, 18 January 2022 - 09:42.


#4812
CARNATUL

CARNATUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 25.08.2021

 ginberto, on 17 ianuarie 2022 - 14:11, said:

În 26 nov. 2021 am primit un email de la engie in care scria "începând cu data de 19.11.2021, ENGIE Romania S.A va asigura furnizarea gazelor în regim de ultimă instanță pentru locul tău de consum" (până atunci am fost la Restart)
In email-ul de la engie mi s-a mai comunicat Codul locului de consum si un nr. de înregistrare.
In 30.11.2021 am înregistrat la eon o cerere de schimbare a furnizorului.
In 6.12.2021 am primit noul contract de la eon.
Încă nu am fost trecut la eon și au trecut peste 21 zile de la 6.12.2021.
Am sunat la eon și mi s-a spus cA au multe cereri și din această cauză este întârzierea.
Încă nu am primit nici o factură de la engie.
Nr.-ul lor de tel. nu functionează iar mesaj le poți trimite doar dacă ai codul de client și nr.-ul de contract, dar nu mi-au transmis așa ceva.
Nu-mi convine să plătesc prețul de furnizor de ultimă instanță peste termenul de 21 zile, dar ce pot face... ? !

Muta-te cat mai ai timp. Vezi pe comparatorul ANRE cine are cea mai buna oferta. Dupa 31 Martie vei plati la engie de te saturi, engie are printre cele mai mari preturi la gaz.
Trimiti actele la noul furnizor si aia e.

#4813
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,383
  • Înscris: 26.01.2019

 ginberto, on 17 ianuarie 2022 - 14:11, said:

În 26 nov. 2021 am primit un email de la engie in care scria "începând cu data de 19.11.2021, ENGIE Romania S.A va asigura furnizarea gazelor în regim de ultimă instanță pentru locul tău de consum" (până atunci am fost la Restart)
In email-ul de la engie mi s-a mai comunicat Codul locului de consum si un nr. de înregistrare.
In 30.11.2021 am înregistrat la eon o cerere de schimbare a furnizorului.
In 6.12.2021 am primit noul contract de la eon.
Încă nu am fost trecut la eon și au trecut peste 21 zile de la 6.12.2021.
Am sunat la eon și mi s-a spus cA au multe cereri și din această cauză este întârzierea.
Încă nu am primit nici o factură de la engie.
Nr.-ul lor de tel. nu functionează iar mesaj le poți trimite doar dacă ai codul de client și nr.-ul de contract, dar nu mi-au transmis așa ceva.
Nu-mi convine să plătesc prețul de furnizor de ultimă instanță peste termenul de 21 zile, dar ce pot face... ? !

1 In contractul de la EON e mentionata data de intrare in vigoare a contractului. Daca diferenta dintre aceasta data si data la care a fost semnat contractul (mentionata la sfarsitul contractului) este mai mare de 21 de zile => reclama la ANRE nerespectarea celor 21 de zile => vei primi despagubiri de la EON care iti mai reduc valoarea facturii
2 Poti primi factura de la Engie FUI pe email daca raspunzi la emailul prin care te-au notificat ca ai fost trecut la FUI si soliciti sa primesti factura pe email. Daca te ignora => reclamatie la ANRE

#4814
patraulea100

patraulea100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 21.01.2008
Ciucă al nostru anunta noi masuri. Sper sa se tina de cuvant.La energie, plafonul  scade de la 1 leu la 0,8 lei per KW. De asemenea, limita consumului să crească de la 300 de KW la 500 de KW pentru care se calculează acest preţ. Pentru IMM-uri va fi plafonat preţul la 1 leu per KW. La gaz, plafonul va scădea de la 0,37 la 0,31 lei per KW, iar limita de consum pentru cinci luni de zile va creşte de la 1.000 la 1.500 KW.

#4815
bograd

bograd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 28.05.2004
Oare cum au calculat la gaz plafonul de 1500kw? Pe luna inseamna 300kw/30mc. Nici cu o garsoniera incalzita cu gaz nu cred ca te incadrezi daca e ger afara, la casa nici nu mai are rost sa discutam.

Edited by bograd, 18 January 2022 - 15:18.


#4816
FValeriu

FValeriu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 01.04.2021
Habar nu au de capul lor...

#4817
dandeburgh

dandeburgh

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 28.08.2021

 bograd, on 18 ianuarie 2022 - 15:18, said:

Oare cum au calculat la gaz plafonul de 1500kw? Pe luna inseamna 300kw/30mc. Nici cu o garsoniera incalzita cu gaz nu cred ca te incadrezi daca e ger afara, la casa nici nu mai are rost sa discutam.

Au gresit, nici macar ei nu stiu ce sunt aia kw, mw si m3... 😁
A vrut sa zica 1500 m3

#4818
Bumble Bee

Bumble Bee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 09.09.2004
Nu as vrea sa fiu in pielea tinerilor care vor plati acest dezmat pe bani imprumitati cand vor trebui rambursate. Deci statul se imprumuta sa scada valoarea facturilor. Exact ca o familie in vecini care facea refinantari peste refinantari sa sa-si cumpere bunuri de larg consum, mancare si plimbari. Nu mai stiu nimic de ei de ceva timp pentru ca banca le-a luat casa. Oare Romania este un stat esuat?

Edited by Bumble Bee, 18 January 2022 - 18:40.


#4819
patraulea100

patraulea100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 21.01.2008

 bograd, on 18 ianuarie 2022 - 15:18, said:

Oare cum au calculat la gaz plafonul de 1500kw? Pe luna inseamna 300kw/30mc. Nici cu o garsoniera incalzita cu gaz nu cred ca te incadrezi daca e ger afara, la casa nici nu mai are rost sa discutam.
DE la 1 februarie  a crescut la 1500 mc, nu kwh,e gresit....Chiar si asa, vorba lu`Firicel, tot putin e....sub 350/400  mc in ianuarie/februarie, la casa, n-ai cum sa cobori....Singurul lucru bun e plafonarea aia......oricum si asa, o sa vina o factura SF......

Edited by patraulea100, 18 January 2022 - 18:42.


#4820
OCM

OCM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 349
  • Înscris: 06.08.2007

 Bumble Bee, on 18 ianuarie 2022 - 18:39, said:

Nu as vrea sa fiu in pielea tinerilor care vor plati acest dezmat pe bani imprumitati cand vor trebui rambursate. Deci statul se imprumuta sa scada valoarea facturilor. Exact ca o familie in vecini care facea refinantari peste refinantari sa sa-si cumpere bunuri de larg consum, mancare si plimbari. Nu mai stiu nimic de ei de ceva timp pentru ca banca le-a luat casa. Oare Romania este un stat esuat?

Cred ca si statul face bani din actiunile majoritare ce le are la producatorii de energie care vand bine in perioada asta. Ce face acolo baga in plafonari si compensari ma gandesc.

#4821
Bumble Bee

Bumble Bee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 09.09.2004
Partial sunt companii de stat, mai ales pe generarea energiei electrice. Dar companiile rusesti care importa gaze in ro prin ofshore-uri cipriote? Cine a avut interes sa puna pe butuci industria extractiva pentru a putea fi dependenti de gazele rusesti?
Cine-l ancheteaza de sabotaj pe tov. Nastase pentru privatizarea frauduloasa a Petromului?

Edited by Bumble Bee, 19 January 2022 - 12:49.


#4822
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 01.12.2005
Nu are neaparat treaba privatizarea frauduloasa sau nu cu preturile. Si acum noi consumam gaze din productie interna dar toata lumea cumpara de pe bursa, la preturile speculative. Plus ca producatorul e o entitate, furnizorul e alta entitate, distribuitorul alta si tot asa

#4823
enrique24

enrique24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 683
  • Înscris: 23.09.2010
De ce compensarea nu are si TVA ? Am vazut la EON si Engie pana acum asta.
Practic ei calculeaza intregul consum cu pretul normal (fara compensare), deci includ TVA,
si apoi doar scad compensarea, adica o suma calculata la pretul de 33% din pretul de furnizare, pentru intreaga cantitate de gaz, dar fara TVA.
Practic la final, ajungi sa platesti TVA pentru o suma pe care nu ai mai platit-o tu (o plateste statul sa zicem).
De ce nu se aplica compensarea la inceput pe pretul de furnizare si apoi sa se foloseasca acel pret mai mic pentru calculul facturii ?

#4824
blackskorpion

blackskorpion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 10.01.2008
Pentru ca este plafonat si compensat doar oretul gazului, a marfii, nu si transport distributie si tva.
Furnizorul trebuie sa factureze pretul intreg si apoi  sa scada plafonul componentei gazului si apoi s-a alice compensarea componentei gazului.

TVA, transport, distributie se plateste la pret intreg si nu sunt compensate sau plafonate si ele.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate