Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

Alegere furnizor gaze naturale?

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
5729 replies to this topic

Poll: Topic gaze naturale (76 member(s) have cast votes)

Reguli minime aditionale ale topicului

  1. Topicul este destinat discutiei despre diferiti furnizori si serviciile acestora, preturi, etc (72 votes [51.43%] - View)

    Percentage of vote: 51.43%

  2. Conform regulamentului general, nu se posteaza coduri de afiliere, promotie sau orice alt cod referral (34 votes [24.29%] - View)

    Percentage of vote: 24.29%

  3. Postarea de coduri si/sau link-uri referral se trateaza ca si spam (34 votes [24.29%] - View)

    Percentage of vote: 24.29%

Vote Guests cannot vote

#4717
autocargo

autocargo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 01.03.2015

Furnizorii de gaze și energie nu vor mai putea debranșa clienții casnici, pe perioada în care se aplică mecanismele de sprijin




https://www.economic...Pj20TLB7avPmRg0


#4718
ForsakenTotal

ForsakenTotal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 362
  • Înscris: 27.08.2021
Asta cu nu vor putea debransa este deocamdata doar teoretica chiar daca se da vreun OUG, cata vreme nu prevede sanctiuni care sa se aplice din oficiu, nu dupa investigatii/reclamatii de multiple luni la ANPC/ANRE  sau mai rau, procese. Furnizorii vor zice ca si acum, a vai, e vina al naibii computer, care are buguri si da ordine de debransare, si autoritatile statului o sa stea din nou pasive.
Nu, trebuie sa se stabileasca clar, din oficiu, ca tuturor facturilor emise cu nerespectarea legii  sa li se creasca termenul cu jumattate de an  si pentru cosnumul respectiv nu se pot reemite alte facturi, si o sa vedeti ce dintr-o data o sa respecte furnizorii legea.

In alta ordine de idei, nu va mai lasati manipulati de presa cu profetia invaziei Ucrainei. Daca o sa se intample, o sa fie ca in 2014, brusc si fara avertizari. Numai un idiot da semne unui adversar ca o sa-l atace, si Putin nu e un idiot, si-si da seama ca un atac acum nu ii aduce avantaje. Amenintarea cu el, in schimb da.

#4719
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,459
  • Înscris: 28.09.2008
2 persoane mi-au spus ca au primit oferta la gaze pt 14 lei pt mc !!  
Poate fi adevarat ?

#4720
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,125
  • Înscris: 25.02.2007
Mai da-ne detalii.
Incepand de cand, firma, oras/judet, diverse.

Altfel, posibil sa se intample. Pe ANRE sunt oferte de gaz cu vreo 13 lei/m^3 (1048 lei/MWh gazul + taxe+transport+distributie+ce-o mai fi)

#4721
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,866
  • Înscris: 26.02.2010
Atât timp cât este plafonat de stat, ăștia au pus tarife super mari ca să scoată bani de la stat.

#4722
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

 aris86, on 13 ianuarie 2022 - 16:17, said:

Atât timp cât este plafonat de stat, ăștia au pus tarife super mari ca să scoată bani de la stat.

Exact, de aceea legea a fost o tampenie in aceasta forma.

#4723
LauraPV

LauraPV

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 04.11.2021
Oare a primit cineva raspuns daca a scris pe
https://www.eon.ro/contact ?


#4724
patraulea100

patraulea100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 21.01.2008

 dandeburgh, on 12 ianuarie 2022 - 18:07, said:

De unde ai scos termenul asta: plafonare de 33%??

Plafonarea se face la 0.37 lei. Tot ce depaseste 0.37 lei ramane plafonat la acest pret.

Compensarea este de 33%. Daca te incadrezi in consum
33% indiferent de pret, daca te incadrezi in consumul lunar?Pretul trebuie sa fie peste 0.25 lei/kwh pt a putea beneficia de compensare?.Eu am sub pretul asta si n-am primit nimic.
Oricum e haos si fiecare intelege ce vrea di nlegea asta de 2 lei.LA Engie pe site scrie asa:
În perioada 1 noiembrie 2021 – 31 martie 2022 vei primi o compensaţie de cel mult 33% din valoarea componentei preţului gazelor naturale din contractul de furnizare, doar dacă îndeplineşti simultan criteriile de mai jos.
În contractul de furnizare există un preţ mai mare sau egal cu 0,125 lei/kWh*.
Consumul din perioada sezonului rece se încadrează în 10,6 MWh, alocat în tranşe lunare, cu o abatere de max. 10%.
Limita minimă a consumului este de 7 kWh/zi.
am pe factura peste 0.125 lei/kwh,m-am incadrat in consum si n-am primit nimic. Niste gunoaie sunt. Nu era o suma mare, dar asa aduna astia cate putin d e la fiecare.

În perioada 1 noiembrie 2021 – 31 martie 2022 vei primi o compensaţie de cel mult 0,291 lei/kWh pentru energie electrică dacă îndeplineşti simultan criteriile de mai jos.
În contractul de furnizare există un preţ mai mare sau egal cu 0,68 lei/kWh*.
Consumul din perioada sezonului rece se încadrează în 1.500 kWh, alocat în tranşe lunare, cu o abatere de max. 10%.
Limita minimă a consumului este de 1 kWh/zi.

https://www.engie.ro...sare-plafonare/


 gry2000, on 13 ianuarie 2022 - 12:03, said:

Tot ce vorbiti aici nu va mai fi valabil in scurt timp. Dupa cum am scris acum cateva zile, se pare ca inevitabilul se va produce. Rusii nu au semnat niciun acord cu americanii, negocierile au esuat si zilele sunt numarate pana la inceperea razboiului.

Situatia tactica a rusllor este cum nu se poate mai buna acum: Europa e in ger si frig, rezerve de gaz nu prea are (decat fiecare tara pe barba proprie) deci au verde la inceperea razboiului.
Efectele vor fi garantate: Se va inchide robinetul de gaz catre UE, se vor decupla toate tarile de la reteaua energetica europeana ca sa nu intre in black-out toate odata, fiecare tara va ajunge sa supravietuiasca pe cont propriu cu resursele proprii.
Romania sta bine din punctul asta de vedere, dar preturile............nu stim unde vor ajunge...............

Rusia va impusca mai multi iepuri odata: Va ocupa Ukraina integral, va face punte cu Ungaria lui Orban si ne va inconjura, va destrama UE.
Cred ca te-a uitat pre a mult la TV,sau poate pe Netflix?Posted Image

Edited by patraulea100, 13 January 2022 - 21:48.


#4725
patraulea100

patraulea100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 21.01.2008
Si bomboana de pe coliva, tot la Engie:

IMPORTANT: Îţi recomandăm să fii atent la consumul de energie din perioada aplicării schemei de compensare, mai precis 1 noiembrie – 31 martie 2022. La final, odată cu încetarea schemei de compensare, va fi emisă o factură de regularizare în baza indexului primit de la operatorul sistemului de distribuţie. Această factură va conţine, după caz, şi o recuperare a sumelor acordate dacă se constată că limita de consum a fost depăşită, nefiind astfel respectate condiţiile de acordare a compensaţiei.
Schema de compensare se aplică de la 1 noiembrie 2021 şi va fi vizibilă în facturile ENGIE emise începând cu luna decembrie întrucât acestea vor reprezenta în special consumul aferent lunii noiembrie.

#4726
CARNATUL

CARNATUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 25.08.2021

 LauraPV, on 13 ianuarie 2022 - 20:08, said:

Oare a primit cineva raspuns daca a scris pe
https://www.eon.ro/contact ?

Raspund, dar greu. Undeva la o luna le ia.

 patraulea100, on 13 ianuarie 2022 - 21:57, said:

Si bomboana de pe coliva, tot la Engie:

IMPORTANT: Îţi recomandăm să fii atent la consumul de energie din perioada aplicării schemei de compensare, mai precis 1 noiembrie – 31 martie 2022. La final, odată cu încetarea schemei de compensare, va fi emisă o factură de regularizare în baza indexului primit de la operatorul sistemului de distribuţie. Această factură va conţine, după caz, şi o recuperare a sumelor acordate dacă se constată că limita de consum a fost depăşită, nefiind astfel respectate condiţiile de acordare a compensaţiei.
Schema de compensare se aplică de la 1 noiembrie 2021 şi va fi vizibilă în facturile ENGIE emise începând cu luna decembrie întrucât acestea vor reprezenta în special consumul aferent lunii noiembrie.

Niste cretini Engie. Cum sa se constate ca schema a fost depasita? Vin lunar sa citeasca contorul?

#4727
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,639
  • Înscris: 30.08.2017
E un lucru bun că te avertizează. Mulți nu știu limitele acceptate pentru compensare.

Edited by george_alexandru, 13 January 2022 - 22:33.


#4728
ForsakenTotal

ForsakenTotal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 362
  • Înscris: 27.08.2021

 patraulea100, on 13 ianuarie 2022 - 21:34, said:

33% indiferent de pret, daca te incadrezi in consumul lunar?Pretul trebuie sa fie peste 0.25 lei/kwh pt a putea beneficia de compensare?.Eu am sub pretul asta si n-am primit nimic.
Oricum e haos si fiecare intelege ce vrea di nlegea asta de 2 lei.LA Engie pe site scrie asa:
În perioada 1 noiembrie 2021 – 31 martie 2022 vei primi o compensaţie de cel mult 33% din valoarea componentei preţului gazelor naturale din contractul de furnizare, doar dacă îndeplineşti simultan criteriile de mai jos.
În contractul de furnizare există un preţ mai mare sau egal cu 0,125 lei/kWh*.
Consumul din perioada sezonului rece se încadrează în 10,6 MWh, alocat în tranşe lunare, cu o abatere de max. 10%.
Limita minimă a consumului este de 7 kWh/zi.
am pe factura peste 0.125 lei/kwh,m-am incadrat in consum si n-am primit nimic. Niste gunoaie sunt. Nu era o suma mare, dar asa aduna astia cate putin d e la fiecare.

În perioada 1 noiembrie 2021 – 31 martie 2022 vei primi o compensaţie de cel mult 0,291 lei/kWh pentru energie electrică dacă îndeplineşti simultan criteriile de mai jos.
În contractul de furnizare există un preţ mai mare sau egal cu 0,68 lei/kWh*.
Consumul din perioada sezonului rece se încadrează în 1.500 kWh, alocat în tranşe lunare, cu o abatere de max. 10%.
Limita minimă a consumului este de 1 kWh/zi.

https://www.engie.ro...sare-plafonare/



Cred ca te-a uitat pre a mult la TV,sau poate pe Netflix?Posted Image
Deci, sa le luam pe rand, citatele sunt din legea de aprobare a OUG, care a schimbat semnificativ ordonanta.
Pretul:

(12) Prețul de referință al gazelor naturale este de 125 lei/MWh și nu include TVA, taxe și tarife reglementate, tarife de înmagazinare, precum și acciza, aplicabile la data de 30 octombrie 2021.

0,125 lei/kWh. Atentie, e vorba de pretul fara taxe, transport, distributie, accize. Era trecut undeva in a doua sau a treia pagina din factura in dreptul nr de kWh consumati. Nu confunda cu pretul total pe care il obtii de ex prin impartirea valorii facturii la nr de kwh consumati.

E, din pretul asta, 0,125 lei/kWh:

Compensarea se determină prin calcularea unei cote procentuale din valoarea consumului de gaze naturale, reprezentând 33% din această valoare.

dar,

(13) Prin aplicarea compensațiilor prevăzute la alin. (2) lit. a) prețul final achitat de clientul casnic pentru furnizarea de energie electrică/gaze naturale nu poate scădea sub prețul de referință stabilit la alin. (11) și (12).

Deci  compensarea este data de [cea mai mica valoare dintre: (33% din pretul tau fara taxe etc) si (diferenta dintre pretul tau fara taxe si 0,125 lei ] * nr kwh consumati pe luna
cu conditia sa te incadrezi in limite, ce sunt diferite pe luni:
Luna și anul                        Noiembrie 2021   Decembrie 2021 Ianuarie 2022 Februarie 2022 Martie 2022 Total
Consum mediu lunar (kWh) 1.649,05 2.405,61 2.762,51 2.512,56 2.330,27 11.600
si pe total 1 nov - 31 mar : 11.660 kWh

Deci, daca ai consumat mai putin in nov de 1.649,05 kwh si mai mult de 210 kwh  si pretul fara taxe, transport, accize, etc este >0,125 lei/kwh, ar trebui sa beneficiezi de compensare dupa formula cu bold.

#4729
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,125
  • Înscris: 25.02.2007

 patraulea100, on 13 ianuarie 2022 - 21:57, said:

Si bomboana de pe coliva, tot la Engie:

IMPORTANT: Îți recomandăm să fii atent la consumul de energie din perioada aplicării schemei de compensare, mai precis 1 noiembrie – 31 martie 2022. La final, odată cu încetarea schemei de compensare, va fi emisă o factură de regularizare în baza indexului primit de la operatorul sistemului de distribuție. Această factură va conține, după caz, și o recuperare a sumelor acordate dacă se constată că limita de consum a fost depășită, nefiind astfel respectate condițiile de acordare a compensației.
Schema de compensare se aplică de la 1 noiembrie 2021 și va fi vizibilă în facturile ENGIE emise începând cu luna decembrie întrucât acestea vor reprezenta în special consumul aferent lunii noiembrie.
Oh crap.
Mi-a scapat partea asta.
Eu am zis ca-i pacalesc si dau indexul mai mare intr-o luna ca sa prind macar o luna (urmatoare) cu reducere da' daca ma reguleaza la sfarsit o sa trebuiasca sa dau banii inapoi pt. ca practic n-am nici o sansa sa ma incadrez in consumul total pentru iarna.
Damn.

#4730
cipri2006

cipri2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 19.10.2006
La mine n-au ce regula...le-am dat indexul corect chit ca am platit mai mult adica cat am consumat. Nici pe departe sa ma pot incadra in consumul care il vor ei. Astia au vrut sa ne scoata matematicieni in iarna asta...sa stam si sa facem calcule peste calcule. Nici furnizorii nu stiu sa calculeze facturile daramite clientii. Posted Image Posted Image

Edited by cipri2006, 14 January 2022 - 09:01.


#4731
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 23.12.2007
De fapt care este pretul gazului in medie ?

#4732
patraulea100

patraulea100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 21.01.2008

 CARNATUL, on 13 ianuarie 2022 - 22:30, said:

Raspund, dar greu. Undeva la o luna le ia.



Niste cretini Engie. Cum sa se constate ca schema a fost depasita? Vin lunar sa citeasca contorul?
Nu sunt cretini, sunt smecheri. Posted Image  Tu trimiti o estimare a consumului lunar si chiar daca ai depasit limita pe luna respectiva, tendinta RO e sa-i arzi si sa spui ca esti in barem. Vine apoi regularizarea si te prind ca i-ai mintit si apoi te ard.

https://www.anre.ro/...-furnizare-a-gn

 ForsakenTotal, on 14 ianuarie 2022 - 01:14, said:

Deci, sa le luam pe rand, citatele sunt din legea de aprobare a OUG, care a schimbat semnificativ ordonanta.
Pretul:

(12) Prețul de referință al gazelor naturale este de 125 lei/MWh și nu include TVA, taxe și tarife reglementate, tarife de înmagazinare, precum și acciza, aplicabile la data de 30 octombrie 2021.

0,125 lei/kWh. Atentie, e vorba de pretul fara taxe, transport, distributie, accize. Era trecut undeva in a doua sau a treia pagina din factura in dreptul nr de kWh consumati. Nu confunda cu pretul total pe care il obtii de ex prin impartirea valorii facturii la nr de kwh consumati.

E, din pretul asta, 0,125 lei/kWh:

Compensarea se determină prin calcularea unei cote procentuale din valoarea consumului de gaze naturale, reprezentând 33% din această valoare.

dar,

(13) Prin aplicarea compensațiilor prevăzute la alin. (2) lit. a) prețul final achitat de clientul casnic pentru furnizarea de energie electrică/gaze naturale nu poate scădea sub prețul de referință stabilit la alin. (11) și (12).

Deci  compensarea este data de [cea mai mica valoare dintre: (33% din pretul tau fara taxe etc) si (diferenta dintre pretul tau fara taxe si 0,125 lei ] * nr kwh consumati pe luna
cu conditia sa te incadrezi in limite, ce sunt diferite pe luni:
Luna și anul Noiembrie 2021   Decembrie 2021 Ianuarie 2022 Februarie 2022 Martie 2022 Total
Consum mediu lunar (kWh) 1.649,05 2.405,61 2.762,51 2.512,56 2.330,27 11.600
si pe total 1 nov - 31 mar : 11.660 kWh

Deci, daca ai consumat mai putin in nov de 1.649,05 kwh si mai mult de 210 kwh  si pretul fara taxe, transport, accize, etc este >0,125 lei/kwh, ar trebui sa beneficiezi de compensare dupa formula cu bold.
Legea e una, practica romaneasca e alta. Am citi si legea , unde este explicat foarte clar calculul.
S-o luam exact. In decembrie am avut 1516 kWh ( 141 mc) la pretul peste 0.129 lei, fara taxe, acize,etc. Este adevarat putin peste 0.125 , insa e peste.Ma asteptam sa vad compensare mica macar la gunoaiele astea, insa ...nimic. Asadar : 33% din 0.129 lei -- 0.004 lei. 0.129-0.125 -- 0.004 lei X 1516 kwh --- 6 lei . E corect calculul?

De la 1 februarie trec pe tariful "lejer"de 0,64 lei/kwh propus de talharii astia si o sa am plafonarea de 0.38 lei/kwh. Cu putin noroc (daca nu e ft frig) prind si compensarea aia daca ma incadreaz in limita lunara.

#4733
ForsakenTotal

ForsakenTotal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 362
  • Înscris: 27.08.2021

 patraulea100, on 14 ianuarie 2022 - 10:17, said:

Nu sunt cretini, sunt smecheri. Posted Image  Tu trimiti o estimare a consumului lunar si chiar daca ai depasit limita pe luna respectiva, tendinta RO e sa-i arzi si sa spui ca esti in barem. Vine apoi regularizarea si te prind ca i-ai mintit si apoi te ard.

https://www.anre.ro/...-furnizare-a-gn


Legea e una, practica romaneasca e alta. Am citi si legea , unde este explicat foarte clar calculul.
S-o luam exact. In decembrie am avut 1516 kWh ( 141 mc) la pretul peste 0.129 lei, fara taxe, acize,etc. Este adevarat putin peste 0.125 , insa e peste.Ma asteptam sa vad compensare mica macar la gunoaiele astea, insa ...nimic. Asadar : 33% din 0.129 lei -- 0.004 lei. 0.129-0.125 -- 0.004 lei X 1516 kwh --- 6 lei . E corect calculul?

De la 1 februarie trec pe tariful "lejer"de 0,64 lei/kwh propus de talharii astia si o sa am plafonarea de 0.38 lei/kwh. Cu putin noroc (daca nu e ft frig) prind si compensarea aia daca ma incadreaz in limita lunara.
O mica corectie, 33%*0,129 e in jur de 0,04 nu 0,004, dar oricum la tine mai mica era diferenta intre preturi asa ca e irelevant.
Pur si simplu sunt niste hoti  si nu au aplicat legea. Nici nu ma mira, cand s-a dat legea, ANRE a zis ca nu are capacitatea sa verifice facturile, deci un acord tacit la inselaciune dat furnizorilor.
Teoretic, o sa trebuiasca sa storneze si sa reemita fatura, daca se da OUG-ul promis. Practic, mai bine ai face o plangere online la ANRE si ANPC, ca poate ii stimuleaza sa nu astepte OUG-ul . Poate.
Cu privire la interactiunea intre compensare si plafonarea, nu mi se pare 100% clar ordinea in care se aplica. Adica, aplici compensarea intai si apoi plafonarea daca e cazul, sau plafonezi pretul si aplici la acel pret compensarea.

#4734
patraulea100

patraulea100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 21.01.2008
PE factura asta, e prea putin de recuperat, nu cred ca merita reclamatia, insa cand pretul la kwh e mai mare, se simte compensarea si atunci trebuie facuta reclamatie pt ca altfel, gunoaiele astea raman cu toti banii. AStept pe urmatoarea,care o sa aiba si pretul mai mare.Posted Image
Am citit legea si cred ca merita de la 135/ 145 lei  / Mwh  in sus, unde ai o compensare de 10/ 20  lei/mwh . Macar sa simti ceva.
Este o bataie de joc si totul cu acordul furnizorilor, cum bine ai spus, care isi recupreaza oricum banii de la stat, apoi, dupa reclamatiile noastre.
Buna si observatia ta cu privire la interactiunea intre compensare si plafonarea, mai exact ordinea in care se aplica. Pe pret plafonat - 138 lei/mwh eu am calculat o compensare de 13 lei/mwh, insa daca faci calculul pe pretul din noul meu contract, sa zicem 168 lei /Kwh, vorbim de 43 lei/Mwh. Astia sunt convins ca aplica compensarea pe  pretul plafonat, sau poate invers si recupereaza apoi banii de la stat.

Edited by patraulea100, 14 January 2022 - 15:12.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate