Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Actiuni sau Fonduri - investitii mici regulate

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#19
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,041
  • Înscris: 09.08.2005

View Postodastramosilor, on 19 iunie 2020 - 11:59, said:

voua vi se par mari astea??
Ia să calculăm:
BT Maxim - 0,25% pe lună adică 3% pe an. Ce a făcut fondul în ultimul an? A crescut cu 2,24%. Deci pierdere 0,76%.
Și nu mi se pare că administratorul fondului ar fi vreo eminență într-ale investirii - covidul i-a luat prin surprindere ca pe toți "civilii".

#20
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,319
  • Înscris: 02.09.2007
BT Maxim:
0.25%/luna din media activelor nete in administrare
adica 3% pe an ---> marisor spre foarte mare

Cand fac 7%/an si ei iti iau 3% e cam naspa ca se joaca cu banii tai, faceti jumi-juma profitul
Dar cand fac -5% si iti mai iau si ei 3% ... ca deh. Nu prea iti mai convine.

BT Bonds:
0.05%/luna din media activelor nete in administrare
adica 0.6% pe an --> foarte mult avand in vedere ca de la bonds nu ai super randamente.

ETF-urile nu sunt nici cal, nici magar. Adica nu te astepti nici sa pierzi tot, nici sa ai randamente de 100%/an
Sunt o metoda buna de a "stoca" banii. Un pic mai buna decat depozitele (daca n-ai parte de evenimente nasoale gen crize, etc).


Eu am luat cam 1000E si am facut cam 2000-2200E intr-un an la tradeville (acum 11 ani). Nu faceam tranzactii zilnice, dar faceam saptamanale.
Aveam cam 3 actiuni pe care le tineam. 80% SIF-uri si d-astea sigure si 20% gen BRK-uri si d-astea super-volatile.
Dar aveam foarte mult timp. Stateam toata ziua sa ascult cum merge housing market in US si daca datele sunt sub sau peste predictii.

Acum nu mai am timp asa ca daca ma bag as lua ETF-uri. Teoria zice ca daca le tii pe termen lung (20+ ani) o sa ai randament peste 4%.

#21
pumbacu90

pumbacu90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,178
  • Înscris: 02.03.2020

View Postgogu1905, on 19 iunie 2020 - 12:18, said:

Stati asa... comisionul ala de administrare este varat deja in valoarea unitatii de fond. Daca rascumperi unitati de fond la un termen de peste un an fata de data cumpararii, comisionul real achitat din valoarea totala rascumparata este zero (mai) peste tot.

Nu stiam asta, dar oricum cat timp se specifica comisionul (noroc ca trebuie sa o faca prin lege), si vezi ca ajungi la 2-3% pe an, aia undeva sunt retinuti. Deci chiar daca se reflecta in pretul unitatii, totusi sunt bani facuti de colegii investitori. Indiferent daca ti-au facut bani sau ti i-au pierdut, ei si-au primit cei 3%

Mie personal nu-mi place lipsa asta de cunoastere despre ce se intampla cu banii mei, dar sunt persoane la care li s-ar putea potrivi (in principiu cu cat esti mai pasiv si nu vrei sa ai grija lor - dar asta vine cu un cost destul de mare)

Edited by pumbacu90, 19 June 2020 - 12:26.


#22
Augustus1978

Augustus1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 934
  • Înscris: 01.02.2019
Dormi linistit cand FNI vegheaza pentru tine.
Va mai amintiti?

#23
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

View Postradunic, on 19 iunie 2020 - 12:21, said:

Ia să calculăm:
BT Maxim - 0,25% pe lună adică 3% pe an. Ce a făcut fondul în ultimul an? A crescut cu 2,24%. Deci pierdere 0,76%.
Și nu mi se pare că administratorul fondului ar fi vreo eminență într-ale investirii - covidul i-a luat prin surprindere ca pe toți "civilii".

nu m-am gandit ca iesa 3% pe an :)
ultimul an nu e bun de luat in calcul ca a fost covidu, altfel ramaneai cu vreo 20%.
a scapat cineva de supriza cauzata de covid, gestionand mai bine?

#24
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006

View PostdanX, on 19 iunie 2020 - 12:03, said:

In perioada asta, si la ce se preconizeaza sa urmeze, eu zic cash is king.
In perioada asta cash-ul se devalorizeaza cel mai repede, toate statele printeaza bani. Inflatia pe 2020 e pe la 3% in Ro.

#25
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

View PostAugustus1978, on 19 iunie 2020 - 12:31, said:

Dormi linistit cand FNI vegheaza pentru tine.
Va mai amintiti?
sigur, a fost atunci cand unii sus-pusi din statul roman l-au bagat la inaintare pe Vantu sa le faca niste bani.
n-are nici o legatura FNI cu ideea de fond mutual. Pe-atunci nici piata nu era reglementata calumea.

View PostMizu, on 19 iunie 2020 - 12:38, said:

In perioada asta cash-ul se devalorizeaza cel mai repede, toate statele printeaza bani. Inflatia pe 2020 e pe la 3% in Ro.
3% cred ca e jumate din ce va fi.
cresterea euro cred ca va acoperi inflatia, cu toate ca se va reflecta si la nivel de UE. Dar si eu zic ca e mai bine chiar si asa. Ma refer strict la cei care au putini bai de pus deoparte si care preconizeaza ceva nevoi in perioada urmatoare, adica nu sunt dispusi sa-i bage undeva pe termen nici macar mediu, daramite lung. Altfel, cine face bani... e alta treaba... Pur si simplu lucrurile au luat-o razna si nu sunt semne ca s-ar indrepta prea curand. Pretul petrolului pe minus? F putini preconizau chiar asta, nici n erau bagati in seama...

Edited by odastramosilor, 19 June 2020 - 12:44.


#26
dumida1

dumida1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 15.10.2018

View Postodastramosilor, on 19 iunie 2020 - 11:59, said:



bune recomnadari, daca stii ce faci si ai chef si timp de studiat sau riscat.

La un ETF S&P500 nu ai ce studiu sa faci si nici nu trebe sa stii multe :) ...doar sa cumperi regulat, indiferent de ce se intampla in piata.

#27
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

View Postdumida1, on 19 iunie 2020 - 12:59, said:

La un ETF S&P500 nu ai ce studiu sa faci si nici nu trebe sa stii multe Posted Image ...doar sa cumperi regulat, indiferent de ce se intampla in piata.
pai tot cumperi cumperi? :)

#28
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,783
  • Înscris: 12.01.2018
faceți cont de tranzacționare și cumpărați acțiuni lunar indiferent dacă scad-atunci este bine să cumperi-sau cresc.
firme monopol de stat din energie sunt destule la bvb
dacă începi azi și te ții ca lunar să cumperi acele acțiuni +reinvestești dividendele primite peste 10 ani ești boier o să ai un salar lunar din dividentele încasate.ascultă de unul care a intrat PE MAXIME ÎN 2007 și cu răbdare cumpărănd,cumpărând a scos-o la capăt.
important este să începi

#29
dumida1

dumida1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 15.10.2018

View Postodastramosilor, on 19 iunie 2020 - 13:05, said:

pai tot cumperi cumperi? Posted Image
Pana te plictisesti de cumparat si dupa incepi sa vinzi. Posted Image

#30
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Eu pe BvB sunt -15% in portofoliul, deci plm, nu as mai opera pe piata asta.

Pe NASDAQ e cu totul altceva, investitorii au alta mentalitate.

#31
pumbacu90

pumbacu90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,178
  • Înscris: 02.03.2020

View PostMizu, on 19 iunie 2020 - 13:15, said:

Eu pe BvB sunt -15% in portofoliul, deci plm, nu as mai opera pe piata asta.

Pe NASDAQ e cu totul altceva, investitorii au alta mentalitate.

Cand ai inceput? Incluzi dividendele la acel -15%?

#32
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Am inceput inainte sa cada pietele, in Februarie.
Dividendele sunt oricum infime, nu stiu daca le calculeaza tradeville in portofoliu.

Stiam ca e probabil sa cada piata, dar pe US si-a revenit in timp record si vad ca BvB nu vrea nicicum.

#33
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,828
  • Înscris: 01.09.2006

View PostMizu, on 19 iunie 2020 - 13:25, said:

Stiam ca e probabil sa cada piata, dar pe US si-a revenit in timp record si vad ca BvB nu vrea nicicum.
Cam asa am gandit eu prin 2007, cand au cazut bursele la americani - ca trebuie sa creasca la loc :)
Si am cumparat niste unitati de funduri care se bazau pe BVB - Intercapital, BT maxim ...
Bursele americane si-au revenit dupa cativa ani, la noi niciodata ...

Acum cativa ani am luat iar la fonduri mutuale, dar de data asta am zis sa fie bazate pe o bursa straina si am luat de la BT, la fondul ala cu index Austria.
S-a dus si ala in cap si nu pare sa isi revina, desi la americani actiunile sunt sus ...

Nu prea inteleg diferenta intre fonduri mutuale bazate pe index si un EFT bazat pe acelasi index - la ETF oare iesi mai bine, lipsind acel comision de administrare al fondului? Sau nu lipseste?

#34
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,041
  • Înscris: 09.08.2005

View Postodastramosilor, on 19 iunie 2020 - 12:37, said:


nu m-am gandit ca iesa 3% pe an Posted Image
ultimul an nu e bun de luat in calcul ca a fost covidu, altfel ramaneai cu vreo 20%.
a scapat cineva de supriza cauzata de covid, gestionand mai bine?

Păi stai așa... cei 3% pe an îi dai în ideea că se ocupă cineva de administrarea fondului. În mintea mea, aia neprofesionistă de "civil", administrarea unui fond înseamnă că există o echipă de profesioniști al căror scop în viață e investirea cu cap, protejarea investițiilor și creșterea valorii fondului. Cînd văd -20% peste noapte mă gîndesc că profesioniștii ăia poate nu sînt suficient de profesioniști. Puțintel hedging? Niște investiții care să preia din gaura evenimentelor neprevăzute? Ceva acolo, că de aia îi plătești. De mers cu piața se poate și fără să mai dai 3% pe deasupra...

Cît despre comision inclus în valoarea unității de fond - nu prea văd cum. Toate fondurile își trag primul lucru comisionul și ce rămîne se transformă în unități.

#35
rigmarole

rigmarole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,886
  • Înscris: 29.01.2019

View Postech, on 19 iunie 2020 - 13:58, said:



Nu prea inteleg diferenta intre fonduri mutuale bazate pe index si un EFT bazat pe acelasi index - la ETF oare iesi mai bine, lipsind acel comision de administrare al fondului? Sau nu lipseste?

Toate au comisioane, ETFs sint tranzactionate in timpul zilei la pretul de moment. Index funds sint tranzactionate la sfirsitul zilei la pretul de inchidere a bursei


#36
pumbacu90

pumbacu90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,178
  • Înscris: 02.03.2020

View PostMizu, on 19 iunie 2020 - 13:25, said:

Am inceput inainte sa cada pietele, in Februarie.
Dividendele sunt oricum infime, nu stiu daca le calculeaza tradeville in portofoliu.

Nu le calculeaza si nu-s foarte infime, 5-10%.
De-aia zic, ca poate nu esti chiar 15% pe minus. Iti intra in banii disponibili.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate