Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Actiuni sau Fonduri - investitii mici regulate

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#1
Patefon

Patefon

    Out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,641
  • Înscris: 26.03.2008
Va salut,

Intrebarea e cea din titlu. Cum e recomandat sa investesti daca nu vrei sa cheltuiesti mult dintr-odata? In actiuni cumparate prin broker (dupa cum ma duce pe mine capul) sau in unitati ale fondurilor de investitii?

Am un surplus care l-as capitaliza. Nu e cine-stie-ce dar vine constant, intre 500 si 1500 lei lunar.

Evident, la suma asta ma refer exclusiv la piata romaneasca.

#2
gogu1905

gogu1905

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 03.05.2019
Daca sunt plati lunare regulate, 500-1500 lei lunar, atunci un fond de investitii este cea mai buna idee.

#3
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,716
  • Înscris: 29.02.2004

 Patefon, on 19 iunie 2020 - 09:50, said:

Va salut,

Intrebarea e cea din titlu. Cum e recomandat sa investesti daca nu vrei sa cheltuiesti mult dintr-odata? In actiuni cumparate prin broker (dupa cum ma duce pe mine capul) sau in unitati ale fondurilor de investitii?

Am un surplus care l-as capitaliza. Nu e cine-stie-ce dar vine constant, intre 500 si 1500 lei lunar.

Evident, la suma asta ma refer exclusiv la piata romaneasca.

la suma asta esti condamnat sa mergi pe fonduri. Nimeni nu sta de vorba cu tine fara vreo 3000 euro daca vrei actiuni.
am vazut ca BT si-a mai diverificat gama de fonduri, ai mai multe optiuni acuma.
Daca vrei ceva cu risc 0, ai fonduri care plaseaza in titluri de stat, sau depozite bancare. Profitul e evident mai mic.
Daca vrei profit mai mare, BT Maxim e cam singura varianta (portofoliu divers, de la actiuni pe bursa la depozite).

#4
Patefon

Patefon

    Out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,641
  • Înscris: 26.03.2008
Suma de deschidere cont nu e o problema (pot disponibiliza 3000 Lei pentru un cont online). Dar vorbim pe termen lung. Ca filozofie.

#5
VarfDeAtom

VarfDeAtom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 16.12.2012

 odastramosilor, on 19 iunie 2020 - 10:08, said:


la suma asta esti condamnat sa mergi pe fonduri. Nimeni nu sta de vorba cu tine fara vreo 3000 euro daca vrei actiuni.
Si pentru cumparare actiuni cum trebuie sa procedez? Si ce avantaje/dezavantaje sunt?

#6
pumbacu90

pumbacu90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,178
  • Înscris: 02.03.2020
De ce vrei doar piata romaneasca?

Sunt unele fonduri la BT si altii, Allianz etc (am un coleg care are BT ROTX, dar iti ia aproape 2% comision pe an, se aduna...). Pe piata din RO mi se par decenti Tradeville daca esti dispus sa iti alegi tu actiunile - in general utilitatile sunt considerate destul de safe, doar ca nu m'as astepta la nu stiu ce randament -

#7
Stef_Stef

Stef_Stef

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 17.08.2016
e bun un fond care urmareste un index cum as spus pumbacu90...si cand tranzactionezi actiuni nu iti ia comision?

#8
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,716
  • Înscris: 29.02.2004

 VarfDeAtom, on 19 iunie 2020 - 10:19, said:

Si pentru cumparare actiuni cum trebuie sa procedez? Si ce avantaje/dezavantaje sunt?
Pai pt actiuni, ai nevoie de cineva sa intermedieze - broker. In ziua de azi se face online. Iti trebuie 3000 sau 5000 euro sa deschizi contul. Am impresia ca BT accepta 3000, altii online ca tradevile vor 5. Nu mai stiu actualizat.

avantajul e ca ai si actiunea si primesti si divident anual. Daca investesti bine, in timp atat actiunea cat si dividentul vor creste. E recomandat pt cei care stiu unde sa investeasca, altfel nu. Desigur, poti cere sfatul brokerului, dar intelegi ce vreau sa spun.
dezavantaj e ca tii suma blocata si nu poti scapa asa usor de actiuni, sau daca ai nevoie s-o faci e posibil sa vinzi mai ieftin si sa pierzi. Alt dezavantaj e ca banii ii bagi intr-o singura treaba, nu e nimic diversificat.

la fonduri ai avantajul ca poti intra cu bani putini, se ocupa altii care se pricep de investitii, nu te doare capul, rascumperi unitatile mai usor, daca ai nevoie de lichiditate, ai mai multe optiuni de investit, deci poti gestiona mai bine riscurile si randamentele. La Fonduri nu vad nici un dezavantaj. E metoda mea preferata de investit.

 Patefon, on 19 iunie 2020 - 10:19, said:

Suma de deschidere cont nu e o problema (pot disponibiliza 3000 Lei pentru un cont online). Dar vorbim pe termen lung. Ca filozofie.


3000 euro nu lei. Si asta e un plafon minim care nu stiu daca mai exista undeva, acuma majoritatea vor 5000.

#9
axl07

axl07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 22.02.2017

 odastramosilor, on 19 iunie 2020 - 10:08, said:


la suma asta esti condamnat sa mergi pe fonduri. Nimeni nu sta de vorba cu tine fara vreo 3000 euro daca vrei actiuni.
...

Nimeni nu STATEA de vorba cu tine fara vreo 3000 euro pentru tranzactionarea de actiuni. La ora actuala lucrurile astea sau cam schimbat, existand si posibilitati de tranzactionare a actiunilor si pentru sume incepand de la 1 EUR/USD. Eu stiu de 2 optiuni care pot fi folosite pentru asta:
- Revolut - doar actiuni US, fara ETF-uri
- trading212 - actiuni US si europene, aici avand posibilitatea sa optezi si pt ETF-uri

Parerea mea este ca decat sa platesc comisionele pentru un fond de investiti, mai bine ma apuc sa studiez putin piata de unde sa aleg companiile care cred eu ca imi vor aduce un profit bun in timp.

#10
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,716
  • Înscris: 29.02.2004

 pumbacu90, on 19 iunie 2020 - 10:38, said:

De ce vrei doar piata romaneasca?

Sunt unele fonduri la BT si altii, Allianz etc (am un coleg care are BT ROTX, dar iti ia aproape 2% comision pe an, se aduna...). Pe piata din RO mi se par decenti Tradeville daca esti dispus sa iti alegi tu actiunile - in general utilitatile sunt considerate destul de safe, doar ca nu m'as astepta la nu stiu ce randament -

poti opta pr ce vrei... BT are si pe Austria. Acuma vad ca au lansat si in energie... Era un fond bun in trrecut Pioneer. Aveau sucursala la Ploiesti parca. Am uitat cine il administra. Era de-afara. Mereu imi facea cu ochiul. Sunt tot soiul de optiuni. Era o banca la noi, nu mai stiu care, din astea mai mici, care ofereau mixt, adica primeai si pe depozit dobanda si pe fond, plus optiuni de a lua credit de nu stiu cate ori aveai in cont si alte facilittai d-astea. Era super pt cine avea nevoie de flexibilitate. Aveau si randament f bun in conditii de risc mic-mediu.

deci optiuni sunt berechet. Bani sa ai si inspiratie. La ce miscari sunt pe piata acuma eu nu-mi tin banii in nimic. I-am scos si bagat in chestii fizice. Oricum era nevoie, indiferent de context. Parerea mea este ca de la anul vom asista la aparitia unor schimbari masive in societate si ca trendul este spre blockchain sau contactless. Asta implica si disparitia banilor fizici si a valutelor clasice. Sigur, cred ca va fi convergenta, dar nu poti sti cum evolueaza Bursa cand toti cam tin banii la ciorap si nu poti sti cat de sanatoase sunt bancile, in conditiile in care crediteaza Statele ssa iasa din criza covid.

eu unul zic pas la investitii pt urmatorii 2 ani

 axl07, on 19 iunie 2020 - 10:44, said:

Nimeni nu STATEA de vorba cu tine fara vreo 3000 euro pentru tranzactionarea de actiuni. La ora actuala lucrurile astea sau cam schimbat, existand si posibilitati de tranzactionare a actiunilor si pentru sume incepand de la 1 EUR/USD. Eu stiu de 2 optiuni care pot fi folosite pentru asta:
- Revolut - doar actiuni US, fara ETF-uri
- trading212 - actiuni US si europene, aici avand posibilitatea sa optezi si pt ETF-uri

Parerea mea este ca decat sa platesc comisionele pentru un fond de investiti, mai bine ma apuc sa studiez putin piata de unde sa aleg companiile care cred eu ca imi vor aduce un profit bun in timp.

adevarat ce zici, dar tu esti avansat, nu toti ne pricepem. Pt unii e mai simplu sa incredintezi banii altcuiva. Comisioanele la fonduri mi se par neglijabile.

#11
pumbacu90

pumbacu90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,178
  • Înscris: 02.03.2020
la Tradeville poti deschide cu 3000 lei.

In plus, zicea cineva ca, comisioanele la fonduri sunt neglijabile. In opinia mea nu sunt asa de neglijabile, la multe se invart pe la 2%, asadar daca ai fi avut un return de 7% pe an, acum ramai cu 5; mai pui si impozitul cand faci cash-out si poate ajungi aproape de randamentele unui depozit bancar

Edited by pumbacu90, 19 June 2020 - 11:14.


#12
axl07

axl07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 22.02.2017

 odastramosilor, on 19 iunie 2020 - 10:52, said:

adevarat ce zici, dar tu esti avansat, nu toti ne pricepem. Pt unii e mai simplu sa incredintezi banii altcuiva. Comisioanele la fonduri mi se par neglijabile.

Nu sunt avansat, dar sunt dispus sa invat. Am inceput si eu cu un fond de investiti de la ING, pentru ca si mie mi se parea un comision de 2-3% pe an ca fiind mic. Dar dupa ce am mai studiat un pic am inceput sa imi dau seama ca un comision de 2-3% pe an nu e mic deloc pentru niste investitii care in mod normal ti-ar putea aduce un 5-10%.
Eu zic ca e  importat ca o perosana care intentioneaza sa se apuce de investiti, de orice fel ar fi acel incvestitii, sa incerce pentru inceput sa isi faca un minim de educatie finainciara, care din pacate nu se face in sistemul public de invatamant si apoi sa decida pt el insusi care ar fi cea mai buna optiune.

#13
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 17.05.2010

 Patefon, on 19 iunie 2020 - 09:50, said:

Intrebarea e cea din titlu. Cum e recomandat sa investesti daca nu vrei sa cheltuiesti mult dintr-odata?
În opinia mea, pe piața românească poți investi la fel de bine o sumă lunară de 500-1500 lei în acțiuni individuale sau fonduri.

Întrebarea este ce ți se potrivește mai bine. La fond doar te uiți la rezultat și te enervezi că plătești comision mare. La acțiuni ai riscul că prețurile în România evoluează imprevizibil și uneori în contradicție cu piețele internaționale.

Dacă ai timp să aloci studierii investițiilor îți recomand acțiuni individuale.

#14
dumida1

dumida1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 15.10.2018
Parerea mea personala, daca nu vrei sa studiezi companii si sa urmareti totul îndeaproape, este sa cumperi ETF-uri ( https://www.investop...terms/e/etf.asp ) , nu sa investesti in Mutual Founds cu comisoane de 2% , care este enorm.

Deschizi un cont la un Broker prin care poti sa achizitionezi ETF-uri si investesti in S&P500 ( top 500 companii din US, care de fapt sunt vreo 505 :) )  
Vanguard este renumita pentru cel mai mic fee.  Se gasesc pe bursa de la Londra ( LSE) ETF-uri de la Vanguard dedicate pentru piata din Europa  -> VUSD (Vanguard S&P 500 UCITS ETF) , care are un mamagement fee de doar 0.07%

Ulterior poti sa mai adaugi un alt ETF, daca vrei Emerging Markets, sau Euro Markets, etc ...

#15
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,716
  • Înscris: 29.02.2004

Quote

BT Maxim

Costuri:
    Comision de cumparare: 0%;
    Comision de rascumparare:
    4% pentru perioade de detinere cuprinse intre 1 - 180 zile, inclusiv;
    2% pentru perioade de detinere cuprinse intre 181 - 360 zile, inclusiv;
    0% pentru perioade de detinere de peste 360 zile.
    Comision administrare fond: 0.25%/luna din media activelor nete in administrare - acest comision este luat in considerare la calculul valorii unitatii de fond

Quote

BT Obligatiuni

Costuri:
    Comision de cumparare: 0%
    Comision de rascumparare: 0%
    Comision administrare fond: 0.05%/luna din media activelor nete in administrare - acest comision este luat in considerare la calculul valorii unitatii de fond

voua vi se par mari astea??

 dumida1, on 19 iunie 2020 - 11:35, said:

Parerea mea personala, daca nu vrei sa studiezi companii si sa urmareti totul îndeaproape, este sa cumperi ETF-uri ( https://www.investop...terms/e/etf.asp ) , nu sa investesti in Mutual Founds cu comisoane de 2% , care este enorm.

Deschizi un cont la un Broker prin care poti sa achizitionezi ETF-uri si investesti in S&P500 ( top 500 companii din US, care de fapt sunt vreo 505 Posted Image )  
Vanguard este renumita pentru cel mai mic fee.  Se gasesc pe bursa de la Londra ( LSE) ETF-uri de la Vanguard dedicate pentru piata din Europa  -> VUSD (Vanguard S&P 500 UCITS ETF) , care are un mamagement fee de doar 0.07%

Ulterior poti sa mai adaugi un alt ETF, daca vrei Emerging Markets, sau Euro Markets, etc ...
bune recomnadari, daca stii ce faci si ai chef si timp de studiat sau riscat.

#16
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
In perioada asta, si la ce se preconizeaza sa urmeze, eu zic cash is king.

#17
pumbacu90

pumbacu90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,178
  • Înscris: 02.03.2020

 odastramosilor, on 19 iunie 2020 - 11:59, said:

voua vi se par mari astea??

Da, enorme, 0.25% pe luna inseamna 3% pe an. Cele de obligatiuni ajung la 0.6% pe an, daca te gandesti ca alea abia daca iti dau un randament de 2-4%, nu ai niciun motiv sa bagi bani in asa ceva, mai bine ii tii in depozit.

Edited by pumbacu90, 19 June 2020 - 12:15.


#18
gogu1905

gogu1905

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 03.05.2019
Stati asa... comisionul ala de administrare este varat deja in valoarea unitatii de fond. Daca rascumperi unitati de fond la un termen de peste un an fata de data cumpararii, comisionul real achitat din valoarea totala rascumparata este zero (mai) peste tot.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate