Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

programare microcontroler

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
ioantincu

ioantincu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 17.06.2020
buna ziua.
in proiectul meu de diploma trebuie sa vorbesc in general despre limbaje de programare a microcontrolerelor. stiu ca exista si assemblere, dar nu stiu daca acestea sut considerate limbaje de programare. ma intereseaza daca exista o clasificare a acestor limbaje de programare, si care sunt cele mai folosite 3 4 limbaje. eu am folosit arduino, dar din cate stiu acesta este tot un C simplificat.
multumesc.

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Sigur ca merge si ASM. Pe langa C mai ai C++,Pascal, Java, Python etc. Vezi la fiecare din ce categorie face parte.

#3
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,445
  • Înscris: 10.08.2005
nu ar fi mai bine sa vorbesti despre seturi de instructiuni ?
eventual despre arhitectura RISC

#4
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
Mai este si bazat pe Basic: Bascom

#5
ioantincu

ioantincu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 17.06.2020

View PostMarianG, on 17 iunie 2020 - 13:48, said:

nu ar fi mai bine sa vorbesti despre seturi de instructiuni ?
eventual despre arhitectura RISC
in alt capitol vorbesc si despre arhitectura. dar as avea o alta intrebare, placuta arduino in sine este un microcontroler sau un sistem cu microcontroler?
eu am inteles in felul urmator dar nu sunt sigur ca e bine: atmega 328 e microprocesorul, placuta arduino uno e un microcontroler, iar o aplicatie ce se bazeaza pe arduino e un sistem cu microcontroler. e corect cum am inteles eu? e prima data cand lucrez cu asa ceva.

#6
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 25.10.2007
Atmega 328 este microcontroller. Microprocesor + periferice (RAM, Flash, UART, SPI, GPIO, etc) = microcontroller

#7
adrian100

adrian100

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 29.12.2007

View Postioantincu, on 17 iunie 2020 - 15:00, said:

in alt capitol vorbesc si despre arhitectura. dar as avea o alta intrebare, placuta arduino in sine este un microcontroler sau un sistem cu microcontroler?
eu am inteles in felul urmator dar nu sunt sigur ca e bine: atmega 328 e microprocesorul, placuta arduino uno e un microcontroler, iar o aplicatie ce se bazeaza pe arduino e un sistem cu microcontroler. e corect cum am inteles eu? e prima data cand lucrez cu asa ceva.

Arduino e o placă dezvoltată în jurul unui microcontroller. atmega328 e microcontrollerul, care are un procesor pe 8 biți AVR (arhitectura RISC).
vezi aici diferența dintre microcontroller și procesor: https://stackoverflo...microcontroller

poți să mai întrebi. am făcut și eu un roboțel line follower cu Duemilanove acum niște ani.

Edited by adrian100, 17 June 2020 - 18:37.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate