Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

anvelopa 29 2.4 in loc de 29 2.10

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
radinel

radinel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 18.09.2014
salut. am o bicicleta ultra nitro rf hidraulic cu cauciucuri crosser de 29 inch, balonaj 2.10. janta e dubla, de aluminiu. pot sa ii montez niste anvelope continental de 2.4 sau trebuie alta janta, adica de fapt trebuie alta roata?  are loc la furca, am masurat cu sublerul. dar nu stiu cum ar sta pe janta, sa nu se descalte. daca de 2.4 nu merge, pana unde pot sa ma intind?
in plus, din experienta voastra, la vulcanizari auto imi pot face baietii schimbarea asta sau nu se baga?
multumesc pentru raspunsuri.

#2
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Merge sigur. Schimbarea o faci singur, e foarte usor si nu-ti ia mai mult de 10 minute.

Edited by Kroghy, 17 June 2020 - 08:26.


#3
radinel

radinel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 18.09.2014
multumesc. nu am leviere si nici curaj...sant foarte ghinionist si am experienta zero. important e sa mearga, are o colega continental de 16 2.2 si imi plac f mult. in orasul meu am piatra cubica si ceva drumuri bulite, spre zona industriala.

#4
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,312
  • Înscris: 25.06.2006
Sfat suplimentar si nesolicitat: Cumpara anvelope pliabile, nu din cele cu sarma. Sunt mai usoare, iar greutatea cauciucului chiar conteaza.
De asemenea alege un profil potrivit pentru ce faci cu bicicleta.

Edited by andbozo, 17 June 2020 - 08:33.


#5
radinel

radinel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 18.09.2014
multumesc Andbozo
Anvelopa Continental Trail King Performance 60-622 (29x2.4) SL au 1kg, 3 straturi, tpi 180. vreau sa amortizeze bine , am multe treceri la nivel cu cale ferata, gratare de scurgere transversale pe sosea, piatra cubica. nu imi trebuie pt viteza.

#6
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
E foarte putin probabil sa ai nevoie de leviere la roti de 29 pentru ca e diametru mare si are joc suficient. Nu e ca la masina. Incearca cu mana, ar trebui sa reusesti si oricum nu ai ce strica. Singurul risc daca esti neindemanatic e sa ciupesti camera care costa 15 ron. Daca esti atent nu e nici un risc. Singura chestie e sa ai camera cat de cat umflata ca sa aiba forma rotii si da stea in cauciuc. Daca e desumflata complet nu stii cum se aseaza. O umfli numai putin sa prinda forma.

#7
radinel

radinel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 18.09.2014
daca aveti vreo alta sugestie , alta marca potrivita pentru ce caut, va rog.. in principiu sa nu depaseasca 150 lei bucata. continentalul asta este si foarte ieftin pe langa faptul ca imi place, sub 70.
oricum ce ma interesa prioritar era sa mearga in locul originalelor de 2.10

#8
Nabucodonosor2020

Nabucodonosor2020

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 19.02.2020
Verifica daca trebuie sã schimbi camerele.


#9
radinel

radinel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 18.09.2014
mersi, chiar nu stiam. ce ma sperie: la spate trebuie sa dau lantul jos si roata? e quick release roata. lantul nu.

View PostNabucodonosor2020, on 17 iunie 2020 - 08:54, said:

Verifica daca trebuie să schimbi camerele.
de ce ar trebui sa schimb camera? trebuie mai mare, sa tina anvelopa bine? sant pe marimi, nu se umfla cea existenta?

#10
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 06.09.2008
Nu intra 2.4 pe spate, iar pe jantele existente cred ca 2.25 e maximum ce poti pune.

Spune ce scrie pe jante, genul 622x19...

#11
puiugr

puiugr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 01.11.2007
Incearca continental cross king 2.3 .sunt ok

#12
radinel

radinel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 18.09.2014

View Postsirgoofy, on 17 iunie 2020 - 09:08, said:

Nu intra 2.4 pe spate, iar pe jantele existente cred ca 2.25 e maximum ce poti pune.

Spune ce scrie pe jante, genul 622x19...
pe jante nu cred ca scrie nimic... trebuie sa reverific, dar sant aproape sigur. pe cauciuc scrie.red ca o sa intreb magazinul online de unde am cumparat bicicleta, acum chiar mi-e teama sa cumpar fara sa intreb.
multumesc tuturor.

#13
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Am trecut eu anul acesta pe doua biciclete mai vechi de 26 de pe 26x1.75 sarma la ditamai 26x2.4 foldabile, bicicletele arata ca tractorul, de-abia mai au spatiu la furca si la bascula spate insa stau pe janta bine-mersi, si eu mi-am pus intrebarea asta cand am vazut ditamai anvelopa, le-am bagat 3.5-4 atm ca sa stea ferm pe janta.

#14
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Camerele sunt pe marimi dar daca merge la 2.1 atunci 99.9% merge si la 2.4. Eu am facut asa de mai multe ori si nu am avut nici o problema.
Jantele la fel, probabil sunt de 19 latime si probabil teoretic ar fi recomandat maxim 2.25 dar nu are nici pe dracu daca ii pui de 2.4. Singura chestie e ca pierzi putin din volum fata de 2.4 pe janta mai lata dar diferenta e foarte mica.
Daca te iei dupa toate teoriile oro nu mai faci nimic ori schimbi totul.

Edited by Kroghy, 17 June 2020 - 09:49.


#15
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,312
  • Înscris: 25.06.2006

View Postradinel, on 17 iunie 2020 - 08:48, said:

Anvelopa Continental Trail King Performance 60-622 (29x2.4) SL au 1kg, 3 straturi, tpi 180. vreau sa amortizeze bine , am multe treceri la nivel cu cale ferata, gratare de scurgere transversale pe sosea, piatra cubica. nu imi trebuie pt viteza.
Deci sa inteleg ca mergi mai pe asfalt, piatra cubica, macadam si nu padure. IN cazul asta Trail King mi se pare o anvelopa prea agresiva. As pune-o pe fata pt off road, dar pe asfalt nu isi are rostul.
Caua una cu un profil mai continuu pe mijlocul anvelopei. Race king cred ca ar fi mai potivita de la contnental, Smart Sam de la Schwalbe etc.
De asemenea nu cred ca ai nevoie de 2.4 pentru amortizare, probabil trebuie sa iti reglezi presiunea corespunzator si sa iti imbunatatesti tehnica/pozitia pe bicicleta.

#16
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 06.09.2008
Eu trec sine cu anvelope 35c si altora le trebuie tractoare... Posted Image

[ https://lh3.googleusercontent.com/proxy/plXVY55G7LSx8AJOHtaCfBSnJ8sMtumSVGKkF6LxL7Z5-Sapu1PAHXfoQowhjYlAIqZSO6kjKNpS3_YKEMXrQcjVBtEP-s4lEGi-4m8Ln8GBE-54eztL - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#17
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Se poate trece peste cale ferata si cu 25mm si cu 23mm, pe testate ;). Ce nu înțeleg este, de ce ai baga maximul de presiune in anvelopa dacă o vrei confortabilă?

#18
radinel

radinel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 18.09.2014
parte din asfaltul pe care circul este spart, mai ales langa caile ferate. pe noroaie sau pamant ca in padure nu circul. anvelopele astea au o textura foarte placuta, sant cumva mai moi. stiu ca swalbe are anvelope bune (dupa pret) dar nu stiu efectiv cat mi-ar placea. practic cred ca vreau ceva cat mai spre fatbike, care sa nu simta denivelarile. nu ca m-ar deranja, dar sa pot trece in viteza cu incredere ca nu ma arunca de pe bicicleta si ca nu se strica bicicleta. trecerile la calea ferata sant oblice, am avut o data cauciucurile cu fix 3 bari( foarte tari) si aproape am cazut acolo unde cu 2,3 nu aveam probleme. dar si cu rotile moi tot nu se simte cum se simte bicicleta colegei cu continental de-asta. multumesc tuturor pt intelegere si raspunsuri

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate