Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

anvelopa 29 2.4 in loc de 29 2.10

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
Nabucodonosor2020

Nabucodonosor2020

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 19.02.2020

View Postradinel, on 17 iunie 2020 - 08:58, said:

de ce ar trebui sa schimb camera? trebuie mai mare, sa tina anvelopa bine? sant pe marimi, nu se umfla cea existenta?

Sa moara peștii mei!!!

😱




#20
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

View Postradinel, on 17 iunie 2020 - 08:48, said:

multumesc Andbozo
Anvelopa Continental Trail King Performance 60-622 (29x2.4) SL au 1kg, 3 straturi, tpi 180. vreau sa amortizeze bine , am multe treceri la nivel cu cale ferata, gratare de scurgere transversale pe sosea, piatra cubica. nu imi trebuie pt viteza.
Exact din acelasi motiv am ales si eu 26x2.4, nu mai suportam zgaltaiala de la anvelopele de trekking de 1.75. Cele de 2.4 amortizeaza foarte placut chiar daca eu le tin umflate la 4 bar, datorita volumului mare de aer. Pe piatra cubica se simte enorm diferenta. Problema a fost ca cele de trekking aveau un strat serios antipana, in 4 ani de zile am avut o singura pana, in schimb cu cele de 2.4 prima pana am avut-o in primele 20 de minute. Penele au continuat si in urmatoarele zile, asa ca am recurs la lichid anti-pana, deocamdata se pare ca lichidul isi face bine treaba. Umflate la 4 atmosfere am amortizare buna, viteza buna si datorita crampoanelor si tractiune buna pe offroad.

#21
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,786
  • Înscris: 17.12.2019
După mine, pentru mersul pe șosea, și race king-urile sunt mult prea agresive dar unflate mai tare pot merge acceptabil. Se opresc la 2.2.
Să împingi la tail pe șosea mi se pare moartea pasiunii.

#22
radinel

radinel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 18.09.2014
ok, se pare ca lumea imi spune ca-s beat, deci ar trebui sa ma culc. sper ca am inteles bine, nu e nevoie de crampoane mari si profil agresiv in oras, nici macar pentru piatra cubica si asfalt sau beton crapat. am cautat alte anvelope si imi plac astea: -Continental Cruise Contact 55-622 (29*2.2) si
                                                                               -Continental Cross King Performance Rance 29x22
prima promite un volum mare de aer, a doua pare a fi ceva echilibrat, cam ca ce am acum, dar de calitate superioara. intrebarea ar fi daca cruise contactul ar fi sigur si pe ploaie in oras, in viraje uscat sau ud..  nu merg foarte repede, nu urc borduri, nu pun frane brusc ca sa fac semne pe asfalt. vreau ceva comod si sigur. la ideea de 2.4 am renuntat, parerile fiind impartite trag concluzia ca merg la risc totul depinzand de jantele si furcile mele. oricum 2.4 dorite aveau profil foarte agresiv.

#23
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,786
  • Înscris: 17.12.2019
Continental Cruise Contact 55-622 (29*2.2) sunt cele mai apropiate de ce ar trebui să fie o anvelopă de șosea. Dunga reflectorizantă de pe laterale e un atu în plus. Și în mod cert vor asigura o aderență mai bună decât cramponatele pe suprafețe ”modernizate” și nici nu se vor încărca cu tot felul de mizerii de pe aceleași drumuri.

#24
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006
Am avut Continental Cruise Contact. Sunt foarte faine pe asfalt uscat dar pe nisip, pietris, pamanat aluneca usor asa ca nu le pot recomanda in orasele din Ro unde la orice drum ai de mers prin zone in repartie si alte probleme. Cel putin in Iasi pistele de biciclete sunt 80% ok dar nu exista mai mult de 2-3 km fara sa dai de nu stiu ce sapatura, reparatie sau bordura numai buna de a testa capabilitatile offroad.
Oricat de multe dezavantaje ar fi, in orasele din Ro recomand MTB si cauciucuri cu crampoane. Momentan am 2.1 si tot la niste Continental de 2.4 ma gandesc si eu mai ales ca mai ies si prin padure.

Edited by Kroghy, 17 June 2020 - 13:41.


#25
radinel

radinel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 18.09.2014
ok, multumesc. cad si astea.

#26
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006
Mergi pe oricare din Trail King, Mountain King, X-King. La folosire de amator nu vei simti diferenta.
Eu am avut si SCHWALBE SMART SAM 29x2.35 si SCHWALBE NOBBY NIC 29x2.35 si Schwalbe Crazy Bob de 26".

Edited by Kroghy, 17 June 2020 - 13:48.


#27
radinel

radinel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 18.09.2014

View PostKroghy, on 17 iunie 2020 - 13:46, said:

Mergi pe oricare din Trail King, Mountain King, X-King. La folosire de amator nu vei simti diferenta.
Eu am avut si SCHWALBE SMART SAM 29x2.35 si SCHWALBE NOBBY NIC 29x2.35 si Schwalbe Crazy Bob de 26".
sincer, am vazut vreo 7-8 anvelope care imi plac. topicul era deschis mai mult pe intrebarea daca se pot pune 2.4 in loc de 2.10, dar raspunsurile au fost diferite. cred ca voi lua bicla si voi merge la un nene care se ocupa de ele, l-am gasit pe facebook azi, sant foarte putini in orasul meu. daca merg de 2.4 le schimb instantaneu cu continental, cumpar si camere continental pt 622. daca nu merg, trag de astea fata mila ca sa le sparg sau stric, si apoi vad eu, pun continental, swalbe sau maxxis de 2.1 , am vazut multe care imi plac.

#28
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,991
  • Înscris: 06.09.2008
poti pune 2.2 aproape sigur, nu e nevoie sa ramai la 2.1

Ideea e ca bicicleta se cumpara pt utilizarea ~90% din timp, la fel nu cumperi anvelope pt sine de tramvai ca nu mergi pe alea, cumperi pt asfalt daca mergi asa sau offroad daca mergi offroad.

Daca te zdrangane nitel pe sine aia e, nu mori alea 3 secunde.

Edited by sirgoofy, 18 June 2020 - 07:46.


#29
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,786
  • Înscris: 17.12.2019
Sau faci ca mine și ai 2 seturi de roți complete. Unde nu știu traseul sau la concurs unde merg la limită, pun roțile de 23 cu anvelope mai agresive iar la turele lite sau cu noroi pe cele de 19 cu anvelope mai puțin agresive.

#30
radinel

radinel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 18.09.2014
nu prea se potriveste situatia. cu cele descrise de voi. nuo folosesc pt concursuri, ci fac naveta (ma plimb) pana la serviciu si inapoi. am jumatate asfalt bun, jumatate asfalt naspa, de drum industrial, si jumatate piatra cubica. glumesc, desigur, dar am si vreo 200m piatra cubica. in plus multe treceri peste gratare de-alea idioate, cu dungile de-a lungul drumului, si vreo 3-4 treceri la nivel cu calea ferata, oblice, care te arunca lateral, nu-s ca alea perpendiculare pe directia de mers. de-aia vreau ceva cu crampoane agresive si mai lat de 2.10. si care sa nu alunece pe ploaie. nu am probleme mari cu Crosser-urile actuale, bicicleta e aproape noua, dar sant constient ca niste Continental ar schimba mult in bine, sant mult mai moi. Probabil voi lua de 2.2 ca sa nu risc, si camere tot de la ei. am vazut si Schwalbe si Maxxis asemanatoare, dar numai in poze, si nu stiu daca se pot compara cu Continental la moliciune (calitate). de-asta am intart pe softpedia, voi ati mai vazut/avut si alte marci bune.

Edited by radinel, 19 June 2020 - 08:01.


#31
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,413
  • Înscris: 15.12.2009

View Postradinel, on 19 iunie 2020 - 07:57, said:

dar sant constient ca niste Continental ar schimba mult in bine, sant mult mai moi. Probabil voi lua de 2.2 ca sa nu risc, si camere tot de la ei. am vazut si Schwalbe si Maxxis asemanatoare, dar numai in poze, si nu stiu daca se pot compara cu Continental la moliciune (calitate). de-asta am intart pe softpedia, voi ati mai vazut/avut si alte marci bune.

O sa fii dezamagit daca alergi doar dupa brand. Parerea mea este ca suferi de placebo, avand in vedere conditiile de drum pe care zici ca pedalezi.

Ai incercat sa reduci presiunea in anvelope? :)

#32
radinel

radinel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 18.09.2014
da, am incercat.

#33
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,786
  • Înscris: 17.12.2019
radinel, crampoanele agresive pe asfalt/beton nu vor fi mai aderente decât anvelopele de trekking.

#34
radinel

radinel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 18.09.2014

View Postexqusit_drunk, on 19 iunie 2020 - 12:32, said:

radinel, crampoanele agresive pe asfalt/beton nu vor fi mai aderente decât anvelopele de trekking.
nici macar daca asfaltul e ud? in plus, ma gandesc si ca se inteapa mai greu in sarme

#35
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,786
  • Înscris: 17.12.2019
radinel, tu nu vrei sfaturi ci cauți doar confirmarea că e bine ce ți-ai propus. Din partea mea, poți să-ți iei ce cramponate vrei pentru că pe mine nu mă afectează cu nimic.

#36
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,991
  • Înscris: 06.09.2008

Quote

..in plus, ma gandesc si ca se inteapa mai greu in sarme
Anvelopele de asfalt mai rasarite au banda antipana, mai eficienta ca orice crampoane.
[ https://media.racingbikeshop.ro/media/catalog/product/cache/74c1057f7991b4edb2bc7bdaa94de933/4/0/4098_2850_marathon.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by sirgoofy, 20 June 2020 - 10:39.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate