Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

M-a oprit politia pt ca am numere distantate.

- - - - -
  • Please log in to reply
167 replies to this topic

#1
robert8197

robert8197

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,017
  • Înscris: 20.04.2011
Am luat împrumut  o mașină de la o rudă mai îndepărtată si azi eram prin centrul orașului la semafor in coloana si dintr-o masina de poliție aflată in spatele meu (3 mașini distanta intre noi) imi apare un agent de poliție la geam si-mi zice sa opresc pe dreapta dupa semafor.
Ajung acolo, imi cere actele mele si ale mașinii si ma intreaba ceva de genul * masina este înmatriculata cu nunerele astea daca o verific?  Ca e grav daca nu*
Ii zic ca da si se uita pe acte si vede ca nu e pe numele meu, si ma intreaba a cui este. Ii explic a cui e . Etc.
Verifica el masina si imi zice ca numerele au distanta intre ele si sa pun numere normale ca daca mai ma vede asa e grav ca sunt tanar si etc si e pacat.
Eu am scapat doar pentru ca am vorbit frumos.
După cum a reacționat agentul cu mine ma ducea cu gândul ca mașina este furată sau mult mai grav.

Eu nici nu am bagat de seama ca am numerele ciudate si am facut 2000 km de cand am masina, plecat din oraș. Vacante.  Etc.

Sunt legale numerele sau nu? Eu nu mai circul cu ea pana nu lămuresc.

#2
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,355
  • Înscris: 22.10.2007
nu sunt legale, sunt numere neconforme.

art. 15, alin. 5 din O.U.G. 195/2002-republicată și modificată, privind circulația pe drumurile publice, "este interzisă punerea în circulație a unui vehicul, înmatriculat sau înregistrat, care nu are montate plăcuțe cu numărul de înmatriculare sau de înregistrare atribuite de autoritatea competentă ori dacă acestea nu sunt conforme cu standardele în vigoare..." Fapta este sancționată de art. 99, alin. 1, pct. 17 din același act normativ menționat mai sus, cu o amendă 2-3 puncte amendă, respectiv 290-435 lei, cu posibilitatea de a plăti 145 lei în 15 zile calendaristice. Trebuie să mai știți că, odată cu constatarea faptei, în temeiul art. 112, alin. 1, lit. o din O.U.G. 195/2002-republicată și modificată, se aplică și măsura tehnico administrativă de retragere a certificatului de înmatriculare și a plăcuțelor neconforme, eliberându-se o dovadă FĂRĂ DREPT DE CIRCULAȚIE!


acum eu ma intreb cum n-ai observat ca numerele nu sunt la fel ca ale celorlalte masini.

Edited by _-livio-_, 16 June 2020 - 11:33.


#3
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
ce înseamnă mai precis numere distanțate?

#4
robert8197

robert8197

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,017
  • Înscris: 20.04.2011
Am colorat eu cu rosu ca sa nu se vadă pe net,  cred ca problema este la distanta dintre  litere

Edited by robert8197, 16 June 2020 - 11:39.


#5
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006
Se poarta la coca...cateodata cu "W"....are importanta la ei , le creste rangu'.
Sunt neconforme, ilegale.

Daca mai ies si cu ele din tara au belit-o daca dau peste un politist mai informat.

#6
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 23.10.2015
Credeam ca te-a oprit ca sa-ti umfle roata...

#7
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Placutele de inmatriculare sunt eliberate de o singura institutie - Direcţia Regim Permise de Conducere şi Înmatriculare a Vehiculelor.
Acolo se elibereaza placute STANDARD pentru toata lumea.
Aceste placute cu numere distantate sunt facute de jmekeri in ateliere fantoma si sunt neconforme.
Teoretic, politistul ar fi trebuit sa te lase fara talon
Practic, a fost baiat intelegator
Zi mersi

Edited by Naijax, 16 June 2020 - 11:41.


#8
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,355
  • Înscris: 22.10.2007

 robert8197, on 16 iunie 2020 - 11:31, said:

Am colorat eu cu rosu ca sa nu se vadă pe net,  cred ca problema este la distanta dintre  litere
e bine ca ai colorat B-ul, de parca mai sunt judete cu o singura litera Posted Image

#9
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,116
  • Înscris: 03.07.2008

 robert8197, on 16 iunie 2020 - 11:27, said:

Am luat împrumut  o mașină de la o rudă mai îndepărtată si azi eram prin centrul orașului la semafor in coloana si dintr-o masina de poliție aflată in spatele meu (3 mașini distanta intre noi) imi apare un agent de poliție la geam si-mi zice sa opresc pe dreapta dupa semafor.
Ajung acolo, imi cere actele mele si ale mașinii si ma intreaba ceva de genul * masina este înmatriculata cu nunerele astea daca o verific?  Ca e grav daca nu*
Ii zic ca da si se uita pe acte si vede ca nu e pe numele meu, si ma intreaba a cui este. Ii explic a cui e . Etc.
Verifica el masina si imi zice ca numerele au distanta intre ele si sa pun numere normale ca daca mai ma vede asa e grav ca sunt tanar si etc si e pacat.
Eu am scapat doar pentru ca am vorbit frumos.
După cum a reacționat agentul cu mine ma ducea cu gândul ca mașina este furată sau mult mai grav.

Eu nici nu am bagat de seama ca am numerele ciudate si am facut 2000 km de cand am masina, plecat din oraș. Vacante.  Etc.

Sunt legale numerele sau nu? Eu nu mai circul cu ea pana nu lămuresc.

Si daca erai batran era ok?

#10
robert8197

robert8197

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,017
  • Înscris: 20.04.2011
Nu-mi sariti mie in cap, am zis din prima ca am scapat doar pentru ca m-am purtat frumos.

#11
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,150
  • Înscris: 29.09.2006
Da, ca avea abonament Ratb gratuit.

#12
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Povestea zice ca la inceput numere distantate aveau doar cei din MAI si neamurile lor, dupa se obtineau cu spaga, adica fusese verificate numerele si contineau toate elementele de siguranta, deci fusesera facute asa la biroul de inmatriculari. Ideea era ca erai smecher si nu te oprea politie ca poate cunosti vreun colonel din MAI.
Dupa societatea s-a cam revoltat in fata magariei astea mai ales ca se stia ca erau printate de tiparnita politiei.
Presupun ca undeva acum 3-4 ani s-au linistit cu numerele distantate dar sunt destui care si le comanda acum de pe net, nu au elementele de siguranta MAI vizibile cu UV dar in trafic arata ca un numar normal. Politia a declarat dupa razboi astora cu numere distantate sa isi spele imaginea si au disparut majoritatea rapid, poate or mai fi in orase din alea pline de cocalari, dar in general acum le vezi super rar.
Iti trebuie clar numere, politistul putea sa iti faca dosar penal pt conducerea unui automobil fara numere de inmatriculare, caci alea nu sunt recunoscute, care s-ar fi vazut cand iti cerea un angajator cazierul...de aici faza cu esti tanar si e pacat.
Predai numerele alea si iti iei numere normale, sau le declari deteriorate nu stiu, oricum poti oricand sa iti iei placute noi de inmatriculare, bani sa ai. Doar ca la biroul inmatriculari trebuie sa fie proprietarul. Iti faci programare pe site-ul drpciv si actele la un birou de acte sau de pe net si imprimanta acasa.

Edited by SpeedDemon, 16 June 2020 - 11:49.


#13
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,539
  • Înscris: 30.08.2017
Sunt surprins ca au început sa se lege de lucrurile astea. Legale nu sunt, plăcuțele alea sunt emise urmând un standard, doar ca unii mai descurcăreți vor sa iasă in evidență.

Totusi, mai important ar fi dacă i-ar lua pe ăștia cu folie de-aia mai închisă decât geamul de la masca de sudură.

#14
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
daca numarul e eliberat de serviciul de inmatriculari nu vad ce problema au cu proprietarul masinii. sa mearga la aia si sa-i traga de urechi ca au luat ciubuc si au facut asta. daca numerele nu sunt cele de la inmatriculari atunci da, ai o problema.

#15
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

 george_alexandru, on 16 iunie 2020 - 11:46, said:

Totusi, mai important ar fi dacă i-ar lua pe ăștia cu folie de-aia mai închisă decât geamul de la masca de sudură.

De ce ?
Eu asa am geamurile - negre
Asa a venit masina de noua
Din interior vezi perfect in exterior dar invers, nu prea

#16
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Folia nu incurca cu nimica, pui ceva de calitate LLumar, 3M si nu ai nici un inconvenient, astea mai noi nici noaptea nu mai au problema.
Pe fata e o cretinitate ca sunt interzise, protejeaza de soare si se vede perfect prin ele. Pe spate sunt legale.
De legat de numerele distantate se leaga de multi ani.

 Fane, on 16 iunie 2020 - 11:50, said:

daca numarul e eliberat de serviciul de inmatriculari nu vad ce problema au cu proprietarul masinii. sa mearga la aia si sa-i traga de urechi ca au luat ciubuc si au facut asta.
Vrei prea multe, sa zicem mersi ca macar se leaga de ele. Dupa face dosar si proprietarului pt dare de mita...

Edited by SpeedDemon, 16 June 2020 - 11:54.


#17
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,355
  • Înscris: 22.10.2007

 SpeedDemon, on 16 iunie 2020 - 11:46, said:


Predai numerele alea si iti iei numere normale, sau le declari deteriorate nu stiu, oricum poti oricand sa iti iei placute noi de inmatriculare, bani sa ai. Doar ca la biroul inmatriculari trebuie sa fie proprietarul. Iti faci programare pe site-ul drpciv si actele la un birou de acte sau de pe net si imprimanta acasa.

e masina imprumutata, proprietarul probabil le tine pe alea "adevarate" pe dulap, doar nu le-a aruncat dupa ce a pus numerele de bo$$.

#18
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,150
  • Înscris: 29.09.2006

 SpeedDemon, on 16 iunie 2020 - 11:46, said:

Ideea era ca erai smecher si nu te oprea politie ca poate cunosti vreun colonel din MAI.

Prostii....

Daca ai incepe cu ipoteze din astea cand te opresc...intuiesc tipologia ta de personaj.

Si tu crezi ca un politist inchide ochii la un dosar penal ca i-a vorbit frumos? Lol

Si tu crezi ca un comisar-sef, adjunct al Politiei Romane, ramane fara permis si agentii nu-i opresc pe cetatenii cu numere distantate ca daca cunosc vreun "colonel" ?

Inteleg ca nu cunosti legea dar nici cu logica nu stai prea bine.

Edited by paco rabanne, 16 June 2020 - 11:58.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate