Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 

Tencuiala tavane

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
geoal

geoal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 05.02.2007
Salut,

Am ajuns cu casa la interioare. Am facut tencuielile interioare mecanizat, sunt foarte multumit de cum au iesit.
Din pacate nu am facut si tavanele, in ideea initiala ca o sa le fac cu rigips.

Buba e la etaj, unde arhitectul mi-a proiectat distanta intre placi de 2.72m. Dupa sapa de 10 cm cu incalzirea in pardoseala, 3 cm parchetul, 7-8 cm rigipsul, o sa raman cu 2.5m. Si am peste 1.9m, o sa ajung cu mana la tavan.

Asa ca m-am hotarat sa-l tencuiesc.
Iarasi, buba e ca placa a fost turnata pe cofrag de scandura peste care s-a pus folie. Deci are forma scandurilor dar e neted oglinda.

Mesterii imi zic ca nu face priza si o sa imi pice in cap si ca tot rigipsul e solutia.

Imi puteti recomanda o solutie? Beton contact-ul e suficient de solid incat sa ma bazez pe el? Pe ce baza sa fac tencuiala, gips sau ciment? Puteti recomanda o tencuiala la sac care are priza foarte buna?

Multumesc,

#2
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,198
  • Înscris: 12.09.2013
betoncontact si apoi orice tencuiala la sac mai de doamne ajuta...Baumit, knauf.Pe mesteri mai trimite-i la cursuri sa invete si ei.

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Intai dai un tinci. Eu acum 15 ani l-am facut din ciment cu aracet dar acum sunt materiale mai moderne....

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Il buciardezi.

#5
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,145
  • Înscris: 05.12.2002
Sunt asa mari denivelarile de trebuie tencuiala? CT126 merge in straturi de pana la 1cm si pe urma se poate folosi CT127 pt finisaj (e posibil sa existe si solutii mai bune, normal)

Eu am apartamentul in bloc facut din placi, cam asa arata peretii si tavanele: https://www.construc...a-betonului.jpg
Foarte netezi si cu mici gaurele (banuiesc ca au fost folosite placi de metal la turnare). Acum vreo 12-13 ani am curatat pana la beton tot apartamentul, amorsa si direct glet (am incercat mai multe variante - pe baza de ipsos, var si ciment, de la mai multi producatori - cautam ceva cu care sa ma descurc mai bine). Nu a iesit perfect drept ca nu am mana, dar nu s-a umflat si nu a cazut pe nicaieri. Majoritar am folosit CT127.

#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Alice, on 15 iunie 2020 - 22:22, said:

Sunt asa mari denivelarile de trebuie tencuiala?
Eu inteleg ca problema este asta:

 geoal, on 15 iunie 2020 - 21:53, said:

Deci are forma scandurilor dar e neted oglinda.


#7
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Și eu spun că tencuiala îi va pica în cap.
Eu aș prinde gips-cartonul direct pe tavan, fără profile, dacă e cât de cât drept.

#8
geoal

geoal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 05.02.2007

 pasilla, on 15 iunie 2020 - 22:26, said:

Eu inteleg ca problema este asta:

E denivelat poate maxim 1-2 cm. Cat de precis se poate pune scandura in cofrag.

 ericmario, on 15 iunie 2020 - 22:26, said:

Și eu spun că tencuiala îi va pica în cap.
Eu aș prinde gips-cartonul direct pe tavan, fără profile, dacă e cât de cât drept.

Am intrebat daca se poate asta (peretii si grinzile se placheaza cu rigips in mod curent ca sa iasa drepte).
Dar mesterul zice ca daca rigipsul nu e prins alftel decat cu adezivul, atunci va cadea. Si ca el nu face asa ceva.

 raducut123, on 15 iunie 2020 - 21:59, said:

betoncontact si apoi orice tencuiala la sac mai de doamne ajuta...Baumit, knauf.Pe mesteri mai trimite-i la cursuri sa invete si ei.

Pe baza de ciment?

#9
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 geoal, on 15 iunie 2020 - 22:39, said:


Am intrebat daca se poate asta (peretii si grinzile se placheaza cu rigips in mod curent ca sa iasa drepte).
Dar mesterul zice ca daca rigipsul nu e prins alftel decat cu adezivul, atunci va cadea. Si ca el nu face asa ceva.
Să-l prindă cu adeziv + dibluri, logic.

#10
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,734
  • Înscris: 01.12.2018

 geoal, on 15 iunie 2020 - 21:53, said:

Buba e la etaj, unde arhitectul mi-a proiectat distanta intre placi de 2.72m. Dupa sapa de 10 cm cu incalzirea in pardoseala, 3 cm parchetul,
................
o sa ajung cu mana la tavan.
Pana acum in ce palat de clestar ai locuit?  Nu ajungeai cu mainile la tavan?
2.72 intre placi cred ca este mai mult decat rezonabil

Edited by tioopedi, 15 June 2020 - 23:21.


#11
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,543
  • Înscris: 16.03.2007
2.5 daca ai camere mari, la inaltimea ta zici ca esti in grota.

da-i cu orice punte de aderenta, gen beton contact, cerest ct 19, weber gr100, etc. apoi cu tencuiala pe baza de ciment sau ipsos gen rimano ten unde poti incarca 5-40 mm. respecta timpul de asteptare dintre straturi si nu vei avea probleme.

Edited by laffin, 16 June 2020 - 05:07.


#12
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,198
  • Înscris: 12.09.2013

 geoal, on 15 iunie 2020 - 22:39, said:

E denivelat poate maxim 1-2 cm. Cat de precis se poate pune scandura in cofrag.



Am intrebat daca se poate asta (peretii si grinzile se placheaza cu rigips in mod curent ca sa iasa drepte).
Dar mesterul zice ca daca rigipsul nu e prins alftel decat cu adezivul, atunci va cadea. Si ca el nu face asa ceva.



Pe baza de ciment?
Da, pe baza de ciment.Pe baza de ipsos nu prea e indicat.

#13
geoal

geoal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 05.02.2007

 tioopedi, on 15 iunie 2020 - 23:20, said:

Pana acum in ce palat de clestar ai locuit?  Nu ajungeai cu mainile la tavan?
2.72 intre placi cred ca este mai mult decat rezonabil

Are relevanta cat e intre placi daca distanta finala pana la tavan e de 2.5m? Tu cat recomanzi la o casa noua, cat avea bunica in casa de lemn in paianta?

 laffin, on 16 iunie 2020 - 05:05, said:

2.5 daca ai camere mari, la inaltimea ta zici ca esti in grota.

da-i cu orice punte de aderenta, gen beton contact, cerest ct 19, weber gr100, etc. apoi cu tencuiala pe baza de ciment sau ipsos gen rimano ten unde poti incarca 5-40 mm. respecta timpul de asteptare dintre straturi si nu vei avea probleme.

Asa o sa fac. Multumesc.

#14
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,552
  • Înscris: 30.08.2017
Tot beton cu folie am avut și eu. Am dat cu betoncontact apoi o tencuiala de la Baumit (Ratio Glatt dacă nu mă inșel). A ieșit foarte bine.

Edited by george_alexandru, 16 June 2020 - 08:04.


#15
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,688
  • Înscris: 17.01.2008
Nu renunta la gipscarton. Se gasesc profile de 18mm: https://www.dedeman....00-mm/p/5006971
dar si profile pentru perimetral.
placa de 9,5mm
Evident folosesti si bride de prindere in tavan.
Planul cu profile il poti pune (aproape) lipit de tavan.
Daca ai si instalatie electrica pentru lustra, pui profilele astfel incat sa mergi cu traseul electric intre doua profile...
Uzual, inaltimea la gata este de 2,54 m - 2,56 m. 2,45m nu este o tragedie

#16
ComConsulting

ComConsulting

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.06.2020

 geoal, on 15 iunie 2020 - 21:53, said:

Salut,

Am ajuns cu casa la interioare. Am facut tencuielile interioare mecanizat, sunt foarte multumit de cum au iesit.
Din pacate nu am facut si tavanele, in ideea initiala ca o sa le fac cu rigips.

Buba e la etaj, unde arhitectul mi-a proiectat distanta intre placi de 2.72m. Dupa sapa de 10 cm cu incalzirea in pardoseala, 3 cm parchetul, 7-8 cm rigipsul, o sa raman cu 2.5m. Si am peste 1.9m, o sa ajung cu mana la tavan.

Asa ca m-am hotarat sa-l tencuiesc.
Iarasi, buba e ca placa a fost turnata pe cofrag de scandura peste care s-a pus folie. Deci are forma scandurilor dar e neted oglinda.

Mesterii imi zic ca nu face priza si o sa imi pice in cap si ca tot rigipsul e solutia.

Imi puteti recomanda o solutie? Beton contact-ul e suficient de solid incat sa ma bazez pe el? Pe ce baza sa fac tencuiala, gips sau ciment? Puteti recomanda o tencuiala la sac care are priza foarte buna?

Multumesc,

Buna!
Trebuie sa utilizati Amorsa acrilica de aderenta, cu cuart. E o amorsa cu cuart, peste care dupa uscare se poate aplica tencuiala. Consum: 0,24-0,28 kg/mp .Este pentru situatii similare. Se aplica cu trafaletul si se lasa 24 de ore la uscare.

#17
ComConsulting

ComConsulting

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.06.2020

 geoal, on 15 iunie 2020 - 21:53, said:

Salut,

Am ajuns cu casa la interioare. Am facut tencuielile interioare mecanizat, sunt foarte multumit de cum au iesit.
Din pacate nu am facut si tavanele, in ideea initiala ca o sa le fac cu rigips.

Buba e la etaj, unde arhitectul mi-a proiectat distanta intre placi de 2.72m. Dupa sapa de 10 cm cu incalzirea in pardoseala, 3 cm parchetul, 7-8 cm rigipsul, o sa raman cu 2.5m. Si am peste 1.9m, o sa ajung cu mana la tavan.

Asa ca m-am hotarat sa-l tencuiesc.
Iarasi, buba e ca placa a fost turnata pe cofrag de scandura peste care s-a pus folie. Deci are forma scandurilor dar e neted oglinda.

Mesterii imi zic ca nu face priza si o sa imi pice in cap si ca tot rigipsul e solutia.

Imi puteti recomanda o solutie? Beton contact-ul e suficient de solid incat sa ma bazez pe el? Pe ce baza sa fac tencuiala, gips sau ciment? Puteti recomanda o tencuiala la sac care are priza foarte buna?

Multumesc,


Am pus si link catre amorsa pentru aceasta situatie:
https://www.com-cons...si-mozaic-1-kg/

#18
superbec

superbec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 04.03.2006

 geoal, on 15 iunie 2020 - 21:53, said:


Buba e la etaj, unde arhitectul mi-a proiectat distanta intre placi de 2.72m. Dupa sapa de 10 cm cu incalzirea in pardoseala, 3 cm parchetul, 7-8 cm rigipsul, o sa raman cu 2.5m. Si am peste 1.9m, o sa ajung cu mana la tavan.


arhitectul ti-a pus IPAT cu parchet? sapa e anhydrita sau de beton?

daca zici ca e suficient de drept betonul poati lua un flex cu disc diamantat si un dorel mai descurcaret sa-l niveleze ..
sunt sigur ca gasesti adezivi sa lipesti direct rigipsul de beton , dar nu la "mamaliga" trebuie tras cu gletiera dintata ca la gresie si prins in cateva dibluri cat e moale adezivul.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate