Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Top Antivirus 2020

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
cristalqw

cristalqw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 19.02.2009
Topul de aici este corect? As fi vrut ceva de la Bitdefender, pentru calculator personal, dar vad ca nu sunt in top3.


Va rog, doar raspunsuri la obiect de la oameni care se pricep, nu ma intereseaza trollingul si opinii fara a avea la baza experienta proprie.

#2
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
1. Ala pare a fi un site de SPAM / atras diversi.
2. Cum stii care om se pricepe si care are experienta proprie?
3. Cum stii care top e bun sau rau? Pe baza caror criterii?
4. Vad ca esti chitit pe BitDefender. Nu-i problema, cauta un top pana il gasesti in top, daca asta crezi ca (te) ajuta. Sigur gasesti cel putin unul.

Cel mai bun antivirus e cel dintre monitor si scaun + ce are windowsul implicit.

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Unii vad virusi peste tot.
Folosesc computerul de peste 20 de ani si am intalnit doar un virus, iar ala era de Macro.

Producatorii de solutii de securitate intretin o stare totala de paranoia.

Nu esti cautat de SRI/NSA/FBI etc.

Fii atent la ceea ce descoarci de pe net (de preferinta programele sa fie luate de pe www.softpedia.com - noi le scanam), tine update-urile la zi, iar sansele sunt minime de infectare, iar computerul va zburda fara un AV in memorie.

#4
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Windows Defender, ala standard integrat in Windows 10, daca nu umbli pe cine stie ce prostii de site-uri, Windows Defender e arhisuficient.
Am umblat multi ani ba cu Kaspersky, Bitdefender, Norton, Panda, Avast, AVG, Avira...pana la urma cel mai bun antivirus era ala cu free trial atunci 6-9-12 luni atunci. N-am dat niciodata bani pe antivirus.
av-comparatives e site-ul cel mai riguros/real cred.

Edited by SpeedDemon, 10 June 2020 - 17:26.


#5
dionenina424

dionenina424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 21.04.2020
Asta: https://www.av-compa...2020-factsheet/
Si altele pe acelasi site

Experienta proprie: de ani de zile Avira Free, ala simplu, nu Internet Security
La mine si la toti clientii / prietenii
Da, s-au mai virusat unii - nici un antivirus nu este 100% eficient.

Edited by dionenina424, 10 June 2020 - 17:32.


#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003

 cristalqw, on 10 iunie 2020 - 17:03, said:

Topul de aici este corect? As fi vrut ceva de la Bitdefender, pentru calculator personal, dar vad ca nu sunt in top3.
Putin probabil. Ignora topurile, Bit si Kaspersky sunt bune. Asa ca ia fara probleme produse Bitdefender.
Am de peste 10 ani Kaspersky licentiat. Umblu pe site-rui de "hack & troieni" de cand ma stiu si m-a scapat de multe ori.

Edited by andreic, 10 June 2020 - 17:39.


#7
JustXXL

JustXXL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 04.03.2020
Bitdefender este antivirus de top 3.
Daca nu este in top, foarte probabil este un top platit.
Folosesc Bitdefender Internet Security 2020 si sunt foarte multumit de el.

#8
mercur68

mercur68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 07.08.2007
Cauta si tu pe situri serioase gen https://www.pcmag.co...irus-protection Eu am Bitdefender si sunt multumit. Vezi ca au pe pagina de facebook oferta de 3 luni gratuite/5 dispozitive. Vezi daca iti place

#9
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Folosesc numai Windows Defender de câțiva ani și chiar n-am nevoie de altceva. Ultimul antivirus instalat a fost Avast. Absolut inutil un antivirus în plus...

#10
cristalqw

cristalqw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 19.02.2009
cei care nu ati avut niciodata probleme va inteleg ca nu folositi antivirusuri. eu sunt patit cu un ransomware care a criptat toate fisierele asa ca ...
multumesc pentru raspunsuri. o sa instalez ceva pana  la urma.

#11
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Un AV nu poate suplini lipsa de educație digitala: acolo dai click, acolo nu, emailul ăla nu-l deschizi etc etc. Iar majoritatea ransomware au trecut sau trec de orice AV. Din motive tehnice(și nu numai).

#12
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,751
  • Înscris: 12.09.2015

 cristalqw, on 10 iunie 2020 - 20:21, said:

cei care nu ati avut niciodata probleme va inteleg ca nu folositi antivirusuri. eu sunt patit cu un ransomware care a criptat toate fisierele asa ca ...
multumesc pentru raspunsuri. o sa instalez ceva pana  la urma.

Site-ul ales de tine ....nu am auzit de el pana acum,avcomparative si avtest sunt cele mai importante.Eu apreciez Bitdefender Total Security cel mai mult(are niste unelte integrate foarte bune),poti folosii cu incredere Bitdefender Antivirus Plus(cel mai bun raport pret /protectie).Daca nu doresti sa dai bani Instaleaza Comodo Internet security free si la instalare debifeaza comodo dragon browser si yahoo/search.Exclus Avast,AVG,Avira.

 dexterash, on 10 iunie 2020 - 20:27, said:

Un AV nu poate suplini lipsa de educație digitala: acolo dai click, acolo nu, emailul ăla nu-l deschizi etc etc. Iar majoritatea ransomware au trecut sau trec de orice AV. Din motive tehnice(și nu numai).

Te contrazic complet,am incercat sa ma infectez cu mai multe tipuri de ransomware cu Bitdefender Total instalat si licentiat si nu am reusit.(am facut mai multe teste pe pc-ul meu,de mai multe ori).In schimb de-a lungul timpului mi-au venit la dezinfectat mai multe calculatoare  infectate cu anumite tipuri de ransomware si aveau instalat Avast,Avira sau AVG,astea 3 sunt praf pe toba.La dezinfectarea lor la un moment dat am incercat kasperkey care a esuat lamentabil.Bitdefender nu m-a dezamagit niciodata.

Edited by PiticVerde, 10 June 2020 - 20:35.


#13
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Tu poți să mă contrazici cat vrei - ești liber - dar majoritatea infecțiilor au fost cu chestii 0day, înainte de a apuca orice producător de AV sa aibă vreo semnătură sau comportament. Singura protecție reală la ransomware e versionarea și/sau backupul offline. Restul sunt pansamente și cruci pe principiul "poate mie nu mi se întâmplă".

#14
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,751
  • Înscris: 12.09.2015

 dexterash, on 10 iunie 2020 - 20:38, said:

Tu poți să mă contrazici cat vrei - ești liber - dar majoritatea infecțiilor au fost cu chestii 0day, înainte de a apuca orice producător de AV sa aibă vreo semnătură sau comportament. Singura protecție reală la ransomware e versionarea și/sau backupul offline. Restul sunt pansamente și cruci pe principiul "poate mie nu mi se întâmplă".

Un antivirus puternic modern nu se bazeaza doar pe semnaturi ci si pe felul in care actioneaza un malware,deci treaba cu virus nou este depasita de ani buni.In momentul in care un malware nou actioneaza, antivirusul il detecteaza ca actiune suspicioasa sau il catalogheaza direct malware dintr-o categorie specifica actiunii lui  si il blocheaza/il trimite in carantina,il va analiza automat in baza lor de date prin trimitere de esantioane si vei primii automat update pt. acea versiune noua de amenintare.Asta inseamna sa-l cumperi,aici nu se aplica la versiunile free.Referitor la comportament el nu este unic.Unic este doar la acei virusi produsi special pt. distrugere echipamente guvernamentale/corporatii etc,exemplu Centrala Nucleara (nu dau nume,gasiti si singuri) ce a fost lovita de un malware cu intentia de a produce supraincarcare,a fost scandal diplomatic urias acum cativa ani,nu intru in amanunte/ne abatem de la topic.

Edited by PiticVerde, 10 June 2020 - 21:26.


#15
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Uite de aia nu mă bag eu in polemici de astea. Ce uita majoritatea e că Ransomware e o familie de viruși făcuți pentru a face bani multi, de la multi oameni. Diferă de multe alte familii din trecut din diverse motive. Și, pentru că e vorba de miliarde de dolari la mijloc, doar in SUA, crede-mă că e vorba de resurse imense pentru a genera malware cat mai unic. In fine, subiect închis, fiecare face ce vrea. Oricum discutăm de chestii de finețe pe un topic deschis după primul site de spam apărut prin căutări legat de AV. Adică mort din fașă.

#16
cristalqw

cristalqw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 19.02.2009

 PiticVerde, on 10 iunie 2020 - 20:32, said:


Multumesc, asa am facut!

#17
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,477
  • Înscris: 17.09.2007
Pun si eu o intrebare aici, merita Defender ATP pus pe un laptop? https://docs.microso...reat-protection
Ma refer la timpul pierdut pentru setare/mesaje la aplicatii etc.
Am trecut de curand pe laptop de la W7 la W10 enterprise, n-am pus 2019 LTSC care ar include ATP in ideea ca poate imi incarc laptopul cu prea multe servicii inutile probabil pentru mine.
Pe w10 am avut versiunea de evaluare de la Malwarebytes care a dezactivat defenderul clasic si dura cam mult partea de startup, acum dupa expirarea perioadei de evaluare am activat defenderul, inclusiv partea de protectie ransomware.
Pe W7 am folosit inainte Bitdefender, a fost destul de ok, mai putin intruziv decat Avast gratuit.

Am bagat o cerere de evaluare, ca pret e $5.20/mo per user for up to 5 machines https://www.infusedi...s-now-available

Edited by Hansolo, 14 June 2020 - 20:23.


#18
autoplayer

autoplayer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,485
  • Înscris: 08.01.2010

 Hansolo, on 14 iunie 2020 - 20:18, said:

Pun si eu o intrebare aici, merita Defender ATP pus pe un laptop? https://docs.microso...reat-protection
Ma refer la timpul pierdut pentru setare/mesaje la aplicatii etc.
Am trecut de curand pe laptop de la W7 la W10 enterprise, n-am pus 2019 LTSC care ar include ATP in ideea ca poate imi incarc laptopul cu prea multe servicii inutile probabil pentru mine.
Pe w10 am avut versiunea de evaluare de la Malwarebytes care a dezactivat defenderul clasic si dura cam mult partea de startup, acum dupa expirarea perioadei de evaluare am activat defenderul, inclusiv partea de protectie ransomware.
Pe W7 am folosit inainte Bitdefender, a fost destul de ok, mai putin intruziv decat Avast gratuit.

Am bagat o cerere de evaluare, ca pret e $5.20/mo per user for up to 5 machines https://www.infusedi...s-now-available

Daca merita sau nu, as zice ca depinde mult de ce probleme pot aparea daca este compromisa reteaua.
Pretul pare decent. Dar este posibil sa apara o incetinire a sistemului fata de defender (sunt monitorizate si corelate mai multe evenimente).

Ca si detectie, a fost un test la mitre care demonstra cam ce poate fiecare solutie, dar nu as pune mare baza in el:
https://attackevals....tml?round=APT29
https://attackevals....oft/matrix.html

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate