Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Top Antivirus 2020

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
NHT

NHT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 08.08.2006
Ca user de windows de pe vremea 3.1 (am vazut chiar si 1.0) pot sa-ti zic ca depinde de ce vrei sa protejezi.
Pentru sisteme proprii/soho am avut kasperski free, panda free si de vreo 2 ani bitdefender dar daca esti atent nu ai nevoie nici de astea.
defenderu' romanesc e ok, nu incetineste sistemul si il poti cumpara la promotii destul de ieftin la cca 30 de lei pe an.
daca ai insa grija de pc-urile batranilor/copiilor din familie atunci clar antivir. la soacra-mea am innebunit curatand si reformatand dupa ce-si pune jocuri gasite pe internet.
daca folosesti aplicatii de e-banking, de asemenea. daca ai documente pe care vrei sa le protejezi - antivir si descarcare offline.

in afara de inceputuri cand luam virusi de de diskete de 5.25 (mama ce batran sunt Posted Image ) o singura data am luat unul...cel care iti inchidea computerul in 30 de secunde...nu mia stiu cum il chema..pe vremea lui w95 cred

#20
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,457
  • Înscris: 17.09.2007
Hehe, cred ca e vorba de virusul ala cu mesajul ,,your computer is haunted by ghost of a porcupine" (din cate retin). Era pe vremea aia un antivirus revolutionar (in DOS) care lansa momeli (launching decoys...).
L-am avut si eu, ghinion. Cred ca mai am si acum dischete de 3.5 cu fisiere infectate. Pe vremea Windows 3.1+DOS.
Laptopul e de productie/dezvoltare, vreau sa am cat mai putine motive de reinstalari/etc. Din 2013 n-am avut nici o reinstalare de W7 dar Avast-ul m-a cam scos din pepeni ca nu putea fi dezactivat complet (cica nu eram administrator) si isi mai baga nasul aiurea la instalari de programe originale. L-am inlocuit cu Bitdefender care la fel caraia la instalarea de programe originale dar putea fi dezactivat temporar. Mai dadea cate un mesaj ciudat, ca a blocat un atac de la nu stiu ce IP pe upnp, asta fara torenti sau site-uri ciudate deschise in browser (nici macar cu browsere deschise), de aici si stresul ca trebuie o protectie activa.

Mai am niste licente de Trend venite cu routerul dar din recenzii nu mi s-a parut ok. Intre timp am activat modul de protectie antiransomware din MS Defender, pare destul de ok, poti in avertizare sa faci whitelist la aplicatie (in recenzii spuneau ca trebuie sa faci manual, se pare ca nu mai e cazul).

Pentru protectie pasiva/offline cred ca nimic nu bate Autoruns/Process Explorer cu semnaturi pe virustotal si o scanare Malwarebytes.

#21
manic_user

manic_user

    Slightly Older Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,163
  • Înscris: 16.01.2007

View Postdexterash, on 10 iunie 2020 - 20:27, said:

Un AV nu poate suplini lipsa de educație digitala [...]
Nu o poate suplini, dar cu siguranță o completează!

#22
Belladin

Belladin

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 16.11.2017
Am si eu o intrebare .Cautand pe net dupa un antivirus free,am gasit un antivirus 0 (https://www.tot..../.../free-antivirus ) pe care l-am scanat cu virustotal,rezultatul a fost de 3 virusi,malware..A folosit cineva acest antivirus ?
Eu am Windows 10 Pro /32biti cu liceenta ,Antivirus 360 Total Security ,free.Are clean registri,,file rezultate dupa dezinstalari programe sau navigare pe net .....optimizare sistem,etc.Nu am avut probleme de 5 ani cu infectare sistem,dar acum a inceput sa booteze sistemul mai lent (1 minut fata de 30 sec.pana acum .Eu caut noutatile din sect. antivirus (Bitdefender,Avast,Malwarebites,....pe care le-am incercat pe P.C SI NU AU FOST PENTRU MINE ASA EXTRAORDINARE dupa cum arata testele .,Mai bun mi sa parut un antivirus nou (in urma cu cativa ani) BullGuard care era free si dupa aceea l-au facut cu plata.

Edited by MhG_51, 06 October 2020 - 20:50.
scos link


#23
Undercover89

Undercover89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 16.12.2019
Eu folosesc Mcafee, mai ales ca il cumpar anual de pe g2a cu 20, 30 lei licenta valabila 1 an.

#24
MrLion

MrLion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 13.08.2020
Nu vreau să creez certuri sau alte disconforturi dar după mine cel mai potrivit antivirus pentru uz caznic gen (filme, jocuri, etc..)ar fii cel din windows 10, (Windows Defender) care e actualizat aproape zilnic + un ***** pe browser(recomand uBlock Origin). În 2-3 ani de zile, nu cred că am schimbat vreodată windows-ul sau să am probleme cu prietenii la care le-am făcut calculatorul/laptopul cu windows 10 activat cu un key de 3 dolari de pe ebay :). Desigur le-am spus la fiecare să mențină windows-ul actualizat când apare vre-un update critic. Dar ca să mă țin pe subiect am văzut că apar peste tot reclame cu Norton 360. Deșii eu unul nu l-aș cumpăra

#25
Belladin

Belladin

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 16.11.2017
Am renuntat la Qihoo 360 Total Sequrity si din curiozitate am ramas pe Windows Defender este foarte bun pana acum,p.c-ul se deschide mult mai repede,te avertizeaza daca a blocat un virus,malvare...la download..... iar Browserul Microsoft Edge este super bun,mi-a blocat pag. web periculoase fara a-mi da posibilitatea de a le deschide oricum.Pana acum sant multumit.

#26
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Ptr Defender-ul din Windows dezactiveaza Automatic Sample Submission in setari.
O sa apara cu galben o atentionare - ii dai Dismiss.

Oarecum e o protectie mai buna fara.
Mai exact cu el activ daca un fisier pare ciudat sau executa ceva ciudat il trimite la Microsoft ptr analiza, dar nu iti zice nimic. Nicio atentionare.
Cu el dezactivat, de cate ori gaseste ceva dubios te va atentiona si va cere acordul tau sa il trimita spre analiza. In felul asta esti atentionat ca un fisier e suspect si poti lua masuri. In felul asta am blocat la munca de vreo 2 ori niste ransomware, inainte sa produca cine stie ce pagube - doar cateva zeci de fisiere criptate inainet sa-i dau in cap, care s-au pus la loc in cateva secunde din back-up.

#27
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,725
  • Înscris: 12.09.2015

View PostBelladin, on 05 octombrie 2020 - 21:38, said:

Am si eu o intrebare .Cautand pe net dupa un antivirus free,am gasit un antivirus 0 (https://www.tot..../.../free-antivirus ) pe care l-am scanat cu virustotal,rezultatul a fost de 3 virusi,malware..A folosit cineva acest antivirus ?
Eu am Windows 10 Pro /32biti cu liceenta ,Antivirus 360 Total Security ,free.Are clean registri,,file rezultate dupa dezinstalari programe sau navigare pe net .....optimizare sistem,etc.Nu am avut probleme de 5 ani cu infectare sistem,dar acum a inceput sa booteze sistemul mai lent (1 minut fata de 30 sec.pana acum .Eu caut noutatile din sect. antivirus (Bitdefender,Avast,Malwarebites,....pe care le-am incercat pe P.C SI NU AU FOST PENTRU MINE ASA EXTRAORDINARE dupa cum arata testele .,Mai bun mi sa parut un antivirus nou (in urma cu cativa ani) BullGuard care era free si dupa aceea l-au facut cu plata.

Sa nu ai prea mare incredere in 360 Total Security.Are multe actiuni suspecte.La capitol protectie nu a obtinut rezultate satisfacatoare in teste reale .Din nefericire softurile rusesti si chinezesti fac spionaj la greu,ti se promite protectie dar de fapt primesti cea ce nu doresti sa obtii.

#28
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,725
  • Înscris: 12.09.2015

View Posteiffel, on 24 noiembrie 2020 - 12:49, said:

Ptr Defender-ul din Windows dezactiveaza Automatic Sample Submission in setari.
O sa apara cu galben o atentionare - ii dai Dismiss.

Oarecum e o protectie mai buna fara.
Mai exact cu el activ daca un fisier pare ciudat sau executa ceva ciudat il trimite la Microsoft ptr analiza, dar nu iti zice nimic. Nicio atentionare.
Cu el dezactivat, de cate ori gaseste ceva dubios te va atentiona si va cere acordul tau sa il trimita spre analiza. In felul asta esti atentionat ca un fisier e suspect si poti lua masuri. In felul asta am blocat la munca de vreo 2 ori niste ransomware, inainte sa produca cine stie ce pagube - doar cateva zeci de fisiere criptate inainet sa-i dau in cap, care s-au pus la loc in cateva secunde din back-up.
Ai blocat ramsomware  ca esti utilizator avansat si priceput ,dar cei care nu se prea pricep(majoritatea utilizatorilor de windows 10) se infecteaza cu defender-ul integrat  din windows 10.Din acest motiv eu recomand in general Bitdefender Internet Security sau Total.

Edited by PiticVerde, 24 November 2020 - 14:33.


#29
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
La munca folosesc Windows Defender. Aici am avut incidente cu Ransomware.
Dar ptr ca a tipat in loc sa trimita fisierul ptr analiza au tipat si colegii care l-au luat si i-am dat in cap rapid.
Ai sa razi, de obicei cea mai simpla solutie sa opresti un ransomware e sa scoti cablul de retea. In majoritatea cazurilor se dezactiveaza singuri si se sterg.

Si respectivii nu erau pe 10 asa ca nu aveau si modulul de protectie ransomware care exista in Defenderul din 10. Dar si-a facut treaba.

Apropo, chiar uitasem de modulul asta - nu strica sa fie activat si configurat - ce foldere sa protejeze si ce programe sa le poata accesa.

E similar cu ce e in BIS sau BTS. Si alea necesita configurare.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate