Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Refolosirea apei din golirea piscinei...

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
pui

pui

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 01.09.2004
Salutări tuturor!
Că tot vine sezonul cald și anul acesta mai mult ne vom învârti pe lângă casă, în concediu, vom folosi mai mult piscina.
Întrebarea mea este dacă pot refolosi apa rezultată din golirea piscinei la udarea ierbii/pomilor fructiferi și a plantelor din grădina de legume (în piscină pun, de obicei, floculant și un produs algicid - pe ambalajele produselor nu am găsit informațiile care mă interesează).
Mulțumesc.

#2
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,112
  • Înscris: 30.04.2007
floculantul ala, din cite mai tin minte, este o sare de aluminiu, acum depinde de de care este :(  algicidul, poti sa-l inlocuiesti cu sterilizare uv-c, caz in care ei putea foarte bine sa folosesti respectiva apa ..

ramane intrebarea cu floculantul, daca nu vei vrea sa-l inlocuiesti cu o filtrare mecanica, in tandem cu uv-ul ..

#3
partenerul

partenerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 23.12.2019
Apa provine de la retea sau dintr-un put propriu. Evacuarea o faci normal la canalizare sau o tragi cu o pompa? Intreb astea sa ne dam seama cat de rentabil este sa o folosesti la udat.

#4
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Investeste intr`un sistem filtru cu nisip si ai apa cristal pana toamna.
Pomii/gazonul nu patesc nimic daca`i uzi cu putin floculant/algicid si chiar clor in doza recomandata pentru piscina.

#5
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
In general golești piscina in toamna, exact când plantele nu prea mai au nevoie de apa așa multa. La cum a decurs vremea in ultimii ani , e cald până în octombrie, timp in care te poți scalda in piscina.
Daca dorești un flux incarcare-golire la anumite intervale va fi mai dificil cu încălzirea apei.

#6
pui

pui

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 01.09.2004

 partenerul, on 09 iunie 2020 - 12:42, said:

Apa provine de la retea sau dintr-un put propriu. Evacuarea o faci normal la canalizare sau o tragi cu o pompa? Intreb astea sa ne dam seama cat de rentabil este sa o folosesti la udat.
Apa o extrag dintr-o fântână iar evacuarea o făceam direct pe gazon (apa o goleam prin cădere naturală, fiiind montată peste nivelul solului cu aprox. 10 cm).

 roman_roman, on 09 iunie 2020 - 12:58, said:

In general golești piscina in toamna, exact când plantele nu prea mai au nevoie de apa așa multa. La cum a decurs vremea in ultimii ani , e cald până Ă®n octombrie, timp in care te poți scalda in piscina.
Daca dorești un flux incarcare-golire la anumite intervale va fi mai dificil cu Ă®ncălzirea apei.
Piscina nu e mare, volumul e de aproximativ 1.000 l, Ă®nsă vreau să achiziționez una mai mare (triplă că volum de apă).

Edited by pui, 09 June 2020 - 13:45.


#7
partenerul

partenerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 23.12.2019
La 1.000 de litri nu trebuie sa te complici, apa ajunge la canalizare iar in gradina uzi cu apa proaspata de la pompa din put.

#8
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Nu as uda cu chimicale de piscina. Apa se trece la pierderi :)

#9
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020

 pui, on 09 iunie 2020 - 13:44, said:


Piscina nu e mare, volumul e de aproximativ 1.000 l, ĂŽnsă vreau să achiziționez una mai mare (triplă că volum de apă).
Aia nu e piscina...e o copaie mai mare.

#10
GIC

GIC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 01.03.2007
Lasa apa in repaus o saptamana sau doua (sau pana vezi alge in ea) si apoi o poti folosi la udat.

#11
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,112
  • Înscris: 30.04.2007
saaauuuu ... ia o galeata de apa "preparata" si uda un colt de gradina / gazon / iarba si vezi ce se intimpla. unele chimicale chiar le prieste la plante ;)

#12
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016
Eu folosesc pastile 3 in 1, clor/floculant/algicid, o pastila 1 data pe saptamana + la 2-3 saptamani un clor soc.

De 4 ani de cand am piscina,am scos toamna tarziu apa si am udat cu ea gazonul, plantele, etc.

Scoaterea apei din piscina s-a facut cam cu 1 saptamana dupa ce s-a topit ultima pastila de clor si practic s-au cam evaporat marea majoritate din substante.

In ultima saptamana am tinut piscina descoperita, fara folie solara pe ea.

Gazonul si plantele sunt foarte bine, nici o problema.

Piscina mea are 30 mc apa.

 roman_roman, on 09 iunie 2020 - 12:58, said:

Daca dorești un flux incarcare-golire la anumite intervale va fi mai dificil cu încălzirea apei.
Se rezolva cu o folie solara. Incarcare/golire fac si eu saptamanal si deja am 27 grade in apa Posted Image

Incarcare/golire in sensul curatarii saptamanale a instalatiei, cand evacuez cam 2-3 mc de apa, nu toata cantitatea

Edited by icrobert, 09 June 2020 - 16:18.


#13
un huligan

un huligan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 11.09.2006
Eu dau drumul apei pe iarba si nu am observat sa o afecteze. Sunt vreo 70 mc si e tratata doar cu clor si solutii de reglarea ph-ului.

#14
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Cantitatea de clor este infima, apa aia poate fi bauta... deci plantele nu au de ce se teme :)

#15
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Nu plantele sunt problema ci micro-organismele din pamant Posted Image Dar e buna pentru eliminarea coronavirusului din gradina :roflmao:

Edited by andreic, 10 June 2020 - 10:54.


#16
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Nu cred ca are cineva grija de cultura de microorganisme din batatura...

Edited by GlCA_Contras, 10 June 2020 - 10:56.


#17
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Daca vrei pamant bun de flori trebuie grija. Poti sa le dai si chimicale sau nu orice, potasiu, fosfor merge.

Edited by andreic, 10 June 2020 - 10:59.


#18
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Nu le dau nimic.. .sa-si poarte singure de grija ca nu le-am infiat eu :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate