Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 

Izolare balcon la casa

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
cmatei2019

cmatei2019

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.06.2020
Salut,

Am la casa la etajul 1 un balcon destul de mare pe care as vrea sa-l inchid si sa-l transform in camera. Dedesubt nu este inchis, fiind terasa.

Am incercat sa ma informez singur si mai am cateva neclaritati, asa ca va rog pe voi sa ma ajutati.

1. Placa de beton pe exterior (partea de jos) este data cu decorativa. Pot lipi polistiren expandat cu adeziv direct peste? Sau trebuie sa dau decorativa jos?
2. Pot pune un polistiren expandat de 10cm pe exterior fara sa il mai prind cu dibluri? (adica sa prind polistirenul doar cu adeziv de tavanul dat cu decorativa ) Am destul de multe fire electrice care trec prin placa si nu as vrea sa impusc vreunul.
3. Vreau sa ma ridic cu vreo 10cm peste placa, deoarece e mai joasa decat restul etajului. Ma gandeam sa pun grinzi 10cm direct pe placa + polistiren expandat intre + osb 18mm + folie pe + parchet. Din ce am cautat acest sandwich (10 pe exterior, 10 pe interior) nu ar trebui sa faca condens. E adevarat?
4. Aveti alte idei mai rezistente? Poate o solutie prin care sa nu trebuiasca sa pun pe exterior izolatie, ci doar pe interior?

Multumesc mult!

#2
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

View Postcmatei2019, on 03 iunie 2020 - 18:51, said:

2. Pot pune un polistiren expandat de 10cm pe exterior fara sa il mai prind cu dibluri?
Poti. Dar va cadea.

10cm de expandat e degeaba.
Placa o inalti cu beton turnat sau mai bine nisip/pietris asortat. Apoi extrudat de 2cm, folie aluminiu si parchet.
Cu peretii laterali ce faci? Nu ii izolezi?

Edited by Friskey, 03 June 2020 - 22:31.


#3
cmatei2019

cmatei2019

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.06.2020

View PostFriskey, on 03 iunie 2020 - 22:27, said:

Poti. Dar va cadea.

10cm de expandat e degeaba.
Placa o inalti cu beton turnat sau mai bine nisip/pietris asortat. Apoi extrudat de 2cm, folie aluminiu si parchet.
Cu peretii laterali ce faci? Nu ii izolezi?

In cat timp va cadea si de la ce? Daca as pune de 5cm ar dura mai mult? Aveti alta idee cum sa izolez?

Peretii exteriori ii voi izola cu 15cm expandat, dar aia nu sunt problema, aceasta placa de beton nu stiu cum sa o fac.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate