Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardul si bacsisul
 Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon
 installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...

Sursa stereo -> amplif mono
 Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya

Nume fetita - international dar c...

A fost lansat MX Linux 23.3
 

Teava PPR Fibra Compozit SDR 9 sau Multistrat Pex-a Al la o casa ?

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#1
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 05.12.2004
Aquatherm Green Pipe SDR 9 sau Rehau Rautitan Stabil : pentru apa rece , calda si recirculare la o casa din caramida de ca 250m2 utili cu centrala pe gaz in condensatie.

SDR 9 se imbina la cald prin topirea PPR-ului din Fibra Compozit

Rautitan se realizeaza prin sertizare la rece ( presare  imbinare la rece )

Care varianta e mai potrivita ? Ce argumente Pro si Contra sint impotriva uneia sau alteia din variante ?

#2
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Un cot de pex-al e 10 lei si unul de ppr e 0.5 lei.. Fa tu calculele. In rest...fac acelasi lucru.
Si ce-ti veni sa pui ppr verde in casa.. Este si alb.

Wow...acu am vazut pe un site.. 45 de lei un cot de 16 rautitan pex-al? Sau gresesc..

http://www.minstall....mensiuni-o16_90

Edited by mariovrs, 03 June 2020 - 18:32.


#3
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
PPR full the way!

Lovește cu ciocanul o țeavă PPR de 20 sau 25, vezi ce pățește.
Repetă experimentul cu o țeavă Pexal sau Cu.

#4
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Pex-Al (multistrat) se justifica doar daca instalatia e la vedere.
Daca e ingropata prin shapa, prin pereti, e mai buna teava PEX (fara stratul de Al) si fitinguri cu manson alunecator. Este o solutie mai buna decat PPR.

Edited by kolfleading, 03 June 2020 - 18:54.


#5
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Fitingurile la pex sau pex-al te baga-n faliment. Is de cel putin 20 de ori mai scumpe ca alea ppr..

#6
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Care alea de PPR?
Fitingurile de PPR Aquatherm sunt mult mai scumpe de 0,5 lei dar si mult mai bune decat alea de 0,5 lei din magazinele de bricolaje.
Fitingurile de PPR de 0,5 lei nu suporta comparatie nici cu alea de PEX de la Rehau, nici cu alea de PPR de la Aquatherm.

#7
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 kolfleading, on 03 iunie 2020 - 19:07, said:

Care alea de PPR?
Fitingurile de PPR Aquatherm sunt mult mai scumpe de 0,5 lei dar si mult mai bune decat alea de 0,5 lei din magazinele de bricolaje.
Fitingurile de PPR de 0,5 lei nu suporta comparatie nici cu alea de PEX de la Rehau, nici cu alea de PPR de la Aquatherm.
Crezi că instalația mea, făcută de mine prin 2002, e PPR Rehau sau Aquatherm?
Nici nu auzisem de ei pe vremea aia.
Poate de Rehau, la tâmplărie PVC, nu bag mâna-n foc, dar am ales Gealan.
Ferestre pe care le am și în zi de azi, ca și noi. Feroneria ROTO funcționează ca nouă, trebuie doar unsă periodic.

Revenind la țevi, încălzire.
Nu mai bine ne încălzim toți la soare?
Și aia e, sperăm că trecem iarna cu căldura acumulată pe timpul verii.

Una peste alta, eu sunt contra instalației din Cu, pentru că eu consider că conversia trebuie să se facă prin radiatoare, nu prin țevi, altfel recomandam plinta termcă.
Și mai sunt contra sistemelor astea de presare la rece care cu rece/cald, rece/cald, ajung să "plângă".
N-aș îngropa altceva în perete în afară de PPR nici gratis să-mi dai.

#8
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 05.12.2004
Fitingurile/Coturile de la Aquatherm sint tot din Fibra Compozita sau sint din PPR "normal" ( standard ) ?

Fiindca unii instalatori mi-au argumentat ca degeaba folosesc SDR 9 de la Aquatherm , daca fitingurile sint PPR ''normale" ( pe la fitinguri vor fi probleme )

Daca am neglija ca fintingurile de la Rautitan sint infinit mai scumpe decat cele de la Aquatherm , care sistem ( teava + fitinguri ) e mai fiabil ( mai bun ) ? Rautitan sau Aquatherm ?

Ce parere aveti de Valrom PexKit de la Romstal ?

Sertizarea la rece ( Rautitan ) e mai buna decat imbinarea la cald a Fibrei Compozite SDR 9 de la Aquatherm ?

Quote

Daca e ingropata prin shapa, prin pereti, e mai buna teava PEX (fara stratul de Al) si fitinguri cu manson alunecator. Este o solutie mai buna decat PPR.

Care ar fi teava PEX ( fara stratul de Al ) si fitinguri cu manson alunecator ? Ce marca si model , si unde se gasesc ?

Fitingurile sint mai scumpe la Rautitan , dar nu trebuie sa folosesti asa de multe ca si la Aquatherm SDR 9 , fiindca teava e flexibila ( Rautitan Stabil sau Flex , cred ca doar varianta Flex e flexibila )

Sint bune tevile cu "memorie" ? Care ar fi cu memorie : Rautitan Stabil sau Flex ?

Quote

Și mai sunt contra sistemelor astea de presare la rece care cu rece/cald, rece/cald, ajung să "plângă".

Sint unii instalatori care au lucrat multi ani prin Franta si Italia , si ei mi-au zis ca in tarile astea se scot tevile de PPR si se folosesc doar tevi cu sertizare la rece .

Vrei sa zici ca imbinarea la cald a PPR-ului e mai fiabila decat imbinarea la rece ?

Fiindca instalatorii mi-au argumentat ca degeaba am teava din fibra compozita daca fitingurile sint "normale" de PPR .

Edited by luk2011, 03 June 2020 - 21:31.


#9
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Ne-am dat dracu.. Acu si tevile au memorie. Ba ce le mai trece prin cap producatorilor sa prosteasca lumea.. Normal..la 50 de lei un cot de 16, trebuie sa-ti spuna o poveste.
Pune ma omule ppr ''normal'' cu fitinguri la 50 de bani. Avem atatia prin casa de zeci de ani si nu sunt probleme. Spre deosebire de pex-al unde plang toate fitingurile.

Cupru...nu am inteles niciodata de ce ai pune in casa.

#10
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,057
  • Înscris: 06.02.2012
PPr is the best, raport calitate pret.
O lipitura facuta bine la ppr nu o sa plinga in veci, la pexal e cu semnul intrebarii.

#11
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
PPR presupune automat imbinari ingropate, in shapa sau in perete.
PEX se pune teava continua, fara imbinari ingropate.
PEX este flexibila si poate fi asezata mai usor pe pozitie si poate face trasee care nu se pot face cu PPR, care e rigida.
PEX nu are nevoie de coturi.

Imbinarile la PPR au 2 probleme:
1. S-au vazut cazuri cand imbinarea ingropata in shapa, desi a trecut initial testul de presiune, a inceput sa curga dupa 2 ani (a fost caz prezentat si aici pe forum).
2. Este foarte usor sa gresesti si sa iasa imbinarea cu "guler" la interior care stranguleaza debitul si nici n-ai cum sa verifici.

 luk2011, on 03 iunie 2020 - 21:18, said:

Care ar fi teava PEX ( fara stratul de Al ) si fitinguri cu manson alunecator ? Ce marca si model , si unde se gasesc ?
Eu am folosit TECEFlex PE-Xc de la Euroinstal: https://www.euro-ins...ult/?q=teceflex
Imbinarile alea cu manson alunecator metalic sunt pe vecie.

Precis are si Rehau, dar nu stiu cum se cheama.

PS: Sfatul meu este sa ai grija ca instalatorul sa fie familiarizat cu sistemul pe care il va monta...altfel o sa faca scoala pe banii tai...

Iar pentru "camera tehnica", unde vor fi probabil mai multe tevi la vedere, recomand Cupru.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/IG-Pp6eEtkE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by kolfleading, 04 June 2020 - 09:25.


#12
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 05.12.2004

Quote

Tevile PE-Xa Uponor Aqua au o memorie termica, asa-numitul "efect de memorie".
https://www.proidea.ro/aplicatii-produse-5/uponor-q-e-tevi-pe-xa-15785.shtml

Quote

Tevile TECEfloor de tip PE-Xc SQL Silver Line asigura un efect de memorie crescut, o caracteristica a materialului PE-Xa.
https://www.emag.ro/teava-tece-pe-xc-pentru-incalzire-in-pardoseala-diametru-16x2-mm-colac-600-m-77131660/pd/DX7CP8BBM/

Aquatherm Green Pipe SDR 9 nu-i ieftin deloc , se gaseste doar la Romstal , si nu e PPR standard , ci e cu Fibra Compozita .

Se comercializeaza la bari de 4m . Cum le montez sub shapa ? Cu imbinari ( fitinguri ) sub shapa ? Nu cred ca m-as risca .
Le montez in zidaria de caramida ? Aceeasi chestie . Daca incep sa lacrimeze in zidarie dupa ce e tencuit , gletuit si vopsit ?
In zidarie trebuie sa debitez santuri pentru teava de PPR cu masina de facut canal pentru cablurile electrice ( flex cu doua panze paralele ) ?

Si fitingurile de la Valrom PexKit sint la fel de scumpe ca acelea de la Rehau Rautitan ?

Sint scumpe fitingurile de la Rautitan , dar teava e continua , si ai nevoie de fitinguri doar in capete sau in alte locuri , si mai putin pentru imbinarea de la PPR la fiecare 4m de bara .
Rautitan sau Valrom PexKit se vinde la colac.

#13
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Si TECEFlex PE-Xc este tot la colac. Atentie sa fie varianta FARA stratul de aluminiu.
Eu am folosit de 25 mm diametru la coloane si 16 mm de la distribuitor la consumatorii finali.

https://www.euro-ins...lac-50ml-700525

https://www.euro-ins...lac-50ml-700516

#14
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 05.12.2004
TECEFlex :
https://www.tece.com...ystems/teceflex

TeceFlex ii teava de incalzire in pardosea : Pe-Xc ?

Fiindca Pe-Xc ii mult mai slaba calitativ ca si Pe-Xa . Nu ?

Iar teava de IPAT nu se poate folosi pentru apa potabila ( rece ) , apa calda si recirculare ( cel putin asa scrie la teava de IPAT Rehau Rautherm S )


De ce sa fie FARA stratul de aluminiu ?

[ https://www.tece.com/sites/default/files/styles/img_style_default_50perc_lg/public/media-images/main/2017-01/TCB_flex_060314_002_0.webp?h=41d41210&itok=FnfWFv38 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by luk2011, 04 June 2020 - 09:55.


#15
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Exista variante de TECEFlex atat pentru sanitare, cat si pentru incalzire. Atentie la ce cumperi.
  • Cea pentru incalzire are bariera de oxigen si are grosimea peretelui mai subtire (la incalzire se lucreaza la presiuni relativ mici, 2 - 3 bar max).
  • Cea pentru sanitare are peretele mai gros, rezista la presiuni mai mari 6-10 bar, dar nu are bariera de oxigen (este inutila la sanitare).
PE-Xa este cea mai buna. PE-Xc este arhi-suficient de buna pentru instalatii rezidentiale. PE-Xb este cea mai ieftina si cea mai slaba.

De ce FARA aluminiu? Pentru ca este flexibila, se prelucreaza mai usor, nu se cuteaza usor (doar daca exagerezi), nu se strica nici daca dai cu ciocanul in ea, etanseaza mai bine la fitinguri si este mai ieftina.

Cea cu aluminiu este o teava tip Pexal, are avantaj ca isi pastreaza forma (avantaj daca teava este la vedere), dar se lucreaza mai greu si este mai scumpa.

Daca pui PEX (fara Al) si gasesti un instalator meserias, iti poate face sistem Pipe-In-Pipe. Teava Pex se pune intr-un manson gofrat si poate fi inlocuita daca o gauresti din gresala.
Cea cu Al n-o mai scoti din mansonul gofrat.

Edited by kolfleading, 04 June 2020 - 10:08.


#16
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 05.12.2004
Rautitan Flex = fara strat de aluminiu ?

Rautitan Stabil = cu strat de aluminiu ?

TeceFlex e mult mai ieftin ca si Rautitan ?

Fitingurile de la Tece sint mult mai ieftine decat cele de la Rehau ?

Dar despre Valrom PexKit de la Romstal ce parere aveti ? ( teava + fitinguri )

@kolfleading unde ti-ai montat tevile TECE ? La casa sau apartament ? Casa P + E sau P + M ? Cati m2 utili are casa ?

Fiindca Dana mi-a zis ca un vecin de-al ei si-a montat la dush teava de 16mm si are probleme cu presiunea apei .

Teava PEX sau PEX-AL e la fel ca si teava Henco de pe vremuri ? Sau care ar fi diferenta ?

Edited by luk2011, 04 June 2020 - 10:42.


#17
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 05.12.2004
Si cum e mai bine : cu distribuitor la fiecare nivel ( la parter si la etaj ) si cu recirculare intre distribuitoare ?

Sau recirculare de la fiecare robinet pentru a avea apa calda instant ?

Distribuitorul e pentru apa rece,calda si recirculare , nu e acelasi tip de distribuitor ca si la IPAT . NU ?

Trebuie distribuitor separat pentru apa rece , calda si recirculare ?

#18
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 luk2011, on 04 iunie 2020 - 10:30, said:

Rautitan Flex = fara strat de aluminiu ?
Rautitan Stabil = cu strat de aluminiu ?
Asa mi se pare.

 luk2011, on 04 iunie 2020 - 10:30, said:

Dar despre Valrom PexKit de la Romstal ce parere aveti ? ( teava + fitinguri )
In general produsele Valrom sunt din gama low-cost, cat dai, atata face.

 luk2011, on 04 iunie 2020 - 10:30, said:

@kolfleading unde ti-ai montat tevile TECE ? La casa sau apartament ? Casa P + E sau P + M ? Cati m2 utili are casa ?
Casa P+E, 125 mp utili.

 luk2011, on 04 iunie 2020 - 10:30, said:

Fiindca Dana mi-a zis ca un vecin de-al ei si-a montat la dush teava de 16mm si are probleme cu presiunea apei .
Eu am 2 bar de la reteaua stradala si nu am probleme la dush.

 luk2011, on 04 iunie 2020 - 10:30, said:

Teava PEX sau PEX-AL e la fel ca si teava Henco de pe vremuri ? Sau care ar fi diferenta ?
PEX este flexibila, neavand stratul de aluminiu.
PEX-AL este ca si teava Henco, aceeasi structura, acelasi principiu.

Henco este un producator cunoscut de PEX-Al si in general face produse de calitate buna.
La noi insa PEX-Al are un renume prost, desi in majoritatea cazurilor problemele nu sunt de la teava ci de la fitinguri turcisme ieftine 0,5 lei bucata si de la montaj gresit, fara sa se foloseasca calibrator, garnituri ciupite din graba la instalare, sau teava taiata oblic cu foarfeca ieftina si proasta.
Si a existat prin magazine si teava Henco contrafacuta pe vapor, care nu are nici o legatura cu originalul.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate