Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Învățatul in facultate

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
MrEagle

MrEagle

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 01.01.2015
Salut, vreau o părere despre recuperarea materiilor, am ajuns anul 1 de facultate ( inginerie mecanică, AR), primul semestru l-am trecut ușor, fara învățat și am reușit să ies doar cu o restanță. Acum sunt la sfârșitul semestrului doi, facultatea online pentru mine nu a fost foarte atractiva și nu am participat prea mult, probabil o să mă mai aleg cu câteva restante. Problema e că mi-am dat seama că e problema, aș vrea totuși să ajung inginer nu doar cu diploma ci și cu mintea. Credeți voi că pot recupera materiile de un an în decursul vacanței și anului doi, dacă da as vrea un sfat, dacă nu aș dori o argumentare.

#2
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,196
  • Înscris: 05.06.2006

View PostMrEagle, on 29 mai 2020 - 23:02, said:

primul semestru l-am trecut ușor, fara învățat și am reușit să ies doar cu o restanță.
facultatea online pentru mine nu a fost foarte atractiva și nu am participat prea mult
aș vrea totuși să ajung inginer nu doar cu diploma ci și cu mintea.

Daca-ti nu ti-ar fi umblat mintea teleleu si participai la cursurile online unde doar prin prezenta iti puteai asigura o nota de trecere, de ce te mai gandesti sa ajungi inginer? Poti merge la activitati agricole unde sa fii platit cu ziua.

Edited by liviu_np, 29 May 2020 - 23:19.


#3
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,589
  • Înscris: 11.02.2016
Majoritatea lectiilor online au fost facute doar de amorul artei, chiar daca ai fi fost prezent n-ai fi inteles mare lucru din ele.
In plus, in viata ta de posibil viitor inginer o sa folosesti foarte putin sau chiar deloc notiunile invatate la facultate.
Problema e ca ai ratat ocazia de-a trece usor peste materia de pe semestrul asta...
Asta e, dai restanta in toamna. De obicei se trece destul de lejer. Ce nu treci in toamna va trebui sa repeti, si e pe bani.

#4
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,417
  • Înscris: 15.12.2009
Daca stiam pana sa ma inscriu, ce stiu acum despre cum merge treaba in facultate, ma inscriam la fara frecventa sa obtin diploma, iar in rest imi ocupam timpul sa invat ceea ce solicita industria.

Dar tu pare-se ca nu prea sti cu ce se mananca ingineria. Treci dincolo de cursuri. Cauta singur informatii. Exista 1 milion de resurse care explica mai bine informatia decat unii profesori plictisiti care citesc din ppt.

Edited by Ann0nyym0us, 29 May 2020 - 23:52.


#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,632
  • Înscris: 30.07.2003

View PostMrEagle, on 29 mai 2020 - 23:02, said:

Credeți voi că pot recupera materiile [...]
Asta-i intrebare de viitor inginer? Te ajuta la ceva credinta mea in nici eu nu stiu ce?
Recupereaza si atat.
Sa stii ca inginer (și cu mintea) nu se ajunge doar prin cursurile introductive de la facultate ci studiind si bibliografia lor, mergi in biblioteca si cauta lectura de specialitate, ai net la dispozitie, ai firme unde se desfasoara meseria ta, afla, tu esti in centrul cunoasterii si nu profesorul. Asta-i peste tot la nivelul acesta.

Edited by neagu_laurentiu, 30 May 2020 - 04:30.


#6
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,975
  • Înscris: 29.07.2017
Eu zic sa inveti si daca stii ca nu-ti vor folosi mai departe multe chestii de pe acolo. Intra in cultura generala.
Adevaru-i ca poti face cariera si fara cultura generala.
Circula pe net declaratia de avere a sefului AR Botosani.
Ca si fun Posted Image

https://www.youtube....rwash/community

Edited by greenlife, 30 May 2020 - 06:47.


#7
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014
Stai linistit , este ok sa nu fii deprins cu modul asta de invatare  in aceasta perioada debusolata si sa mai iai si restante cat timp esti in facultate, acum ca ti-ai dat seama ca nu e bine ce ai facut esti cu un pas inainte. Incearca sa inveti pentru examene , atat cat poti , daca mai iai restante nu e sfarsitul lumii , o sa le mai sustii o data.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate