Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Alegere smartwatch

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#37
bebeko

bebeko

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 01.02.2008

 danghetau, on 23 martie 2021 - 12:48, said:

Gata, aventura su smatuaciurile a luat sfarsit, Nexo a ajuns deja inapoi la magazin, banii sunt inapoi pe card.
GTR 2e a plecat si el spre alte meleaguri, raman cu GTR Lite si nu imi vine sa cred cat de bine am ales de prima data.
Nu mai detaliez insa de departe e cea mai buna alegere si ma felicit pentru asta.
La GTR2e ce nu ti-a placut ? Pana acum mie imi pare ca masoara f ok pulsul si saturatia O2 , comparativ cu 3 pulsoximetre si 2 tensiometre automate.

#38
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,695
  • Înscris: 21.08.2008
Exact ce e mai important la un smartwatch si anume nu arata contactele si nici macar numarul in cazul unui apel, trebuie sa te uiti la telefon.
Am spus si pr topicul dedicat.

#39
bebeko

bebeko

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 01.02.2008

 danghetau, on 04 mai 2021 - 21:53, said:

Exact ce e mai important la un smartwatch si anume nu arata contactele si nici macar numarul in cazul unui apel, trebuie sa te uiti la telefon.
Am spus si pr topicul dedicat.
Curios. In cazul GTR2e imi arata intotdeauna. Si la apel si la sms.

#40
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,695
  • Înscris: 21.08.2008
Poate pentru ca tii telefonul setat in engleza, eu il tin in romana.

#41
bebeko

bebeko

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 01.02.2008

View Postdanghetau, on 04 mai 2021 - 22:14, said:

Poate pentru ca tii telefonul setat in engleza, eu il tin in romana.
Update: merge si cu telefonul setat in romana ;)

#42
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,695
  • Înscris: 21.08.2008
Am dat astazi GTR Lite si acum nu mai am nici un ceas fitness.
Am de ales intre Mi Band 6, Amazfit GTR 2 sau GTR 2e.
Primul poate fi utilizat/sincronizat in aplicatia MiFit cu un cantar Mi iar ultimele doua necesita alta aplicatie care nu stie sa asocieze cantarul.
Ultimele sunt si arata a ceasuri barbatesti, primul e o bratara cu ecran mai putin citibil. Fiecare are cateva chestii care nu imi plac, le-am expus pe topicurile dedicate. Sper ca GTR sa afiseze numele contactului cand esti apelat sau la vreo notificare, acum cateva luni nu mergea chestia asta.
Sper sa am o noapte linistita si sa am o alegere buna.

#43
bebeko

bebeko

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 01.02.2008
Gtr2e merge tot ce vrei cu meniu telefon limba romana.

#44
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,695
  • Înscris: 21.08.2008
In aplicatia Mi Fit vad ca la categoria ceasuri merg asociate doar modelele din atasament.
Attached File  Screenshot_2021-07-05-12-46-39-571_com.xiaomi.hm.health.jpg   36.75K   15 downloads
A reusit cineva sa sincronizeze alte modele mai noi? Eu nu am reusit.
Vad ca e Verge Lite dar nu si Verge. In cazul Bip probabil ca e vorba de prima versiune, nicidecum de Bip U (un utilizator a scris un comentariu ca nu a reusit sincronizarea cu Mi Fit a acestuia).

Edited by danghetau, 05 July 2021 - 11:57.


#45
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,695
  • Înscris: 21.08.2008
Nu are nimeni un alt ceas in afara celor de mai sus care sa mearga in Mi Fit?
Ce mizerie, in ecosistemul Xiaomi nu poti asocia doua dispozitive importante (ca sa nu mai spun de 3): ceasul si cantarul...

#46
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,695
  • Înscris: 21.08.2008
Exista vreo aplicație în care să apară atât ceasul cât și cantarul, oricare ar fi ele?
Xiaomi nu a fost în stare de asta, Google Fit nu merge.

#47
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007
Ce modele de smartwatch exista, pentru femei, dar sa aiba si functia de a raspunde la apeluri de pe ceas? M-qm uitat la huawei dar numai cele de 46 mm au functia asta, cele de 42 mm nu au.

Pretul sa fie pana in 500 - 600 de lei.

#48
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,695
  • Înscris: 21.08.2008
Amazfit GTS 2.
https://www.amazfit.com/en/gts2
Gasesti pe OLX cutii sigilate.

In alta dezordine de idei, se pare ca toate problemele mele cu notificarile (mentionate deja pe diverse topicuri in functie de ceasul avut) sunt din cauza Androidului Pie, si cu Mi Watch la fel se intampla, probabil va trebui ori sa merg pe un dispozitiv ceva mai vechi ori ceva mai simplu. Telefonul nu il schimb. Incerc si cu Band 6 din nou, daca nici cu asta nu e ok... nu mai am variante.

Edited by danghetau, 19 September 2021 - 09:26.


#49
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
La xiaomi trebuie să te înarmezi cu foarte multă răbdare. Softul e asa și așa, ca să nu zic prost.

#50
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,695
  • Înscris: 21.08.2008
Chiar incercam sa traduc discutiile unora de pe forumurile straine, Xiaomi se chinuie sa puna hardware bun dar ceea ce strica e lipsa unui software pe masura. Pacat.
Cat m-am chinuit pana sa imi dau seama ca din vina Pie nu am notificarile corecte (cateodata)... Au foarte multe modele si nu se mai obosesc sa investeasca in dezvoltarea softurilor pentru telefoanele mai vechi de 2 ani.
Cum naiba Mi MIX 3 5G care are procesor de top nu mai are suport? Hardware e potent, dar software...

#51
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,695
  • Înscris: 21.08.2008
Am de astazi pe mana un Xiaomi Watch S1 Active, varianta mai saraca a lui S1.
Ceasul este fain, pot primi apeluri si pot initia apeluri de pe ceas (doar daca ai primit anterior apel de la cineva), are vibratii ok, se aude bine, se simte bine, DAR... exista si un dar...
Ecosistemul Xiaomi are o mare buba, nu au fost in stare sa bage intr-o singura aplicatie ceasul si cantarul, ambele Xiaomi.
Cantarul musai cu Zepp Life, ceasul musai cu Mi Fitness, beleaua mare este ca aplicatia care contine cantarul inregistreaza automat pasii prin intermediul telefonului in lipsa unei benzi. Asadar vrei nu vrei ai dublul pasilor facuti. Si dupa dezinstalare si eliminarea tuturor permisiunilor tot inregistreaza. Inregistrarea greutatii necesita permisiunea la locatie. Am eliminat locatia ca sa nu citeasca pasii dar cu TOATE permisiunile interzise tot inregistreaza.
Era simplu daca nu se permite inregistrarea pasilor cu telefonul in absenta unei benzi.
Cred ca o sa trec pe ceas Amazfit si cantar Amazfit, astia nici dupa 2 ani de cand am sistemul nu au reusit sa adauge un ceas mai nou, doar bazaconii de genul Bip.
Pacat de ceas.

#52
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 20.06.2005
Nu as mai lua ceas Xiaomi in veci, i-am dat un reset la Amazfit Pace si am ramas cu el bibelou, de 2 luni mă chinui să-l împerechez cu telefonul, nu vrea neam.

#53
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,695
  • Înscris: 21.08.2008
Am luat un GTR 3 Pro, alta viata, totul doar in aplicatia Zepp, clar. Stiam, am mai avut GTR Lite, GTR 2e si GTR 2.
Motorul de vibratii e ceva mai slab fata de cel de pe S1 Active si convorbirile se aud ceva mai slab. S1 Active are doua perechi de gauri pe laterale, mai mari fata de singura pereche de le GTR 3 Pro. De pe ultimul se pot apela nu numai contactele de la care ai primit ci se pot salva cateva contacte dar si poti forma un numar oarecare.
Mi-ar fi placut la Amazfit sa aibe cele doua butoane integrate, ca la S1 Active care au un feedback foarte bun.
Daca ar fi avut forma, motorul, sunetul de la S1 si aplicatia de la GTR 3 Pro, era perfect.

PS: de mentionat ca GTR 3 Pro nu sincronizeaza temperatura cu aplicatia, poate fi vazuta doar pe ceas dar oricum este masurata gresit, vreo 3 grade mai putin.
Nici VO2 max nu am reusit sa-l vad, posibil sa arate doar la un antrenament de mai lunga durata, eu doar am simulat pe eliptica 5 minute.

Edited by danghetau, 26 June 2022 - 09:52.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate