Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Alegere smartwatch

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#1
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Buna dimineata, sunt tentat sa cumpar pt a face cadou un smart watch, am gasit 2 oferte:
https://www.tomtop.com/p-pb0162b.html, pret 125 lei, transport gratuit, livrare 12 zile lucratoare
https://www.aliexpre....7de54b23WPTC1K, pret: 100,25 lei+5,60 lei(transport), livrare 49 zile, de fapt cam 2 luni.
Nu sunt presat de timp totusi prima oferta e mai tentanta desi cu 20 lei mai scumpa.
Nu stiu, la valoarea respectiva mai sunt taxe vamale?
L-a vazut cineva functionand, este ok?
Eu mi-am luat pt mine ceva ieftin, ma interesau numai notificarile SMS si sa vibreze la apeluri. Isi face treaba, uneori mai da rateuri si nu afiseaza notificari whatsapp dar la 26 lei cat am dat la sfarsitul lui noiembire, mi se pare ok. Modelul meu:
https://www.aliexpre....7de54b23WPTC1K

Sper ca modelul ales pt cadou sa fie mai de soi, ce parere aveti, merita?

#2
sergiu08

sergiu08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,130
  • Înscris: 31.12.2013
Nu am nimic cu alegerile tale în privința ceasurilor, dar asta depinde pentru cine îl faci cadou. Dar îți zic  că unui amic de-al meu i s-a făcut tot așa un cadou un ceas ce putea fi legat la telefon după ce soția a văzut ceva asemănător la mine. A cumpărat ceva de la noi undeva pe la 250. L-a purtat vreo săptămână și a renunțat la el. Apoi și-a luat unul de la Xiaomi pe la 900 lei și îl poată de mai bine de un an.

Edited by sergiu08, 26 May 2020 - 08:35.


#3
dionenina424

dionenina424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 21.04.2020
Nu cred ca ajunge ala in 12 zile, si transport gratis, never ever !!!!
Mai ales ca zice China warehouse.

Taxe vamale - daca e vreun vames circotas, platesti 10-20 de lei.

Pe pagina tomtop scrie Xiaomi Haylou
Dar NU este de la Xiaomi, de fapt Haylou este OEM Xiaomi.... ma rog.....

Pe de alta parte, gasesti sub pretul ala, direct in Romania, cam 400 de modele - 99% similare.
Cumperi ce gasesti similar (dimensiunme, procesor, baterie, functii....) probezi citeva zile, dai cadou / retur.

#4
aceton

aceton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,793
  • Înscris: 11.04.2017
Gaseste si modelul respectiv direct din ro nitel mai scump dar din experienta cu china si coletele, daca este trimis cu tnt ajunge sa plateasca mai scump ca in ro.

#5
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Cred ca ma orientez spre altceva, va multumesc.

#6
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,693
  • Înscris: 21.08.2008
Ca sa nu mai deschid un topic cu acelasi titlu, avand in vedere ca aici s-au clarificat lucrurile, zic sa intreb aici: merita in 2021 sa achizitionez un Amazfit Stratos 3 sau Amazfit Nexo (smartwatchuri de 1-2 ani) ca upgrade de la GTR Lite?

Daca exista ceva care sa combine ce are fiecare mai bun...
Nexo are eSIM, eu am prepay si sigur nu merge decat cu abonament dar fara eSIM pot sa raspund / sa apelez daca e telefonul sincronizat?
https://www.google.c...chrome&ie=UTF-8

La Stratos ma "sperie" rezolutia mica, ecranul TFT, bateria cam mica si imi place ca masoara VO2 max si nivelul de antrenament. Ma rog, fiecare are cate ceva...

Edited by danghetau, 18 March 2021 - 20:42.


#7
AndySoft

AndySoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 30.03.2006
Mai bine mergi pe un GTR2e are totul la zii minus esim, depinde acum de tine

#8
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,693
  • Înscris: 21.08.2008
Am comandat un Nexo cu 580 de lei, transport gratuit, retur gratuit in 14 zile.
Am in vedere si acel Stratos 3 dar ecranul si interfata invechite ma trag in jos. Amoledul este supermisto, culorii vii, rezolutie.
Vin pe turnanta GTR2/GTR 2e, la ultimul ma orientasem de la inceput: autonomie, functii suficiente dar parca nu e un upgrade asa de mare fata de Lite.
La Nexo, daca nu am eSIM, pot sa raspund la ceas daca e conectat la telefon prin BT, daca e in raza de acoperire sau merge doar cu eSIM?

#9
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,693
  • Înscris: 21.08.2008
Cred ca totusi Stratos 3 iese din schema, am stat si m-am gandit mult, mai bine merg pe mai noile GTR 2/GTR 2e.
Probabil stiti diferentele dintre ultimele doua mentionate, am considerat ca pentru 100-150 de lei in plus merita GTR 2 asa ca am comandat si unul din asta.
Voi avea in acelasi timp un Nexo (flagship, ceva mai vechi) si un GTR 2, ultimul device al celor de la Amazfit.

#10
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,693
  • Înscris: 21.08.2008
Nu am gasit pe internet explicatii referitor la wi-fi de pe smartwatchuri.
La ce foloseste? Eu cred ca e vorba de vreun transfer intre ceas si telefon/laptop a fisierelor de muzica, restul se face prin BT. Asa o fi?

Edited by danghetau, 19 March 2021 - 19:20.


#11
sergiu08

sergiu08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,130
  • Înscris: 31.12.2013
Nu recomand stratos.

#12
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,693
  • Înscris: 21.08.2008
M-am edificat. Nu am nevoie de wi-fi, rolul acestuia pare sa fie doar transfer de muzica in memoria interna. De vorbit la ceas nu e cazul, am casti foarte bune tot de la Xiaomi, cu atenuare de zgomot de fond.
GPS si daca e si daca nu e, pentru mine e tot aia, pentru moment. Poate daca reiau turele de ciclism pe afara...

Am renuntat atat la Nexo cat si la GTR 2 (din magazin) deoarece, desi am comandat intr-o zi pana in ora 12, nici pana acum nu s-a modificat statusul comenzilor di cel de preluat. Sunt altii care fac in asa fel incat chiar daca ai comandat la ora 15 ai a doua zi produsul.

M-am orientat catre Amazfit GTR 2e, negru in cutie sigilata, ajunge luni si ma va usura de doar 370 de lei.
GTR Lite actual are o autonomie excelenta, spre 40 de zile, vad eu ce fac cu el...

#13
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,843
  • Înscris: 22.02.2014
Ai facut o alegere buna.

#14
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,693
  • Înscris: 21.08.2008
A venit ieri, l-am butonat vreo ora comparativ cu GTR Lite, nu e cine stie ce peste, are senzorul de temperatura care arata maxim 33 de grade, senzori de altitudine, presiune aer, GPS, SpO2
Arata valori mult diferite in ce priveste consumul caloric pentru acelasi interval de antrenament, postat deja pe topicul GTR 2.

Am luat acum cateva minute un Nexo-flagshipul de la Amazfit, e la incarcat, vedem care va ramane dintre cele 3.
Pe site nici acum statusul comenzii nu e modificat din PRELUAT ori eu am si primit coletul...

Attached File  IMG_20210323_095825_1.jpg   116.03K   29 downloadsAttached File  IMG_20210323_095752_1.jpg   141.89K   29 downloadsAttached File  IMG_20210323_100505.jpg   135.91K   30 downloads

Edited by danghetau, 23 March 2021 - 10:08.


#15
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,693
  • Înscris: 21.08.2008
Am incarcat Nexo pana pe la 70% apoi am primit in Zepp notificare de update ROM.
Asta se face prin wi-fi insa de vreo jumatate de ora abia a ajuns la 5%, daca merge asa... Nu merge din aplicatie.

Attached File  IMG_20210323_113026.jpg   194.71K   10 downloadsAttached File  IMG_20210323_113037.jpg   217.77K   10 downloadsAttached File  IMG_20210323_113051_1.jpg   200.61K   9 downloads

Dupa cateva minute ma scoate din update si trebuie sa incerc din nou. Bine macar ca nu o ia de la zero ci de la cat a descarcat. Ce mizerie, prin wi-fi sa mearga atat de prost?
Attached File  IMG_20210323_113735.jpg   184.28K   10 downloads

Am mai stat putin si vad ca a ajuns pe la 44%, pare ca si-a dat drumul insa are deja o bila neagra. Daca si-o va spala, vom vedea.

Attached Files


Edited by danghetau, 23 March 2021 - 11:41.


#16
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,693
  • Înscris: 21.08.2008
Gata, aventura su smatuaciurile a luat sfarsit, Nexo a ajuns deja inapoi la magazin, banii sunt inapoi pe card.
GTR 2e a plecat si el spre alte meleaguri, raman cu GTR Lite si nu imi vine sa cred cat de bine am ales de prima data.
Nu mai detaliez insa de departe e cea mai buna alegere si ma felicit pentru asta.

#17
AndySoft

AndySoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 30.03.2006
Poți încerca eventual un TRex Pro

https://m.gsmarena.c...-news-48333.php

#18
steliangheorghiu

steliangheorghiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 01.08.2007

View Postdanghetau, on 23 martie 2021 - 12:48, said:

Gata, aventura su smatuaciurile a luat sfarsit, Nexo a ajuns deja inapoi la magazin, banii sunt inapoi pe card.
GTR 2e a plecat si el spre alte meleaguri, raman cu GTR Lite si nu imi vine sa cred cat de bine am ales de prima data.
Nu mai detaliez insa de departe e cea mai buna alegere si ma felicit pentru asta.

Ti-a  mai  spus  cineva  ca  tu  nu  ai  de  gand  sa  cumperi  ceva . Deja  esti  enervant  aici, dar  si  pe  alte  sectiuni . Cauti  doar  sa  te  afli  in  treaba incarcand  inutil  topicul  si  ingreunand accesul  doritorilor  la  informatii folositoare . Poate  te  mai  abtii  de  la  "miile "  de  postari.

Edited by steliangheorghiu, 23 March 2021 - 19:13.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate