Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Viteza maxima Connect Box de la Upc

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
Alex522

Alex522

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 18.06.2015
Buna ziua.

Care este viteza maxima a routerului in banda 2.4Ghz ? Este in jurul valorii de 50mbps , sau are al meu probleme ? Router ul are cativa ani, dar cu inmultirea dispozitivelor din casa am sesizat cateva probleme in ultima perioada:

- daca descarca laptop ul ( el poate un maxim de 72mbps +-, dar acasa n a reusit sa treaca de 50 ) efectic ocupa toata banda, iar pentru celelate dispozitive nu mai ramane nimic( de abia se incarca un tab in browser )

Exista vreo modalitate din setarile router ului, de exemplu in momentul in care laptop ul trage cu toata viteza, si tv ul vrea niste banda pentru continut in 4k sa se faca aceasta impartire din router? sa nu mai fiu eu nevoit sa plafonez viteza de download a laptop ului ?

Abonamentul este de 300mbps, cu banda de 5Ghz n am probleme, scoate viteze bune in speedtest, dar un singur telefon e capabil s o foloseasca.

Eventual daca poate cineva sa mi trimita niste ss uri cu niste best settings pentru router, am verificat si sa nu ma bat pe acelasi canal cu vecinii, dar zona de tara, distanta mare intre case, am verificat si in aplicatie, folosim canale diferite

De asemenea, am incercat sa mi activez optiunea cu 'guest network', am bagat laptop ul pe guest, restul dispozitivelor pe reteaua principala, tot la fel, trage laptop ul in veselie, restul de abia de abia Posted Image))

Multumesc tuturor pentru raspunsuri .

Ps Toate testele sunt facute langa router, fara pereti despartitori, si am verificat ce dispozitive am conectate.

Edited by Alex522, 25 May 2020 - 09:20.


#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu exista "best settings". Daca device-urile tale au doar 1x1 (72Mbps pe un canal de 20Mhz), atunci 50Mbps throughput e un rezultat foarte bun!
Acum ai doua variante: ori incerci sa treci totul pe 5Ghz, sau daca nu pe cablu.

#3
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008
Treci la un router ce stie si 5Ghz, si ar fi ideal macar 2x2 MU-MIMO (de exemplu TP-LINK Gigabit Archer C6 Dual-Band are asa ceva, si costa doar 160 de lei), sa nu ai probleme cand sunt conectate mai multe dispozitive prin wireless.

Edited by Hider141, 25 May 2020 - 09:52.


#4
StefanRO

StefanRO

    Hai noroc straine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,757
  • Înscris: 06.03.2018
Vodafone 500Mbps pe A50 - Multi server

Wi-fi 2.4Ghz Attached File  Screenshot_20200525-104957_Speedtest.jpg   45.63K   115 downloads    Wi-fi 5Ghz Attached File  Screenshot_20200525-105242_Speedtest.jpg   42.53K   116 downloads


Depinde de fiecare server in parte, depinde de site-uri si astea.

Edited by StefanRO, 25 May 2020 - 09:55.


#5
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,106
  • Înscris: 29.01.2016
Nu stiu care e viteza maxima, dar 50 Mbs este destul de putin.
Eu am facut niste teste de viteza pe 2.4 Ghz si am scos cu unele telefoane 80-90 Mbs, cu altele 120-140 Mbs.
Pe 5 Ghz am scos si 300 Mbs.
Cat despre treaba cu scaderea vitezei in functie de nr de dispozitive, nu ar trebui sa fie asa evidenta.
Adica, eu am 3-4 dispozitive mobile conectate in permanenta la wi fi si nu scade viteza simtitor. Merg toate fara blocaje, intreruperi.
La un moment dat aveam asa : TV conectat pe Chromecast, rula youtube, pe un telefon eram eu pe net, pe altul era sotia conectata, pe altul copilul pe Youtube. Si nu a tipat niciunul ca nu are net sau viteza este aproape moarta.
Incearca s vb la UPC, sa iti verifice setarile de retea si configurarea routerului la ei in sistem. Posibil sa ai ceva restrictii sau ceva prost configurat.

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Hider141, on 25 mai 2020 - 09:51, said:

Treci la un router ce stie si 5Ghz, si ar fi ideal macar 2x2 MU-MIMO (de exemplu TP-LINK Gigabit Archer C6 Dual-Band are asa ceva, si costa doar 160 de lei), sa nu ai probleme cand sunt conectate mai multe dispozitive prin wireless.
Tu esti real?! Connect Box stie 3x3 MIMO. Defapt poti sa iei si 100x100 daca telefonul stie doar 1x1 e degeaba...

#7
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,559
  • Înscris: 15.05.2010

 Hider141, on 25 mai 2020 - 09:51, said:

Treci la un router ce stie si 5Ghz, si ar fi ideal macar 2x2 MU-MIMO (de exemplu TP-LINK Gigabit Archer C6 Dual-Band are asa ceva, si costa doar 160 de lei), sa nu ai probleme cand sunt conectate mai multe dispozitive prin wireless.

Connect Box stie 5 GHz, dispozitvele initiatorului stiu doar 2,4 GHz

@initiator: e bine

#8
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,186
  • Înscris: 27.06.2007
Conect Box e un roter foarte bun si capabil
toate setarile sunt pe AUTO

Attached File  Fără titlu.jpg   140.33K   92 downloads Attached File  Screenshot_2020-05-25 Connect Box.png   57.69K   82 downloads

cum a spus si @Hider - cumpara un router care poate sustine mai multe dispozitive si-l treci pe al tau in "mod modem"
ps. suna si la UPC-Vodafone si spunele problema ta, poate are routeru ceva si ti-l schimba

Edited by STARTREK1, 25 May 2020 - 10:25.


#9
dionenina424

dionenina424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 21.04.2020
Se pare ca in situatia actuala nu ai cum sa faci ce vrei tu.
Ai o singura posibilitate: limitezi viteza download din optiunile programului de torenti (asta descarci, nu?!).
Astfel ramine liber si pentru restul.
Bineinteles, daca alt dispozitiv baga talpa.... va acapara ce ramine liber.
Dar nu va fi cazul.

Daca vrei sa faci o treaba mia serioasa, iei un router care stie sa imparta banda.
Astea probabil sint scumpe si nu are rost cheltuiala.

Edited by dionenina424, 25 May 2020 - 10:26.


#10
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001

 StefanRO, on 25 mai 2020 - 09:54, said:

Vodafone 500Mbps pe A50 - Multi server

Wi-fi 2.4Ghz Screenshot_20200525-104957_Speedtest.jpg       Wi-fi 5Ghz Screenshot_20200525-105242_Speedtest.jpg


Depinde de fiecare server in parte, depinde de site-uri si astea.
Eu nici atat nu am pe telefon.
Totuși acum am mai dat un test și am 252Mbps după 2 minute.
Pană acum nu treceam de 60 MBps
Asta pe 5 GHz
Attached File  Screenshot_2020-05-25-11-51-54-274_org.zwanoo.android.speedtest.jpg   76.03K   29 downloads

Edited by dorin_2k, 25 May 2020 - 10:54.


#11
StefanRO

StefanRO

    Hai noroc straine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,757
  • Înscris: 06.03.2018
Recomand sa faceti test pe Tesla Power Station - Bacau , ala stoarce tot din retea:)) cel mai bun speed test acolo iese

#12
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

 Alex522, on 25 mai 2020 - 09:17, said:

Buna ziua.

Care este viteza maxima a routerului in banda 2.4Ghz ? Este in jurul valorii de 50mbps , sau are al meu probleme ?
Seteaza canal de 40MHz, scoate protocoalele vechi gen B si G, lasa de la N in sus.
Setat corect (nu auto care e praf) trebuei sa te legi in 150Mbit fara mimo si sa prinzi cam 100-120Mb/sec in 2.4.
Pe 5Ghz cu canal de 80MHz fara mimo te legi in 433 phy si asta inseamna datarate 260-280Mb/sec.

Edited by andreic, 25 May 2020 - 11:00.


#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Daca ai multi vecini, atunci prin "good neighbor policy" nu poti folosi un al 2-lea canal de 20Mhz ("40Mhz"). Daca observi acum peste tot setarile pentru latimea canalelor pe 2.4ghz sunt ceva de genul: 20Mhz sau 20/40Mhz. Nu mai este o setare separata pentru a forta pe 40Mhz cum era cazul inainte.

Practic device-ul incearca sa foloseasca doua canale de 20Mhz, dar daca ai vecini multi ramane doar la 20Mhz pentru a nu bruia pe toata lumea. Imagineaza-ti ce s-ar intampla daca ai avea 10 retele vecine cu semnal destul de puternic care ar emite toate pe 40Mhz...

#14
Alex522

Alex522

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 18.06.2015

 Hider141, on 25 mai 2020 - 09:51, said:

Treci la un router ce stie si 5Ghz, si ar fi ideal macar 2x2 MU-MIMO (de exemplu TP-LINK Gigabit Archer C6 Dual-Band are asa ceva, si costa doar 160 de lei), sa nu ai probleme cand sunt conectate mai multe dispozitive prin wireless.
Stie si router ul si un singur telefon de al meu, pe partea de 5Ghz sunt multumit

 Magicwisewolf, on 25 mai 2020 - 09:54, said:

Nu stiu care e viteza maxima, dar 50 Mbs este destul de putin.
Eu am facut niste teste de viteza pe 2.4 Ghz si am scos cu unele telefoane 80-90 Mbs, cu altele 120-140 Mbs.
Pe 5 Ghz am scos si 300 Mbs.
Cat despre treaba cu scaderea vitezei in functie de nr de dispozitive, nu ar trebui sa fie asa evidenta.
Adica, eu am 3-4 dispozitive mobile conectate in permanenta la wi fi si nu scade viteza simtitor. Merg toate fara blocaje, intreruperi.
La un moment dat aveam asa : TV conectat pe Chromecast, rula youtube, pe un telefon eram eu pe net, pe altul era sotia conectata, pe altul copilul pe Youtube. Si nu a tipat niciunul ca nu are net sau viteza este aproape moarta.
Incearca s vb la UPC, sa iti verifice setarile de retea si configurarea routerului la ei in sistem. Posibil sa ai ceva restrictii sau ceva prost configurat.

O sa incerc, sa vad cum trec de replica ( vitezele wireless nu sunt garantate ) , bine de stiut ca sunt alte routere de la upc mult mai capabile ca al meu, o sa dau un telefon, ori rezolv problema ori profit de faptul ca am contractul pe final , multumesc mult

 andreic, on 25 mai 2020 - 10:57, said:

Seteaza canal de 40MHz, scoate protocoalele vechi gen B si G, lasa de la N in sus.
Setat corect (nu auto care e praf) trebuei sa te legi in 150Mbit fara mimo si sa prinzi cam 100-120Mb/sec in 2.4.
Pe 5Ghz cu canal de 80MHz fara mimo te legi in 433 phy si asta inseamna datarate 260-280Mb/sec.
Incerc acum si varianta asta, sa vad daca schimba cu ceva vitezele , multumesc

 addelin, on 25 mai 2020 - 11:25, said:

Daca ai multi vecini, atunci prin "good neighbor policy" nu poti folosi un al 2-lea canal de 20Mhz ("40Mhz"). Daca observi acum peste tot setarile pentru latimea canalelor pe 2.4ghz sunt ceva de genul: 20Mhz sau 20/40Mhz. Nu mai este o setare separata pentru a forta pe 40Mhz cum era cazul inainte.

Practic device-ul incearca sa foloseasca doua canale de 20Mhz, dar daca ai vecini multi ramane doar la 20Mhz pentru a nu bruia pe toata lumea. Imagineaza-ti ce s-ar intampla daca ai avea 10 retele vecine cu semnal destul de puternic care ar emite toate pe 40Mhz...

Unul in stanga , unul in dreapta, semnalul celui din stanga il prinde telefonul doar daca ma duc sa stau lipit de geam, cu cel din dreapta suntem amandoi pe upc, pe aplciatie am vazut ca foloseste alte canale.

 STARTREK1, on 25 mai 2020 - 10:18, said:

Conect Box e un roter foarte bun si capabil
toate setarile sunt pe AUTO

Fără titlu.jpg Screenshot_2020-05-25 Connect Box.png

cum a spus si @Hider - cumpara un router care poate sustine mai multe dispozitive si-l treci pe al tau in "mod modem"
ps. suna si la UPC-Vodafone si spunele problema ta, poate are routeru ceva si ti-l schimba
Exact asta vad si pe al meu , lista de dispozitive , iar vitezele de download mult peste 30mbps ( televizorul 144mbps , laptop ul 72mbps , problema e cand le pun sa downloadeze , niciunul nu trece de 50mbps

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Routerul banuies ca e oricum in vecinătatea TV-ului si ai putea sa-l legi prin Ethernet, iar daca spui ca si laptopul in aceeași cameră atunci l-ai putea lega si pe el, astfel lasand wifi doar pentru device-urile mobile.

Nu-ți face griji, connect box e destul de capabil comparativ cu alte petarde primite de la provideri.

#16
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

 addelin, on 25 mai 2020 - 11:25, said:

Daca ai multi vecini, atunci prin "good neighbor policy" nu poti folosi un al 2-lea canal de 20Mhz ("40Mhz").
Aiurea... pe banii mei politica mea Posted Image Da eram si sarcastic... recunosc.
Nu sunt decat 3 canale inguste care nu se suprapun deloc... nu are niciun sens sa incerci sa mitighezi interferenta, sa calci pe varful picioarelor de dragul vecinului.
Si nu e nicio lipsa de respect sau altele, pur si simplu nu are rost, nu ajuta cu nimic... vecinii oricum vin la -75 la tine si tot prost va merge orice ai face, avand insa banda mai mare cum e normal timpii de antena sunt mai mici pentru acelasi efort si asa isi fac loc mai multi.
Cea mai buna impartire a benzii de 2.4 este in 2 zone de 40MHz, low band si high band, si acolo dat la maxx.
Si vecinii gandesc la fel, cei care se pricep.

 Alex522, on 25 mai 2020 - 12:41, said:

Incerc acum si varianta asta, sa vad daca schimba cu ceva vitezele , multumesc
Cu siguranta trebuie sa se imbunatateasca, daca si terminalul tau stie sa lucreze in 40MHz (ca e si asta o chestie nu toate stiu, de ex A70 nu stie 40Mhz cu android 9 pie, doar cand a trecut la 10 stie sa dea cu 40MHz) daca nu ai interferente aproape se va dubla. Iar daca ai tot o sa prinzi 70Mb macar... sistemul stie sa foloseasca cat mai bine ce resurse are. Nu uita sa folosesti numai protocoale de la N in sus sau N only in 2.4.

Edited by andreic, 25 May 2020 - 13:33.


#17
Alex522

Alex522

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 18.06.2015
Asadaaar, am vorbit la UPC :

Primul apel, mi s a spus ca viteza de 50mbps e exceptionala pt 2.4 Ghz , wireless ul nu e garantat, lucruri de genul. Cand i am spus ca am cunostinte care au viteza dubla in exact aceleasi conditii ca mine , a zis ca incearca o resetare din sistem si s a produs minunea: 84mbps

Minunea a durat un singur speedtest, am revenit la plafonul de 50-55mbps

Al doilea apel, explicat problema, doamna a concluzionat foarte scurt ' intr o ora vine cineva sa va schimbe router ul ul, de acolo e problema'. Raspunsul ideal pentru mine , bag mana in foc ca alt router inseamna viteza mai mare.

A venit acum un domn, a testat conexiunea, si a bagat laptop ul prin cablu , viteza maxima 90mbps , mi a dat sa semnez , era grabit sa ajunga acasa , i am zis ca eu am avut peste 250 prin wireless ( CUM NAIBA EL SA AIBA DOAR 70 PRIN FIR ?! ), mi a zis ca doar prin cablu il intereseaza, eu m am facut ca ignor aceasta aberatie , el a zis ca vorbeste cu superiorul , ca e din server de la bucuresti , habar n am

Asta a fost pe ziua de azi, astept sa vedem ce urmeaza :))))

#18
dionenina424

dionenina424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 21.04.2020
A intrebat cineva mai sus sau intreb eu ?
Cu ce dispozitive faci tu testul prin wireless ??
Si cu ce dispozitive fac persoanele care au viteza dubla ?!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate