Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 

Casa Arges P+M

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Florin_Cernat

Florin_Cernat

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 19.05.2019
Cu voia dvs. imi incep si eu jurnalul constructiei casei mele.
In urma dezbaterii unei succesiuni dupa bunici, am mostenit un teren in apropierea unui orasel din judetul Arges. Locatia are toate utilitatile: curent electric, apa, gaze, canalizare. Din moment ce am devenit proprietar, am hotarat impreuna cu familia mea (2 adulti + 2 copii) sa construim o casa. Pe terenul respectiv exista o temelie ce dateaza de vreo 22-23 de ani. Dar in ultimii 15 ani, nu a mai locuit nimeni acolo. As fi vrut sa ma folosesc de temelia respectiva, dar in unele locuri prezenta cateva crapaturi, asa cum se prezinta in imaginile atasate. Desi unii m-au incurajat sa folosesc temelia existenta, nu am riscat si am hotarat sa torn o alta temelie in exteriorul celei existente si sa pastrez doar ce e in interior, unde golul existent a fost acoperit cu pamant si se pare ca cea interioara nu prezinta crapaturi.

Attached Files

  • Attached File  02.jpg   956.36K   92 downloads
  • Attached File  03.jpg   880.1K   88 downloads
  • Attached File  01.jpg   633.4K   84 downloads


#2
Florin_Cernat

Florin_Cernat

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 19.05.2019
Asadar am cautat un proiectant pe care l-am adus la fata locului sa-mi gaseasca o varianta potrivita care sa respecte cat de cat configuratia interioara. Nu cred ca proiectantul gasit era ceea ce imi doream, intrucat varianta propusa de el era groaznica si proiectul sau arata mai urat decat un "cotet de caine". M-am certat de mai multe ori cu el, am mai plusat ceva la finantarea proiectului si intrucat nu mai puteam da inapoi, am venit si eu cu cateva idei noi si in cele din urma am "ingropat securea razboiului" si am gasit o varianta cat de cat acceptabila. In cele din urma suprafata a ramas de 12x8 m.

Attached Files



#3
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
casa noua peste fundatie de 23 ani... PAS! scoate tot betonul afara si toarna fundatie noua.
Nu credeam ca o sa zic vreodata asta dar mi se par prea multi stalpi acolo ! (bine este si un stalp lipsa pe casa scarii)...
holul ala imens e aproape cat livingul de mare...atat s-a putut?

Attached Files



#4
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
Fundatia veche va fi incorporata in interior. Pe langa ea s-a turnat o alta fundatie. Stalpii insemnati de userul @brawnie vor fi probabil ignorati, facand parte din vechea fundatie.
Am trasat noua fundatie:

Apoi am sapat mecanic la o adancime de circa 1.2-1.4 m.

Attached Files

  • Attached File  04.jpg   581.29K   48 downloads
  • Attached File  05.jpg   483.2K   50 downloads
  • Attached File  06.jpg   495.95K   51 downloads
  • Attached File  07.jpg   414.47K   51 downloads
  • Attached File  08.jpg   532.95K   51 downloads
  • Attached File  09.jpg   467.58K   51 downloads
  • Attached File  11.jpg   246.41K   53 downloads
  • Attached File  12.jpg   512.92K   59 downloads
  • Attached File  13.jpg   366.71K   59 downloads
  • Attached File  14.jpg   451.79K   62 downloads


#5
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
ce sunt acele tevi? canalizare?
daca da, atunci de ce teava gri, si nu portocalie?

#6
curentalternativ

curentalternativ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 09.02.2008
scara aia interioara e de tot rasul, la fel si acoperisul ! si geamurile 3 din spate. Nu cred ca accepta constructorul sa nu mai pui geamuri in spate

nu poti cere banii inapoi si sa dai la alt arhitect sa iti faca tie proiectul de la zero?

Edited by Madalin80, 25 May 2020 - 16:27.


#7
Florin_Cernat

Florin_Cernat

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 19.05.2019
@bravnie: stalpii in proiectul de mai sus, nu sunt cei de pe temelia veche. Proiectatul i-a pus intrucat a spus ca ptr o latura mai lunga de 4 m necesita stalpi mai multi.

@wizake: Tevile alea sunt de canalizare. Este de culoare gri ptr ca probabil nu aveau culoarea portocalie.

S-a turnat si betonul ca in in imaginile de mai jos:

@Madalin80: Nu cred ca mai pot face ceva cu proiectul. Pe spate, geamurile vor fi putin modificate. Cat despre scara interioara, nu stiu daca e loc pentru o scara circulara. De aceea proiectantul a recurs la aceea varianta.

Attached Files

  • Attached File  15.jpg   469.87K   41 downloads
  • Attached File  16.jpg   483.81K   41 downloads
  • Attached File  17.jpg   551.57K   39 downloads
  • Attached File  18.jpg   506.56K   40 downloads


#8
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Era bine daca postai si un releveu cu fundatia veche pentru a face o corelare cu planurile noi.

#9
Florin_Cernat

Florin_Cernat

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 19.05.2019
Releveul banuiesc ca e placa de jos a parterului. Daca da, atunci nu a avut asa ceva.

#10
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Florin cand a venit arhitectul pe teren si i-ai aratat fundatia existenta ,el ce a facut ? A avut la el o foaie, un pix sau creion si o ruleta ? Daca da, atunci acea schita facuta pe teren (releveu) vroiam sa o vedem.


#11
Florin_Cernat

Florin_Cernat

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 19.05.2019
Proiectantul care a venit la fata locului era un inginer si nu arhitect. A venit cu o ruleta, pix si o coala de hartie. Mi-a luat 200 de lei ptr releveu, dar nu mi-a dat nimic. A avut doar grija sa-mi ceara avans 60 % din costul proiectului.

#12
Florin_Cernat

Florin_Cernat

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 19.05.2019
Maine turnam temelia. E corecta lucrarea pana aici ?
In ultimul timp a plouat cam mult si a murdarit putin fundatia. Sper sa nu fie o problema.

Attached Files

  • Attached File  20.jpg   465.94K   33 downloads
  • Attached File  19.jpg   358.28K   31 downloads
  • Attached File  21.jpg   397.08K   29 downloads
  • Attached File  22.jpg   437.78K   31 downloads
  • Attached File  23.jpg   366.71K   30 downloads
  • Attached File  24.jpg   360.48K   33 downloads
  • Attached File  25.jpg   375.46K   27 downloads
  • Attached File  26.jpg   355.34K   23 downloads


#13
Florin_Cernat

Florin_Cernat

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 19.05.2019
Urmeaza sa turnam planseul. Va avea o grosime de 15 cm. Plasa folosita este de 8 mm. Elevatia exterioara a fost turnata acum circa 2 saptamani peste o fundatie de o adancime de 120 cm. Asa cum am aratat la inceputul jurnalului meu, pe interiorul suprafetei s-a pastrat fundatia veche care a fost turnata acum 23 de ani cu o adancime de circa 70 cm.
Acolo unde exista acele sageti rosii peste etrierii urmeaza sa se puna un stalp. Ceea ce nu inteleg eu este de ce constructorul nu pastreaza mustatile de la elevatia veche ? La sageata galbena a "sapat" circa 30 cm in elevatia veche si se va turna deasemenea un stalp ce va sustine balconul de la mansarda.
E corect cum a procedat constructorul ? La zidurile exterioare a prevazut mustati odata cu turnarea noii elevatii.

Attached Files

  • Attached File  27.jpg   451.47K   14 downloads
  • Attached File  28.jpg   400.45K   15 downloads
  • Attached File  29.jpg   416.25K   15 downloads
  • Attached File  33.jpg   496.11K   15 downloads
  • Attached File  31.jpg   481.52K   13 downloads
  • Attached File  32.jpg   722.53K   18 downloads
  • Attached File  34.jpg   419.55K   21 downloads
  • Attached File  30.jpg   424.33K   24 downloads


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate