Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Cea mai buna facultate de Machine Learning

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
halflife

halflife

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 31.05.2015
Care este cea mai buna facultate din tara la capitolul Machine Learning ?

#2
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,319
  • Înscris: 02.09.2007
Da' tu crezi ca se fac facultati de Machine learning, de dezpanushat porumb si de frecat duda in sens trigonometric?

In cel mai bun caz ML este un capitol dintr-un curs (adica un curs din 12-16 cate sunt pe un semestru).

Nu cunosc oameni care sa fi facut mai multe facultati de CS sau Mate sau Info astfel incat sa isi poata da cu parerea avizat.

Spor la cautat in continuare!

#3
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
tu crezi ca faci toata facultatea machine learning?!
chiar daca te duci la automatica&calculatoare tot bagi vreo 2 ani de mate+fizica+mecanica+electrotehnica+electronica de iti iese pe nas si doar 2-3 cursuri IT pe semetru, apoi de prin anul 3 incepi sa faci preponderent cursuri IT. din astea toate sa zici mersi daca ai 1-2 cursuri de machine learning. daca nu, s-ar putea ca pe la master sa faci ceva de ML dar si acolo e doar la nivel teoretic.

daca vrei sa inveti ML, intra pe udemy, pluralsight sau coursera, cumpara-ti cursul de ML si citesti acolo cat vrei. plus ca daca sunt axate pe AWS sau Azure s-ar putea sa faci si ceva practic.

#4
drive-x

drive-x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 25.10.2016
Poti incepe cu asta: https://www.elementsofai.com/
Un curs facut public acum cateva luni de universitatea din Helsinki.

La facultatile din tara vei avea cel mult un curs de ML care va contine doar notiunile de baza.
Daca vrei sa aprofundezi, trebuie sa cauti singur cursuri.

Edited by drive-x, 18 May 2020 - 16:58.


#5
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Bine-ai revenit. Speri ca din asta o sa faci 1000 de euro pe luna? Sau ai marit cota?

#6
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,537
  • Înscris: 16.03.2007
mergea o mema din aia "ce visezi sa faci la facultate: ml, ai si alte hipsterisme... si ce faci in realitate: tabeluri in excel".

#7
halflife

halflife

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 31.05.2015

 Ann0nyym0us, on 18 mai 2020 - 16:57, said:

Bine-ai revenit. Speri ca din asta o sa faci 1000 de euro pe luna? Sau ai marit cota?
Am vazut ca in state poti face si 100k pe an. Pentru inceput e bun si 1000/luna.

#8
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,319
  • Înscris: 02.09.2007
Lasa ML-ul! Iti vand un pont mai fierbinte.

Instalatorul meu facea cam 3000-4000lei pe cateva zile de munca.
Daca iti faci casa la tara, il chemi si intr-o saptamana iti face toata instalatia (caldura, apa, gaze, etc).
De obicei se ducea 1-2 zile, facea treaba, lasa apoi echipa de muncitori sa isi faca treaba(faianta, gresie, parchet, electrice, etc).
Cand mai avansau aia, si avea front de lucru pentru 1-2 zile se ducea din nou, si tot asa.
In total nu muncea mai mult de-o saptamana pus cap la cap.

Avea cam 3-4 de-astea concomitent si in restul timpului facea nimicuri/urgente: se mai spargea o teava la mine, mai schimba niste robineti la altul, mai punea un cap termostatat/aerisitor la calorifere, de-astea.

Deplasarea in Bucuresti era 50lei minim, ca ne stim de mult timp.

#9
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 23.10.2006
Lansez o provocare...Care l-ati lasa pe Halflife sa va schimbe un robinet? Sa nu zic de o lucrare mai ampla? Hai, care aveti curaj?Posted Image Eu, recunosc ca nu....

Edited by baribalu, 18 May 2020 - 17:49.


#10
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

 lyanna, on 18 mai 2020 - 16:11, said:

Da' tu crezi ca se fac facultati de Machine learning, de dezpanushat porumb si de frecat duda in sens trigonometric?

In cel mai bun caz ML este un capitol dintr-un curs (adica un curs din 12-16 cate sunt pe un semestru).

Nu cunosc oameni care sa fi facut mai multe facultati de CS sau Mate sau Info astfel incat sa isi poata da cu parerea avizat.

Spor la cautat in continuare!
Te cam inseli. Majoritatea care o iau in directia IT, stiu DINAINTE de a da la facultate, cam ce se face in fiecare.
Ca nu sunt chiar oi.

#11
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Fii atent aici, mega sfat.

Facultatea in mare parte e fix labareala, conteaza sa ai hartia ca ai terminat. Oricum cand o sa te lovesti de practica o sa constati ca ce-ai invatat este extrem de simplist si general. Am mai vazut subiecte deschise de tine pe tema asta si pari complet debusolat/a, cel mai bine ar fi sa te angajezi direct undeva, nu conteaza ca faci munca de maimuta si banii primiti o sa-ti ajunga doar de banane, macar e un inceput si-n in majoritatea locurilor daca arati ca vrei sa inveti ceva pe bune si nu te smiorcai imediat ca trebuie sa faci ceva ce nu stii/nu e in fisa postului o sa poti promova. Daca simti ca efortul nu e rasplatit in firma in care esti te cari dar macar ai invatat ceva in plus ce poti folosi pe viitor la urmatorul job.

In primele luni/an de munca foarte putin probabil sa faci cu mult peste salariul minim dar aia e, toti am trecut prin asta.

#12
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
halfilfe, tu trebuie sa inveti sa fii functional, nu machine learning iti trebuie tie.

De ani de zile tot cauti ceva din care sa castigi multi bani si vad ca n-ai gasit, era de asteptat.
La fel cum ti-au spus si colegii iti spun si eu. Invata sa devii functional si ai sa castigi in principiu 1000 de euro pe luna relativ usor daca esti om serios corect si dedicat.

Edited by maccip, 18 May 2020 - 18:33.


#13
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Machine Learning, AI, Neural Networks și altele asemenea înseamnă algoritmi matematici avansați. Am făcut la facultate cîte ceva, nu e simplu de loc. Așa că mai întîi tb să înveți materiile generale (în special matematică) dacă vrei să înțelgi ceva. De aceea nici nu se fac în primii ani.

#14
halflife

halflife

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 31.05.2015
MLul are treaba cu DSPul (digital signal processing) ? Trebuie sa sti si DSP ca sa practici ML ?

#15
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Da si nu. Adica te poti folosi de DSP in rezolvarea problemei acolo unde se preteaza.

Edited by neagu_laurentiu, 18 May 2020 - 19:01.


#16
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/aircAruvnKk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#17
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
am eu daca vrei 36 AI + machine learning + R courses +50 books

#18
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Am facut in facultate cateva cursuri din astea de inteligenta artificiala. Desi erau niste chestii introductive, erau dificile.
Oricum facultate face orice orice pampalau, dar trebuie sa aiba macar un neuron in cap. Nu te vad in grupa asta.
Urmeaza cariera de arzoi (tepar pe net) sau sageata (ala care ridica pentru arzoi banii de la banca). Daca faci 1000 de euro in prima luna inseamna ca ai un inceput prost.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate