Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Izolare fonica apartament

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#37
DominatoR

DominatoR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 24.09.2006
Salut, si eu doresc sa izolez un perete lateral, comun cu vecinul. Motivele sunt ca se aude vocea cand vorbeste, atunci cand mai rage la nevasta-sa, si televizorul cand e dat prea tare.
Inca nu stiu cu ce, dar va tin la curent cu ce aflu. O sa incerc sa vorbesc cu el sa izolam pe ambele parti.
Mi se pare un topic important :) Sper sa obtin o atenuare a sunetului.
Peretele este din caramida, nu stiu ce grosime, insa si eu si vecinul avem prize undeva in partea de jos, si o priza undeva mai sus pentru aerul conditionat. Cred ca pe acolo ies sunetele.

Edited by DominatoR, 10 March 2021 - 09:16.


#38
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
Intrebare: s-a gandit sa izoleze cineva camera respectiva cu membrana din aceea speciala folosita pentru insonorizare auto? Stiu ca sunt de diferite grosimi si preturi diferite. Poate spun o prostie, dar poate merita sa incercati si in directia asta..
Ma gandesc la un strat din membrana aceea peste care vi cu gipscarton. Se poate incerca prima data pe un perete, de vazut daca merge.

Edited by bogwol, 12 March 2021 - 14:47.


#39
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,579
  • Înscris: 08.03.2017
"de vazut daca merge"
Nu poti asa, sunt multi bani in joc , insonorizantul auto de calitate costa , pretul este pe mp si daca nu iese ce faci...dai cu sapca de pamant . Trebuie intrat pe magazine mari specializate si dat telefon sau trimis maill , e foarte multa experienta practica la mijlocul acestor lucrari , sunt zeci poate sute de materiale care trebuie combinate pe elementul dorit , una e insonorizare tavan, alta perete si colturile de camera trebuie executate altfel .

#40
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
Stiam ca pt o masina intra aprox 15 mp (deci inseamna cam un perete), iar montarea, cu tot cu manopera lor, te ducea in jur la 1.500 lei. Ma gandesc ca in cazul apartamentului e mult mai usor de montat (ai suprafete drepte), si o poti face singur si costurile s-ar reduce pe la jumatate. Vazusem la un moment dat, acum vreo 2 ani cand ma interesa subiectul, mp de material fonoabsorbant pt masina pe la 45 lei.
Nu mi se pare un cost exorbitant daca chiar si-ar face treaba....
Repet, era doar o sugestie....

#41
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Nu mai incercati solutii costisitoare,ca e cam inutil.Nu puteti izola fonic peretele x sau y,in bloc e  ca in cutie.Puteti izola ceva fereastra,dar cam atat.altfel bagati mana in buzunar si treceti la casa pe pamant.

#42
vandemm

vandemm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 05.05.2009
Problema e reala. Si la noi sunt problem, dar mi-e greu sa cred ca solutia exista , am studiat.

Zgomotel ca mutatul mobilei, scaune care hrascaie pe parchet( nu ia ce le face), si tot felul de altele de la oameni ,copii, caini.
Acest zgomote vibreaza in pereti care le amplifica, la stilul de constructie si materiale ale blocurilor . Aceasta problema se rezolva la inceput, cand se face blocul , e vina proiectantului ,nu e simplu.

Poti sa faci ceva insonorizare, dar nu stiu cat la suta ia din tot fondul, iar tu iti reduci spatiul locuibil cu pana la 20=-25% si in plsu cheltui bani multi de tot, pt a face profi.
Deci cat pierzi la un apartament de 40-50 mp ,care are n incaperi (fiecare izolatie iti ia 10-15 cm pe fiecare directie, am dat o cifra din amintiri, poate fi si mia mare ). e ceva ineficient, trebuie sa iti reogranizezi tot mobilierul, tavanul, sa dai afara mobila, lustre, tot.

E nebunie curata. Mia bine te muti la casa, ai si pamant ,si lasi sobolanii sa stea impreuna, ca le place.

#43
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
Recomandarile aceste cu "Mia bine te muti la casa, ai si pamant" par a fi venite din cosmos si nu de la oameni normali dintr-o tara anormala. Se dau asa case si pamanturi la supermarket si am ratat noi celilalti oferta?
Sau cum procedezi? Vinzi apartamentul, te muti sub pod si apoi incepi vanatoare de case? Sau mai intai cresti nise multe zeci de mii de eur pe balcon si cand sunt copti mergi la piata si iei casa fara zgomote si cu pamant?
Hai si cu un pic de descriere a procedeului.
Sau bat campii pe aici beizadelele de bani gata care schimba imediat casa cu totul daca se murdareste o farfurie in bucatarie?

#44
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
aeon,se pare ca singurul care nu e capabil sa faca upgrade la la bloc la casa esti tu....Dintre cei ce isi doresc asta...Apoi nu se discuta despre cine poate sau nu,ci despre faptul ca miracole privind atenuarea zgomotelor nu exista,si cine nu se resemneaza va trebui sa faca acel upgrade.

#45
vandemm

vandemm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 05.05.2009
Aeon ,nu ma supar, iti inteleg durerea . Hai sa sa spun un secret:

Sunt crescut la bloc , unde eram la margine de oras,la bloc era mai linistit, nu era ca acum.La  14 ani s-a hotarat sa ne mutam la csa am inceput sa construim casa parintilor, asta era in 2000, cand ai mei pusesera bani deoparte si au pus imediat la vanzare apartamentul. Luasera teren cu casa batranseaca ieftin la marginea orasului, dar se ajungea usor cu masina, pretul era bun; cam cautat ani de zile.

Usor usor, a mchemat meseriasi, am pus mana, am luat materiala si an ide ziel am muncit sa ridicam casuta (nu e chiar asa mica), dar am muncit mult. Totul am facut si noi, nu era ca acum.
Acum esti boier tu, noi vrem sa fim mari sefi: sa dam comadna la echipa ,semnam contracte, mari pieptosi, nu ne muradrim.

Pai nene, si inainte daca voiai sa fii asa se chema ca esti dnul Manager si iti permiti. Dar e greu si tre sa ai rabdare...mult nu te costa daca le faci cu materialele tale, dar se ridica greu.
am stat cu casa la rosu pana in al 9 lea an, mai tunam o alee, mia refaceam gardul . La o casa tot timpul ,ba se raode balutrada de lemn in partea nordica si unde e umbra, ai treaba si de investit. DAr e frumos. Ai magazii, garaj, ce vrei tu. Inca e mult mia bine ca la bloc.

Dar nu DUPLEX  TRIPLEX PATRUPLEX, asta e zero, e ca la bloc, e sobolaneala.


  Uite acu mas avea ceva finainte de o casa, m-am saturat de vecinii de la bloc care sunt manelari si nesimtiti, dar nu gasesc una cu macar 1000 mp , ca atfle nu merita.!! Nu, 33-m, 400mp, e putin , mai bine stau la 10-15 km de oras dar am copaci, am oleaca de curte. Trebuie sa inspectezi si vecinii, vii, sa vezi, dar binienteles ca nu ai cum sa ii stii ca se pot si schimba. Insa nu strica, pacat cu pandemia asta, ca nu ii mia vezi asa .
   Pana la urma tu daca vezi un teren cu o casa batraneasca ,daca est ipt casa , stii ca iti permiti aia, o cumperi si o refaci. Desi mia potrivit ar fi sa iei teren ieftin si sa te apuci de construit. O faci cum vrei tu, nu stiu echipe srioase ce manopera iti percep  acum la o casuta de 80 mp de exemplu.

Parintii au casa  de 175 mp doar jos, plus alte dependite, de inca 100 si e ff mare, peirde caldura, nu e bine asa. Pot sa it idau multe detalii daca esti interesat de mutat.

CA sa faci ceva trebuie sa stangi bani , in stilul eu fac nspe  mii dar eu tre sa traiesc  concedii in afara la luna, eu plec eu imi iau aia,aia ca ma respect, mult noroc sa ai casa ta.

Edited by vandemm, 17 March 2021 - 16:16.


#46
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Barbate,te inteleg,in sensul ca ori ai curte ca lumea,ori mai bine nu faci efortul si ramii in cusca,la bloc.Am doar curte patrata de 1500m,plus alte terenul in spatele curtii,si ma declar multumit.Ma bucur ca mai dau de careva ce apreciaza statul la casa in adevaratul sens al cuvantului,si nu batiste de curte.

#47
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

View Postmcd2020, on 15 martie 2021 - 16:17, said:

aeon,se pare ca singurul care nu e capabil sa faca upgrade la la bloc la casa esti tu....Dintre cei ce isi doresc asta...Apoi nu se discuta despre cine poate sau nu,ci despre faptul ca miracole privind atenuarea zgomotelor nu exista,si cine nu se resemneaza va trebui sa faca acel upgrade.

Hmm, eu am deja casa si apartament(e).. doar ca nu am gasit inca solutia de "upgrade" cum bateti campii pe aici, este mult de munca  iar rezultatul obtinut a fost .. "downgrade"! Nu as lua-o de la capat.  Adica nu mai face zgomot vecinul prin pereti dar face cu boxa cat frigiderul pusa in curte + n alte neplaceri bonus. Prefer sa stau in apartament in oras, acum caut unul mai mare, 4 camere ar fi ideal.

Edited by aeon, 17 March 2021 - 17:18.


#48
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Aha,deci noi batem cimpii sau e mult de munca si  tu ai luat o curte mica,cu vecini in laterale?Posted Image

#49
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
Toate 3 :). Nu sunt artist ca sa ma trezesc cand vreau, ca ploua, ninge, trafic, etc. trebuie sa fiu la serviciu la ora fixa. Artistii din porumbi se intorc pe partea cealalta si mai ies de acolo cand au chef.

On topic: izolatia in apartament e o problema. Izolatie excelenta ofera materialele cu densitate mare (betonul e foarte bun dar e nevoie de pereti grosi). Un coleg a izolat un perete catre vecini cu ceva pe baza de foaie de plumb

#50
buburuza_07

buburuza_07

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 12.10.2011
@danybyby
Ați mai găsit soluție? Ați făcut izolare?

 DominatoR, on 10 martie 2021 - 09:14, said:

Salut, si eu doresc sa izolez un perete lateral, comun cu vecinul. Motivele sunt ca se aude vocea cand vorbeste, atunci cand mai rage la nevasta-sa, si televizorul cand e dat prea tare.
Inca nu stiu cu ce, dar va tin la curent cu ce aflu. O sa incerc sa vorbesc cu el sa izolam pe ambele parti.
Mi se pare un topic important :) Sper sa obtin o atenuare a sunetului.
Peretele este din caramida, nu stiu ce grosime, insa si eu si vecinul avem prize undeva in partea de jos, si o priza undeva mai sus pentru aerul conditionat. Cred ca pe acolo ies sunetele.

@dominatoR
Ați făcut izolare?

#51
danybyby

danybyby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 24.05.2014
Revin cu update!
Dupa multa analiza cea mai ok solutie dpdv al costurilor/rezultate este folosind rigips fonic+vata minerala acustica pe structura metalica folosind banda de etansare pentru a intrerupe puntile cu structurile rigide.
E logic ca zgomotul nu se poate reduce complet, o atenuare e necesara la constructiile noi.
Urmarind multe webinare ale unor oameni care au studiat o viata si au experienta din practica, un perete de compartimentare de 15cm de caramida porotherm are un nici macar pe aprope indicele fonic de 51db .. ci are 40db
Plafonul de 15cm care probabil e grosimea prezenta la o mare parte din blocurile noi e mult prea subtire pentru a oferi o protectie fonica ridicata..
Indicele se imbunatateste cu rigips si vata ( varianta de buget ) cu pana la 9-11db.. ( calculate in softuri profi ) si din experienta..
Nu zice nimeni ca solutiile scumpe nu sunt eficiente, dar sunt scumpe.
Revin cu update dupa lucrare.

#52
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

 mcd2020, on 15 martie 2021 - 08:58, said:

Nu mai incercati solutii costisitoare,ca e cam inutil.Nu puteti izola fonic peretele x sau y,in bloc e  ca in cutie.Puteti izola ceva fereastra,dar cam atat.altfel bagati mana in buzunar si treceti la casa pe pamant.

Si la casa cum izolezi latratul javrei vecinului si maneaua din boxa de peste drum? hau-hau toata noaptea versus "sa moara dusmanii mei" ziua, nu stiu care e mai rau. Astept sugestii (politia e o gluma, nu mai exista).

#53
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008
Solutii reale nu prea exista. Singura solutie este sa ne strangem cat mai multi si sa schimbam legea. O lege clara si specifica pe baza de protocol cu angajati ai statului, un fel de constatatori, care sa poata sa decida pe loc confiscarea aparatelor de la vecin sau izolarea la vecinul care nu vrea sa-si izoleze. Sa ia cainele si sa-l dreseze, fara drept de apel.
https://forum.softpe...stea-caminului/

#54
username_notfound

username_notfound

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 22.08.2014
Buna ziua, as avea o întrebare legată de izolarea fonice a unei camere de 4x4m. Menționez că locuiesc la tara nu la bloc. Cu ce aș putea să o izolez pt a reduce zgomotul cauza de lătratul câinilor iar vara zgomotul făcut de tunurile pe gaz pt speriat mistreti? De menționat faptul că geamurile la camera sunt doua, unul cel puțin este destul de mare, iar ambele nu sunt din termopan. Mulțumesc

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate