Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Izolare fonica apartament

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#19
trandafirdoru

trandafirdoru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,589
  • Înscris: 11.03.2010

View Postdanybyby, on 15 mai 2020 - 09:36, said:

* Precizez ca zgomotele nu se aud foarte foarte tare insa e deranjant noaptea
** De asemenea nu aud deloc zgomote de la vecinul de langa mine de pe etaj ceea ce ma face sa ma gandesc ca sunt probleme cu zgomotele de sus/jos si nu stg/dr de pe aceelasi etaj.
Problemele sunt de la vecini, nu neaparat de la constructie. Este de bun simt ca in linistea noptii sa nu urli, sa tropai, sa muti mobila etc. Locuiesti in case suprapuse si te comporti ca atare, daca ai bun simt.

Un izolator fonic foarte bun este celuloza.

Edited by trandafirdoru, 15 May 2020 - 10:30.


#20
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
In ultimii ani meltenii au migrat catre orase.Ei nu stiu cum e treaba cu locuitul in bloc,au crescut in case pe pamint.Nu au nici carte sau interes sa izoleze casa din bloc,ii doare-n basca.Nu mai respecta orarul de odihna din bloc.

#21
danybyby

danybyby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 24.05.2014
@mcd2020 tin sa va dau mare dreptate .. si pentru asta trebuie sa suportam noi costurile astea in plus ..
Nu putem educa oamenii sa respecte anumite reguli din comunitate si tocmai de asta apelez la izolarea/atenuare zgomotelelor pe cat posibil.
Sa te muti si sa vinzi apartamentul nu e o alegere pe care o poti face asa doar pentru ca te deranjeaza vecinul din pacate ..

#22
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013
E am dublat tavanele cu placa de gips-carton, cand locuiam la bloc, nu din cauza zgomotelor ci din cauza faptului ca nu puteau fi indreptate cu glet. Aratau oribil de strambe si denivelate. Cand batea lumina pe geam de afara era ca o harta cu forme de relief cat mai variate. Si ce mi-am zis eu?! I-a sa introduc si un strat de vata bazaltica (5cm) intre gips carton si placa de la tavan. Nu prea mai auzeam mare lucru de la vecinul de sus dupa modificare si am castigat binisor la factura de gaze. Pe langa izolatia fonica, nu mai pierdeam caldura din apartament prin tavan. Si chiar s-a simtit la factura de gaze.

#23
reventon

reventon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 19.12.2008
Nu crezi ca exista vreo posibilitate sa te pui bine cu vecinul pana cand va realiza ca deranjeaza sau vei putea sa ii sugerezi?

Ma gandesc ca poate te-ar costa mai putin, dupa ce faci calculul pentru izolatie.

Totodata eu folosesc dopuri de urechi cand dorm la altcineva acasa, daca ai nevoie sa dormi in momente cheie iti recomand cu caldura dopurile de mai jos. Eu m-am obisnuit repede cu ele
[ https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn%3AANd9GcSFze6OWTrMTQ_iiFkqOUmIW5vHm_JWAcYfgjHFEUD_HnwiYGxG&usqp=CAU - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by reventon, 15 May 2020 - 11:18.


#24
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,528
  • Înscris: 08.03.2017
Solutie mai ieftina decat izolatul fonic : 3 microfoane sensibile pe tavan pentru captare sunete , 2 boxe behringer de 300W , statie amplificare 2 x 300 - vor auzi si ei mirobolantele sunete ce le produc . Se pot si inchiria nu e obligatoriu sa le cumperi .

Daca doresti lucrare de calitate trebuie sa intri pe un magazin on-line ce vinde asemenea produse , vor veni sa masoare zonele de propagare , vor face un proiect ce include materiale dedicate , toata problema este pretul ... materialele de constructie gen : vata bazaltica, gips carton , polistiren etc sunt altceva , au alta destinatie , cofrajele de oua sunt de design , vreo 5-10 dB izolatie fonica , ai nevoie de la 30-40dB in sus cat permite buzunarul.

Edited by ldpe, 15 May 2020 - 11:34.


#25
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
35-45% inseamna ca tai un decibel, e caca-maca, bani aruncati, o cretinitate.

Caseteaza peretii cu termopane montate pe amortizoare de cauciuc moale, la randul lor puse pe vata minerala, si acopera termopanele pe interior cu alt strat de vata plus gipscarton pe profile, si asa o sa tai zeci de db, nu doar unul.
Daca vrei si mai mult ( dar deja e OK), se pot aplica si straturi de folie fonoabsorbanta, e un linoleu de 3mm foarte moale si extrem de greu special extrem de greu, si pui cste straturi te tine bugetul, e ~ 600 lei 2mp de 3mm.
Am izolat un etaj subteran la o vila cu ~ 180 db folosind asa ceva, cu grosime total de ~ 1m, am mai pus 20cm peste ce deja izola 170 db ( .500S&W cu compensator la gura), insa bugetul a permis chiar nazdravanii mult mai mari de atat, izolatia asta a fost mizilic pe langa alte extravagante mult mai mari de acolo, vila a costat ~ 60 milioane euro.

Termopanele izoleaza asa de bine pt ca sunt o solutie hibrida, nu e doar izolatie prin masa de sticla, ci formeaza intre foile de sticla care vibreaza, interferenta acustica distructiva - asta e marea lor smecherie.
Pt. grosimea lor sunt de departe cea mai eficienta metoda de atenuare acustica, nici cu un strat de plumb moale cu grosime similara nu izolezi atat.

Edited by loock, 15 May 2020 - 12:00.


#26
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
In primul rand vata minerala ne e material fonoabsorbant.In al doilea rand un material fonoabsorbant bun din strainatate costa cam 50€/mp+ manopera.Asa ca poti face si tu un calcul aproximativ cu cati pereti vrei sa izolezi si cat va costa aproximativ.

#27
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Evident ca vata nu e fonoabsorbant performant, dar e buna sa atenueze vibratia peretilor alaturi de niste tampoane de cauciuc moale.

Fonoabsorbant bun e acea folie de 3mm moale si foarte grea, ~ 600 lei 2mp, dar trebuie multe straturi ca sa atenuezi semnificativ, si din cauza asta am recomandat casetare completa cu termopane, e mai ieftin si mai eficient.

Edited by loock, 15 May 2020 - 12:38.


#28
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View Postdanybyby, on 15 mai 2020 - 10:21, said:

Peretii dintre apartamente sunt din caramida porotherm ..
Asta si intetionez, sa ceri o perere avizata dar speram sa primesc un sfat / recomandare pentru cineva anume.. ( am citit despre tepetele date in trecut fara rezultate de pe topic-urile vechi)
Nu am de gand sa ma ocup singur pentru ca nu detin cunostinte de acustica si decat sa arunc banii pe fereastra mai bine apelez la cineva care stie despre ce e vorba.

Pot sa renunt fara probleme la 15cm-20 din inaltime, inaltimea camerelor de e 2.7-2.8 m

Citeste aici principiul de baza https://www.siniat.r...e-fonica-vecini
Ideal ar fi minim 2 placi rigips fonic  pe suport antivibratie si fara prindere in peretii laterali

#29
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019
Chestia este ca la ceva timp apare un subiect de genul asta, majoritatea rezonam cu el ca majoritatea ne-am nascut la bloc.
Oricat izolatie ai baga nu prea faci mare lucru, sa zic ca era si un subiect al unui utilizator mai cu dare de mana, ala chiar bagase material fonoabsorbant, facuse totul ca la carte, cu firma, rezultatul nu cred ca l-a multumit.

Cel mai bun sfat este ori te inveti sunetele sau te muti. Sincer nu ai ce face, o sa descoperi ca daca te duci la vecini ai sanse bune sa te intelega ori sanse sa nu doreasca sa auda, poate intr-o zi o sa te uiti ciudat la vecina, o sa uiti sa o saluti si o sa se enerveze si ma intelegi ce o sa iti tropaie. Ca om trecut prin asta iti zic ca mai bine sa nu stie vecini de sus ca tu esti deranjat de ceva ca fix aia or sa faca daca se supara cu ceva pe tine.

Am scris ca eu trageam scaunul la bucatarie pe gresie, la mine nu se auzea mare lucru dar la vecina de deasupra se auzea si imi trageam mobila prin casa. Cred ca am pus un covor, sincer, ori nu am mai cumparat ca m-am mutat, oricum eram atent sa nu trag scaunul dar la cel mai mic zgomot vecina tropaia prin casa, semne ca saturase de mutat mobila.

Asa si cu tine, cine stie ce sunete sunt alea de iti pare tie ca muta mobila, poate are copil si face loc pentru copil, poate sunt tampiti care muta masuta sa puna picioarele pe ea in timp ce se uita la televizor.
Ai sa razi dar unde locuiam am avut un moment de om bou si am zis ceva cu voce tare, vecina a inteles ca ma deranjeaza cand merge incaltata prin casa si asta a fost, tocuri, inainte sa plece undeva se incalta si mergea prin casa, pe tocuri.
A ajutat ca am zis ceva? Hehe, la dracu, mai bine taceam naiba din gura.

Imi este ca subiectul asta o sa actioneze ca un tampon psihologic, poate o sa te descarci ca discuti despre asta, chiar ma gandeam ca or sa apara care sa iti recomande sa apelezi la politie ca fac aia galagie, ca muta mobila.

Edited by DuskGerman, 15 May 2020 - 18:37.


#30
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,745
  • Înscris: 29.11.2007

View Postdanybyby, on 15 mai 2020 - 09:36, said:

[...]zgomotul provocat de vocea vecinului de sus

Pentru aceasta situatie, solutia este relativ simpla.

De plafonul existent, se prind niste lanti din lemn; de obicei, de 4 x 4cm, in sectiune, la distanta de maxim 40cm unul de altul, interax.
Pe directia perpendiculara lantilor de lemn, de monteaza, prinse de acestia, profile speciale (resilient channel) de rupere a transmisiei zgomotului.
https://www.dedeman....00-mm/p/5008679
http://sephard.ro/pr...a-marca-rigips/
Pentru plafon, profilele - din link-urile de mai sus - sunt rasucite cu 90*, adica un brat al profilului Σ este pe plafon, de celalalt urmand sa se prinda gips cartonul fonic.

Inainte de prinderea gips cartonului fonic, de profilul metalic, se aplica (pe acesta din urma) o banda izolatoare fonic.
https://mathaus.ro/p...000000010605392

In cavitatea creata atat de catre profilele metalice cat si de lantii din lemn se introduce vata minerala; sau alt tip de izolatie tip fibra.

Dupa aceea se fixeaza, de latura de jos a profilului sigma, peste banda izolatoare, placile de gips carton fonic. Se fixeaza astfel incat acestea sa nu vina in contact, direct, cu peretii. Se lasa o distanta de 5mm, pe perimetru. Acest spatiu se umple, ulterior, cu un silicon elastic, ce se poate varui. Similar, imbinarile dintre placile de gips carton fonic, se 'rezolva" cu celasi silicon, nu cu mortar / glet sau mai stiu eu ce. In acest fel ai rezolvat si problema umiditatii, care nu mai are cum sa migreze in stratul de vata. Este posibil ca, in raport cu tipul gips cartonului si / sau al siliconului, sa fii nevoit sa dai o amorsa, inainte de a aplica siliconul, pe placi, in zonele de imbinare.

Dupa care se varuieste. Gata.

Daca vrei sa imbunatatesti solutia asta, poti incerca aplicarea a doua straturi de gips carton fonic, instalate pe directii perpendiculare, unul fata de celalalt, tesute astfel incat imbinarile sa nu fie in aceeasi pozitie. Nu incerca sa maresti cavitatea in care se introduce vata minerala, pentru ca rezultatul nu reflecta efortul.

Aceasta este solutia optima d.p.d.v. cost vs. rezultate.
Structura propusa de mine imbunatateste rata de izolatie fonica a peretelui cu 3 pana la 5 puncte STC (Sound Transimssion Class). Nu am de unde sti ce STC ai tu, acum, acolo. Daca rata actuala este de 2, iti dai seama ca imbunatatirea situatiei este dramatica. Daca este, deja, de 5 (ma indoiesc ... ) ameliorarea este mai slaba, dar perceptibila.


View Postdanybyby, on 15 mai 2020 - 09:36, said:

[...] de zgomotul pasilor acestora cand merg prin casa/sau de mobila pe care o tot muta..

Aici este alta poveste, care se numeste "zgomot de impact" (impact noise). Din pacate, orice ameliorare a acestei situatii vine, in pozitia ta, la un cost de 3-4 ori mai mare decat daca s-ar putea interveni la vecinul de sus. Cu alte cuvinte, constructia descrisa, mai sus, amelioreaza (intr-o oarecare masura) si zgomotul de impact, dar nu atat de "vizibil" Posted Image precum il amelioreza pe cel transmis prin aer (air borne noise) dar ... sfatul meu este sa nu te complici mai mult.

View Postdanybyby, on 15 mai 2020 - 09:36, said:

Pe langa zgomotele astea, se pare ca peretele meu din dormitor comun cu baia mea ( o sa atasez o poza cu schita apartamentului ca sa va dati seama despre ce perete vorbesc) vibreaza foarte tare cand cineva foloseste apa in baia de sus/jos .. [...]

Asta este ce-a de-a treia situatie, diferita, pe care o ai. Fara nici un dubiu, cel mai sigur, simplu (desi, poate, nu pare) si eficient mod de a rezolva problema asta este sa desfaci peretele Posted Imagesi sa pui izolatie din neopren sau suporti elastici (solutia depinde de ceea ce gasesti, in perete) pe tevile cu pricina. Altminteri ... zgomotul si vibratiile se propaga prin elementele de structura / constructie (structure borne noise) si ... sa "ataci" peretii, iar nu sursa zgomotului / vibratiilor este o cheltuiala majora, inutila si cu rezultate foarte discutabile.

Spor!

P.S. Am pus si niste termeni in limba engleza, poate te mai ajuta si google cu ceva clarificari.

Edited by DIY, 15 May 2020 - 18:50.


#31
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019
Este cu doua taiesuri asta cu izolat la vecinul de deasupra.
1 Ar insemna sa investesti in apartamentul aluia, hai ca daca ai dare de mana zici ca asta este.
Sa vrea ala sa ii faci casa santier.
2 Ar insemna sa-l pui in tema cu ceva ce te-ar pune intr-o pozitie mai vulnerabila.

Eu regret ca a aflat persoana respectiva ca ma deranjau zgomotele, o spun al mai sincer.
In chirie ma faceam ca nu ma prind de vecina de deasupra, amuzant ca nici ea nu zicea mare lucru, cred ca era satula de cei care trecusera in chirie pe acolo.
In chirie era stresul mai mic, adica sincer si daca tropaia nu ma intereseaza, eu plateam chiria, puteam oricand sa ma mut, sa fie sanatoasa baba.

Ziua tropaia, noaptea era cu Antena3, dat tare de ma puneam sa ma culc si ascultam ce zice Gadea pe Antena 3.

Dopurile de ureche nu stiu ce sa zic, sincer pentru cine nu le-a incercat poate nu stie ce senzatie ai, nu mai auzi nimic, daca ia ceva foc esti mort, daca are familia nevoie de ceva tu nu auzi, daca ai inundatie tu nu auzi nimic. Nu este o senzatie placuta, nici in chirie ca vorba aia... se strica ceva tu dadeai un telefon.

Edited by DuskGerman, 15 May 2020 - 18:50.


#32
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,745
  • Înscris: 29.11.2007

View PostDuskGerman, on 15 mai 2020 - 18:49, said:

Este cu doua taiesuri asta cu izolat la vecinul de deasupra.
1 Ar insemna sa investesti in apartamentul aluia, hai ca daca ai dare de mana zici ca asta este.
Sa vrea ala sa ii faci casa santier.

De aceea am si spus ca nu se pune problema. Ceea ce am vrut sa evidentiez, este faptul ca nu se recomanda $$ izolarea zgomotului de impact, prin lucrari in apartamentul de dedesubt.
Sper ca s-a inteles, acum!


View PostDuskGerman, on 15 mai 2020 - 18:49, said:

2 Ar insemna sa-l pui in tema cu ceva ce te-ar pune intr-o pozitie mai
[...]
tu dadeai un telefon.

Asta, deja, tine de relatiile interumane si de firea / educatia / rezistenta Posted Image fiecaruia. Asa ca ... mai bine nu intram si-n subiectul asta. Eu am dat o solutie tehnica si atat.

#33
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019

View PostDIY, on 15 mai 2020 - 18:57, said:

De aceea am si spus ca nu se pune problema. Ceea ce am vrut sa evidentiez, este faptul ca nu se recomanda $$ izolarea zgomotului de impact, prin lucrari in apartamentul de dedesubt.
Sper ca s-a inteles, acum!
Asta, deja, tine de relatiile interumane si de firea / educatia / rezistenta Posted Image fiecaruia. Asa ca ... mai bine nu intram si-n subiectul asta. Eu am dat o solutie tehnica si atat.
Sa fim seriosi ca am intalnit persoane de nu reuseau sa se intelega cu vecinul sa taie tevile de gaze care nu mai erau folosite, sa elibereze coloana din bucatarie.
Persoane care nu doreau, nu acceptau sa le fie citite alea de pe calorifer.
Tarziu am aflat ca sunt care dau citirea la apa fara sa o citeasca cei de la ascociatie, o dadeau la usa, noi lasam pe aia sa intre sa citeasca, ce ma intereseaza ca doar nu aveam ceva de ascuns, sa fie pus magnetul pe ceasul de la apa sa sa fie vreun sigil lipsa.

Persoane care pareau ok, santoase, dar care nu doreau sa vezi ce au in casa.
Asta sa te astepti intelegere de la cineva care deja este galagios... sa te astepti sa fie ok, ehe, sa se comporte uman.

Eu am fost si in situatia sa imi zica careva ca o sa imi cheme politia ca dau muzica prea tare, prima reactie a fost sa-i zic sa se duca dracu, traditionalul "la mine in apartament face ce vreau!" deci ma intelegi ca primul gand nu a fost cel cu "hai ba sa dau muzica mai incet ca l-am deranjat pe vecinelul meu".

Pe vremea lui Ceauesescu nu erau genul asta de probleme ca era rusinea si bunul simt, alergai prin casa iti ziceau parinti sa stai cuminte, acuma dupa noile tehnici de educat copilul nu este bine sa tot zici NU la copil, sa-l lasi liber.
Inainte erau apartamentele pline de mobila, tineai de mobila ca erau neajunsurile, acuma se poarta minimalist, sa se vada pereti, sa respiri.

Daca aveam vreo solutie o spuneam cu mare drag si placere pentru intitiator.
Eu am zis punctual, dupa ce am stat si in chirie intr-un bloc cu pereti grosi, hai ca la mine am zis ca erau pereti din prefabricate, poate, poate, dar dupa ce am stat la etajele inferioare la un bloc bine facut si tot se auzea, unde eu fara sa vreau cu "mutat mobila" deranjam vecinul de deasupra, am zis ca daca o sa mai cumpar vreodata apartament o sa fie la ultimul etaj, sincer.
Prefer sa platesc vara la A.C. si iarna la centrala, macar sa stau linistit ca nu imi tropaie careva in cap.

Pe partea de jos mai izolezi, mai pui 1 covor mai gros, o gresie cu strat calumea de adeziv, dar pe tavan nu poti pune multe si oricum se aude altcumva sunetul venind de sus.

Si solutia cu muta-te nu este tot timpul pe masa sau este dar este mai complicata, poate apartamentul este in rate, poate nu au posibilitatea financiara, poate careva din familie nu doreste sa se mute.

Vorbeam cu un prieten si imi zicea care vecini linistiti, adica oarecum linistititi, dar ca are ceva vecini cam batrani deasupra lui si cand or sa moara aia in mod clar or sa apara ceva tinerei care sa renoveze apartamentul batrainilor, renovare, dupa ani de liniste.
Un alt prieten nu stia ce liniste are pana cand s-a vandut apartamentul de deasupra lui, s-a apucat ala de renovare cumva mai DYU, adica mai singur, de durata, si a renovat ala de l-a saturat. La final chef ca a terminat.

#34
danybyby

danybyby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 24.05.2014
Multumesc de raspunsuri, am primit o oferta de la details media, probabil o sa ii chem pentru masuratori si sa vad ce solutie tehnica imi ofera mai clar dupa masuratori.
Daca o sa depaseasca probabil suma de 10000 ron maxim pentru dormitor renunt, nu renteaza..

#35
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019
Si vroiam sa zic ca sigur ai vreo anumita camera deasupra careia fac galagie.
Desigur daca nu cumva au spart pertele de la bucatarie si au facut open-space.

Parerea mea ca daca chiar vrei sa stai acolo solutia este cate putin din fiecare.
Izolezi calumea tavanul, incarcatura sanatoasa.
Incerci si faza cu deschis termopanele putin pe spate, poate 1-2 gaurele in rama facut asa la un anumit unghi sa nu iti intre apa sau poti bagam dalea de protejeaza gaurile la termopane.

Mie imi ziceau prieteni din strainatate ca ei scot termopanele, din cauza asta sunt asa de multe magazine cu termopane SH, in strainatate se scot termopanele si se monteaza altfel de geamuri, nici izolarea asta 100% nu este buna, nici din punct de vedere al condensului, mucegai, si nici din punct de vedere la izolarea fonica.

Problema cu asteptatul este urmatoarea si ti-o zic ca om locuit prin mai multe zone.
1 - Sa zicem ca sunt ei tineri, zici ca fac copil, fac liniste, dupa ce copilul incepe sa creasca o sa alerge, o sa dea cu jucarele pe parchet.
Creste mai mare? Ehe prietene stii cate subiecte am citit cu apartamente care se transforma in gradinita dupa ce cresc nitel pe la 2-3 ani?
In vacanta de vara iti vine sa pleci de acasa, nu mai este ca inainte sa-i trimita 3 luni pe la tara, nu, acum se poarta sa ii tii inchisi in casa.
Si creste copilul, zici ca este ok, a crescut asta, hai ca se duce la scoala, da, dar generatia tanara nu prea se mai duce pe la scoala, se duc cum si cand au chef.
Si vorbesc pe whatsapp, jocuri, multiplayer.
Soundbar, sistem 5-1, inveti pe dinafara noile hituri.

2 - Poate ai credit si zici ca nu poti scapa de credit, nu poti vinde, zici ca este ok, hai ca o merge, hai ca izolez eu, hai ca o mai sta cuminte si vecinul, o sa iti freci neuronul aiurea.

Sa zic ceva amuzant? Noi poate suntem mai tineri, poate incercam cu frumosul, adica tu dai dovada de bunavointa si ai pregatit 10.000 mii de lei pentru izolarea unei camere, daca tot nu merge? Daca termopanele tale izoleaza asa de bine si la tine se aude cand pica acul sau un nasture pe parchet, atunci tot o sa se auda ceva de la vecin.
Si ce vroiam sa zic ca este o parte amuzanta? Ca poate o sa te duci la ala la usa, o sa-l bati, am cunostinte care se lauda cu perfoamntele astea, pocnit pe ala in gura. Ce crezi? Tot asa facea.

Am cunostinte care s-au mutat din diferite motive.
Tu macar sa zici mc ca nu te inunda ala, eu unde am stat cu chirie aveam igrasie in baie ca tot facea baba inundatie.
Am o cunostinta cand mergeam pe la el si faceam ceva galagie, facea baba de deasupra o inundatie calumea de curge apa pe la becul de la baie.

Cand ai un vecin tampit deasupra este bine sa o rupi repede, da repede.
Eu ma bucur ca am avut ocazia sa stau si in chirie, adica ziceam cumva ca vecini de pe unde am locuit sunt tampiti, cei mai tampiti, practic am observat ca fiecare bloc are rezervele lui de plictisiti, marlani, tarani, boi, care ei cred ca si-au castigat libertatea in 89, stateau in 1989 in fata la TV si gata, libertate, putem face orice dracu vrem noi.

Pe vremea lui Ceausescu faceai galagie la 22:05? Suna la usita, iti punea in discutie ca vor sa discutie cu tine, asa simplu era, te lua si te batea in aro pe tot drumul pana la sectie. La sectie te punea pe scaunel si te batea, iti dadea drumul dimineata. La urma se duceau la tine la job si puneau in atentia sefilor ce fel de om esti.
Si mergea.

In democratie esti singur impotriva tuturor.

#36
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,745
  • Înscris: 29.11.2007

View Postdanybyby, on 16 mai 2020 - 12:34, said:

Multumesc de raspunsuri, am primit o oferta de la details media, probabil o sa ii chem pentru masuratori si sa vad ce solutie tehnica imi ofera mai clar dupa masuratori.
Daca o sa depaseasca probabil suma de 10000 ron maxim pentru dormitor renunt, nu renteaza..

Probabil ca va depasi, dupa cum se intampla intotdeauna cand iei oferta "tehnica" de la un furnizor de materiale si nu de la un consultant independent.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate