Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Nu pot scãpa de deznãdejde !

* - - - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
94 replies to this topic

#19
sergiu88888

sergiu88888

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 13.08.2017
Ultimul capitoul al Dogmaticii, care se studiaza la Facultatea de Teologie, se termina cu chinurile vesnice ale pacatosilor.

Chiar si Dogmatica Parintelui Staniloaie are aceiasi abordare, doar ca incearca sa explice. Sufletul care a comis pacate si greseli multe si grave, care a actionat exclusiv egoist, nu a avut urma de umanitate, a lasat urmari negative in omenire (a smintit) si nu s-a cait / pocait se va chinui cumplit, inimaginabil, etern, fara sfarsit si fara posibilitatea sau speranta de a mai putea indrepta ceva. Nu se mai poate intoarce la Dumnezeu pentru ca a pierdut aceasta capacitate vesnic. Este o sentinta eterna la Judecata de Apoi.

In Pateric si tot ce tine de Patristica, Filocalie cei mai desavarsiti pustinici in virtuti si mari Sfinti se vedeau ca fiind cei mai mari pacatosi si vrednici de chinurile insuportabile si vesnice ale iadului. Era un fel de scoala. Pentru a se putea smeri si a nu mai pacatui. Isi pomeneau mereu pacatele si aveau in fata ochilor mereu moartea si Judecata sufletului.

Am incercat acest exercitiu mental. Nu il recomand nimanui. Nici macar celor cu nervii foarte tari si sanatate robusta.

Pe mine m-a bagat initial in frica, apoi frica irationala, spaime, panica, atacuri de panica, obsesii, disperare si deznadejde cumplita.M-am simtit parasit definitiv de Dumnezeu. Simteam ca nu mai pot respira fizic efectiv. Ganduri negative si emotii distructive.

Practic am trait o adevarata trauma psihica.

Dupa toata aceasta perioada (de luni de zile) am ramas epuizat psihic si cu oboseala cronica. Nu mai am energie, putere sa fac nimic.

Iau tratamente pentru re-echilibrare a sistemului nervos.

Acum ma rog foarte putin, incerc sa am doar ganduri pozitive despre Dumnezeu, nu mai citesc si incerc sa ma bucur de viata. De familie, copil, profesie.

Am ramas cu anumite traume: frica de moarte, de apropierea mortii (cand vin duhurile rele sa ia sufetul pentru greseli si pacate facute in timpul vietii), de vamile vazduhului, de Judecata Particulara si de Judecata de Apoi.

Nu stiu daca (si cand) voi scapa de aceste obsesii. Unele frici sunt de-a dreptul irationale, dar sunt intense.

#20
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002
auzi, da tu Biblia ai cercetat-o? sau tu nu consumi asa ceva, tu toata ziua numa cu dogmatica lu staniloaie filocalicu in brate?

Edited by criztu, 26 September 2020 - 14:47.


#21
sergiu88888

sergiu88888

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 13.08.2017
Da. Există foarte multe trimiteri la chinurile cumplite si veșnice ale iadului în Evanghelii si Apocalipsa.
"Smintelile trebuie să vină în lume, dar vai omului prin care vin.Mai bine era omului aceluia să nu se fi născut"

Evangheliile sunt pline de atenționări: focul veșnic, gheena, plângerea și scrasnirea dinților, întunericul cel mai din afara, se vor chinui în vecii vecilor etc.

Edited by sergiu88888, 26 September 2020 - 16:03.


#22
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015

View Postsergiu88888, on 26 septembrie 2020 - 16:02, said:

Da. Există foarte multe trimiteri la chinurile cumplite si veșnice ale iadului

Nu exista asa ceva

#23
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002
In Biblie, sufletul(psyche) e distrus - Matei 16:25, pt a se inalta spiritul(pneuma) - 1cor 15:42. intelegi asta? - https://biblehub.com...tthew/16-25.htm
Evanghelia e plina de atentionari, dar cred ca tu nu esti atent: ce se vor chinui in vecii vecilor sunt "diavolul, fiara si profetul fals" - apoc 20:10
iar focul, salvarea e si prin foc - 1cor 3:15

Ce numesti tu "deznadejde", "unele frici sunt de-a dreptul irationale, dar sunt intense" e un foc, un cuptor aprins. acum treci tu prin plansul si scrasnirea dintilor

#24
Ayami

Ayami

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,062
  • Înscris: 08.12.2013

View Postsergiu88888, on 26 septembrie 2020 - 16:02, said:

Da. Există foarte multe trimiteri la chinurile cumplite si veșnice ale iadului în Evanghelii si Apocalipsa.
"Smintelile trebuie să vină în lume, dar vai omului prin care vin.Mai bine era omului aceluia să nu se fi născut"

Evangheliile sunt pline de atenționări: focul veșnic, gheena, plângerea și scrasnirea dinților, întunericul cel mai din afara, se vor chinui în vecii vecilor etc.
Din tot patericul ala si din toata biblia numai asta ti-a ramas in cap? Draci, iad, munci, pacate, sminteli, smoala, chin, suferinta...samd, probabil esti la nivelul smereniei lui avva Arsenie si de aia te vezi in iad cu dracii, de aia te compari cu parintii din pateric pentru ca esti cineva in fata ta, un mare pacatos care se lauda cu pacatele lui.

Mai bine ar fi fost sa lasi crestinismul daca nu intelegi nimic din el, la ce iti foloseste spovedania, impartasania, rugaciunile, iti bati joc de Hristos, iti place asa? Pentru tine nu conteaza iubirea, pacea, bucuria, iertarea, le respingi din start pentru ca TU esti mai important decat Hristos. Ti s-a spus de atatea ori ca tot ce ai spovedit s-a iertat si tu nu, tu vrei in iad, tu vrei sa crezi ca esti buricul, TU esti altfel, vrei tu sa-ti bati joc de iubirea lui Hristos si gata. Deschizi topicuri despre deznadejde sa-ti cante lumea in struna, sa te aprobe ceilalti, sa te simti important in egoismul tau. TU contezi, nu conteaza ce zice Hristos.

Mandria te chinuie si nu vrei sa te lasi pe mana lui Hristos sa te vindece, nu vrei si pace, de aia si suferi.

Ideile alea din paterice si din scriptura care te indeamna sa te lasi in voia lui Dumnezeu si sa-L iubesti din tot sufletul in pace si bucurie nu te coafeaza, iti strica egoismul, sa nu le primesti, stai inchis in carapacea ta pana o sa-ti iesi din minti.
Daca asa te incrancenezi...

ps - si schimba numele topicului: "Nu vreau sa scap de deznadejde!", macar spune adevarul, nu te mai ascunde dupa motive inventate din moment ce crezi ca Dumnezeu e un neputincios care nu poate sa te ajute.

sa nu zici ca exagerez:

View Postsergiu88888, on 26 septembrie 2020 - 14:43, said:

...
Am incercat acest exercitiu mental. Nu il recomand nimanui. Nici macar celor cu nervii foarte tari si sanatate robusta.
Pe mine m-a bagat initial in frica, apoi frica irationala, spaime, panica, atacuri de panica, obsesii, disperare si deznadejde cumplita.M-am simtit parasit definitiv de Dumnezeu. Simteam ca nu mai pot respira fizic efectiv. Ganduri negative si emotii distructive.
Practic am trait o adevarata trauma psihica.
Dupa toata aceasta perioada (de luni de zile) am ramas epuizat psihic si cu oboseala cronica. Nu mai am energie, putere sa fac nimic.
Iau tratamente pentru re-echilibrare a sistemului nervos.
...
Dupa exercitiul mental cu iubirea, pacea si bucuria ce-ai patit? Recomanzi cuiva sa exeprimenteze iubirea si iertarea lui Hristos?

Eu cred ca tu faci misto, altfel nu se explica, cum sa fii atat de masochist cu viata ta si sa respingi orice raza de lumina?
Nu se poate domle, e imposibil sa existe cineva ca tine, cum sa-si doresca cineva raul cu atata ardoare.

Edited by Ayami, 27 September 2020 - 12:16.


#25
Ayami

Ayami

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,062
  • Înscris: 08.12.2013
Chiar sunt curios, ce intelegi cand citesti asa ceva:

Quote

Cel care a găsit sensul căderii sale, care a înţeles-o până la bucurie încât să mulţumească Domnului, să mulţumească pentru toate, chiar şi pentru acel păcat, să vadă taina iubirii lui Dumnezeu, să vadă taina mântuirii sufletului său, care anume acum şi anume aşa se mântuieşte, acela are smerenie pentru că nu pune nici un preţ pe faptele sale.

Ne provocăm singuri o frică nevrotică în ceea ce privește desăvârșirea, adică trebuie să fim perfecți în toate. Aceasta nu reflectă duhovnicia ortodoxă, reprezintă un perfecționism și o stare nevrotică de a ne dori permanent să fim desăvârșiți și ireproșabili în toate. Dimpotrivă, omul  e nedesăvârșit, neputincios, cade, se ridică, iarăși cade. Are căderi personale, se află în luptă, cu toate aspectele pe care le implică aceasta. În ortodoxie nu te mântuiești pentru că ești perfect, nu te mântuiești pentru că ești fără pată și reușești să faci foarte bine lucrurile ci te mântuiești pentru că Domnul continuă să te iubească cu toată mizeria ta. Dumnezeu te iubește cu toate că ești un ticălos, cu toată înfrângerea ta, te iubește în starea ta de învins și continuă să te iubească la fel și în cădere. Este foarte important să înțelegem acest lucru. Din păcate s-a creat un climat de moralism și pietism care nu permite creștinilor să se manifeste liber, să fie ei înșiși.

Nu vrei sa primesti iubirea, este? Asa vrei tu sa te complaci in starea aia chinuitoare, te-ai obisnuit cu deznadejdea ca si cum ar fi a doua natura si nu vrei s-o lepezi, mai chinui si pe cei din jurul tau cu himerele tale. O singura problema ai, una singura: NU VREI.

#26
sergiu88888

sergiu88888

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 13.08.2017

View PostAyami, on 27 septembrie 2020 - 12:34, said:

Am gandit,simtit si facut cum ai spus tu. Ba chiar mai mult, cu mila Bunului Dumnezeu. Nu ma intelege gresit. Iti dau dreptate intru totul.

Nu te condamn. Nu ai cum sa intelegi. Pentru ca nu esti in pielea mea.

Sunt momente cand ma apropii sa ies la liman, dar apoi revine. Gandesc cum ai spus tu. Dar emotiile spus altceva. Gandul din spatele gandului spune altceva. Daca pot sa ma exprim asa.
Probabil ca impactul emotional a fost foarte puternic ca am ramas marcat foarte puternic cu aceste obsesii. Nu stiu...

In fine, lasa-o balta.

Iti multumesc pentru raspuns si cuvinte! Si pentru intentia buna!
Si imi cer scuze pentru dezamagire! Nu am avut intentie rea sau ascunsa.
Am fost sincer in tot ce am spus.
E o lupta pe care simt ca nu pot sa o duc. Si din pacate vad ca o voi duce toata viata. Si nu stiu daca o sa pot rabda asa ceva mereu.
Atata tot.

Te rog sa ma ierti ca te-am mahnit!

Edited by sergiu88888, 27 September 2020 - 12:48.


#27
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011
Încearcã un exercițiu mental cu paradisu' terestru... o sã-ți facã mult bine... :)

#28
Ayami

Ayami

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,062
  • Înscris: 08.12.2013
Sergiulica, lupta nu o duci tu ci Hristos, treaba ta e sa-i faci loc in sufletul tau, in gandurile tale sau mai bine zis sa lasi la boala toate gandurile, nu le mai baga in seama, lasa-le sa faca ce vor si nu le lua in serios. Si din fericire lupta trebuie s-o duci toata viata, asta inseamna crestinism.

Cateodata - si la tine asta este - nu trebuie sa ne luam prea in serios, arunca frica si grijile spre Hristos, ce e asa greu.

N-o lasa balta, lasa balta incrancenarea, seriozitatea asta ce te duce la deznadejde, nu te identifica cu gandurile, lasa-le sa vina si sa se duca.

Ai observat urmatorul lucru: cu cat te incrancenezi, cu atat te iau starile alea nasoale, cu cat le bagi in seama cu atat se intaresc asupra ta, ai observat?

E asa greu sa te bucuri de familia ta, de ziua de azi, simplifica frate. Simplifica in fiecare zi, lupta mai relaxat si o sa vezi puterea lui Hristos. Daca vrei sa duci tu toata greutatea, cum sa te mai ajute Dumnezeu, zi si tu. Posted Image

Fa echipa cu Hristos si o sa simti puterea. Si nu mai tine toata greutatea in tine, sa stii ca si lupta asta are oarece fineturi, de aia iti ziceam de un duhovnic bun. Nu te bagi ca berbecu cu capul inainte ca ti-o iei, ceea ce s-a si intamplat.
Deschide sufletul omule, nu mai tine in tine ca explodezi.

Gandeste-te ca toata nenorocirea asta e doar o etapa, nu s-a terminat nimic, sunt caderi de parcurs ce trec, se duc ca si cum nu ar fi fost, o sa vezi. Posted Image

Edited by Ayami, 27 September 2020 - 13:13.


#29
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011
Asta este consecința unor dogme pãgâne și nescripturale care n-au nicio legaturã cu voința divinã și Scriptura...cum ar fi: dogma chinului veșnic într-un iaz de foc (când de fapt termenul 'basanizo' se referã la cu totul, dar cu totul altceva), dogma nemurii sufletului (o abominație, o prostie și o minciunã nemaiauzitã), dogma sfintei treimi, etc...

Edited by heart_of_ice, 27 September 2020 - 13:22.


#30
Ayami

Ayami

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,062
  • Înscris: 08.12.2013
Abtine-te de la prostii. Asta e consecinta faptului ca baiatul nu a stiut ce si cum sa faca insa nimic nu e pierdut, prostiile ce le zici tu nu-si au rostul aici.
Nu exista crestinism fara caderi, uneori grele si cumplite.

#31
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015

View PostAyami, on 27 septembrie 2020 - 13:04, said:

Fa echipa cu Hristos si o sa simti puterea. Si nu mai tine toata greutatea in tine, sa stii ca si lupta asta are oarece fineturi, de aia iti ziceam de un duhovnic bun.

Ia zi si mie cum se face asta?
Am vreo 2 proiecte destul de complicate la serviciu

#32
Ayami

Ayami

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,062
  • Înscris: 08.12.2013
N-ai tu treaba, la serviciu ai proceduri ca doar nu faci de capul tau.
Ce le vreti a sti unii pe toate, concentreaza-te pe serviciu ca sa faci bani multi, nu-ti mai bate capul.

#33
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,243
  • Înscris: 29.12.2006

View Postsergiu88888, on 26 septembrie 2020 - 14:43, said:

incerc sa ma bucur de viata. De familie, copil, profesie.

Am ramas cu anumite traume: frica de moarte, de apropierea mortii (cand vin duhurile rele sa ia sufetul pentru greseli si pacate facute in timpul vietii), de vamile vazduhului, de Judecata Particulara si de Judecata de Apoi.

Nu stiu daca (si cand) voi scapa de aceste obsesii.

Când omul devine responsabil, adică atunci când se gândeşte că tot ce face acum, va avea efecte în viitor, atunci viaţa i se îndreaptă.

În acest sens, nu ştiu ce vârstă are copilul tău, dar gândeşte-te ce efecte ar avea asupra copilului tău, şi a anturajului său, dacă copilul le-ar spune prietenilor că: "tatălui meu îi e frică de...vămile văzduhului". Posted Image

Gândeşte-te cum te-ai fi simţit tu dacă tatăl tău ar fi fost aşa, şi le-ai fi spus prietenilor tăi !

#34
Ayami

Ayami

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,062
  • Înscris: 08.12.2013
Sergiule, baga la cap ce-o zis parintele asta:

"Dacă punem ceva mai presus de iubirea lui Dumnezeu, în final doar cu asta rămânem."

Si iara, foarte important:

"Indiferent cât de jos cădem El este cu noi, unde s-a înmulțit păcatul, a prisosit harul. E nevoie să ne dorim și să acceptăm prezența Lui în viața noastră așa păcătoasă și întunecată cum e. Dragostea pentru Dumnezeu cultivată insistent ne va aduce și eliberarea de patimi. Eliberarea nu e un scop în sine ci este efectul unui mod de a trăi cu inima mereu deschisă pentru a primi dumnezeiasca iubire."

Imi dau seama ca par sloganuri, pana le pui in practica, pana le faci viata, viata ta. Apoi sa vii si sa ne spui daca nu au avut dreptate parintii bisericii.
Daca ar fi fost usor, nu ar mai fi fost nevoie sa se rastigneasca Hristos pentru noi. Nu e greu, e imposibil cand lupti singur. Posted Image

#35
sergiu88888

sergiu88888

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 13.08.2017

View PostAyami, on 27 septembrie 2020 - 17:09, said:


Daca ar fi fost usor, nu ar mai fi fost nevoie sa se rastigneasca Hristos pentru noi. Nu e greu, e imposibil cand lupti singur. Posted Image
Da, uneori gandesc (si poate gresesc - ca in doctrina protestanta) ca doar Jertfa Lui pentru mine e singura mea scapare.
Apoi imi aduc aminte ca nu se poate credinta fara fapte.
Si cand imi aduc aminte de fapte, ma apuca disperarea, ca sunt constient ca nu am fapte bune care sa certifice credinta si iubirea.

Apoi ma rog si incerc sa ma pocaiesc cat pot de mult. Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, milueste-ma pe mine pacatosul!
Ca altceva nu stiu ce as mai putea face bun.
Dar pocainta asta duce la deznadejde. Cand ajung la stari de ingrozire si infricosare renunt la rugaciune.

In natura si cu familia ma relaxez cel ma bine. Apoi incerc din nou sa ma rog. Pentru ca imi spun ca nu pot fara Dumnezeu.
Si iarasi o iau de la capat.

Tu ai spus foarte bine. Sunt foarte incordat cand ma rog. Am vazut ca si fizic inclestez pumnii. M-am observat singur.
Deci o iau de la capat.
Nu reusesc sa ma rog relaxat. Ce bine ar fi...

Oricum, multumesc pentru sfaturi. Sunt convins ca ma vor ajuta foarte mult. Acum sau mai tarziu.
Doamne ajuta!

#36
Ayami

Ayami

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,062
  • Înscris: 08.12.2013
Doamne ajuta si sa auzim numai de bine de acum incolo. TINE MINTE, sa nu uiti nicio secunda ce inseamna sa fii crestin, zi si noapte sa te gandesti numai la asta:

Să considerăm fericirea drept prima noastră datorie. Asupra apropierii de Hristos, proba care nu înşală, criteriul definitiv este buna dispoziţie. Numai starea de fericire dovedeşte că eşti al Domnului. Virtuosul îmbufnat nu e prietenul Măntuitorului, ci jinduitorul după diavol.
Nicolae Steinhardt


pace si bucurie....Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate