Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Protestanti VIP din Romania

* * * - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
102 replies to this topic

#73
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postpacopaco1967, on 22 mai 2020 - 16:16, said:


Nu stiu sa fie oameni macelariti si carnea scoasa la vanzare.
zexe o sa te poata lamuri ce inseamna mancatu de carne, in inteles duhovnicesc.
pana vine, iti spui io: inseamna a-ti ucide semenii. inclusiv in razboaiele diabolice ale cezarilor satanici. :)

#74
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostDude_2nd, on 23 mai 2020 - 07:59, said:

zexe o sa te poata lamuri ce inseamna mancatu de carne, in inteles duhovnicesc.
pana vine, iti spui io: inseamna a-ti ucide semenii. inclusiv in razboaiele diabolice ale cezarilor satanici. Posted Image
Ok, inteleg ce spui, dar poate ne lamuresti si ce inseamna , tot in inteles duhovnicesc, mancatul trupului si bautul sangelui lui Hristos.

#75
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postpacopaco1967, on 23 mai 2020 - 08:24, said:

Ok, inteleg ce spui, dar poate ne lamuresti si ce inseamna , tot in inteles duhovnicesc, mancatul trupului si bautul sangelui lui Hristos.
inseamna sa-ti clădiri sti credinta crestina pe jertfa lui Hristos, prin care El si-a dat trupu si sangele pt omenirea cazuta in pacat.

Edited by Dude_2nd, 23 May 2020 - 08:33.


#76
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostDude_2nd, on 23 mai 2020 - 08:32, said:

inseamna sa-ti clădiri sti credinta crestina pe jertfa lui Hristos, prin care El si-a dat trupu si sangele pt omenirea cazuta in pacat.
Nu pricep neam ce spui. Cum si-a dat el trupul si sangele pt omenirea cazuta in pacat ? Parca a fost condamnat de sinedru , prin Pilat, sa fie rastignit. Pliat a  intrebat "ce voiti sa sa ii fac ? " , iar eu strigau "rastigneste-L, rastigneste-L" .

Ok, sa te intreb altfel. Tu cum anume ii mananci trupul si sangele lui Hristos ?

#77
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postpacopaco1967, on 22 mai 2020 - 10:12, said:

Daca ar fi sa facem ce ne place si sa rejectam ce nu ne place . . .  
Unora le plac drogurile, alcoolul, fumatul, carnea in exces . Ceva e in neregula cu mine. Vad unora le place laptele, pe cand eu ma sufoc de la lapte. Am intalnit o tanara care la rosii (legume) i se facea rau.
Nu cred ca am vreo obligatie divina sa consum carne, insa sunt umilit si batjocorit in caz ca refuz . M-am obisnuit oarecum dar fapta de a balacari pe cineva ca nu consuma carne, imi pare nemernicie . Colegii de servici se adunau si comandau un platou cu mici, la imaginea platoului imi intorcea stomacul pe dos. Trebuia sa torn pe gat 2-3 paharele de tzuica sa pot inghiti mortaciuni. Posted Image

De autosugestie ai auzit...? Esti victima propriilor dumitale ganduri. Ai un drac cu care rezonezi si care isi bate joc de dumneata. Daca dumneata iti bati  joc de ce a sfintit Dumnezeu si numesti carnea ”mortaciuni”, la ce te-ai astepta?! Inseamna ca si lui Dumnezeu i se puneau pe altar ”mortaciuni”! Ba chiar si Hristos, cand s-a jertfit, tot o ”mortaciune” a fost...
Da, esti singurul, singurul vinovat si meriti tot ce ti se intampla. Ca inca o data mi-ai confirmat mie si tuturor celor de aici, ca nu pentru ca nu mananci carne te batjocoresc colegii, ci pentru ca dumneata ii batjocoresti,  numindu-le mancarea ”mortaciuni” si ei doar ti intorc cu aceeasi moneda, doar-doar vei pricepe ceva!
Sa-ti fie rusine! Mai ales ca, desi toata lumea te atentioneaza ca ai gresit si gresesti, ne intorci in continuare stomacul pe dos cu presupusa dumitale bunatate si sfintenie de nemancator de carne, adica de ”prieteni” ca de, dumneata esti prietenul animalelor si nu-ti mananci prietenii...

Edited by Dorel666, 23 May 2020 - 16:04.


#78
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postpacopaco1967, on 23 mai 2020 - 15:42, said:


Ok, sa te intreb altfel. Tu cum anume ii mananci trupul si sangele lui Hristos ?
am incredintarea ca "orice pacat si orice hula vor fi iertate oamenilor"
pt asta a murit Mielul lui Dumnezeu, ca sa poata fi adevarata afirmatia.

#79
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostDorel666, on 23 mai 2020 - 16:02, said:

Sa-ti fie rusine! Mai ales ca, desi toata lumea te atentioneaza ca ai gresit si gresesti, ne intorci in continuare stomacul pe dos cu presupusa dumitale bunatate si sfintenie de nemancator de carne, adica de ”prieteni” ca de, dumneata esti prietenul animalelor si nu-ti mananci prietenii...
Dorele dragule, am consumat carne, dar sincer iti spun . . . .  tot mortaciune e , chit ca e animal transat si sangele scurs. Tu ii spui frigarui, mici, carnati, caltabos sau parizer . . . . e carne identica cu a omului.
Eram copil, cred ca 10-11 ani, si aveam un prieten, un miel. Era de o blandete, frumusete si jucaus . . . ce mai, il indrageam nespus de mult, si pana intr-o zi cand ai mei sau hotarat sa-l injunghie. Am plans, a fost un soc pentru mine. La masa mi-au pus sa mananc carne din prietenul meu. Am refuzat .De atunci am inceput sa-mi urasc parintii. Mi-a fost scarba sa-i vad cu cata pofta infulecau carnea. Mi-am dat seama ca mancatorii de carne nu tin cont de viata altor fiinte. Pentru ei era doar  sa-si satisfaca simturile si sa-si umple pantecele. La maturitate am incercat sa ignor faptul ca omenirea macelareste miliarde de fiinte pentru pofta pantecului. Am zis ca nu voi fi ca ei, numai ca pentru asta aveam sa fiu marginalizat, balacarit, batjocorit . . . doar petru ca refuzam sa fiu ca ei. Am facut greseala sa mananc si eu mortaciuni, mai rar ce-i drept, insa m-am spurcat si eu. Preferam sa fiu cu constinta curata, sa nu am nici o pata, de nimic sa ma rusinez. Cand faci parte din imparatia pacatului, sau cum s-ar spune, sa fii in troaca porcilor, nu ai cum sa nu te murdaresti. Evident ca e imposibil sa nu te contaminezei cu mizeria, cu pacatul .
Citeam de un scriitor a carui fiica s-a sinucis de tanara cand a dat "piept" cu societatea corupta, murdara si scarboasa, iar tatal ei o incuraja la varsta majoratului. Se pare insa ca nu a avut tarie sa continue mai mult. A incheiat socotelile cu imparatia pacatului.

#80
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View Postpacopaco1967, on 23 mai 2020 - 19:30, said:

Am facut greseala sa mananc si eu mortaciuni
Ai mai avut timp sa le gatesti sau nu te-ai mai complicat?

#81
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postpacopaco1967, on 23 mai 2020 - 19:30, said:

Dorele dragule, am consumat carne, dar sincer iti spun . . . .  tot mortaciune e , chit ca e animal transat si sangele scurs. Tu ii spui frigarui, mici, carnati, caltabos sau parizer . . . . e carne identica cu a omului.
Eram copil, cred ca 10-11 ani, si aveam un prieten, un miel. Era de o blandete, frumusete si jucaus . . . ce mai, il indrageam nespus de mult, si pana intr-o zi cand ai mei sau hotarat sa-l injunghie. Am plans, a fost un soc pentru mine. La masa mi-au pus sa mananc carne din prietenul meu. Am refuzat .De atunci am inceput sa-mi urasc parintii. Mi-a fost scarba sa-i vad cu cata pofta infulecau carnea. Mi-am dat seama ca mancatorii de carne nu tin cont de viata altor fiinte. Pentru ei era doar  sa-si satisfaca simturile si sa-si umple pantecele. La maturitate am incercat sa ignor faptul ca omenirea macelareste miliarde de fiinte pentru pofta pantecului. Am zis ca nu voi fi ca ei, numai ca pentru asta aveam sa fiu marginalizat, balacarit, batjocorit . . . doar petru ca refuzam sa fiu ca ei. Am facut greseala sa mananc si eu mortaciuni, mai rar ce-i drept, insa m-am spurcat si eu. Preferam sa fiu cu constinta curata, sa nu am nici o pata, de nimic sa ma rusinez. Cand faci parte din imparatia pacatului, sau cum s-ar spune, sa fii in troaca porcilor, nu ai cum sa nu te murdaresti. Evident ca e imposibil sa nu te contaminezei cu mizeria, cu pacatul .
Citeam de un scriitor a carui fiica s-a sinucis de tanara cand a dat "piept" cu societatea corupta, murdara si scarboasa, iar tatal ei o incuraja la varsta majoratului. Se pare insa ca nu a avut tarie sa continue mai mult. A incheiat socotelile cu imparatia pacatului.

Deci parintii sunt de vina, ca te-au terorizat... Cati ani ai?!
Nu sunt ”mortaciuni”, ci este CARNE. Ai un drac in tine, care-ti spune ce baiat bun esti tu, ca nu mananci carne. Dar este doar un drac. Sfatul meu: nu te mai uita cu atata admiratie in oglinda. Sub masca de baiat bun, care nu mananca carne, se ascunde o fiara mai rea decat o hiena. Ai sa scapi de dracul acesta cand ai sa incetezi sa asociezi veganismul si vegetarianismul cu bunatatea. Nu este nici o legatura intre ele, dimpotriva. Animalele ierbivore ucid cu aceeasi sete ca si cele carnivore, ba chiar sunt mai rele.

View PostDude_2nd, on 23 mai 2020 - 18:05, said:

am incredintarea ca "orice pacat si orice hula vor fi iertate oamenilor"
pt asta a murit Mielul lui Dumnezeu, ca sa poata fi adevarata afirmatia.

Si cum ramane cu hula impotriva Duhului Sfant? Ai desfiintat-o dumneata?

Edited by Dorel666, 23 May 2020 - 21:47.


#82
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostDorel666, on 23 mai 2020 - 21:48, said:


Si cum ramane cu hula impotriva Duhului Sfant? Ai desfiintat-o dumneata?
trebe sa stii ca hula aia nu e un pacat ca toate alelalte.

#83
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostDude_2nd, on 24 mai 2020 - 06:39, said:

trebe sa stii ca hula aia nu e un pacat ca toate alelalte.

Deci crezi ca pacatul si hula impotriva Duhului nu vor fi iertate!

#84
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostDorel666, on 25 mai 2020 - 12:12, said:


Deci crezi ca pacatul si hula impotriva Duhului nu vor fi iertate!
da.
hula impotriva Duhului e un act perfect constient.
cam ceva de genu lu SILIKA atunci cand zice ca adunatura mea e de la Dracu.

#85
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostDude_2nd, on 25 mai 2020 - 16:11, said:

da.
hula impotriva Duhului e un act perfect constient.
cam ceva de genu lu SILIKA atunci cand zice ca adunatura mea e de la Dracu.

Deci să înțeleg că tu ai o adunare a ta?! :)

#86
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostDude_2nd, on 25 mai 2020 - 16:11, said:

da.
hula impotriva Duhului e un act perfect constient.
cam ceva de genu lu SILIKA atunci cand zice ca adunatura mea e de la Dracu.

Care ”adunatura”? Ca ai zis ca nu faci parte din niciuna!
Cat ii priveste pe ”martorii lui Iehova”, daca ar fi de la Dracu, de ce ar permite Dumnezeu sa-i fie folosit Numele?! Eu cred ca sunteti ai lui Dumnezeu, dar sunteti niste oi ratacite. Dupa ce Dumnezeu va pune toata turma la adapost, il va trimite pe Hristos dupa voi, sa va aduca la staul.

1 Corinteni 12:3 De aceea vă spun că nimeni, dacă vorbeşte prin Duhul lui Dumnezeu, nu zice: „Isus să fie anatema!” Şi nimeni nu poate zice: „Isus este Domnul” decât prin Duhul Sfânt.

Iar Silika este si el tot o oaie ratacita. Asa ca ar fi preferabil sa nu va spargeti capetele, ca in final veti ajunge sa stati la aceeasi masa si Tatalui nu-i va place sa aiba la masa doi copii certati...

#87
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postheart_of_ice, on 25 mai 2020 - 16:48, said:

Deci să înțeleg că tu ai o adunare a ta?! Posted Image

Cand doua oi ratacite se intalnesc, in padure, vor ramane impreuna pana cand Pastorul va veni dupa ele...

#88
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostDorel666, on 25 mai 2020 - 17:01, said:

1. Cat ii priveste pe ”martorii lui Iehova”, daca ar fi de la Dracu, de ce ar permite Dumnezeu sa-i fie folosit Numele?! Eu cred ca sunteti ai lui Dumnezeu, dar sunteti niste oi ratacite.


2. Iar Silika este si el tot o oaie ratacita.

1. Vezi să nu te audă (citească) maestrul mario, că te dă pe la icoane... cum să afirmi tu că martorii sunt ai lui Dumnezeu?! Era p'aicișa un coleg care te acuza că ești martor! :)

2. Berbec Dorele, berbec rătăcit! No offence! :D

#89
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postheart_of_ice, on 25 mai 2020 - 18:03, said:

1. Vezi să nu te audă (citească) maestrul mario, că te dă pe la icoane... cum să afirmi tu că martorii sunt ai lui Dumnezeu?! Era p'aicișa un coleg care te acuza că ești martor! Posted Image

2. Berbec Dorele, berbec rătăcit! No offence! Posted Image

Noi, ortodocsii, cata vreme stam smeriti la picioarele duhovnicilor nostri, in fata altarelor cu icoane si moaste de sfinti si ne supunem trupeste arhiereilor nostri, tot ortodocsi ramanem!
Voi, protestantii, daca nu va lasati mintea siluita si nu ziceti si nu CREDETI exact cum va zic mai marii vostri si cum li se spune lor de la ”centru”, sunteti debarcati in adancul apelor, in furtuna si la cheremul pestilor.
No offence, dar voi sunteti niste ”tarfe” cata vreme va lasati siluiti in convingerile noastre. Noi, ortodocsii, ne lasam doar trupurile robiei, dar gandurile si convingerile noastre sunt libere. Voi nu veti fi niciodata liberi, in cuget, pana nu va veti intoarce la Ortodoxie... Intoarceti-va, inca mai este vreme! Vreme sa o faceti de bunavoie...

Edited by Dorel666, 25 May 2020 - 18:12.


#90
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostDorel666, on 25 mai 2020 - 18:10, said:

Noi, ortodocsii, cata vreme stam smeriti la picioarele duhovnicilor nostri, in fata altarelor cu icoane si moaste de sfinti si ne supunem trupeste arhiereilor nostri, tot ortodocsi ramanem!
Voi, protestantii, daca nu va lasati mintea siluita si nu ziceti si nu CREDETI exact cum va zic mai marii vostri si cum li se spune lor de la ”centru”, sunteti debarcati in adancul apelor, in furtuna si la cheremul pestilor.
No offence, dar voi sunteti niste ”tarfe” cata vreme va lasati siluiti in convingerile noastre. Noi, ortodocsii, ne lasam doar trupurile robiei, dar gandurile si convingerile noastre sunt libere. Voi nu veti fi niciodata liberi, in cuget, pana nu va veti intoarce la Ortodoxie...

Creștinismul modern, cu sau fără ortodoxie, este departe de învățăturile primilor creștini, ca cerurile față de pământ! No offence!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate