Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Protestanti VIP din Romania

* * * - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
102 replies to this topic

#55
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View Postpacopaco1967, on 18 mai 2020 - 18:11, said:

pentru a scapa de batjocura lor.
nu am dorit sa fiu centrul de batjocura.
atunci am parte de batjocura
in acelasi fel ma batjocoresc si rudele, prietenii

Duceti-va invatrindu-va,  . . .  deja mi-e scarba . . .
Din cate inteleg ai ajuns batjocura tururor si deja iti este scarba de carne, de oameni si de Dumnezeu.
Poate ca ai nevoie de putin ajutor mai Paco... :habarnam:

#56
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postpacopaco1967, on 18 mai 2020 - 09:39, said:

Prin Hristos ajungi la veganism, nu invers.

Corect, cu mențiunea că este vorba despre vegetarianism, nu despre veganism care de fapt este o sectă a vegetarianismului! :)

View Postpenticostalul, on 19 mai 2020 - 08:27, said:

Din cate inteleg ai ajuns batjocura tururor si deja iti este scarba de carne, de oameni si de Dumnezeu.
Poate ca ai nevoie de putin ajutor mai Paco... :habarnam:

Niște vegetale l-ar ajuta... :D

#57
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postheart_of_ice, on 19 mai 2020 - 12:03, said:

Corect, cu mențiunea că este vorba despre vegetarianism, nu despre veganism care de fapt este o sectă a vegetarianismului! Posted Image
vegetarianizmu sau veganizmu este doar oamagire a gnosticizmului cainit.
NU se ajunge la Hristos ci cel mult la Simon Magu. :)

#58
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostDude_2nd, on 19 mai 2020 - 19:06, said:

vegetarianizmu sau veganizmu este doar oamagire a gnosticizmului cainit.
NU se ajunge la Hristos ci cel mult la Simon Magu. Posted Image
Nu iti cere nimeni sa aderi la o astfel de masura. Dar retine, exista persoane, printre care ma numar si eu, nu gasesc placere in consumul de carne. Observ totusi, exista o majoritate care la vederea carnii, saliveaza abundent. Si ce e mai interesant, in acele momente se transforma in Caini (caini) . Pana acum ce am consumat a fost doar sa nu atrag antipatia, aversiunea carnivorilor.
Dar am convingerea ca in imparatia divina animalele nu vor fi macelarite pentru poftele noastre.

#59
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postpacopaco1967, on 20 mai 2020 - 09:46, said:

Nu iti cere nimeni sa aderi la o astfel de masura.
ei, cum sa nu!
morala gnostica cainita iti cere ridicarea la un astfel de nivel a spiritualitatii.  
gastronomice. :)

#60
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostDude_2nd, on 20 mai 2020 - 12:52, said:

ei, cum sa nu!
morala gnostica cainita iti cere ridicarea la un astfel de nivel a spiritualitatii.  
gastronomice. Posted Image
Morala gnostica cainita ? Tu te auzi ce vorbesti ? Daca nici Dumnezeu nu a interzis omului sa manance carne ci doar a atras atentia ca nu aduce nimic bun in plus. Le dadea evreilor mana in pustie, iar la rascularea lor , le-a dat si carne . Daca era o dieta necesara carnea, le-ar fi dat inca de la inceput carne impreuna cu mana. Numai ca omul nu s-a multumit doar cu carnea animalelor "curate" , a trecut la porc, broaste, moluste . . .  astia toti sunt mancatori de carne . . .  incearca doar sa le atragi atentia ca Dumnezeu a interzis consumul dobitoacelor necurate . . . te trimite cu dumnezeu cu tot in origini .Posted Image
Sincer acum, si eu am consumat carne, dar rar, si daca nu era bine facuta, nu ma atingeam de ea. Insa exista oameni , si vorbesc dar despre cei pe care ii cunosc, sunt de o rapacitate, lacomie si egoism crancen acei mancatori de mortaciuni. Doar cand ii vedeam napustindu-se asupra bietului animal, deja simteam ca mi se face rau. In adolescenta am incercat sa tai gaini, dupa un timp am renuntat. Eu nu pot sa curm viata fiintelor, si apoi sa le infulec . Nu pot lucrul asta sa-l fac. Cand am o bucata de carne in fata imi revine in minte ca a fost ucis o fiinta nevinovata doar findca niste oameni nu se multumesc cu hrana bogata data de natura vegetala.
Daca in vesnicie , prin harul divin voi avea aceasta bunavoita, daca se macelaresc animale pentru umplerea burdihanului, sau ucideri de orice fel, sunt hotarat sa renunt la viata vesnica. Prefer curatia constintei decat placerile burtii.

#61
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postpacopaco1967, on 20 mai 2020 - 15:22, said:

Morala gnostica cainita ? Tu te auzi ce vorbesti ? Daca nici Dumnezeu nu a interzis omului sa manance carne ci doar a atras atentia ca nu aduce nimic bun in plus. Le dadea evreilor mana in pustie, iar la rascularea lor , le-a dat si carne . Daca era o dieta necesara carnea, le-ar fi dat inca de la inceput carne impreuna cu mana. Numai ca omul nu s-a multumit doar cu carnea animalelor "curate" , a trecut la porc, broaste, moluste . . .  astia toti sunt mancatori de carne . . .  incearca doar sa le atragi atentia ca Dumnezeu a interzis consumul dobitoacelor necurate . . . te trimite cu dumnezeu cu tot in origini .Posted Image
Sincer acum, si eu am consumat carne, dar rar, si daca nu era bine facuta, nu ma atingeam de ea. Insa exista oameni , si vorbesc dar despre cei pe care ii cunosc, sunt de o rapacitate, lacomie si egoism crancen acei mancatori de mortaciuni. Doar cand ii vedeam napustindu-se asupra bietului animal, deja simteam ca mi se face rau. In adolescenta am incercat sa tai gaini, dupa un timp am renuntat. Eu nu pot sa curm viata fiintelor, si apoi sa le infulec . Nu pot lucrul asta sa-l fac. Cand am o bucata de carne in fata imi revine in minte ca a fost ucis o fiinta nevinovata doar findca niste oameni nu se multumesc cu hrana bogata data de natura vegetala.
Daca in vesnicie , prin harul divin voi avea aceasta bunavoita, daca se macelaresc animale pentru umplerea burdihanului, sau ucideri de orice fel, sunt hotarat sa renunt la viata vesnica. Prefer curatia constintei decat placerile burtii.

Sa inteleg ca dintr-o fiinta vinovata, cum ar fi de exemplu un criminal in serie, ai putea sa mananci fara remuscari?

#62
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostDorel666, on 20 mai 2020 - 15:31, said:


Sa inteleg ca dintr-o fiinta vinovata, cum ar fi de exemplu un criminal in serie, ai putea sa mananci fara remuscari?
Nu, nu-mi place carnea de fel. Daca ar fi fost cum zici tu , atunci carnea unei fiare ar fi fost un deliciu ?
Doar ca uciderea fiintelor pentru a-mi potoli foamea, ma mustra constinta chiar si acum cand sunt fortat sa mananc.
Pentru voi cred ca nu exista nici un impediment in uciderea lor si apoi infulecarea lor. Doua lucruri sunt in discutie, ucidera si apoi infulecarea. Ambele imi repugna, cu toate ca le-am "comis" pe ambele.

#63
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View Postpacopaco1967, on 20 mai 2020 - 15:22, said:

Sincer acum, si eu am consumat carne, dar rar, si daca nu era bine facuta, nu ma atingeam de ea. Insa exista oameni , si vorbesc dar despre cei pe care ii cunosc, sunt de o rapacitate, lacomie si egoism crancen acei mancatori de mortaciuni.
Deci, din cate marturisesti, tu esti un consumator moderat de mortaciuni...

#64
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010
Tot e bine, că nu face abuz. :icecream:

#65
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postpacopaco1967, on 20 mai 2020 - 17:17, said:

Nu, nu-mi place carnea de fel. Daca ar fi fost cum zici tu , atunci carnea unei fiare ar fi fost un deliciu ?
Doar ca uciderea fiintelor pentru a-mi potoli foamea, ma mustra constinta chiar si acum cand sunt fortat sa mananc.
Pentru voi cred ca nu exista nici un impediment in uciderea lor si apoi infulecarea lor. Doua lucruri sunt in discutie, ucidera si apoi infulecarea. Ambele imi repugna, cu toate ca le-am "comis" pe ambele.

Sunt lucruri pe care le faci nu pentru ca-ti plac, ci pentru ca sunt necesare.

#66
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014
.
.
.

Edited by penticostalul, 21 May 2020 - 22:50.


#67
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostDorel666, on 21 mai 2020 - 21:01, said:


Sunt lucruri pe care le faci nu pentru ca-ti plac, ci pentru ca sunt necesare.
Daca ar fi sa facem ce ne place si sa rejectam ce nu ne place . . .  
Unora le plac drogurile, alcoolul, fumatul, carnea in exces . Ceva e in neregula cu mine. Vad unora le place laptele, pe cand eu ma sufoc de la lapte. Am intalnit o tanara care la rosii (legume) i se facea rau.
Nu cred ca am vreo obligatie divina sa consum carne, insa sunt umilit si batjocorit in caz ca refuz . M-am obisnuit oarecum dar fapta de a balacari pe cineva ca nu consuma carne, imi pare nemernicie . Colegii de servici se adunau si comandau un platou cu mici, la imaginea platoului imi intorcea stomacul pe dos. Trebuia sa torn pe gat 2-3 paharele de tzuica sa pot inghiti mortaciuni. Posted Image

#68
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postpacopaco1967, on 22 mai 2020 - 10:12, said:

Daca ar fi sa facem ce ne place si sa rejectam ce nu ne place . . .  
Unora le plac drogurile, alcoolul, fumatul, carnea in exces . Ceva e in neregula cu mine. Vad unora le place laptele, pe cand eu ma sufoc de la lapte. Am intalnit o tanara care la rosii (legume) i se facea rau.
Nu cred ca am vreo obligatie divina sa consum carne, insa sunt umilit si batjocorit in caz ca refuz . M-am obisnuit oarecum dar fapta de a balacari pe cineva ca nu consuma carne, imi pare nemernicie . Colegii de servici se adunau si comandau un platou cu mici, la imaginea platoului imi intorcea stomacul pe dos. Trebuia sa torn pe gat 2-3 paharele de tzuica sa pot inghiti mortaciuni. Posted Image

paco, nu te mai plânge atâta, ce, nu poți să pui piciorul în prag și să-ți impui punctul de vedere... așa slab ești?! :)

#69
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postpacopaco1967, on 22 mai 2020 - 10:12, said:

Trebuia sa torn pe gat 2-3 paharele de tzuica sa pot inghiti mortaciuni. Posted Image
plangaciosule... vezi ca se poate? :D

#70
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostDude_2nd, on 22 mai 2020 - 14:14, said:

plangaciosule... vezi ca se poate? :D

🤣🤣🤣

#71
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View Postpacopaco1967, on 22 mai 2020 - 10:12, said:

Trebuia sa torn pe gat 2-3 paharele de tzuica sa pot inghiti mortaciuni. Posted Image
Carne de om sa nu mananci, Paco! Posted Image
Nici chiar beat fiind...

Edited by penticostalul, 22 May 2020 - 14:45.


#72
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postheart_of_ice, on 22 mai 2020 - 13:37, said:

paco, nu te mai plânge atâta, ce, nu poți să pui piciorul în prag și să-ți impui punctul de vedere... așa slab ești?! Posted Image
Cand esti invitat nu te poti impune cum vrei .

View PostDude_2nd, on 22 mai 2020 - 14:14, said:

plangaciosule... vezi ca se poate? Posted Image
Am incheiat cu alcoolul in viata asta Posted Image

View Postpenticostalul, on 22 mai 2020 - 14:44, said:

Carne de om sa nu mananci, Paco! Posted Image
Nici chiar beat fiind...
Nu stiu sa fie oameni macelariti si carnea scoasa la vanzare.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate