Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Autorizație radioamator

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
whoopzy

whoopzy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 10.11.2014

View Postpufarin, on 11 mai 2020 - 15:01, said:

Eu nu sunt pasionat de radioamatorism dar lucrez in domeniu, stiu cu ce se mananca, nu-i pentru oricine am zis mai sus, trebuie munca multa si studiu, dar fara pasiune nu are rost efortul.

Greșești, pentru că ai făcut niște presupuneri aiurea despre ce vreau eu să obțin. Ți-ai imaginat că gata, vine noob-ul ca musca-n lapte și se-apucă să transmita anapoda, când nici măcar nu e pasionat. Adică, ce caută ăsta aici?! Stai liniștit, nu invadează nimeni clubul elitist de radioamatori, chiar dacă dau examen și-mi iau autorizația, n-am de gând să stau la chat.

#20
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Suferi de dubla personalitate? Nu mai stii ce ai scris? Uite aici:

View Postwhoopzy, on 11 mai 2020 - 14:10, said:

Aș vrea să-mi iau o autorizație de radioamator, însă nu sunt atât de pasionat încât să scormonesc colțurile Internetului pentru fiecare bucățică de informație.

...

Sunt cuvintele tale, foarte clare, nu-i nevoie de nici o presupunere.

P.S. Nu am nimic cu noobi, chiar imi place sa-i ajut daca vad ca misca ceva, nu doar asteapta sa pice din cer.

#21
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

View PostPiscopescu, on 11 mai 2020 - 15:05, said:

Eu sunt dispus sa-i donez indicativul... RTFM, sa fie primit :)!
Si eu pe al meu: RTFD :)

#22
catutza46

catutza46

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 811
  • Înscris: 01.02.2006

View Postwhoopzy, on 11 mai 2020 - 14:10, said:

Aș vrea să-mi iau o autorizație de radioamator, însă nu sunt atât de pasionat încât să scormonesc colțurile Internetului pentru fiecare bucățică de informație.

Caut o carte - de actualitate (adică nu cele antice de prin 1989) - sau vreun curs online care să-mi dea principiile de bază, tot ce trebuie să știu pentru a putea susține examenul (când s-o mai da și ăla), cap coadă. Există ceva de genul ?

Autorizatia se obtine in baza unui examen, nu se ia.

Tot ce trebuie sa cunosti si sa inveti gasesti aici: https://www.ancom.ro...ioamatori_2899. NU te mai lua dupa unu dupa altul, daca te intereseaza, apucate de invatat, poate exista sesiune ordinara in octombrie.

View Postdanvlas, on 11 mai 2020 - 17:16, said:

Si eu pe al meu: RTFD Posted Image
LOL

#23
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002
@whoopzy In linkul pus de @catutza46 gasesti regulamentulcare iti raspunde la cele mai multe intrebari. Sunt doar 15 pagini.
El trebuie citit, invatat si respectat. Tot in el este precizata procedura obtinerii cerficatului de radioamator si a autorizatiei, indicativului.
Documentele de pe linkul dat pe forum sunt destul de actualizate. Spre exemplu curentul la care poti muri prin electrocutare nu si-a schimbat valoarea de atunci ;)
La fel si linkul la simulatorul de examen .
Citeste/invata/repeta, nu e greu, dar nici foarte usor. Sunt lucruri de bun simt, o data cu promovarea examenului obtii drepturi, dar si obligatii, si e bine sa le stii si sa le respecti pe ambele, dar si sanctiuniile care le risti.

#24
whoopzy

whoopzy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 10.11.2014

 vestale, on 22 mai 2020 - 10:14, said:

@whoopzy In linkul pus de @catutza46 gasesti regulamentulcare iti raspunde la cele mai multe intrebari. Sunt doar 15 pagini.
El trebuie citit, invatat si respectat. Tot in el este precizata procedura obtinerii cerficatului de radioamator si a autorizatiei, indicativului.
Documentele de pe linkul dat pe forum sunt destul de actualizate. Spre exemplu curentul la care poti muri prin electrocutare nu si-a schimbat valoarea de atunci Posted Image
La fel si linkul la simulatorul de examen .
Citeste/invata/repeta, nu e greu, dar nici foarte usor. Sunt lucruri de bun simt, o data cu promovarea examenului obtii drepturi, dar si obligatii, si e bine sa le stii si sa le respecti pe ambele, dar si sanctiuniile care le risti.

Mersi, o să trec și prin acele materiale. Până atunci, am început cu niște cărți de-ale americanilor (gen  1 , 2, 3 etc.) al căror echivalent românesc/european îl căutam în postul inițial. Vorba ta, curentul nu-și schimbă valoarea; iau ce e util din ăstea și completez cu chestiile concrete de la noi.

#25
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002
M-am uitat foarte rapid prin primul material la care ai pus link. Este interesant prezentat, dar cam jumatate din lucruri nu prea se aplica in Romania, de genul colaborarea cu autoritatile(la noi e la inceput), marile intalnire si partea de radiocluburi(la noi sunt majoritatea axate pe partea sportiva), benzile un pic mai mari la ei si mai multe, clase de radioamatori. Dar partea de tehnica e actuala si la ei si la noi.
Printeaza si citeste bine regulamentul nostru si vezi ce se aplica de acele materiale. Nu de alta, dar nu crezi ca poti emite legal la 146.5MHz sau ca avem repetoare cu shift pozitiv.

#26
whoopzy

whoopzy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 10.11.2014
Da, asta e... ei sunt cu regulile/normele lor, noi cu ale noastre. Încerc să iau părțile care se aplică și aici, însă tot nu scap de munca de "săpat". Dar oricum, să plec de la o carte pentru începători mi se pare mai ok decât să dau cu google aiurea în toate părțile, asta vizavi de începutul "furtunos" al topicului :)

#27
TGB

TGB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,337
  • Înscris: 03.04.2010
Salutare.
Si eu sunt interesat de obtinerea autorizatiei pentru radioamatori. Am vorbit cu persoana care se ocupa de segmentul asta (in Tm) la ANCOM. Mi-a spus sa iau documentatia de pe siteul lor. Am filtrat prin stufarisul lor si am gasit ce am nevoie. Examenul nu se stie cand va fi. Trebuie sa trimiti cererea de inscriere online si te contacteaza ei inainte cu cateva zile inainte de examen. Bataie de cap va fi la radiotehnica, dar nu este imposibil.

#28
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006
De obicei sunt doua sesiuni de examinare pe an ( primavara si toamna ).
Daca exista cereri , pot fi si sesiuni suplimentare .
Info despre datele / locul sesiunilor se publica pe site-ul ANCOM si pe radioamator.ro la rubrica "SCURTE SI ULTRASCURTE" cu 2-4 saptamani inainte .

Succes !

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate