Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Autorizație radioamator

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
whoopzy

whoopzy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 10.11.2014
Aș vrea să-mi iau o autorizație de radioamator, însă nu sunt atât de pasionat încât să scormonesc colțurile Internetului pentru fiecare bucățică de informație.

Caut o carte - de actualitate (adică nu cele antice de prin 1989) - sau vreun curs online care să-mi dea principiile de bază, tot ce trebuie să știu pentru a putea susține examenul (când s-o mai da și ăla), cap coadă. Există ceva de genul ?

#2
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 21.02.2006
Exista, daca stai sa cauti pe net, dar tu nu esti dispus sa faci asta.

#3
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
si vrei sa cautam noi ptr tine?!

#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Caut eu pe google orice la prețuri modice.

Posted Image

Uite promoție pentru tine

https://forum.softpe...de-radioamator/

Gizăse. Zici că se plătește search-ul pe Google, așa vă e lene să dați două clickuri și un enter.

#5
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013
Se presupune ca cineva stie informatia pe care o doreste el si de aceea intreaba la sectiunea potrivita. Nu cred ca pune pe cineva sa caute aiurea, pentru el.

#6
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 21.02.2006
Atunci cauta tu pentru el.

P.S. E totul mura in gura pe net, dar el nu-i "atat de pasionat".

#7
whoopzy

whoopzy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 10.11.2014

View Postcostin001, on 11 mai 2020 - 14:32, said:

Se presupune ca cineva stie informatia pe care o doreste el si de aceea intreaba la sectiunea potrivita. Nu cred ca pune pe cineva sa caute aiurea, pentru el.

Exact!

Doamne, cum a ajuns românu, repede săriți cu furca. Pot și eu să caut pe Google, mersi, dar nu știu ce-mi trebuie decât dacă m-apuc să mă documentez foarte atent, și tocmai asta voiam să evit, că nu am atâta timp. Voi ăștia cu gura mare, v-ați uitat pe site la ANCOM să vedeți ce harababură e acolo? Nu m-apuc să citesc documentele ălea nici bătut. Plus alte zeci de articole și articolașe răspândite pe site-uri arhaice.

View Postpufarin, on 11 mai 2020 - 14:37, said:

Atunci cauta tu pentru el.

P.S. E totul mura in gura pe net, dar el nu-i "atat de pasionat".

O zici de parcă e o crimă :) Da, nu sunt atât de pasionat. So?

View Postwaterman, on 11 mai 2020 - 14:29, said:

Caut eu pe google orice la prețuri modice.

Posted Image

Uite promoție pentru tine

https://forum.softpe...de-radioamator/

Gizăse. Zici că se plătește search-ul pe Google, așa vă e lene să dați două clickuri și un enter.

E din 2012-2016 topicu. E de-acu 8 ani. Ți se pare de actualitate ?

#8
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Bre mă scuzi că n-am căutat cum trebuie.

Ia și tastează singur, pe bune ?

Întrebai un pasionat de pe topicul ăla, dar matale vrei posmagii m...eți bine...

#9
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013

View Postpufarin, on 11 mai 2020 - 14:37, said:

Atunci cauta tu pentru el.

P.S. E totul mura in gura pe net, dar el nu-i "atat de pasionat".

Stii ce cred eu? Cred ca daca nu poti ajuta, mai bine taci.

#10
whoopzy

whoopzy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 10.11.2014

View Postwaterman, on 11 mai 2020 - 14:46, said:

Bre mă scuzi că n-am căutat cum trebuie.

Ia și tastează singur, pe bune ?

Întrebai un pasionat de pe topicul ăla, dar matale vrei posmagii m...eți bine...

Păi și-atunci de ce nu lași un pasionat să răspundă? Da' v-ați trigger-uit toți că a venit ăsta să ceară mură-n gură.

#11
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Uite cu scuzele de rigoare că nu e fresh

http://yo8rhm.com/in...vin-radioamator

Quote

Nu de putine ori sunt intrebat  "cu ce se ocupa radioamatorii...?"  sau " cum as putea sa devin si eu radioamator?" dar cea mai frecventa e "si ce castigi din asta...?". Daca la primele doua voi incerca sa dau un raspuns atat pentru cei care intreaba sau au intrebat cat si pentru cei care, eventual, vor sa devina radioamatori, la cea de-a treia inca incerc sa gasesc un raspuns.
Radioamatorismul este un hobby, o ocupatie de timp liber placuta (inainte de 89' i se spunea "sport  tehnico-aplicativ), care aduna sub cupola sa diverse persoane  de la varste incepand de la 6 ani si pana la 102 ani. De asemenea, radioamatorii au meserii din cele mai diferite, contrar ideii ca toti trebuie sa fi electronisti sau macar "buni in electronica". Totodata trebuie demontata ideea ca daca nu ai tinut un pistol de lipit in mana nu poti fi radioamator, chiar daca aceasta activitate este preponderent tehnica. E cat se poate de fals. Ca o confirmare a celor spuse va pot spune ca in randurile radioamatorilor veti gasi si reprezentante ale "sexului frumos", care se stie bine au inclinatie  mai mult spre partea artistica, estetica...
Deci, cu ce incepem ? Inceputul e bine sa-l faceti inscriindu-va la radioclubul din localitatea in care locuiti. De ce spun asta, pentru ca cel de-al doilea pas este obtinerea unei autorizatii de radioamator receptor emisa de Federatia Romana de Radioamatorism, fara examen, care se obtine mai usor prin intermediul radioclubului. Pentru cei ce nu stiu efectuarea de receptii radio in alte benzi decat cele publice este ilegala. Acest stagiu de radioamator receptor nu este obligatoriu dar consider eu, si nu numai, este necesar. In acest timp veti dobandi unele cunostinte si deprinderi care va vor folosi la obtinerea autorizatiei de radioamator de emisie-receptie. Cum spuneam mai sus din randurile radioamatorilor fac parte persoane avand diverse meserii, dar pentru a accede la autorizatia de radioamator de emisie-receptie toti vor trebui sa faca dovada prin examen, a unor cunostinte minime din: Electronica si radiotehnica, Protectia muncii, Proceduri si reguli de operare si Reglementari interne si internationale. Acest examen nu este greu deci nu trebuie sa va speriati, mai ales cei care au invatat capitolele de electricitate din manualul de Fizica din clasa a X-a.


#12
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 21.02.2006

View Postcostin001, on 11 mai 2020 - 14:48, said:

Stii ce cred eu? Cred ca daca nu poti ajuta, mai bine taci.

E valabil si pentru tine, te-ai bagat ca musca-n stitu tu ce, radioamatorismul nu-i pentru oricine, trebuie pasiune, mult studiu si nici ieftin nu-i, crezi ca va reusi colegul care e lene sa caute?

#13
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postwhoopzy, on 11 mai 2020 - 14:10, said:

însă nu sunt atât de pasionat încât să scormonesc colțurile Internetului pentru fiecare bucățică de informație.

Felul în care ai deschis ideea.
Nu sunt radioamator dar mă jucam acum mulți ani cu EQSO.

Edited by waterman, 11 May 2020 - 14:54.


#14
whoopzy

whoopzy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 10.11.2014

View Postwaterman, on 11 mai 2020 - 14:50, said:

Uite cu scuzele de rigoare că nu e fresh

http://yo8rhm.com/in...vin-radioamator

Mersi, apreciez. Crede-mă pe cuvânt, am trecut și eu pe la site-ul ăla și nu mi s-a părut complet. Eu am întrebat dacă are cineva o resursă completă din care să pot învăța tot ce-mi trebuie, cap coadă.

#15
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Sincer ești criminal.

Nu vrei să ți le și listăm noi informațiile să le trimitem prin curier ?

#16
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013

View Postpufarin, on 11 mai 2020 - 14:53, said:

E valabil si pentru tine, te-ai bagat ca musca-n stitu tu ce, radioamatorismul nu-i pentru oricine, trebuie pasiune, mult studiu si nici ieftin nu-i, crezi ca va reusi colegul care e lene sa caute?

Si cu toate astea este dreptul lui sa incerce. Sa nu mai zic de bani.
Dar voi, cei care sunteti pasionati si ati investit timp si bani de ce nu-l ajutati? Poate ii treziti pasiunea. NU pentru asta suntem toti aici, sa ajutam si sa fim ajutati.

Edited by costin001, 11 May 2020 - 14:57.


#17
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 21.02.2006
Eu nu sunt pasionat de radioamatorism dar lucrez in domeniu, stiu cu ce se mananca, nu-i pentru oricine am zis mai sus, trebuie munca multa si studiu, dar fara pasiune nu are rost efortul.

#18
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018
Eu sunt dispus sa-i donez indicativul... RTFM, sa fie primit :)!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate