Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Probleme / Nelamuriri Sapa autonivelanta

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
siegetax2k

siegetax2k

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 22.02.2020
Salutare. De ceva vreme ma tot chinui cu turnarea unei sape pe o suprafata de 100mp. Spatiul era placat cu gresie care a fost data jos partial iar apoi muncitorii si-au batut joc turnand o sapa pe care a trebuie sa o dau jos. Pe langa faptul ca nu au curatat podeaua, nu respectat proportiile de amestec, indicatiile producatorilor, in momentul aplicarii materialului de sapa, amorsa baltea pe marea majoritate a spurafetelor. Rezultatul, a fost o sapa neuniforma cu diferente de culoare si care dupa 2 zile ainceput sa se fisureze.

Am mai avut nevoie de alti bani si inca aproape o saptamana sa dau jos vechea sapa si MAJORITATEA adezivului de la gresie.

Attached Files

  • Attached File  Q1.jpeg   125.68K   38 downloads
  • Attached File  Q2.jpeg   107.29K   37 downloads
  • Attached File  Q3.jpeg   208.54K   39 downloads
  • Attached File  Q4.jpeg   160.3K   35 downloads


#2
siegetax2k

siegetax2k

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 22.02.2020
Deoarece nu am vrut sa am probleme cu tarketul, am decis sa scot toata sapa si sa pun alta sapa care sa fie ok pana in 30mm grosime deoarece trebuie sa ma ridic mai mult de 1cm + mai am ceva denivelari de aproximativ 1cm.

Sapa autonivelanta care sa fie ok pentru 30mm am gasit asa:
Nivo 10-30
Mapei ultraplan renovation 3mm- 40mm intr-o singura aplicare

Dupa indepartarea sapei am ramas cu mai multe suprafete care se inding pe suprafata spatiului:
1) Placa beton
2) Adeziv faianta raschetat
3) Adeziv faianta Neraschetat (intreg, fin la atingere)
4) Sapa raschetata
5) Sapa neraschetata (intreaga, fina la atingere - Pe traseul tevilor - Aici momentan am preferat sa nu ma bag cu demolatorul si as prefera daca se poate sa ramana asa, eventual sa dau jos doar stratul lucios si sa ramana miezul sapei vechi

Am atasat pzoa cu fiecare suprafata obtinuta dupa indepartarea sapei(Chenar Verde)

Care din suprafetele de mai sus trebuie inlaturate pentru a turna urmatoarea sapa? Si care este cea mai rapida metoda? Cu lama cu percutie merge foarte greu.

Multumesc

Attached Files

  • Attached File  w1.jpeg   520.74K   20 downloads
  • Attached File  w2.jpeg   720.8K   20 downloads
  • Attached File  w3.jpeg   663.03K   20 downloads
  • Attached File  w4.jpeg   226.68K   18 downloads
  • Attached File  w5.jpeg   374.95K   19 downloads


#3
superbec

superbec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 04.03.2006
ai denivelari de 1 cm dar diferenta de nivel cat e?

eu n-as mai sparge toate alea pe acolo, daca nu se farama  sunt ok , da-i cu o amorsa buna pt substrat poros , asteapta sa se usuce apoi ce sapa alegi si asta basta, nu e rocket science

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate