Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Casa din lemn.

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
Excelsior01

Excelsior01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 24.07.2019
Neata,

Pareri de la cei care au construita casa din lemn?
Probleme, imbunatatiri, confort/disconfort,durabilitate?
https://www.dornaeco...orna-polar/p16/

Atasez un link, pentru un posibil proiect.

Mersi.

#2
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Atasez un alt link (de aici): https://forum.softpe...etii-interiori/ :)

#3
Excelsior01

Excelsior01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 24.07.2019

View Postsorin147, on 06 mai 2020 - 07:46, said:

Atasez un alt link (de aici): https://forum.softpe...etii-interiori/ Posted Image

Am citit,nu stiu ce sa zic...nu stiu cu cine a facut casa,ce pasi s-au respectat,sau nu, calitatea materialelor...Link-ul pe care l-am atasat, este de la o firma,cu multe constructii la activ, atat in Ro,cat si in afara...

#4
maria_laura_alexa

maria_laura_alexa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 26.08.2019
In Romania nu merita sa faci casa din lemn pentru ca lemnul tare(stejar etc) este scos tot din tara de austrieci si noua ne este lasat doar lemnul de rasinoase care nu e bun pentru casa.
Daca vrei lemn tare e aproape imposibil de gasit si daca gasesti cumva te costa de 10-20 de ori mai mult decat in austria si alte tari,deci o sa dai pe o casa de lemn mai mult decat pe una din boltari

#5
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 06.04.2020

View PostExcelsior01, on 06 mai 2020 - 07:32, said:

Neata,

Pareri de la cei care au construita casa din lemn?
Probleme, imbunatatiri, confort/disconfort,durabilitate?
https://www.dornaeco...orna-polar/p16/

Atasez un link, pentru un posibil proiect.

Mersi.
Da, frumos din exterior, dar sa te astepti la carii in lemn, soareci, sobolani si chiar serpi cum a gasit un vecin al meu in pereti. Isi da pumni in cap de ideea tampita (vorbele lui) de a-si face o asemenea casa. Acum a deschis alt santier, alti bani sa tencuiasca integral interior si exterior toti peretii, poate va scapa de musafirii nepoftiti. Asa ca aviz amatorilor.

#6
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,390
  • Înscris: 24.09.2017
m-am gandit si eu la chestia asta o data si am citit/documentat, cerut oferte de pret, sa.m.d.
problema nu e ca nu avem lemn. problema e ca nu prea avem firme serioase. din cate stiu eu, sunt 2 firme care chiar usuca lemnul si care(cel putin teoretic) fac lucruri decente si care construiesc si pentru afara.
de aia care ai postat tu, nu stiu nimic.

dupa care trebuie sa te gandesti ca  tot o sa ai fundatie ca la o casa de caramida, ok fie, un pic mai redusa.
deci ce ramane, e partea de suprastructura, unde daca faci o casa normala din caramida, ti-o ridica intr-o saptamana. deci nu prea vad castigul. si zidirea mi se pare cea mai simpla etapa a constructiei. deci e putin probabil sa-ti greasca doreii.
daca o izolezi cum trebuie, e ok si cea de caramida.
si partea de lemn mi se pare complicata, cu n folii, izolatii, rigips, tratamente si alte chestii.
plus ca o casa buna din lemn e mai scumpa decat una din caramida. vorbesc de cele facute bine si care-s ok. nu scoabe si lemn cu veverite.

Edited by bobitad, 06 May 2020 - 09:13.


#7
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,549
  • Înscris: 30.08.2017

View Postmaria_laura_alexa, on 06 mai 2020 - 08:16, said:


Daca vrei lemn tare e aproape imposibil de gasit si daca gasesti cumva te costa de 10-20 de ori mai mult decat in austria si alte tari,deci o sa dai pe o casa de lemn mai mult decat pe una din boltari

Hai ma, ce dracului, mai exageram, dar nu in halul asta.

#8
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,636
  • Înscris: 15.01.2017
Locuiesc in casa pe structura din lemn de vreo 12 ani. Daca as construi azi alta casa as adopta aceasi solutie. Casa nu are pobleme de niciun fel.

Nu au intrat serpi si ale oratanii cum povestesc diversi. Doar cativa  soareci am avut in pod din cauza ca am facut izolatia exterioara continua pana la 70-80 cm adancime in pamant si toamana soarecii au gasit cu cale sa sape prin polistiren pana sus la acoperis. Ce am facut: am sos trotuarele care erau din pavaj, am taiat in izolatie un canal orizontal de 10-12 cm si am turnat trotuare din beton astfel incat soarecii nu au mai avut cum sa urce.

Dar problema asta nu a avut legatura cu tipul structurii.


View Postmaria_laura_alexa, on 06 mai 2020 - 08:16, said:

In Romania nu merita sa faci casa din lemn pentru ca lemnul tare(stejar etc)
Niciunde pe planeta asta nu se construiesc case din esente tari ci nu ai din brad, molid, pin.

#9
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018

View Postmaria_laura_alexa, on 06 mai 2020 - 08:16, said:

In Romania nu merita sa faci casa din lemn pentru ca lemnul tare(stejar etc) este scos tot din tara de austrieci si noua ne este lasat doar lemnul de rasinoase care nu e bun pentru casa.
Daca vrei lemn tare e aproape imposibil de gasit si daca gasesti cumva te costa de 10-20 de ori mai mult decat in austria si alte tari,deci o sa dai pe o casa de lemn mai mult decat pe una din boltari

Atatea aberatii intr-o postare nu mi-a fost dat sa vad sa sa aud. Hai sa iti explic cum sta treaba in viata reala nu de pe FB adunate:
- In Austria sau Germania lemnul de esenta tare este cam la acelasi pret cum este la noi. Sunt rareori lichidari de stocuri cand preturile pot scadea la jumatate dar de aici pana la de 10 ori mai mici preturile fata de noi e cale lunga. De la noi pleaca spre Austria bustean deoarece acolo au instalatii de taiere mult mai performante si se intoarce in tara sub forma de cherestea (vezi Holver , stejar clasa Super ), de acord ca ar trebui interzis exportul de bustean de orice esenta, eventual taiat aici si export pentru cherestea care deja are o alta manopera, dar asta este o alta discutie.
Unde ai auzit sa se faca case din lemn din esenta tare ? Peste tot casele fie framing fie blockhouse se fac din lemn rasinos dupa buget fie pin molid sau in cazuri extreme pe multi $$$ larice sau douglas. Intr-adevar am vazut pe discovery parca case din bustean de artar facute de o firma Pioneer , din ce am vazut o casa de cca 400 mp era in jur de 2 mil dolari la rosu fara acoperis montat ! La jumate banii aia poti sa o faci si la noi cu siguranta !

On topic: @Excelsior, daca vei construi cu o firma cu vechime pe baza de proiect cu lemn atestat , uscat la uscator pus in practica profesionist nu vei avea probleme. Totusi eu as merge pe o structura framing si daca vrei pe exterior sa se vada lemnul poti placa cu lambriu semirotund sau alt profil deoarece daca structura blockhouse nu este din lemn stratificat se lasa in timp si in primii ani o sa ai paraituri, pocnete etc pane se va stabiliza umiditatea peretiilor. La casa framing elementele constructive si de rezistenta sunt verticale si contractiile sunt minime.

#10
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Postrim80, on 06 mai 2020 - 08:56, said:

Da, frumos din exterior, dar sa te astepti la carii in lemn, soareci, sobolani si chiar serpi cum a gasit un vecin al meu in pereti.
Cine stie ce lemn nepotrivit si netratat a folositt, la mine nici vorba nu-i de ce zici tu...

#11
E91

E91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 526
  • Înscris: 14.01.2013
Cand vorbim de case de lemn, sper ca va referiti la CLT si nu la scandura prinsa in cuie?

#12
Excelsior01

Excelsior01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 24.07.2019

View Postdanwd, on 06 mai 2020 - 09:49, said:


Atatea aberatii intr-o postare nu mi-a fost dat sa vad sa sa aud. Hai sa iti explic cum sta treaba in viata reala nu de pe FB adunate:
- In Austria sau Germania lemnul de esenta tare este cam la acelasi pret cum este la noi. Sunt rareori lichidari de stocuri cand preturile pot scadea la jumatate dar de aici pana la de 10 ori mai mici preturile fata de noi e cale lunga. De la noi pleaca spre Austria bustean deoarece acolo au instalatii de taiere mult mai performante si se intoarce in tara sub forma de cherestea (vezi Holver , stejar clasa Super ), de acord ca ar trebui interzis exportul de bustean de orice esenta, eventual taiat aici si export pentru cherestea care deja are o alta manopera, dar asta este o alta discutie.
Unde ai auzit sa se faca case din lemn din esenta tare ? Peste tot casele fie framing fie blockhouse se fac din lemn rasinos dupa buget fie pin molid sau in cazuri extreme pe multi $$$ larice sau douglas. Intr-adevar am vazut pe discovery parca case din bustean de artar facute de o firma Pioneer , din ce am vazut o casa de cca 400 mp era in jur de 2 mil dolari la rosu fara acoperis montat ! La jumate banii aia poti sa o faci si la noi cu siguranta !

On topic: @Excelsior, daca vei construi cu o firma cu vechime pe baza de proiect cu lemn atestat , uscat la uscator pus in practica profesionist nu vei avea probleme. Totusi eu as merge pe o structura framing si daca vrei pe exterior sa se vada lemnul poti placa cu lambriu semirotund sau alt profil deoarece daca structura blockhouse nu este din lemn stratificat se lasa in timp si in primii ani o sa ai paraituri, pocnete etc pane se va stabiliza umiditatea peretiilor. La casa framing elementele constructive si de rezistenta sunt verticale si contractiile sunt minime.

Inteles,
Multumesc pentru postul la subiect.

https://www.prosilva.ro/

Si firma asta,are proiecte interesante, si modul de lucru, mi se pare ok.
Am cerut un info,vis-a-vis, de pret,nici un reply pana acum....

#13
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007
Casa de lemn din Finlanda: https://asunnot.oiko.../espoo/15518382

Alta: https://asunnot.oiko...uusula/15593165

Alta: https://asunnot.oiko.../lieto/15353025

Alta: https://asunnot.oiko.../espoo/15041645

#14
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,549
  • Înscris: 30.08.2017
Bănuiesc ca in Finlanda nu prea ai stresuri cu calitatea ca la noi, unde e loterie. La noi toți zic ca e lemnul perfect, insa doar unii ți-l si livrează așa.

#15
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Postgeorge_alexandru, on 06 mai 2020 - 10:28, said:

Bănuiesc ca in Finlanda nu prea ai stresuri cu calitatea
Nu ma pricep la din astea, insa stiu ca lemnul de constructii e standardizat (dimensiuni, tratament, fasonare) si se cumpara de la firme specializate care doar cu asta se ocupa si care nu au chef de reclamatii deoarece in domeniul asta concurenta abia asteapta sa-ti dea in cap...

Edited by Karhu, 06 May 2020 - 10:40.


#16
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,780
  • Înscris: 29.08.2006
Am vazut cum se construieste o casa "de lemn" facuta de Chiulan din Sacalaz, langa Timisoara, o colega a construit o astfel de casa in satul unde am si eu gradina, am vazut santierul cap coada...
Daca as avea banii, mi-as face si eu cu solutia lor. Un santier mai rapid/curat si lipsit de certuri cu doreii ca si ala nu am auzit sa fie. A fost practic o combinatie intre Lego si IKEA ca stil de lucru :-) , peretii vopsiti, grinzile aparente gata vopsite, venite un punga de aia cu bule si cu foaia cu schita de montaj si punga cu suruburile potrivite. Aceiasi oameni au lucrat si la structura si la finisaje interioare,la montaj geamuri, la tot... nu au putut da vina unii pe ceilalti ca aia dinainte au facut tampenii...
Dar... nu a fost mai ieftin decat o casa clasica pe caramida...

#17
Excelsior01

Excelsior01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 24.07.2019

View Postl_stoian79, on 06 mai 2020 - 10:45, said:

Am vazut cum se construieste o casa "de lemn" facuta de Chiulan din Sacalaz, langa Timisoara, o colega a construit o astfel de casa in satul unde am si eu gradina, am vazut santierul cap coada...
Daca as avea banii, mi-as face si eu cu solutia lor. Un santier mai rapid/curat si lipsit de certuri cu doreii ca si ala nu am auzit sa fie. A fost practic o combinatie intre Lego si IKEA ca stil de lucru :-) , peretii vopsiti, grinzile aparente gata vopsite, venite un punga de aia cu bule si cu foaia cu schita de montaj si punga cu suruburile potrivite. Aceiasi oameni au lucrat si la structura si la finisaje interioare,la montaj geamuri, la tot... nu au putut da vina unii pe ceilalti ca aia dinainte au facut tampenii...
Dar... nu a fost mai ieftin decat o casa clasica pe caramida...

Pai,ca fapt divers,ce banuti,ce dimensiune are casa?
Si astea 2 firme,pe care le-am exemplificat,au procedeu asemanator, se alege proiectul,se 'face' casa in atelier, pe santier o monteaza....schite,suruburi,tamplarie,tot,tot...

#18
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006

View PostKarhu, on 06 mai 2020 - 10:40, said:

Nu ma pricep la din astea, insa stiu ca lemnul de constructii e standardizat (dimensiuni, tratament, fasonare) si se cumpara de la firme specializate care doar cu asta se ocupa si care nu au chef de reclamatii deoarece in domeniul asta concurenta abia asteapta sa-ti dea in cap...

Mai omule pe toate topicurile ne spui cum e in Finlanda, dar noi traim in Romania. In FI nu ridici un perete fara avizul si verificarea autoritatilor, la noi se fac case si fara autorizatie de constructie care apoi intra in "legalitate". Ca sa faci o casa din lemn trebuie sa respecti foarte bine normativele si Dorel in slapi nu le poate respecta, firmele care pot sa lucreze corect sunt putine si ajungi sa te coste cat zidaria normala.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate