Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Fundeni sau postliceale Carol Davila

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
UNknown05

UNknown05

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 01.03.2018
Buna ziua! M-am hotarat cel mai bine sa fac o scoala postliceala sanitara, dar nu stiu care dintre Carol Davila (cea privata nu facultatea) si Fundeni.
1)Fundeni:
Pro- e o scoala de de stat (asta ar fi cel mai mare avantaj)
Contra: locatia unde este situata.
2) Carol Davila
Pro-locatie buna langa Bucur Obor, ai transport in comun diversificat (metrou, tramvai, autobuz)
- se poate invata si seara
Contra: e privata si nu stiu cat de recunoscuta e diploma.

Daca vin in Bucuresti trebuie sa si lucrez deoarece parintii nu ma pot ajuta financiar foarte mult. In mare parte cred ca o sa stau la camin.
Fac aceasta scoala postliceala sanitara pentru ca imi doresc sa ajung pe SMURD. Intre timp cat voi fi elev poate o sa fiu voluntar la smurd.
Ce ma sfatuiti cei care ati trecut prin situatii similare?

P.s Am luat bacul nu e problemã.

#2
danut100

danut100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,342
  • Înscris: 08.11.2014
Eu ti-as recomanda Carol Davila, dar alege ce iti place. E alegerea ta. :)

#3
melcmiop

melcmiop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 29.08.2006
Diploma e aceeasi la ambele.  Vezi care are taxa mai mica.

Examenul se da la Fundeni si pentru Davila

#4
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008
Mergi la Fundeni si incearca sa intri pe locurile fara taxa.

#5
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,538
  • Înscris: 05.04.2012
Un asistent medical face si ture de noapte mai ales la smurd. Salariul poate sa ajunga si 7000 lei. Daca faci si facultatea de asistente, nu conteaza privata sau stat, poti ajunge la 9-10 mii lei salariu in mana. O conditie este sa intrii sa lucrezi la stat caci in privat salariul e ff mic. Vezi si tu cu aceasta criza ca toate spitalele private au suspendat contractele de munca ca nu au bani. La stat merge treaba fara probleme. In micile orase e greu de gasit post.

#6
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,744
  • Înscris: 06.10.2012
Daca poti, da admitere la Facultatea de asistenti medicali, vei fi incadrata cu studii superioare si vei avea un salariu mai mare.

Daca vrei studii postliceale, atat Carol Davila cat si alte fabrici de diplome fantoma sunt din nefericire recunoscute in Romania.

#7
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,538
  • Înscris: 05.04.2012
Ehe cand eram eu in liceu existau doua licee cu concurenta acerba: sanitar si pedagocic. Apoi a venit revolutia si au aparut fabricile de diplome. Liceele sanitar si pedagogic au fost desfintate, au aparut scoli postliceale sanitare, apoi colegiile universitare sanitare- studii superioare de scurta durata gen subingineri, in final avem facultati de asistente...

Edited by cristian_e, 05 May 2020 - 17:41.


#8
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,744
  • Înscris: 06.10.2012

 cristian_e, on 05 mai 2020 - 17:41, said:

Ehe cand eram eu in liceu existau doua licee cu concurenta acerba: sanitar si pedagocic. Apoi a venit revolutia si au aparut fabricile de diplome.

Fabricile de diplome au inceput prin 2002-2003. La inceput erau 2 scoli postliceale in Buc, Fundeniul si Sf. Iosif (scoala catolica), ambele de stat, ulterior s-a infiintat Carol Davila si imediat dupa, fabricile de diplome.
Da, exista studii superioare pt asistenti medicali, vorbim de alt nivel de pregatire, chiar daca practic, la patul pacientului toata lumea face aceleasi manevre. Sunt facultati de stat in cadrul facultatilor de medicina unde se intra cu examen si cursurile sunt pe bune, dar sunt si fabrici de diplome nenumarate in cadrul unor facultati cu renume mai bun sau mai putin bun.

Din nefericire pt noi ca tara, in fabricile de diplome sunt tot felul de cursanti dubiosi, unii fara BAC care prin pile ajung angajati in spitale si clinici, se fac asistenti doar pt ciubuc fara a avea inclinatii catre profesie, iar ulterior noi ajungem pe mana lor, de aici si calitatea scazuta a actului medical.

Edited by -Diana-, 05 May 2020 - 19:53.


#9
UNknown05

UNknown05

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 01.03.2018
Problema e ca nu prea am cum sa intru la buget

 -Diana-, on 05 mai 2020 - 17:17, said:

Daca poti, da admitere la Facultatea de asistenti medicali, vei fi incadrata cu studii superioare si vei avea un salariu mai mare.

Daca vrei studii postliceale, atat Carol Davila cat si alte fabrici de diplome fantoma sunt din nefericire recunoscute in Romania.

E greu la facultatea de asistenți medicali , trebuie să înveți mult plus ca nu fac fata sa învăț și sa am un job ... ca totusi e medicina nu e o altă facultate.

#10
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,538
  • Înscris: 05.04.2012
De remarcat ca la facultatea de asistenti din cadrul UMF Carol Davila, concurenta este de 6 pe loc, cu mult mai multi ca la medicina unde sunt 1.5-2 pe loc. Explicatia este ca dureaza 4 ani in loc de 6 ani medicina plus ca nu mai faci rezidentiat, adica intre 3-6 ani in functie de specilitatea aleasa...

#11
UNknown05

UNknown05

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 01.03.2018
Deja ajung să visez la UMF :))) totusi sa raman la postliceala.

#12
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008

 UNknown05, on 05 mai 2020 - 20:51, said:

Problema e ca nu prea am cum sa intru la buget

E greu la facultatea de asistenți medicali , trebuie să înveți mult plus ca nu fac fata sa învăț și sa am un job ... ca totusi e medicina nu e o altă facultate.

Aici ai dat-o de gard. Cum ai pretentii sa faci ceva fara sa inveti?
Varianta cu facultatea e cea mai buna.

Scutesti multi bani si timp.

Edited by paso87, 06 May 2020 - 11:01.


#13
UNknown05

UNknown05

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 01.03.2018

 paso87, on 06 mai 2020 - 11:01, said:

Aici ai dat-o de gard. Cum ai pretentii sa faci ceva fara sa inveti?
Varianta cu facultatea e cea mai buna.

Scutesti multi bani si timp.
Te inteleg foarte bine  si ai perfecta dreptata.Dar am o mica problema , parintii mei nu ma pot intretine cat timp sunt eu la facultate (adica doar sa ma duc la cursuri si sa stau la camin) , deci trebuie sa lucrez si la facultate nu poti lipsi de la cursuri ca la postliceala am inteles ca nu se fac toate cursurilie in aceea zi , deoarece uni profesori care predau ma si lucreza pe ambulanta sau nu stiu ce... (e posibil sa ma insel am citit pe internet).

Edited by UNknown05, 06 May 2020 - 11:24.


#14
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,632
  • Înscris: 30.07.2003

 UNknown05, on 06 mai 2020 - 11:24, said:

la facultate nu poti lipsi de la cursuri ca la postliceala
Si nu-ti spune asta ceva despre calitate? Urmaresti doar diploma? Omori oameni...

Edited by neagu_laurentiu, 06 May 2020 - 11:55.


#15
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008
Ideea e ca la un moment dat trebuie sa faci si facultatea daca vrei mai multi bani. asa ca... te gandesti bine inainte !

#16
Bia93

Bia93

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 29.01.2017
Inca un plus pentru Fundeni ar fi ca ai posibilitatea sa concurezi pentru un loc la buget. Atat diploma de la Fundeni cat si cea de la Post Carol Davila sunt recunoscute la noi in tara. Cunosc persoane care au terminat la Postliceala Carol Davila si lucreaza in spital de stat. De precizat ca si daca faci facultatea poti sa iesi din ea total nepregatit si "sa omori oameni" (evident ca este o exagerare, dar poti sa iesi la fel de nepregatit ca si de la o postliceala, daca nu inveti). Oricum, daca vrei sa concurezi pentru un post la spital, daca nu cumva este deja deschis "cu dedicatie", dai si acolo un examen, deci nu primesc pe oricine, fara un minim de cunostinte. Cat despre practica in spital, in timpul scolii, se face obligatoriu, la ambele postilceale.

Edited by Bia93, 06 May 2020 - 17:17.


#17
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,632
  • Înscris: 30.07.2003

 Bia93, on 06 mai 2020 - 17:17, said:

dai si acolo un examen, deci nu primesc pe oricine, fara un minim de cunostinte
E bine ca n-ai avut treaba prin spitale. Altfel vedeai de la doctori pana la  infirmiere ce nu stiu pe ce lume (medicala) traiesc.

#18
Bia93

Bia93

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 29.01.2017
Insa o precizare cu privire la facultatea de moase si asistenti medicali: da, este mai indicat sa incerci sa intri acolo, ai un avantaj dupa, salariul este mai mare, dar depinde foarte mult unde ajungi sa lucrezi in sistemul de stat. Din pacate sunt cazuri unde asistenti, angajati la stat, cu studii superioare, castiga la fel cu cei care a terminat o postliceala pentru ca nu li s-a facut incadrarea pe post asa cum trebuie de la inceput. Posturile la stat, se deschid in functie de vechime, debutant sau cu experienta, cat si cu precizare de studii medii sau superioare. Asa ca mare atentie dupa.

 neagu_laurentiu, on 06 mai 2020 - 17:31, said:

E bine ca n-ai avut treaba prin spitale. Altfel vedeai de la doctori pana la  infirmiere ce nu stiu pe ce lume (medicala) traiesc.

Din pacate am avut treaba, si da, pe alocuri asa este. Multa lume ajunge angajata pe pile (post dedicat, unde examenul scris si interviul sunt doar asa, o formalitate). Dar faptul ca sunt nepregatiti/ignorati nu tine neaparat de studii, superioare sau medii. Tine de calitatea oamenilor pe care ii angajezi si motivele pentru care si-au ales aceasta meserie.
Dar, sa presupunem ca tine totusi de forma de invatamant. Cum ne explicam ignoranta si lipsa de profesionalism a multor medici. Pana la urma pentru ei nu exista decat facultate, nu si scoli profesionale.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate