Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...
 

Plantare aluni printre livada de pomi fructiferi. La ce distanta se planteaza?

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Tu acolo ai plantat pe forma de dreptunghi, nu de triunghi echilateral si te-ai incadrat aiurea in teren, cand puteai sa ai distanta mai mare intre pomi pe latimea terenului cu acelasi numar total de pomi.

La plantarea in triunghi echilateral distanta intre toti pomii este identica, dar distanta intre pomi pe rand iese mai mica pentru ca pomii sunt plantati intrercalat. Eu pe asta am folosit-o la flori.

#20
Black66

Black66

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 10.05.2019

 subway_guru, on 05 mai 2020 - 18:53, said:

Ce orientare are terenul? (Latura lunga)

Nord este sus catre panta, sudul este jos unde sunt salcamii mari. Au expunere maxima pe toata perioada zilei.

#21
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,559
  • Înscris: 27.01.2012
Intrebarea era pentru initiatorul topicului...

#22
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012

 ThisRandomUsername9, on 05 mai 2020 - 14:00, said:

Nu as vrea sa pun acelasi tip de pom pe rand - as vrea sa evit monocultura si sa fac ceva in genu/o combinatie intre asa ceva:
Daca intercalezi pomii intre ei iese o prostie acolo. Asa ceva nu fac decat cei care nu stiu ce-i aia pomicultura/agricultura.
Vor veni momente cand vor trebui facute tratamente doar la anumite specii, doar la anumite soiuri, iar ele se vor regasi imprastiate si intercalate cu altele si inevitabil vor intercepta substante nedorite si alti pomi. In plus, intr-o plantatie trebuie plantate separat inclusiv diferitele soiuri din cadrul aceleiasi specii din aceleasi considerente.

Iar monocultura nu se refera la faptul ca ai o singura cultura pe un rand, ci se refera in general la rotatia culturilor, adica la cultivarea graului dupa grau, a marului dupa mar etc.
Adica daca ai avut plantatie de mar, o defrisezi si apoi infiintezi iarasi plantatie de mar, aia este monocultura. Daca infiintezi plantatie de par dupa mar, atunci nu mai este monocultura.

#23
ThisRandomUsername9

ThisRandomUsername9

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 22.04.2020

 subway_guru, on 05 mai 2020 - 18:53, said:

Ce orientare are terenul? (Latura lunga)

desi locuiesc la deal(undeva intre 400m si 420m), terenul are o inclinatie foarte mica(nu stiu inclinatia exacta, dar e foarte mica) Daca prin latura lunga, te referi la lungime, are orientarea est - vest(sau vest-est; partea putin mai inalta e in vest, iar partea mai joasa e in est), cu lumina toata ziua fara probleme. Latimea(nord - sud) nu are inclinatie(sau, ma rog, o avea, dar e prea mica pt a fi detectata la ochi, si deci nu blocheaza lumina soarelui deloc)

#24
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,559
  • Înscris: 27.01.2012
Si terenul meu are aceeasi orientare si e aproape perfect plat.
Ce lungime x latime are?
M-am gandit sa-ti fac o sugestie dar am nevoie si de aceasta informatie

#25
ThisRandomUsername9

ThisRandomUsername9

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 22.04.2020
26m latime si 280m lungime(310 metri lungime pana intr-un mic paraias, dar doar 280 sunt ingraditi. Daca pun si pe aia 30 neingraditi o sa mi roada si distruga animale. De obicei sunt caprioare care le rod sau se scarpina de pomii mici si ii distrug. Pe aia 30 o sa las pruni din astia mai "salbatici" care drajoneaza si de care nu imi pare rau daca ii pierd decat sa ma chinui sa ingradesc pt cativa pomi)

Edited by Dany_Darke, 07 May 2020 - 15:35.
nu mai cita fara rost


#26
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,559
  • Înscris: 27.01.2012
La 280m un singur rand de pomi la 4m pe rand inseamna 70 de pomi si fi arhisuficient,, ti-ar permite minim 7pomi din fiecare specie...meri, peri, gutui, visini, ciresi, piersici, nectarini, caisi,migdali, pruni.
Trasezi randul pe latura lunga nordica la 3m de hotar ca sa nu-l umbresti pe vecin si asta e!
Alunii pe latura sudica la 1,5m de hotar.
Nucii la garla pe aia 30m e loc suficient.
Pe mijlocul fasiei iti ramane loc berechet sa faci o gradina splendida...
P.S.
Sa nu pui doi pomi la fel, alege soiuri cu o coacere esalonata ca sa te bucuri de fructe toata vara si iti va fi mai usor si la cules!
Speciile le pui grupate, meri cu meri, peri cu peri ca sa usurezi polenizarea.

Edited by subway_guru, 07 May 2020 - 20:13.


#27
ThisRandomUsername9

ThisRandomUsername9

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 22.04.2020
@subway_guru , Multumesc pt sfaturi!

#28
rolion

rolion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 791
  • Înscris: 28.07.2005
Eu ma gandesc ca 4 x 4 suna mai bine din puntul de vedere al cresterii si ai intretinerii mecanizate,atunci cand vor creste.
Dar,probabil depinde de pomi si de tulpina aleasa dupa taieri.

O "singura"  chestie nu inteleg eu:

1.Pamantul
Nimeni nu pomeneste in discutia asta foarte aprinsa (si uneori murdara) despre calitatea pamantului...nu este important ? am inteles ca atunci cand plantezi un pom,ii dai o gaura mare,pui mranita si pamant in jur si atat.Apoi,daca radacinile cresc,nu vor depasi acea arie a gaurii,vor da de pamantul din livada,nu va fi afectat !?

2.Polenizare
Daca punem pomi langa pomi,banuiesc ca treba sa fie din aceeasi grupa de polenizare.Nu prea inteleg polenizarea...deci treba sa fie aceeasi grupa de pomi ca tip,adica par cu par si mar cu mar ...sau ...pomi diferiti si se bazeaza albina pe culoare,gust si miros ? Este sau poate fi dovedit ca se poate face o corcitura de fructe rezultate a urmarii unor "cross-polenizari" incrucisate !?

3.Insecte
Daca grupam pomii in acelasi grup ca si locatie fizica,facem munca mai usoara la tratamente si/sau la culesul timpului...DAR...nu facem mai usor la insecte care vor ateriza pe un pom,sa zicem par,il va iubi pana cand il va termina apoi sari la pomul de langa care este acelasi par,si il va termina.DACA pomul de langa este un alt tip sau soi,nu se va supara si va fugi,abandona sau muri !?

4.Diversitate
Cate categorii de pomi poti sa cultivi intr-o livada in asa fel incat sa nu ai surprize de la daunatori,polinare incrusicata,radacini imbarligate si / sau .. nu stiu,daca sunt ca oamenii,sa se placa unul pe altul sau sa se repsinga / atace pe ei.

5.Timp de culegere
Idea mai sus de a avea pomi cu o perioada mai lunga si extinsa / diferita de coacere repsectiv culegere este foarte ...dulce ! Cum facem asta,cum alegem soiurile care pot sa fie mai timpurii sau mai tarlii !?

Multumesc.

Edited by rolion, 10 May 2020 - 18:14.


#29
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,559
  • Înscris: 27.01.2012
Inainte de a baga harletul te documentezi serios si se rezolva toate nedumeririle habarniste :)

#30
omnitera

omnitera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 20.08.2009
Buna seara,

Cindva, în vechimea ăstui topic (forum) exista un user, Dorel pre numele său creștinesc urmat de-o combinatie de cifre ca și imposibila de spart combinație a celui mai securizat seif. Acel Dorel plantase aluni, vindea alune și iși luase o sculă cum nu cred să mai aibă altul pă plantație. Un super tocător cu șenile care, pe pantele munților, toca drajoni de diverși pomi ce amenințau alunii si cred io, ca-n final o tocat și plantația dă aluni.

Da, oricum , devenise un tătic în chestia cu alunii.... Băi... și avea un umor descriptiv, vezi  foiletonul domniei sale cu  ipotetica constructie a unei ferme. De-o mai ființa domnul acela, îi foarte în masură să te lămureasca  cu, concubinajul alunilor cu diveși alți pomi.

Edited by omnitera, 10 May 2020 - 20:42.


#31
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,079
  • Înscris: 17.03.2005
I-a matrasit din câte știu... Nu cred ca au rezistat mai mukt de 3 ani sau ceva de genul. Se sictirise de tăiat drajoni.

#32
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,066
  • Înscris: 16.10.2007
In urma cu vreo 10 ani am plantat un alun in curte.
Acum e maricel si este sub forma de tufa, face ceva alune si sunt bune la gust, par sa fie de marime mijlocie.

Are o multime de drajoni, as putea muta din ei in asa fel sa se si prinda? (bineinteles la toamna cand o sa cada frunzele).
As gasi loc pe unde sa ii mai pun in curte.

Se pot elimina toti drajonii si sa ramana o tulpina, urmand sa creasca ca un pom? (cu corectiile de rigoare)

Attached Files

  • Attached File  Alun.jpg   608.28K   14 downloads


#33
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,079
  • Înscris: 17.03.2005
Poți planta drajoni dacă ii scoți cu putina radacina, alunul se cam prinde și când are 2 firișoare deci șanse de reușită ar fi maricele.
Sa îl faci pom.... Mai greu.
De putut se poate sa îl faci pomișor, nu iti imagina ca se face cât un mar...
Problema e alta, tocmai ca alunul drajoneaza In general și cu cât tai drajoni cu atat alat mai mulți lastari și în timp, dincolo de munca de a tăia pe sub tufa (sau pom dacă reușești sa îl faci pom) de câteva ori pe an nuiele, acolo se face o zona de cioate și ciotulete care in timp devine covor... Te poți uita prin orașe la tei, unii tot cam asa se comporta.
Daca sapi in jurul alunului la fel, umpli de drajoni, orice mica leziune pe rădăcini inseamna apariția drajoni lor din acel punct.

Sunt oameni care făcuseră minilivada de alun, nu cu ragalii/salbaticiuni, in general soiurile selectate având tocmai o tendința mai mica spre drajon are în afara de calitățile necesare unui soi valoros(legate de fruct, rezistenta samd).
Ai ajuns sa are locul doar ca să scape de belea....

Deci mare atenție la ce iti dorești, azi te bucuri ca iti faci singur pomisorii și scutești câteva zeci de lei dar peste câțiva ani e posibil sa nu mai știi cum sa faci sa scapi de ei..



#34
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,066
  • Înscris: 16.10.2007
Multumesc pt sfaturi, saru'mana parinte.
Am inteles.
Nu e vreun soi anume. Nu i-am facut nimic niciodata si ma gandeam ca ar putea arata mai acatarii.

Odata cu inaintarea in varsta, atat a mea cat si a livezii din spatele casei unde am 100 de pruni (pe 1000mp) care au implinit venerabila varsta de 30 de ani, ma gandeam sa trec pe nuci (se stie ca nucile sunt mai sanatoase decat compotul de prune).
Am si pus vreo 10 pana acum intercalati printre prunii batrani, urmand ca pe masura ce avansez sa scot din pruni.
Facusem eu o socoteala, intra vreo 20-25. Nu ma intereseaza productia ci sa creasca mari, sa fie ca o padure (chiar ma batea gandul sa pun stejari).
De altfel am cumparat nuci nealtoiti.
In curte mai am si 2 frasini, f. frumosi se dezvolta pomii astia.

Si cu ocazia asta zic, poate mai inmultesc si alunii.
Ce sa zic nu mi-a facut probleme alunul, an de an adun cam o galetusa (in coaja).
Acum cativa ani era sa se usuce parca, sa zic ca avea omizi, nu mai tin minte.

E cazul sa mai trecem si pe fructe dastea, in detrimentul strugurilor si prunelor.

#35
hersorin

hersorin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 29.04.2011
Cei care mai visati livezi fara stropit, cosit incercati sa va treziti din somn . Eu observ ca nu se mai poate livada fara plase antipasari sau antigrindina .

#36
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,079
  • Înscris: 17.03.2005
Antidraci... Dupa grindina și pasari mai nou la mine viespile și alte ganganii rod la greu nu doar pere (făcând abstracție de alte fructe moi gen nectarine), dar și merele sunt ciur, și nu doar fructe coapte, de crude încep munca.

Deci o sa fie distracție în viitor inclusiv cu insectele de genul asta.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate