Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Obiectivele pentru mirrorless și cum se împart ele pe producători.

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
O singur lucru am de zis. Nikon este cel mai restrictiv la a lăsa producători third party gen Sigma, Tamron, Samyang sau alții foarte ieftini, să facă obiective care să funcționeze bine pe aparatele lor. A fost valabil și la DSLR și de aici arhicunoscutele probleme cu inconsistența autofocusului la Sigma și uneori și la Tamron.
Canon nu sunt nici ei departe de asta.

Sony a venit cu o altă strategie și a lăsat totul la liber și se pare că nu a avut deloc de pierdut, iar strategia s-a dovedit a fi mai bună devenind lider pe zona mirrorless fullframe într-un timp destul de scurt.

După cum se poate vedea pe grafice, atât la Canon cât și la Nikon, cam bate vântul când este vorba de gama de obiective.
Sony are pe undeva pe la 60 de obiective native cu tot cu exoticele Zeiss. Dacă mai punem la socoteală și ceilalți producători, cifrele spun totul.

Cine își ia Fuji, la fel, să nu se aștepte la mare lucru ca și gamă.
Olympus și Panasonic stau și ei destul de bine pe zona m4/3, inclusiv producători thirdparty, iar Panasonic pe zona FF chiar au scos niște chestii bune.
Pentax probabil pregătește camere mirrorless și gamă întreagă de obiective, probabil vor prelua câte ceva de la Tamron.

https://www.dpreview...options-compare

#2
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,390
  • Înscris: 24.09.2017
nikon si canon erau pe val. asa ca au vrut sa monopolizeze treaba.
sony nu avea multe obiective la inceput, cred ca dasta a si lasat piata liber. acum sunt laudati pentru G lens, alea Zeiss.
la m4/3 majoritatea iau pe cele de ”fabrica”. desi poti pune de olympus la panasonic si invers. panasonic au si obiective branduite Leica.
desi toata lumea zice ca m4/3 ar fi trebuit sa dea faliment de ceva vreme, multa lume pare ca trece la ele. sau apsc de la fuji. ca-s obiectivele mai mici. acum na, o fi si marketing. mi se par destul de scumpe m4/3, desi ar fi ideal sa am un g9 sau un m1 ii sau iii.

#3
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

View PostReactor2015, on 04 mai 2020 - 11:37, said:

Sony a venit cu o altă strategie și a lăsat totul la liber și se pare că nu a avut deloc de pierdut, iar strategia s-a dovedit a fi mai bună devenind lider pe zona mirrorless fullframe într-un timp destul de scurt.




De fapt Sony a avut o pozitie privilegiata - nu a avut deloc concurenta pe zona mirrorless FF cativa ani de zile.

Nu a fost strategia lui Sony, a fost mai degraba ezitarea celor doi mari producatori de a-si canibaliza vanzarile de DSLR-uri FF, credinta lor ca DSLR-ul o sa ramana gama nr. 1 iar ML-ul o gama de backup.

Edited by katran, 04 May 2020 - 13:31.


#4
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Plus că Sony împarte senzorii (bine, mai puțin la Canon). Și cine-mparte, parte-și face. :D

#5
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,240
  • Înscris: 24.02.2007
Zeiss am si pe Nikon. Daca o fi sa iau un mirrorless de la ei, ma astept sa mearga la fel de bine si pe mirrorless.

#6
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015

View Postkatran, on 04 mai 2020 - 13:25, said:

De fapt Sony a avut o pozitie privilegiata...
Eu am zis că au lăsat la liber reverse "engineeringul" desi puteau profita de ceea ce spui tu, poziția privilegiată.
Și nu știu, este vina/meritul lui Sony pentru că ceilalți nu au observat oportunitățile?
Eu zic că este meritul lor. Și este în beneficiul nostru pentru că au venit cu o grămadă de chestii inovatoare obligându-i și pe ceilalți să țină pasul.
Sony chiar a avut o strategie comercială și nu a fost precum Canon și Nikon care au crezut că fotografie se poate face doar în mod clasic.

Cu siguranță diferențele se vor estompa cu timpul, dar Sony a reușit să vine între primii 3 așa cum nimeni nu și-a imaginat că ar putea-o face. Cu DSLR, deși au avut scule bunuțe, chiar dacă tot ei livrau senzorii la Canon și Nikon, tot cei doi grei rămâneau cei mai buni.

Este meritul celor de la Sony ca strategie și nu meritul celor de la Canon și Nikon pentru lentoarea lor.
Sony mai face ceva. Este foarte receptiv la public, la consumatori. S-au cerut butoane mai mari, s-au pus butoane mai mari, s-a cerut feedback mai bun la butoane, s-a rezolvat și asta, grip mai mare, avem și grip mai mare, blocare la compensarea expunerii, s-a pus și ăsta și tot așa la multe alte aspecte.
Nu văd cu ce a fost receptiv Canon sau Nikon la utilizatori. În continuare se dezlipesc cauciucurile de pe body, se lărgesc inele de cauciuc de pe obiective și multe alte lucruri. Bine, nici Sony nu-s perfecți, Doamne ferește, n-am vrut să evidențiez asta.

#7
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

Quote

S-au cerut butoane mai mari, s-au pus butoane mai mari, s-a cerut feedback mai bun la butoane, s-a rezolvat și asta, grip mai mare, avem și grip mai mare, blocare la compensarea expunerii, s-a pus și ăsta și tot așa la multe alte aspecte.

Adica lucrurile pe care toti ceilalti le aveau deja :)

#8
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Pai daca le faci pe toate bine din prima nu mai vinzi.

#9
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

View PostReactor2015, on 04 mai 2020 - 14:31, said:

Eu zic că este meritul lor. Și este în beneficiul nostru pentru că au venit cu o grămadă de chestii inovatoare obligându-i și pe ceilalți să țină pasul.


In afara de focus-peaking, eu nu mai stiu alta chestie inovatoare lansata de Sony.


Asta in timp ce Olympus este primul producator care a lansat stabilizarea dubla, modul high-res, focus stacking-ul, composite mode, filtru ND in camera, recunoasterea inteligenta de subiect (E-M1X), modul ASTRO, "defishing" in camera.   Stiai ca stabilizarea lui Sony este cumparata de la Olympus ?

Chiar si Pentax pana acum 2-3 ani lansa inovatie dupa inovatie : high-res dinamic, filtru moiree emulat de IS, senzor shift...etc  Mi se pare ca este unul din cei mai inovatori producatori.



Eu cred ca producatorii "mici" au fost cei mai motivati sa inoveze.  Cei "mari", desi au mult mai multe resurse sa inoveze, ii copiaza pe cei mici.

Edited by katran, 04 May 2020 - 16:23.


#10
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008

View PostReactor2015, on 04 mai 2020 - 14:31, said:

Eu am zis că au lăsat la liber reverse "engineeringul" ....

Producatorii third party de obiective pentru montura Sony nu fac nici un reverse engineering. Prin 2011 cei de la Sony au pus la dispozitia producatorilor de obiective si adaptoare, gratuit, specificatiile monturii. S-a dovedit o miscare buna pentru toata lumea, inclusiv pentru cumparatori. M43 e free inclusiv pentru camere nu doar pentru obiective cum e la Sony. In concluzie oricine se plictiseste in perioada asta de izolare poate sa isi faca legal, fara adeverinta, in garaj, un obiectiv pentru montura Sony.

#11
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
m43 NU este free. Trebuie sa platesti ca sa fii membru al consortiului, aliantei sau cum ii zice...

#12
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012
@Reactor2015, cred că cel mai restrictiv sistem este Fuji. Există 3rd party cu AF?

#13
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Habar nu am.

#14
bitplay

bitplay

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 13.08.2022
Nu vorbesc de FF pentru ca, utilizator amator fiind (poze in concedii, drumetii pe munte, familie etc) ecosistemul FF este mult prea scump pentru mine, dar pe partea de crop APS-C pe montura Sony-E au aparut in ultima vreme obiective foarte bune. Gama de obiective pe Sony-E crop APS-C mie mi se pare foarte mare, gasesti pentru toate buzunarele, de la ieftine la extrem de scumpe. Inainte sa aleg ecosistemul Sony-E m-am tot uitat pe Canon, Nikon si Fuji (mirrorlesss si tot pe APS-C crop)... nici unul dintre ele nu mi se pare ca sta atat de bine ca cel de la Sony-E crop pe partea de diversitate de obiective! Asta e parerea mea de fotograf amator...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate