Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Sfaturi reabilitare casa veche

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Macaria_X

Macaria_X

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 24.03.2010
Buna tuturor!

Vreau sa reabilitez casa parinteasca si am nevoie de cateva sfaturi practice, pentru buna mea intelegere a intregului proces, fapt care ma va ajuta in planificarea bugetului si mai ales a timpului necesar executiei.

Atasez schita pentru o mai buna intelegere a cerintelor. Va rog sa ma ajutati cu sfaturi utile, critici, comentarii diverse. Orice e binevenit.

Cateva mentiuni:

1. Stiu ca va costa, inteleg asta.
2. Daca aveti si alte solutii tehnice, le accept cu bucurie.
3. Motivul schitei si al acestui topic e pentru a intelege eu daca etapele sunt corecte in acceptiunea mea. Acest lucru conteaza foarte mult in raport cu timpul, bugetul si alte planuri eventuale, de extindere, ce fac obiectul altei discutii tehnice.

https://imgur.com/a/rTFaSYZ

Va multumesc anticipat tuturor!

Edited by Macaria_X, 01 May 2020 - 22:43.


#2
masni

masni

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 25.10.2010
daca o transformi in casa memoriala merita sa reabilitezi.daca nu .jos cu ea.costa cat nu face reabilitarea si tot nu iese f bine.de aceea nici nu intru in discutii tehnice.

#3
Macaria_X

Macaria_X

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 24.03.2010

 masni, on 01 mai 2020 - 23:07, said:

daca o transformi in casa memoriala merita sa reabilitezi.daca nu .jos cu ea.costa cat nu face reabilitarea si tot nu iese f bine.de aceea nici nu intru in discutii tehnice.

Tocmai de asta prima mentiune, stiam ca va veni, insa e irelevant.

#4
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Din ce este construita casa? Din ce sunt facut peretii? Ce tip de pardoseala are?

Dar, cea mai importanta intrbare: ce anume vrei sa obtii?
Vrei o casa care, la prima vedere, sa para moderna? Adica una pe care (daca se poate) o "imbraci" cu ciment, tencuiala, termopane, polistirenuri ... Sau o casa reabilitata, care sa beneficieze de o imbunatatire a performantei termice si care sa fie protejata la umezeala dar care sa mentina caracterul constructiei existente?

#5
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 06.04.2020
Latura CD este pe linia gardului catre vecin? Cum vrei sa consolidezi acolo, nu intri in curtea acestuia cu constructia?

#6
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,887
  • Înscris: 15.04.2007
Nu te pot sfatui decat in privinta bugetului.Fa o lista cu materiale si manopera necesare.Faci un total pe care il inmultesti cu minim 2.Probabil si la timpul de executie se procedeaza la fel.Spor !

Edited by victord36, 02 May 2020 - 08:57.


#7
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,312
  • Înscris: 25.06.2006
Niste poze ar fi utile, sa vedem acasa. Felul crapaturilorde pe ea, pot spune si cauza lor.

#8
Macaria_X

Macaria_X

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 24.03.2010

 DIY, on 02 mai 2020 - 03:13, said:

Din ce este construita casa? Din ce sunt facut peretii? Ce tip de pardoseala are?

Dar, cea mai importanta intrbare: ce anume vrei sa obtii?
Vrei o casa care, la prima vedere, sa para moderna? Adica una pe care (daca se poate) o "imbraci" cu ciment, tencuiala, termopane, polistirenuri ... Sau o casa reabilitata, care sa beneficieze de o imbunatatire a performantei termice si care sa fie protejata la umezeala dar care sa mentina caracterul constructiei existente?

Caramida + pamant. Parchet tip vechi. Reabiitarea va tine cont de toate cele mentionate. Va ramane doar forma casei, o data ce ajung la interior, voi consolida, izola si imbunatati totul, inclusiv ventilatie centralizata cu recuperare de caldura. Dar pana acolo mai este. Momentan vreau sa rezolv aspectele mentionate in schita.

 rim80, on 02 mai 2020 - 06:38, said:

Latura CD este pe linia gardului catre vecin? Cum vrei sa consolidezi acolo, nu intri in curtea acestuia cu constructia?

E pe limita de proprietate si nu e nici o problema sa merg  la el in curte si sa lucrez de acolo.

#9
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 rim80, on 02 mai 2020 - 06:38, said:

Latura CD este pe linia gardului catre vecin? Cum vrei sa consolidezi acolo, nu intri in curtea acestuia cu constructia?

    Sapa în interiorul casei si toarnă fundație noua sub cea existentă.
     Dar nu asta e problema. Nu se înțelege exact ce vrea să faca.

#10
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019
Interesant de urmarit.

#11
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
La ce lucrari de anvergura vad ca vrei sa faci cred ca e mult mai binevenita o demolare + reconstruire. Just my 2 cents. Mult mai putina bataie de cap sa faci de la 0 si cred ca diferenta de cost merita. (ochiometric, zic un 30% in plus poate). Adevarat ca mai costa si demolarea ceva (daca esti la tara si vei construi pe aceeasi amprenta nici nu iti mai bati capul cu alte autorizatii & shit)

Edited by Bylly00, 06 May 2020 - 09:32.


#12
Macaria_X

Macaria_X

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 24.03.2010

 Bylly00, on 06 mai 2020 - 09:31, said:

La ce lucrari de anvergura vad ca vrei sa faci cred ca e mult mai binevenita o demolare + reconstruire. Just my 2 cents. Mult mai putina bataie de cap sa faci de la 0 si cred ca diferenta de cost merita. (ochiometric, zic un 30% in plus poate). Adevarat ca mai costa si demolarea ceva (daca esti la tara si vei construi pe aceeasi amprenta nici nu iti mai bati capul cu alte autorizatii & shit)

Probabil ca ai dreptate, mai ales daca as folosi AMVIC.

#13
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View PostMacaria_X, on 06 mai 2020 - 17:48, said:


Probabil ca ai dreptate, mai ales daca as folosi AMVIC.
Floriiiiin! Sunteti 2!

=============

Parerea mea de 2 bani: pe vremea când ma interesam eu, arhitectul mi-a zis asa: o reabilitare costa 700 euro/mp, constructia noua costa 400 euro/mp. Eu zic sa te gândesti bine.

View PostBylly00, on 06 mai 2020 - 09:31, said:

La ce lucrari de anvergura vad ca vrei sa faci cred ca e mult mai binevenita o demolare + reconstruire. Just my 2 cents. Mult mai putina bataie de cap sa faci de la 0 si cred ca diferenta de cost merita. (ochiometric, zic un 30% in plus poate). Adevarat ca mai costa si demolarea ceva (daca esti la tara si vei construi pe aceeasi amprenta nici nu iti mai bati capul cu alte autorizatii & shit)
De acord.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate