Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Sfaturi pentru a deschide o afacere!

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View PostEMPP, on 02 mai 2020 - 11:24, said:

dacă vrei să fi SLUGĂ în continuare rămâi
,

Bai SLUGA , cand plm strangea el in Romanica in 4 ani 20 de mii de euro si mai si sa traiasca.La meseria de necalificat sau ajutor.

#20
danyyy89

danyyy89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 16.10.2014
Adu tractoare se vand in tara ca painea calda daca ai un pret bun.

#21
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015

View PostDONNIE99, on 02 mai 2020 - 06:23, said:

corect,sau poti incerca Spania are clima mai bună,la noi in tara vei munci ca sa le platesti salariile si pensiile speciale tuturor impostorilor,incompetentilor(cu pretentii de ”speciali”), de aici

Mai dar voi la subiect nu puteti raspunde?
Omu n-a intrebat daca sa ramana sau nu.
Voi cum ati reactiona daca va duceti la piata sa cumparati struguri si toata lumea va sfatuieste sa cumparati cartofi?

View Postdanyyy89, on 02 mai 2020 - 13:12, said:

Adu tractoare se vand in tara ca painea calda daca ai un pret bun.

Daca nu ai pret bun, n-o sa le vinzi, dar tu adu-le in tara, vedem noi, "ne intelegem"

#22
RaduAndreiMugurel

RaduAndreiMugurel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 07.06.2014
La sfarsitul anului doi de facultate am plecat in Germania ca sa ma pot intretine in Romania pe durata studiilor, am lucrat intr-o fabrica de produse congelate, inainte de asta absolvisem un curs de frizerie ca urmare a unui talent primit de la bunici insa fara bani nu m-as fi putut descurca sa-mi deschid un salon. Am revenit in tara, am absolvit, nu am spart economiile si nu le sparg, am vrut sa particip la un concurs pe specializarea mea insa mi-au cerut spaga. Apoi am luat-o de la zero, am lucrat ca tapiter, norma, sclavie, stres si nu imi ajungeau banii sa-mi platesc chiria, cheltuielile, sa-mi cumpar o garsoniera. Am demisionat si am plecat ca fermier in Cipru, nu am avut habar cum se tine o lopata in mana, locuiam intr-o casuta decenta climatizata, inconjurat de vipere si sufocat de 40 grade celsius zilnic, salariul era cat e unul mediu acum in Romania. Au dat faliment, a trebuit sa plec si sa o iau iarasi de la zero, si uite asa am ajuns in Olanda unde am lucrat intr-o fabrica de plastice iar mai apoi ca si cleaner, program ok, certuri cu seful de echipa musulman, eu trebuia sa fac ceea ce nu faceau ceilalti, adica totul. Am ajuns in Germania in anul urmator si am lucrat ca muncitor necalificat in constructii metalice, am invatat sa sudez, sa construiesc, sa fac toate nebuniile. Eram 4 angajati si dupa un an si cateva luni firma a inceput concedierile si ultimul venit a fost primul plecat. In toata perioada asta, de aproximativ 6 ani am reusit sa strang aproximativ 30k de euro, bani pe care m-am gandit sa-i investesc intr-o afacere in Romania. Banii ii am si nu ii mai investesc pentru ca totul e saturat, suma mea si a ta nu ne-ar ajuta nici sa dam un apartament in chirie intr-un oras decent din Romania si chiar daca ar fi posibil, ar trebui sa punem banii la pierderi. Am 30 de ani acum si locuiesc in Germania, ultimii 5 ani au fost distractivi si nu cei mai stresanti, deseori ma intreb ce caut aici, si care e scopul meu, nu l-am gasit. Daca imi permiti, nu iti recomand sa te reintorci, nu iti place acolo, pleaca, mergi in alta parte, cauta, citeste o carte, invata o limba, bucura-te de lucrurile simple ale vietii, asta e secolul in care nimeni nu se mai imbogateste peste noapte ci doar saraceste. Numai bine!

Edited by RaduAndreiMugurel, 02 May 2020 - 22:40.


#23
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015

View PostRaduAndreiMugurel, on 02 mai 2020 - 22:36, said:

La sfarsitul anului doi de facultate am plecat in Germania ca sa ma pot intretine in Romania pe durata studiilor

Care au fost studiile alea?

#24
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,783
  • Înscris: 12.01.2018

View PostKean, on 02 mai 2020 - 11:34, said:

Bai SLUGA , cand plm strangea el in Romanica in 4 ani 20 de mii de euro si mai si sa traiasca.La meseria de necalificat sau ajutor.
da vei sa zici ca-i patron?lasa omul sa-si faca firma.
stau in JENUNTI in tari straine mi-a zis o batranica zilele astea.

nu sunt slugi ca merg la capsuni  si aici le este rusine sa lucreze ca le intra sub unghii mizeia si fac pe mironositele?

in ce conditii a trait pana  a strans?recunoaste careva ca sta cu alti 5 puturosi intr-o camaruta?

toti compara venitul dar nu  si munca depusa pentu acei bani.stiu persoane care sprijineau cu succes lopata si-au mers dincolo la lucru ca-i mai bine platit acolo.dar uita ca acolo nu mai sprijineau lopata

Edited by EMPP, 03 May 2020 - 08:07.


#25
RaduAndreiMugurel

RaduAndreiMugurel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 07.06.2014

View PostTsunnnami, on 03 mai 2020 - 02:33, said:


Care au fost studiile alea?

Drept si Stiinte Administrative - Specializarea Administratie Publica
Nu stiu de ce am ales asta tinand cont de profilul liceului unde am absolvit ca tehnician mecatronist, bine, mecatronica "pura" pe masini care abia treceau de ani '90, inexistenta in practicile noastre doar firmituri teoretice.

View PostEMPP, on 03 mai 2020 - 08:04, said:

da vei sa zici ca-i patron?lasa omul sa-si faca firma.
stau in JENUNTI in tari straine mi-a zis o batranica zilele astea.

nu sunt slugi ca merg la capsuni  si aici le este rusine sa lucreze ca le intra sub unghii mizeia si fac pe mironositele?

in ce conditii a trait pana  a strans?recunoaste careva ca sta cu alti 5 puturosi intr-o camaruta?

toti compara venitul dar nu  si munca depusa pentu acei bani.stiu persoane care sprijineau cu succes lopata si-au mers dincolo la lucru ca-i mai bine platit acolo.dar uita ca acolo nu mai sprijineau lopata


Firma? Si planul de afaceri cine il face? Operatiuni, marketing, management, organizare, costuri, financiar?  In Romania te lovesti de infiintarea societatii ca de un perete ncap cu speranta ca ti se mai elibereaza vreun certificat si jumatate de autorizatie.  Omul vine cu 20k acasa, a si stai ca suntem in pandemie pe perioada nedeterminata, primii 1k zboara in prima saptamana, trebuie sa manance, sa doarma, sa se transporte. Bani pentru sediu, bani pentru echipamente, eventuale cursuri etc. Dupa prima luna o sa-i fie dor de Irlanda cum nu i-a fost vreodata de Romania si o sa trebuiasca sa prinda alt tren, s-a aruncat din celalalt. Bunica-miu a avut 2-3 mandate de primar pe vremea lui N.Ceausescu si mi-a spus ca adultii de atunci, sunt batranii de acum, aceeasi mentalitate care respinge in loc sa inteleaga si continuam sa crestem cu discrepanta. Familie de agricultori, fermieri, legumicultori in zona rurala in anii trecuti, lucrurile mergeau, legal sau ilegal dar isi puteau intretine familia si nu erau nevoiti sa paraseasca ruralul, in anii urmatori lucrurile s-au schimbat, clima, taxe, nu s-a reinvestit profitul din lipsa educatiei, ce sa mai vorbim de educatie financiara, terenurile s-au degradat impreuna cu casele iar satenii au evadat unde au vazut cu ochii, in centre urbane sau la capsuni, sparanghel, si toate tarile. Oamenii astia nu sunt sclavi sau putori, oamenii trebuie reintegrati, educati, ajutati. Stiu, unii fura, talharesc, urla in magazin, scuipa, arunca pe jos, conduc ilegal, nu se spala, nu au respect dar ei sunt o carenta a sistemului din care fac parte, un ambalaj tiparit gresit de producator. Si mai bine stau intr-o camaruta cu 5 decat sa moara singuri intr-un sat abandonat de sistem.

#26
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,783
  • Înscris: 12.01.2018

View PostRaduAndreiMugurel, on 03 mai 2020 - 10:57, said:

Drept si Stiinte Administrative - Specializarea Administratie Publica
Nu stiu de ce am ales asta tinand cont de profilul liceului unde am absolvit ca tehnician mecatronist, bine, mecatronica "pura" pe masini care abia treceau de ani '90, inexistenta in practicile noastre doar firmituri teoretice.




Firma? Si planul de afaceri cine il face? Operatiuni, marketing, management, organizare, costuri, financiar?  
si mai trebuie secretara,contabil sef,contabil sef adjunct,director tehnic,director economic si la lucru Dragos

Edited by EMPP, 03 May 2020 - 11:40.


#27
Dragos-96

Dragos-96

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 01.05.2020
Va Multumesc tuturor pentru aceste sfaturi!
Vroiam sa va zic ca nu sunt genu care stam 5 intro cameruta. Locuiesc cu sotia intro  casa la marginea dublinului,detinem masina amandoi  nu suntem genul sa stam 5 intro camera poate de asta nu avem nici prea multi bani stransi! EU lucrez la o firma de demolaria, am si unele tichete teleporter, bobcat, ciripicar, first aid, ETC , dar fac si lucru de lopata cand este nevoie, iar sotia la o firma de  curatenie deci nu este foarte greu aici si de munca nu ma plang! .Urmeaza sa ne cumparam casa aici, doar ca in viitorul apropiat vroiam sa facem schimabarea asta si sincer ne este cam frica, si ne gandeam ca daca ne infiintam mini afacerea noastra ne va fi  mai usor!
Va multumesc tuturor!

#28
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,783
  • Înscris: 12.01.2018
urmareste ce fac cu sculele scoase din uz.unde le vand etc si le poti aduce aici la vanzare

#29
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015

View PostDragos-96, on 03 mai 2020 - 12:31, said:

doar ca in viitorul apropiat vroiam sa facem schimabarea asta si sincer ne este cam frica, si ne gandeam ca daca ne infiintam mini afacerea noastra ne va fi  mai usor!
Va multumesc tuturor!

FACI PLANUL DE AFACERI!

Si frica va disparea
Apoi nu inteleg de ce decizii d-astea asa radicale?
Adica o firma in Irlanda si una in Romania, ce are?

Revin, FACI PLANUL DE AFACERI.
De acolo pleci. Dupa ce faci planul iti dai seama daca va merge sau nu.

Deocamdata iei o tablita d-aia magnetica si o puneti pe frigider
Cand ii vine unuia o idee de afaceri, o scrieti acolo
La sf saptamanii, ideile alea le treceti in calculator unde va tineti documentele.

La sf anului cerneti ideile si le prioritizati.
Apoi actionati pe primele 3 si incepeti planurile de afaceri

Asta ce spun eu NU COSTA NIMIC
Dar ideea mea iti va distruge frica. Atunci vei stii: merita sau nu merita

#30
Dragos-96

Dragos-96

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 01.05.2020
Am sa tin cont de sfatul Dvs! Imi cer scuze pentru greselile gramaticale dar telefonul asta modifica cuvintele cum vrea el!, Va multumesc mult pentru timpul acordat, o zi minunata sa aveti!

#31
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015

View PostDragos-96, on 04 mai 2020 - 13:37, said:

Am sa tin cont de sfatul Dvs! Imi cer scuze pentru greselile gramaticale dar telefonul asta modifica cuvintele cum vrea el!, Va multumesc mult pentru timpul acordat, o zi minunata sa aveti!

Lasa-l naibii de telefon si gramatica. Esenta conteaza.
Si lasa pluralul. Aici ne tragem de sireturi.
Fa lista aia de idei si facem o discutie si cu planul de afaceri.
Nu are de ce sa-ti fie frica. Riscul e minim.
Planul de afaceri iti va arata daca "merge" ori nu.
Important este sa fii in controlul banilor tai. SI, daca esti, la ce dracu sa-ti fie frica?

#32
Dragos-96

Dragos-96

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 01.05.2020
Am sa tin cont de sfatul Dvs! Imi cer scuze pentru greselile gramaticale dar telefonul asta modifica cuvintele cum vrea el!, Va multumesc mult pentru timpul acordat, o zi minunata sa aveti!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate