Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Sfaturi pentru a deschide o afacere!

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
Dragos-96

Dragos-96

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 01.05.2020
Salut oameni buni!

Posted si eu aici pentru a va cere un sfat!
Ma numesc Dragos  si am 23 de ani, sunt din judetul Neamt la vreo 20 de km de orasul Roman, sunt plecat in Irlanda de 4 ani, dar sincer sa va zic  m-am cam saturat aici si as vrea sa ma reintorc in Romania, cu gandul sa imi deschid o mica afacere. In ultimul timp am tot cautat ideei si sfaturi, M-am gandit  la o plantatie de mur sau un park de dezmembrari.pentru ca nu dispun nici de o suma foarte mare ,suma fiid in jur de 20 de mii de euro!
Acum prin aceasta postare as vrea sa va cer sfaturile voastre, poate sunt printre noi persoane care au trecut prin asta si m-ar ajuta cu niste sfaturi sau chiar alte ideei!
Va Multumesc  mult si sper sa nu fiti rautaciosi!


#2
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Dezmembrari cu 20000 de euro n ai cum. Pentru plantatie ai fonduri europene, ai sanse.

Edited by daniMMM, 01 May 2020 - 22:40.


#3
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008
Daca nu te pricepi, o sa pierzi banii.

Daca te pricepi, nu intrebi. Faci.


Nu are nici-o legatura plantatia cu dezmembrarile. Inseamna ca cel putin de una din ele nu stii nimic. (Pentru ca nu ai cum sa le stii pe toate. Si esti si tanar.)
Daca era usor, oricine o facea. Vezi de ce au dat gres altii.

Edited by AdiTwism, 01 May 2020 - 23:04.


#4
masni

masni

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 25.10.2010
incep in a te sfatui sa faci un plan de afacere.idei are toata lumea stai linistit.plan de afacere.plan de lucru .aprovizionare,munca efectiva,utilaje,oameni,productie,desfacere.frumos puse pe o hartie si facut calcule .esti deja baiat mare.spor la treaba.
in viata sa faci ce-ti place ca altfel dai gres.ce-ti place indiferent de domeniu.nu urmari sa castigi bani.banii o sa vina de la sine.

Edited by masni, 01 May 2020 - 23:16.


#5
Webbbob

Webbbob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 636
  • Înscris: 22.03.2019
cauta masura 112 daca vrei agricultura

#6
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Vorbesc in cunostinta de cauza. Ramai in Irlanda.

#7
Dragos-96

Dragos-96

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 01.05.2020
In legatura cu plantatia de mur nu am experienta dar am crescut la tara si am habar cat de cat de agricultura, am pus planul pe foaie, nu imi este frica de nimic doar de faptul ca nu am unde sa imi vand marfa,
Iar cu dezmembrarile sunt la fel pt ca imi place foarte mult mecanica si am si practicato,EU vroiam niste sfaturi de la voi in legatura  cu ce ar fi mai avantajos si de ce ar trebuie sa ma feresc!!!
Pentru ca unde am mai intrebat am primit raspunsurile ,, ba nu te intoarce in Romania ca o sa pierzi,,  si tot felul de asfel de raspunsuri car m-au cam descurajat putin! Dar eu vreau sa incerc ceva ca pana nu risti nu castigi!
  Multumesc!

#8
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Spalatorie auto in regim autoservire cu fise. Daca ai loc bun este foarte profitabila.

#9
arisel

arisel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 19.12.2008
Sfatul meu, mai stai pe acolo pe unde esti, mai strange bani, documenteaza-te bine despre "afacerea" pe care vrei sa o deschizi si abia dupa aceeia intoarce-te in Ro.
Colegii , @AdiTwism, @masni au dreptate....!
Te mananca "rechinii" de bani.....
Eu l-as asculta pe @Reactor2015, cel putin vreo 2-3 ani.......

#10
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Ramai macar 16 ani sa faci pensia minima acolo ca in Romania daca n-ai spirit antreprenorial vei ramane in curu gol cat ai zice peste.Si dupa aia vei regreta toata viata.Oricum in toata Europa vor urma schimbari majore in urmatorii 2 ani.Romania va fi falimentara mai ceva ca pana acum.Se vor sparge bulele financiare si imobiliare si va fi inflatie mare.Oamenii nu vor avea bani de cheltuit.De aia zic inca 12 ani nu sunt o viata daca te manca asa de tare.Si mie mi-a fost greu.Sunt plecat de 30 de ani.Am strans din dinti si am rabdat.Mai am un an jumate si ies la pensie.

#11
Tort

Tort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 02.01.2016
Daca vrei sa faci firma de dezmembrari, pe langa cei 20k mai vii cu bani de acasa doar pentru hartii si poate si un spatiu inchiriat. Pe cont propriu cu 20k te descurci fara probleme, doar sa nu ai vecini pe langa locul unde dezmembrezi.

#12
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008

 Dragos-96, on 01 mai 2020 - 23:29, said:

nu imi este frica de nimic doar de faptul ca nu am unde sa imi vand marfa

Pai aia e totul. Atunci ti-e frica de tot.
Marfuri exista peste tot. Nu si cumparatori mereu.

 Dragos-96, on 01 mai 2020 - 23:29, said:

EU vroiam niste sfaturi de la voi in legatura  cu ce ar fi mai avantajos

Ai primit. Sa faci ceva ce te pricepi este super avantajos. Daca iti place mecanica sau orice altceva, continua pana ajungi la un nivel inalt.

 Dragos-96, on 01 mai 2020 - 23:29, said:

si de ce ar trebuie sa ma feresc!!!

De lucrurile unde nu te pricepi!!!

 Dragos-96, on 01 mai 2020 - 23:29, said:

Dar eu vreau sa incerc ceva ca pana nu risti nu castigi!

Dar cine-a zis ca trebuie sa fie afacerea ta ? Exista afaceristi foarte buni pe lumea asta, numai sa investesti in ei. De ce trebuie sa-ti faci afacere cand poti sa investesti in a altuia sau sa o cumperi ? Afacerile au fost la super pret acum o luna. Eu m-am apucat deja de investit, altii nu.
Sau al patrulea cel mai bogat om este cumva prostuț iar micii afaceristi destepti ? Posted Image
Ar trebui sa ia si el niste lectii de la micii afaceristi...

Edited by AdiTwism, 02 May 2020 - 00:15.


#13
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Daca nu te-ai "lipit" de un job care sa te satisfaca in Irlanda, nu ai nici o sansa in RO.

Edited by keta, 02 May 2020 - 01:58.


#14
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,796
  • Înscris: 20.10.2015

 Dragos-96, on 01 mai 2020 - 22:21, said:

Salut oameni buni!

Posted si eu aici pentru a va cere un sfat!
Ma numesc Dragos  si am 23 de ani, sunt din judetul Neamt la vreo 20 de km de orasul Roman, sunt plecat in Irlanda de 4 ani, dar sincer sa va zic  m-am cam saturat aici si as vrea sa ma reintorc in Romania, cu gandul sa imi deschid o mica afacere. In ultimul timp am tot cautat ideei si sfaturi, M-am gandit  la o plantatie de mur sau un park de dezmembrari.pentru ca nu dispun nici de o suma foarte mare ,suma fiid in jur de 20 de mii de euro!
Acum prin aceasta postare as vrea sa va cer sfaturile voastre, poate sunt printre noi persoane care au trecut prin asta si m-ar ajuta cu niste sfaturi sau chiar alte ideei!
Va Multumesc  mult si sper sa nu fiti rautaciosi!

Ia-ti un carnetel cu tine si noteaza TOATE ideile de afaceri care-ti trec prin cap
apoi...
iti faci un plan de afaceri

In carnetel pana acum, treci:
Plantatia de mur
Firma de dezmembrari
succes la idei

#15
DONNIE99

DONNIE99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 05.06.2014

 Reactor2015, on 01 mai 2020 - 23:26, said:

Vorbesc in cunostinta de cauza. Ramai in Irlanda.
corect,sau poti incerca Spania are clima mai bună,la noi in tara vei munci ca sa le platesti salariile si pensiile speciale tuturor impostorilor,incompetentilor(cu pretentii de ”speciali”), de aici

#16
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,141
  • Înscris: 19.05.2005

 Dragos-96, on 01 mai 2020 - 22:21, said:

Salut oameni buni!

Posted si eu aici pentru a va cere un sfat!
Ma numesc Dragos  si am 23 de ani, sunt din judetul Neamt la vreo 20 de km de orasul Roman, sunt plecat in Irlanda de 4 ani, dar sincer sa va zic  m-am cam saturat aici si as vrea sa ma reintorc in Romania, cu gandul sa imi deschid o mica afacere. In ultimul timp am tot cautat ideei si sfaturi, M-am gandit  la o plantatie de mur sau un park de dezmembrari.pentru ca nu dispun nici de o suma foarte mare ,suma fiid in jur de 20 de mii de euro!
Acum prin aceasta postare as vrea sa va cer sfaturile voastre, poate sunt printre noi persoane care au trecut prin asta si m-ar ajuta cu niste sfaturi sau chiar alte ideei!
Va Multumesc  mult si sper sa nu fiti rautaciosi!

Poate incerci sa vezi de ce nu iti place in Irlanda, am observat ca multi care lucreaza prin alte tari au acolo mentalitatea de strict plecat sa stranga bani, si isi fac viata mai nasoala, daca te mai relaxezi si incerci sa iti faci viata acolo, sunt sanse sa fii surprins.
Romania o vezi altfel cand esti tanar, cu distractii si altele, si altfel dupa 30 de ani, sa nu regreti dupa. Eu am unele regrete legate de subiect dar acum pare un pic tarziu sa mai schimb, cine stie insa.

#17
varu_alin

varu_alin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 796
  • Înscris: 01.02.2009
Stai linistit in afara Romaniei! In jumate de an nu o sa mai ai banii.O sa dai bani in stanga si in dreapta pe proiectant,pe la primarie,aia de la fonduri europene.
Nu-ti mai place in Irlanda, incearca in alta tara. Norvegia,Suedia. Nu veni in mocirla din Romanika, tara de cacat.

#18
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018

 Reactor2015, on 01 mai 2020 - 23:26, said:

Vorbesc in cunostinta de cauza. Ramai in Irlanda.
dacă vrei să fi SLUGĂ în continuare rămâi

mur căpșun,zmeură ceapă verde,macriș,salată+dacă stai lângă un oraș să ai și un aprozar ești  scos
anul acesta un tip mi-a povestit că a facut căpșuni pe 2 hectare și i-am zis să mă caute când se coc să-i dau clienți și mi-a zis că ar vinde DAR NU ARE CE

Edited by EMPP, 02 May 2020 - 11:18.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate