Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aragaz cu plita pe gaz si cuptor ...

Cablu FFC

Poco F6/F6 Pro

Scurgere catre hazna
 De la 24V la 5V DC?

Deducere TVA

Intalnire cu un tip de pe tinder ...

Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...
 salariu plafonat

sistem actionare electrica pentru...

Sfaturi achizitie auto ~10k€

ICC/ICM soft monitorizare si cont...
 Recomandare ipad

Ce fel de disc pentru acest circu...

Windows 11 24H2 pe release?

Intrebare motor auto
 

linkuri

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
Brandoo

Brandoo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 19.10.2005
Salut!
Exista vreo reglementare in legatura cu linkurile??  E legal ca eu sa pun in pagina mea un link fara ca sa am acordul celeilate parti?? Adica daca vreau sa pun la mine in pagina un link catre yahoo...sau ceva in genul asta....trebuie sa ii contactez??

#2
Rares_Pintea

Rares_Pintea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 18.11.2004
in principiiu da , s-a mai discutat oarecum pe tema asta aici

#3
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
in principiu nu, atata timp cat nu iti arogi drepturi pe care nu le ai (ca esti partener sau ceva de genul asta cu acel site). Atata timp cat il treci la linkuri utile sau eu stiu, il folosesti pentru a arata ceva nu vad de ce trebuie sa cer permisiunea pentru acest lucru.

#4
aolex

aolex

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,829
  • Înscris: 06.12.2004
daca bine imi aduc eu aminte, legea internetului iti permite sa postezi link-uri si catre materiale cu drept de autor, atata timp cat precizezi sursa.

#5
preacher

preacher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 27.03.2005
Ai tot dreptul sa pui link-uri catre orice pagini vrei, asta e esenta internetului - fara link-uri nu ar functiona! Am mai auzit de webmasteri prosti care trimit mail-uri diferitor site-uri pentru a scoate link-urile inspre site-urile lor. E site-ul tau, faci ce vrei cu el - si nu esti obligat sa contactezi nici un site pentru a pune link.

#6
Takeshy

Takeshy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 04.03.2005
Pune cate link-uri vrei.

#7
Bocacio Junior

Bocacio Junior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,616
  • Înscris: 04.11.2005
puneti-va voi link`uri catre connex sa vedeti daca nu va contacteaza in maxim 1 saptamana si va spun ca daca nu scoateti link`ul va dau in judecata...cunosc foarte bine situatia...

#8
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
pe ce baza?

#9
Takeshy

Takeshy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 04.03.2005
Daca nu este expres precizat in site ca nu ai voie sa pui link spre site, nu ai probleme.
Daca nu e in continut tendentios din nou nu ar trebui sa ai probleme.
Daca ti se cere sa il scoti, il scoti si gata.

Edited by Takeshy, 18 March 2006 - 20:26.


#10
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
pai si daca nu e expres mentionat si nu folosesti trademarkurile lor (sa zicem numele connex) pe ce baza te pot da in judecata? :huh:

#11
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Ca le faci reclama fara sa te plateasca  :lol:

#12
Takeshy

Takeshy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 04.03.2005
Nu te pot da in judecata (te pot dar sansele sunt minime) daca tu scoti link-ul cand ti se spune acest lucru. Un proces ar fi inutil si costisitor daca se poate rezolva pe cale amiabila.
Daca tu esti incapatanat atunci vei avea probleme.
De asemenea vei avea mari probleme daca, de exemplu, langa link mai faci afirmatii tendentiase, si mai rau mincinoase fara a putea fi dovedite.
Daca tu pur si simplu pui un link spre www.unsite.ro fara alte poze, trademark-uri sau chestii ce pot fi considerate sub copyright nu vei avea probleme.
Din cate stiu, daca nu ai acordul site-ului spre care pui link e bine sa nu il pui spre o pagina interna ci numai spre home deoarece poate fi considerat furt intelectual.
Imagineza-ti daca pui un link spre www.unsite.ro/articol.txt
Acel fisier text nu va avea nici un logo, nici o identitate iar vizitatorii care vor veni de pe site-ul tau vor crede ca acel articol este proprietatea ta, lucru foarte neadevarat.

#13
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
pai ce proprietate intelectuala furi daca pui puri si simplu un link? fie el si un txt , pdf sau orice altceva? Daca aia te dau in judecata o fac degeaba cred eu, atata timp cat nu folosesti pe pagina respectiva chestii aflate sub copyright. Iar daca te ameninta cu procesul si tu te stii in regula, le dai pur si simplu cu flit..

#14
Takeshy

Takeshy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 04.03.2005
@romaximusro esti sigur ca vrei sa risti?

Multi "navigatori" pe net sunt pur si simplu prosti iar ei nu stiu ce e ala URL, link, redirect si toate chestiile astea.
Cand el va citi acel text, sa zicem un articol foarte bun, si nu va fi atent ce e in url il v-a considera drept parte din site-ul tau.

Oricine care pune, sau a pus, link-uri si articole de pe alte site-uri pe site-ul personal stie ce inseamna acest lucru si cat i-ar costa neluarea in seama a unor reguli, legi, dispozitii ale proprietarului de drept.
In cazul prezentat de mine cu fisierul .txt este o "evitare" a legilor pana esti prins si apoi sa vedem cum dovedesti ca nu ai avut intentii rele in momentul in care ai "luat" acel articol.

Am citit acum mult timp toate chestiile astea.
Daca voi gasi link-ul il voi posta.

La urma urmai tine de bunul simt si cred ca oricine isi poate da seama unde se opreste acesta.

Edited by Takeshy, 18 March 2006 - 21:14.


#15
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Intrebarea e, daca tu pui link catre o pagina si ei nu-ti cer expres sa-l scoti, te poti trezi oricum cu "surprize"?

Presupunem ca pe pagina respectiva nu exista o atentionare cu litere rosii de o schioapa "Nu puneti link catre noi".

#16
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
ce are de a face ca pui tu un link cu prostia userilor?

#17
Takeshy

Takeshy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 04.03.2005
@don_dannielo nu bag mana in foc ca nu, dar gandind logic, nu prea are pentru ce sa te dea in judecata atata timp cat nu ai furat nimic, nu ti-ai insusit nimic de pe site, nu ai facut declaratii tendentioase.
Mai rau daca nici nu e precizat in site-ul lor ca nu ai voie, nu prea au de ce sa se planga si totul poate fi terminat cu un simplu mail.

@romaximusro nu este vorba de prostia userilor ci de intentiile tale inselatoare.
E asemantor cu legea (nu imi amintesc cum se cheama exact) in care se precizeaza ca daca ai raport sexual cu o minora promitandu-i ca o iei de nevasta si nu o iei (de nevasta :D) esti pasibil de inchisoare.
Nu conteaza ca minora e proasta, conteaza ca tu ai avut intentii mincinoase de la inceput.

#18
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
si cum demonstreaza ala intentia? Mie oricum mi se pare ca nu au cu ce sa te pedepseasca in mod legal.. cu ce is vinovat eu de ce crede user-ul. Atata timp cat nu folosesc lucruri acoperite de copyright, aia sa se ia de mana ca oricum nu au ce sa-mi faca. Daca eu scriu de exemplu:

Quote

Site-ul acesta e de cacao ,

aia nu au de ce sa ma dea in judecata.

Pt ca

1) nu folosesc ceva cu copyright-ul lor
2) libertatea de opinie e garantata de constitutie..

Partea a doua insa daca am ceva de genul:

Quote

Vizitati Site-ul acesta, partener al site-ului meu

pentru ca mi-am arogat o calitate pe care nu o am..

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate