Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Ford Kuga 2.5 2019 - Blue Chrome Metalic

- - - - -
  • Please log in to reply
110 replies to this topic

#91
dzamars

dzamars

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 14.04.2008
Am varianta cu 13 pini. M-ai facut curios asa ca am aruncat un ochi la carlig.

Intre timp am mai facut niste km. Doar azi: 700. Consum mediu pe 700km 7.1l. Surprinzator de bun, mai ales ca nu am mers incet.

#92
dzamars

dzamars

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 14.04.2008
Intre timp s-au mai adunat ceva km: 18705 si zero probleme.

Asta pana vineri seara, cand o soferita incepatoare (permis luat de 5 luni) s-a gandit sa dea cu spatele cu o Fabia fix pana in spoileru spate. Si avea spatiu sa intoarca un camion ..

Rezultatul: Constatare Amiabila si programare la Reprezentanta Ford pentru constatare daune si deviz reparatie. Cum are asigurare la Euroins,Posted Image , voi repara masina pe Casco cu regres pe RCAul ei.

Attached File  Avarie-Spoiler4.jpg   12.36MB   108 downloads

#93
negociator1

negociator1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 15.03.2021

View Postdzamars, on 01 aprilie 2021 - 19:45, said:

Am varianta cu 13 pini. M-ai facut curios asa ca am aruncat un ochi la carlig.

Intre timp am mai facut niste km. Doar azi: 700. Consum mediu pe 700km 7.1l. Surprinzator de bun, mai ales ca nu am mers incet.

Multumesc pentru informatie. Eu vreau sa-mi pun carlig si priza (masina n-a avut din fabrica) si vreau ceva cat mai "oficial" - sa nu spuna cineva ca am facut improvizatii.

#94
negociator1

negociator1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 15.03.2021

View Postdzamars, on 27 aprilie 2021 - 11:15, said:

Intre timp s-au mai adunat ceva km: 18705 si zero probleme.

Asta pana vineri seara, cand o soferita incepatoare (permis luat de 5 luni) s-a gandit sa dea cu spatele cu o Fabia fix pana in spoileru spate. Si avea spatiu sa intoarca un camion ..

Rezultatul: Constatare Amiabila si programare la Reprezentanta Ford pentru constatare daune si deviz reparatie. Cum are asigurare la Euroins,Posted Image , voi repara masina pe Casco cu regres pe RCAul ei.

Attachment Avarie-Spoiler4.jpg

Mașina se repară, bine că nu e nimeni rănit. Ca idee - cam peste cat timp te-au chemat la service pentru reparatie?

#95
dzamars

dzamars

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 14.04.2008

View Postnegociator1, on 03 mai 2021 - 13:00, said:


Mașina se repară, bine că nu e nimeni rănit. Ca idee - cam peste cat timp te-au chemat la service pentru reparatie?

Initial cei de la Service m-au chemat ieri la constatare. Dar cum nu era gata Dosarul de dauna la Casco, nu am putut merge in Service; sunt legate una de alta). Asa ca urmatoarea programare in Service e pe 13 Mai.

Cand va fi efectiv reparata, nu stiu. Bine ca nu e dauna prea mare si pot circula cu masina.

#96
dzamars

dzamars

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 14.04.2008
Saptamana aceasta am condus pe ceva drumuri,de era sa raman impotmolit de 2 ori. Masina s-a comportat exemplar si m-a scos. Poze dupa isprava: nu se vede dar aveam 2 maini bune de iarba pe la contra-aripi. Plus noroiul aferent, de am stat 20 de min la spalatorie.Attached File  20210614_093535.jpg   945.67K   119 downloadsAttached File  20210614_093511.jpg   730.78K   112 downloadsAttached File  20210614_171459.jpg   345.93K   110 downloads

View Postnegociator1, on 03 mai 2021 - 13:00, said:



Mașina se repară, bine că nu e nimeni rănit. Ca idee - cam peste cat timp te-au chemat la service pentru reparatie?

M-au chemat in service pe 16 iunie, la 1 luna dupa constatare. Ieri am luat masina din service, si arata ok. Nu se vede vre-o diferenta intre elementele revopsite si cele cu vopseaua din fabrica.

Edited by dzamars, 19 June 2021 - 10:26.


#97
dzamars

dzamars

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 14.04.2008
Nu am mai scris de mult pe aici.

In mare si din motive de lipsa de timp.

Masina a mai adunat ceva km: 28763km si ma pregatesc de a treia reparatie pe casco in 12 luni. De data asta sunt mai multe, revin cu poze zilele urmatoare. Avem asa:

- deflector pietre ( sau cum se cheama protectia care tine si numaru) crapata. Cel mai probabil am luat o piatra candva. In mod normal nu as face dosar de dauna doar pt un element, mai ales ca nu e chiar vizibil. Dar daca tot am de stat cu masina la vopsit il trec la dosar.
- un element de la barele longitudinale (dreapta spate)- rupt de un cretin - se vede urma cum a fortat sa il scoata.
- aripa dreapta fata+protectie aripa+un senzor zgariate de un necunoscut. Dar zgariate de a ramas vopseaua lui pe masina. Acum am masina albastra cu o pata rosie la roata din dreapta.

Asa ca voi pierde inca  3 zile si 3-4 drumuri pana la Iasi pt constatare si reparatii. Numai bine ca vine si revizia de 1 an acu si am sa incerc sa le programez pe ambele odata.

Partea buna: zero intrari in service neprogramate, zero defectiuni. Am prieten cu Mazda si e la a treia intrare in service in 12 luni pt inlocuit diverse pe garantie (far fata, senzor, motoras oglina).

Consum pe ultimii 2000km, 8,8l.

#98
dzamars

dzamars

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 14.04.2008
Dupa 2 drumuri si 3 zile fara masina, in sfarsit e reparata - cumva. Mai avem de inlocuit o protectie de la sina longitudinala dreapta spate ( pentru care trebuie dosar casco separat).

Daca tot am ajuns cu ea la reprezentanta am facut si revizia de 1 an, ca oricum aveam 2 saptamani de cand ma tot anunta ca trebui sa schimb uleiul.

Halatu: 1142 lei (ulei, filtru ulei, 1/2l de antigel, filtru aer, filtru polen)Posted ImageMai scump fata de anul trecut cand a fost 983 lei.

Oricum urmeaza cat de curand schimbul de placute: Conform lor sunt undeva pe la 75% uzura, deci clar nu ma tin pana la urmatoarea revizie.

In schimb masina a iesit ok la vopsit. Poze cu inainte si dupa:
Attached File  Imagine_Aripa_Dr_Fata_zgariata_3.jpg   281.65K   68 downloadsAttached File  Imagine_Aripa_Dr_Fata_zgariata_4.jpg   365.53K   65 downloadsAttached File  20220317_175559.jpg   578.28K   61 downloads

Edited by dzamars, 21 March 2022 - 15:25.


#99
andrey23

andrey23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 11.07.2007
Sunt curios cu cât va creste casco pentru atâtea reparații.

#100
dzamars

dzamars

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 14.04.2008
Salut,

Aflu in Aprilie cand trebuie reinoit Casco.

Reparatia nu a fost exagerat de mult: aproximativ 1340 lei revopsitul + 287 lei protectia lipsa.

#101
dzamars

dzamars

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 14.04.2008
Scurt update:

1. Casco a ramas, in mod surprinzator, la fel: cam 5100/an. 430/luna ca sa fiu mai exact.

2. Am mai adunat o zgarietura in parcare, de la un vecin care nu stie sa aproximeze dinstantele - urmeaza inca un dosar casco, dar mai tarziu ca sunt prins cu treburi.

3. Am facut 2300 Km in ultimele 10 zile Botosani - Thassos - Kavala - Bucuresti - Botosani, cu drumurile obisnuite local. Consumul pe 2300km 7.6l in medie. Not great, not terrible. Eu imi facusem planurile cu un consum mediu de 8l/100 deci a iesit bine.

In rest nici o problema cu masina, totul merge fix asa cum trebuie.

#102
dzamars

dzamars

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 14.04.2008
36876 km si zero intrari neprogramate in Service.

A trebuit sa schimb placutele de frana - pe stanga fata una era dusa complet. 720 placutele de frana OE Ford( fata + spate), 300 manopera.

In ultimele luni, am condus mult mai putin, decat in mod normal. Urmeaza un dosar Casco pentru zgarietura de acu ceva luni + inca unul pentru o protectie de pe bara fata care e crapata destul de tare - probabil am luat ceva piatra pe undeva.

#103
dzamars

dzamars

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 14.04.2008
Ma apropii cu pasi siguri de pragul de 40K. 39863

Am dus masina in service pt revopsit + inlocuit fusta spoiler fata care, desi nu se vedea in poze, de fapt era rupta undeva la mijloc.

Intre timp, la cererea familiei, am montat incalzire in scaunele din spate. Kit: 370 lei, Papuci conectare tablou sigurante+sigurante mini: 40 lei, Burgiu conic: 72lei. Cablu 1x1.5mm litat, 22lei,Total:504 lei si 1 zi de munca.

Daca ma documentam un pic mai bine, mai dadeam 30-40 lei pe un set special de scule pentru tapiterii din piele. Asa am pierdut mult timp sa scot husa de la bancheta 2/3. Dar a iesit chiar bine iar familia e multumita.

#104
dzamars

dzamars

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 14.04.2008
Am facut si revizia numarul 3: Ulei + filtre la un service local, unde am dus si vechea masina ani la rand pt diverse probleme.

Cost: 750, cu filtre/ulei originale.

#105
dzamars

dzamars

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 14.04.2008
Dupa iarna venita din senin prin nordul Moldovei, am facut trecut zilele acestea la cauciucurile de vara. Si am observat ca anvelopepe Continentat de pe fata sunt sensibil mai uzate decat cele de pe spate. E o diferenta de aproape 2mm - 5-5.5 pe spate si aproximativ 3.5 pe fata. Mutat cele uzate pe spate si sper sa tina anul acesta in conditii de siguranta. Oricum anul viitor vor trebui inlocuite toate 4..

#106
alextz

alextz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 05.05.2002
In mod normal pentru siguranța trebuie montate pe spate cele cu mai multă carne. Tu acum doar ai micșorat siguranța pentru economie.

#107
dzamars

dzamars

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 14.04.2008
Hmm, nu stiam asta. Le voi muta inapoi pe fata...

Anvelopele au 25-28K km facuti si deja sunt la limita.

#108
alextz

alextz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 05.05.2002
Mers agresiv probabil mai ales daca e diferența mare intre axe.

Uite și un articol : https://www.oponeo.c...ck-test-results

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate