Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Laptop Samsung Screen resolution

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
potosr

potosr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 27.03.2004
Buna,
Am intrat de curand in posesia unui laptop Samsung NP3530EC-A0DDX. Dupa ce cu chiu, cu vai am reusit sa instalez Win7 64 (problema mai veche la acest model e accesarea BIOS (UEFI)), problema mea este ca rezolutia maxima afisata in Screen resolution este 1366x768, desi din cate am citit pe net rezolutia maxima a adaptorului  Intel HD Graphics 3000 ar fi 2500x1600. Driver instalat e 9.17.10.4229 din 5/26/2015 (datele astea le-am luat din Control Panel) iar pe net e 15.28.24.64.4229 (for Windows* 7 and Windows 8, 64-bit). M-am gandit ca poate display-ul laptopului are rezolutia maxima 1366x768 si atunci am instalat un monitor suplimentar pe iesirea HDMI care sigur functioneaza la 1920x1080, dar rezolutia maxima afisata este tot 1366x768. Sa fie o problema de drivere sau altceva?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri si sfaturi.

#2
dionenina424

dionenina424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 21.04.2020
Da, placa video stie mai mult.
Dar monitorul inlus, doar atit.
Cind ai pus monitor extern, cum l-ai confiugurat ?
Extend sau clone ?

#3
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011
degeaba prastia aia de placa video stie sa afiseze la rezolutia X daca afisajul laptop-ului site rezolutia Y. NICI O DATA nu o sa poti sa folosesti o rezolutie mai mare decat cea suportata de afisaj.

#4
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Merge la 1366X768 fiindca ai dat cel mai probabil clone. Da extend vezi daca te lasa sa pui rezolutia aia. Am un laptop cu GPU identic si nu am astfel de limitari (bine, eu sunt pe W10).

#5
misike1

misike1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 07.11.2010
Off topic: De ce nu se găsesc laptopuri Samsung și la noi în comerț?

#6
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,538
  • Înscris: 21.12.2006
@potosr nu găsesc specificațiile laptop-ului, dar ținând cont de vechimea acestuia tind să cred că rezoluția ecranului este 1366x768. Pentru a reda rezoluție FHD pe un monitor compatibil ai posibilitatea de a seta modul de afișare din driver sau setări ca:
- Extended - imaginea de pe ecranul laptopului va fi extinsă pe monitor, cele două se vor însuma
- Display only on second device - imaginea va fi afișată doar pe ecranul monitorului la rezoluția nativă a acestuia (FHD)
- Duplicate - imaginea de pe ecran va fi copiată și pe monitor la rezoluția cea mai mică dintre cele 2 ecrane

Aceeași situație are și soția pe laptopul de serviciu cu ecran WXGA: se conectează Remote la calculatorul de la birou care are ecran FHD, unul din programele utilizate are interfața setata pentru rezoluție FHD și nu se vede integral. Îl poate folosi corect doar dacă conectează laptopul la un monitor FHD.

Edited by nei-k, 26 April 2020 - 20:43.


#7
mad_dogg

mad_dogg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 19.04.2020
Placa video poate sa suporte si 4k, afisarea ti-o face tot dupa ecranul laptopului chiar si pe celalalt monitor. Case closed.

Cel putin asa am avut eu...

Edited by mad_dogg, 26 April 2020 - 20:44.


#8
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,404
  • Înscris: 08.02.2011
Cel mai simplu Win + P, apoi "second screen only" si aia e, merge la rezolutia monitorului extern.

#9
potosr

potosr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 27.03.2004
Multumesc mult, baieti. Am rezolvat cu second screen only, pt cand folosesc monitorul pe HDMI. Pe laptop e clar, display-ul are rezolutia 1366x768.
Ma bucur ca sunteti pe aici :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate