Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trotineta Bolt cu reducere de 3 lei

Aragaz cu plita pe gaz si cuptor ...

Cablu FFC

Poco F6/F6 Pro
 Scurgere catre hazna

De la 24V la 5V DC?

Deducere TVA

Intalnire cu un tip de pe tinder ...
 Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...

salariu plafonat

sistem actionare electrica pentru...

Sfaturi achizitie auto ~10k€
 ICC/ICM soft monitorizare si cont...

Recomandare ipad

Ce fel de disc pentru acest circu...

Windows 11 24H2 pe release?
 

Sistem Alarma Self-Monitoring, fara subscriptie cu GSM

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
astingengo

astingengo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 08.06.2013
Buna seara,

As dori sa creez un sistem de alarma smart (gen SimpliSafe) self-monitoring insa care sa poata comunica si prin GSM in cazul in care pica internetul, curentul.

Ma gandeam daca se poata folosi cumva acest dispozitiv: https://www.spy-shop...sm-posonic.html cu un sistem de alarma smart care sa functioneze prin internet (sa pot sa vad ce senzor a fost triggeruit, etc de pe telefon) insa in caz de alarma sa-mi dea pe applicatia producatorului (gen SimpliSafe) insa si pe telefon prin sms.

Nu doresc abonament la cineva ... doresc sa imi monitorizez eu totul insa vreau sa primesc si SMS in caz ca se triggaruieste ceva (ca pentru paranoici si o buna securitate ... in cazul in care este taiat netul/currentul, lucrurule sa continue sa functioneze macar catava ore singure si in caz de nevoie alarma sa vina pe SMS)
Multumesc,

#2
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,756
  • Înscris: 30.08.2017
Caut si eu ceva de genul, pana acum asta mi se pare interesant. Cam scumpi senzorii din pacate:

https://rovision.ro/...pwa32-nkst-868/

#3
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Pot sa intreb cum se deosebeste unul "smart" de unul "conventional"?

#4
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 19.12.2009
eu ti-as recomanda mg5050 de la paradox cu un modul ip150 si pcs250

Edited by Petrecristi, 24 April 2020 - 19:55.


#5
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Eu o am in functiune de pe timpul lui ersicson t10, bine l-am inlocuit cu nokia si ulterior cu module gsm dedicate

#6
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,756
  • Înscris: 30.08.2017

View PostPetrecristi, on 24 aprilie 2020 - 19:53, said:

eu ti-as recomanda mg5050 de la paradox cu un modul ip150 si pcs250

Si pe asta il am pe lista...dar ma gandesc in ce masura pot sa fac singur instalarea. Apoi, mai e si faptul ca trebuie sa largesc caseta in care am trase cablurile de la senzori, cu avantajul, ce-i drept, ca n-as mai fi wireless.

#7
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 19.12.2009

View Postciine, on 24 aprilie 2020 - 19:56, said:

Eu o am in functiune de pe timpul lui ersicson t10, bine l-am inlocuit cu nokia si ulterior cu module gsm dedicate
cui i-ai raspuns?

View Postgeorge_alexandru, on 24 aprilie 2020 - 19:59, said:

Si pe asta il am pe lista...dar ma gandesc in ce masura pot sa fac singur instalarea. Apoi, mai e si faptul ca trebuie sa largesc caseta in care am trase cablurile de la senzori, cu avantajul, ce-i drept, ca n-as mai fi wireless.
instalarea e un pic mai greoaie dar in mod normal se face de o firma specializata. Dar de ce trebuie sa largesti acea caseta? Acest sistem suporta senzori wireless.

De asemenea poti sa te mai uiti si la acest sistem de alarma. Nu mai lucrez de cativa ani buni in acest domeniu, dar, din ce am auzit cu toate ca este un sistem aparut recent a intrat foarte bine pe piata, este destul de folosit de firmele care instaleaza sisteme de securitate.

Edited by Petrecristi, 24 April 2020 - 20:10.


#8
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,756
  • Înscris: 30.08.2017
Am trase cabluri care duc către o casetă. Doar ca e cam mica, 15x15. Dacă iau Magellan e păcat să nu bag pe cablu. Hik ăla imi place ca are tot ce-i trebuie, inclusiv acumulator dacă e sa taie curentul. Iar conexiunea la rețea e cu cablu.

Ce ai pus tu e același cu cel din link-ul meu de mai sus. Ma bucur sa aud ca e apreciat.

#9
autocargo

autocargo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 01.03.2015
Eu am ceva de pe ebay.  Kerui W18 (daca il cautati)    https://www.ebay.co....ui w18&_sacat=0
Are si modul GSM, wi-fi cu aplicatie android, baterie de backup. Pret foarte bun, am luat pachet cu mai multi senzori, de miscare, senzori magnetici, alarma de fum, difuzor interior si exterior, telecomenzi, un cititor (baza) cu transponderi RF care se ataseaza la chei. Are armare/dezarmare cu cod numeric, prin gsm, cu transponder, wi-fi prin aplicatie,  Au o multime de senzori compatibili si pret foarte bun.

#10
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,592
  • Înscris: 02.09.2006

View Postdexterash, on 24 aprilie 2020 - 19:53, said:

Pot sa intreb cum se deosebeste unul "smart" de unul "conventional"?
asta vede cind ''se triggaruieste ceva''! orice o fi insemnind asta!

#11
astingengo

astingengo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 08.06.2013

View Postdexterash, on 24 aprilie 2020 - 19:53, said:

Pot sa intreb cum se deosebeste unul "smart" de unul "conventional"?
Unul smart are si aplicatie pentru telefon, ceea ce permitea verificarea senzorilor/camerelor mult mai convenabil

#12
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Esti sigur ca toate "smart" fac asta? Intreaba-l pe colegul cu Kerui de mai sus daca suporta verificare senzori/stare senzori in aplicatie. Bine, nu prea vad la ce te-ar ajuta... Adica, ce, daca ai erori la armare, scoti telefonul sa le vezi? Nu ti-e mai simplu daca ti le afiseaza direct pe ecran?

Maxim daca uiti sa armezi si armezi pe drum. Da'... pana iti aduci tu aminte sa armezi, posibil sa-ti fi plecat deja bijuteriile din casa.

Nu stiu, nu ma pricep, zic si eu.

#13
autocargo

autocargo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 01.03.2015
Te anunță care din senzori a declanșat alarma și la armare, daca vreunul din senzori nu este funcțional, ești notificat, nu știu dacă în aplicație sau in modulul de alarmă, nu am verificat.

Attached Files



#14
dionenina424

dionenina424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 21.04.2020
Eu nu inteleg exact care este problema.
In titlu zici "fara GSM", apoi zici ca vrei alerte prin SMS.
Zici ca vrei sa faci singur sistemul de alarma... mai precis ce sa faci ?
Sa-l faci de la zero, sa proiectezi si sa creezi placuta electronica, sa lipesti piesele?
Sau doar sa azamblezi niste chestii deja facute 90% ?

#15
autocargo

autocargo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 01.03.2015
O am de vreo 2 ani deja dar nu m-a preocupat acest aspect, cred ca daca vreun senzor are probleme esti anuntat pe ecranul alarmei si nu in aplicatia android. Inca nu am instalat decat 3 senzori PIR. Dar am verificat si cei magnetici si cel de fum si sunt functionali. Per total sunt foarte multumit,

#16
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,756
  • Înscris: 30.08.2017
Cum stai cu alarmele false? Unul din motivele pentru care am Magellan pe listă e pentru ca o aparte din senzori ii pot pune pe fir, cu risc mai mic de alarma falsă. Altfel, dacă n-as fi avut grija asta, as fi luat de acum modelul de la Hikvision.

#17
astingengo

astingengo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 08.06.2013

View Postdionenina424, on 25 aprilie 2020 - 08:47, said:

Eu nu inteleg exact care este problema.
In titlu zici "fara GSM", apoi zici ca vrei alerte prin SMS.
Zici ca vrei sa faci singur sistemul de alarma... mai precis ce sa faci ?
Sa-l faci de la zero, sa proiectezi si sa creezi placuta electronica, sa lipesti piesele?
Sau doar sa azamblezi niste chestii deja facute 90% ?
In titlu spun fara subscriptie ... nu fara GSM.
Adica, multi care vand sisteme smart de alarma iti ofera si o subscriptie anuala/lunara pentru a beneficia de niste avantaje extra (gen, sms alert)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate