Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Paulownia?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#1
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
M-a luat, asa, o dorinta urgenta sa-mi plantez doi-trei copaci Paulonia. Mai ales ca am vazut ca, inca, se mai gasesc.

Am, insa, niste nedumeriri. Mi-as dori sa cumpar de aici:
https://www.agrodenm...rbori-paulownia

Care e diferenta intre butas si butas lemnificat? Si de ce l-as prefera unul, altuia? Care-i diferenta?

Mai e si varianta in care cumpar unul deja saltat, la 1.5 - 3m (oare?! 3m?), dar ... or fi dintr-aia de trebuie taiati, langa radacina, ca sa creasca drept? Parca asa vazusem eu recomandari, pe undeva. Ce-i drept recomandarile erau de la si pentru unii care faceau treaba asta pe viata si pe moarte; cu culturi spre exploatare s.a.m.d.
Eu nu vreau decat niste flori, cand le este vremea, si niste frunze.
Sper ca nu este cazul si ca, fiind vanduti pentru gradina, sunt gata pregatiti si nu trebuie decat sa-i plantez. Si sa-i ud.

Bine ca nu stiu cate tipuri / soiuri sunt epuizate caci, altminteri, aveam de-a dileme ...

Inca ceva! Pareri despre Agrodenmar?

Multam.

Edited by DIY, 23 April 2020 - 23:29.


#2
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,264
  • Înscris: 06.01.2007
Iar cu Paulonia aia?
Era o țeapă mai veche cu acești copaci.

#3
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
Astia sunt copacii aia care cresc foarte rapid ? Probabil buni pentru exploatarea de lemn. Sunt curios de puterea calorica :)

#4
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

 maccip, on 23 aprilie 2020 - 23:37, said:

Iar cu Paulonia aia?
Era o țeapă mai veche cu acești copaci.

In ce sens, teapa? Eu vreau vreo doi-trei, de frumusete.

Am vazut o groaza, pe marginea drumului, si arata bine, cresc frumos ... Si da, cresc mai repede decat orice alt copac am mai vazut eu. Sau asa mi s-a parut. Nedumeririle mele tin de ce anume sa comand.
Daca stii ceva, precis, te rog sa ma / ne lamuresti. Daca nu ... lasa-i pe altii Posted Image

 jimi91, on 23 aprilie 2020 - 23:43, said:

Astia sunt copacii aia care cresc foarte rapid ? Probabil buni pentru exploatarea de lemn. Sunt curios de puterea calorica Posted Image

Pentru raspunsuri, la intrebari dintr-astea, cauta topicurile din Agricultura - Pomicultura / Viticultura, unde sunt cu unii care au luat treaba asta foarte in serios. Eu vreau, de moft, de frumusete, vreo doua-trei bucati. Asa, ca pentru gradina.

Edited by DIY, 24 April 2020 - 00:31.


#5
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,264
  • Înscris: 06.01.2007
Ii las pe altii, vad ca ai directia bine stabilita.

#6
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Cum naiba de nu s-a gandit nimeni la plantatie de bambus...?
Ala chiar creste repede si are multe intrebuintari

#7
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Oameni buni, stiu ca fiecare are dreptul sa spuna ce-i trece prin minte, pe-aici Posted Image dar as aprecia si niste comentarii pe tema. Am intrebari si sper sa apara si ceva raspunsuri Posted Image
As dori sa comand cat mai curand copacii si incerc sa ma lamuresc.
Cred ca o sa merg pe directia alora gata crescuti.

Inca una, de discutat; cica le trebuie multa apa. Oare merge sa-i plantez intr-o zona unde terenul, de la sine, e un pic umed? Ma gandesc ca ar fi ok si pentru teren si pentru copaci dar mi-e teama sa nu ma trezesc cu ei, gramada, fiindca am inteles ca nu sunt foarte stabili ...

#8
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,785
  • Înscris: 12.01.2018
Oare ce o sa facj cu atata lemn in curte? O sa te descurci?
Mai bine pune un mesteacan am urmarit plantatii de paulonii deastea ani la rand si tot la stadiul de bat erau.am vazut si in camp deschis si in buricul oraselor si tot pitici au ramas dupa ani buni.
Ai vazut sa creasca precum fat frumos in afara de povesti?
Daca-i umed mai repede creste o salcie plangatoare

#9
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009
Eu am luat toamna trecuta un Pawlonia Tomentosa care zice-se e o specie ornamentală cu multe flori. Eu l-am luat in scop pur decorativ. Avea cam 2,5 m Si am dat 10 lei pe el de la un băiat de lângă Cluj. Deocamdată stagnează, nu are nicio frunză nimic dar nici nu pare uscat. De la Agrodenmar nu am cumparat inca nimic :(

#10
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,127
  • Înscris: 10.07.2013
Vezi si ofertele pentru gradina de aici:
https://gradinamax.r...de-5-soiuri-set

https://gradinamax.r...de-5-soiuri-set

Edited by xmanyacs77, 24 April 2020 - 05:57.


#11
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
Eu am, coincidenta, 3 buc Pawlonia , plantati primavara trecuta, 3 din 5 plantați.  Am cumpărat butași lemnificati, adică niște rădăcini cu o palma de tulpina. Tot de la Agrodenmar cumpărați.
I-am plantat , udat, bla-bla-bla, și mă uitam ca ... rămân la stadiul de ... ciot în pământ.  Bine-telespectatori,  chestii cu mame și morți,  carne prin frigider, nu atât în cauza banilor "pierduti" , cât a timpului pierdut.
Pana când,  habar nu știu cum,  văd la cei 3 câte 2 frunze. Evident, ca și colegii mai-sus-scriitori, neîncrezător și sceptic (nu știu ce e , dar da bine), așteptam urmarea. Evident, si-au văzut de treaba, au făcut frunze ca (și cate) o floarea-soarelui, la un moment dat, am mai rărit din frunze și am "copilit" ca la roșii, și prin toamna s-au oprit pe la cică un metru douazeci.
Mao,  anul acesta o iau, de fapt am luat-o , de la capat: 'mnezei plus alea-alea, ca am câte o bota în pământ.  Chiar vroiam sa întreb și eu dacă vi s-au trezit (/Inviat ca tot sunt Pastele) Pawlonia ?
Poze ceva mai încolo,  când merg la munca, sper sa nu trec pe lângă ei și sa uit.

 puisor, on 24 aprilie 2020 - 05:49, said:

Eu am luat toamna trecuta un Pawlonia Tomentosa care zice-se e o specie ornamentală cu multe flori. Eu l-am luat in scop pur decorativ
Tot Tomentosa, cică,  sunt și ai mei , și tot decorativ.

#12
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
cica se taie regulat copacul asta :)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/MzDklO90k0s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#13
techuser

techuser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 05.04.2020
teapa curata  ...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wm0-IQCmFS4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#14
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,127
  • Înscris: 10.07.2013

 DIY, on 24 aprilie 2020 - 03:10, said:

Oameni buni, stiu ca fiecare are dreptul sa spuna ce-i trece prin minte, pe-aici Posted Image dar as aprecia si niste comentarii pe tema. Am intrebari si sper sa apara si ceva raspunsuri Posted Image
As dori sa comand cat mai curand copacii si incerc sa ma lamuresc.
Cred ca o sa merg pe directia alora gata crescuti.

Inca una, de discutat; cica le trebuie multa apa. Oare merge sa-i plantez intr-o zona unde terenul, de la sine, e un pic umed? Ma gandesc ca ar fi ok si pentru teren si pentru copaci dar mi-e teama sa nu ma trezesc cu ei, gramada, fiindca am inteles ca nu sunt foarte stabili ...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_a9cfhDJTyI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Mai multe detalii in videoclip.Posted Image

#15
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014

 cristobob, on 24 aprilie 2020 - 06:02, said:

...
Poze ceva mai încolo, ....
Intr-una din poze se poate vedea cum a crescut din lateralul butasului.

Celui din prima pozai-am rupt varful, cam din greseala, am vazut ca era uscat, astept sa vad ce face.

 techuser, on 24 aprilie 2020 - 06:40, said:

teapa curata  ...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wm0-IQCmFS4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ia vezi ce scrie la minutul 3.30
Da, daca esti dornic de/pus pe imbogatire din Pawlonia, posibil sa fie teapa .

Attached Files



#16
costel844

costel844

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 15.10.2013
Hristos a inviat !  Am si eu un arbore de paulownia plantat de patru ani , anul asta a plecat pe al cincilea . Are acum 25 cm in diametru. Ce voiam sa va spun e ca l-am plantat in coltul curtii la strada la aproximativ 70 cm de gard . A umflat pista de beton  cu radacinile si a strambat si ambele garduri . Nu trebuie plantat in apropierea unui gard sau a unei constructii . Voi fi nevoit sa-l tai !

#17
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Uite un comentariu pe tema: daca ai noroc sa ai un sol potrivit pentru acesti copaci, vor creste, daca nu, te vei alege cu niste araci pentru fasole batrani de 5-10 ani, gauriti in interior si inutili. Nici de foc nu sunt buni.

#18
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014

 techuser, on 24 aprilie 2020 - 06:40, said:

teapa curata  ...
Da, daca te uiti la asta, ce a uitat sa ... se prinda:

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate