Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Paulownia?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#19
GeorgicaPopescuIoan

GeorgicaPopescuIoan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 20.01.2019

 DIY, on 24 aprilie 2020 - 03:10, said:



Inca una, de discutat; cica le trebuie multa apa. Oare merge sa-i plantez intr-o zona unde terenul, de la sine, e un pic umed?

Eu i-am pus acu 3 ani . Nu i-am udat niciodata . In al 2-lea an am crezut ca s-au uscat ...acu sar de 5m toti 3 .

#20
URZI

URZI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 23.11.2005
eu am 5 bucati plantati acum 3 ani.
Cel mai mare a ajuns la 5 - 6 metri si cel mai mic are 2.
Acelasi soi, udati ( sau mai bine spus, neudati) la fel.
Cea mai grava problema a lor este faptul ca sunt o atractie pt dezvoltarea cuiburilor de omizi datorita ( sau din cauza) funzelor foarte mari.
Fluturele care depunde ouale, prefera aceasta planta fix pt marimea frunzelor care pot adaposti f bine cuibul pe partea inferioara a lor.
Aveti grija daca aveti si pomi fructiferi, se vor umple de omizi!

#21
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,486
  • Înscris: 03.04.2013

 costel844, on 24 aprilie 2020 - 07:43, said:

Hristos a inviat !  Am si eu un arbore de paulownia plantat de patru ani , anul asta a plecat pe al cincilea . Are acum 25 cm in diametru. Ce voiam sa va spun e ca l-am plantat in coltul curtii la strada la aproximativ 70 cm de gard . A umflat pista de beton  cu radacinile si a strambat si ambele garduri . Nu trebuie plantat in apropierea unui gard sau a unei constructii . Voi fi nevoit sa-l tai !
Exact asta am vrut sa-ti spun si eu. Atentie mare la radacini. Si e o specie a naibii de afurisita, la fel ca otetarii, nucii, salcamii sau liliacul, dau foarte multi pui, e foarte greu sa scapi de ei daca te razgandesti.
Mihule, eu stiu ca tu te documentezi bine, as sugera sa te mai gandesti. Si soata mea era innebunita dupa ei dar dupa cativa ani de evaluari a renuntat. Chiar se gandea sa ii creasca pentru profit.

Nu stiu daca iti mai amintesti pozele cu casa mea(nu am una la indemana). Am nevoie sa construiesc o perdea care sa acopere vederea catre casa dintr-un anumit unghi. Paulownia ar fi fost solutia perfecta dar datorita inconvenientelor am renuntat. Am pus in loc salcami, salcii si leylanzi.

Oricum, daca totusi iti mentii ideea, ai grija unde ii pui. Daca n-ai facut-o deja, eu zic sa cauti cat mai multe locatii unde sunt utilizati si sa vorbesti cu proprietarii, e un lucru unde diferenta intre teorie si praftica e mare.

Scuze de ot.

#22
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,169
  • Înscris: 06.04.2020

 puisor, on 24 aprilie 2020 - 05:49, said:

Eu am luat toamna trecuta un Pawlonia Tomentosa care zice-se e o specie ornamentală cu multe flori. Eu l-am luat in scop pur decorativ. Avea cam 2,5 m Si am dat 10 lei pe el de la un băiat de lângă Cluj. Deocamdată stagnează, nu are nicio frunză nimic dar nici nu pare uscat. De la Agrodenmar nu am cumparat inca nimic Posted Image
Au preturi destul de mari.

#23
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Uite un stan-patitul:
https://adevarul.ro/...18ce/index.html
E de retinut cate ceva.

#24
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

 keta, on 24 aprilie 2020 - 02:29, said:

Cum naiba de nu s-a gandit nimeni la plantatie de bambus...?
Ala chiar creste repede si are multe intrebuintari
Daca tai intrebuintarile, merge si o plantatie de otetari. Mai putina munca (pina ajung la vecini). :huh:

#25
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Sunt foarte misto paulomnia ăștia. Le dai apă, cresc 2 metri intr un an până vine iarna.
Peste iarnă se usucă 1.95 metri si primăvara următoare o iei de la capăt.
Daca ai mai multi, sunt buni să faci compost din ce degera si cade.

#26
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,435
  • Înscris: 06.01.2014

 keta, on 24 aprilie 2020 - 02:29, said:

Cum naiba de nu s-a gandit nimeni la plantatie de bambus...?
Ala chiar creste repede si are multe intrebuintari

Eu am cautat sa cumpar si nu am gasit. As face un gard viu, am vazut asa ceva in Ungaria si mi-a placut.

Deci, de unde pot cumpara bambus aclimatizat pe zona Clujului ?

#27
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,075
  • Înscris: 10.07.2013

 cristobob, on 24 aprilie 2020 - 13:03, said:

Eu am cautat sa cumpar si nu am gasit. As face un gard viu, am vazut asa ceva in Ungaria si mi-a placut.

Deci, de unde pot cumpara bambus aclimatizat pe zona Clujului ?
Aici se gasesc: https://www.gardenex...si-bambusuri/#/

#28
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,745
  • Înscris: 29.11.2007

 EMPP, on 24 aprilie 2020 - 05:43, said:

Oare ce o sa facj cu atata lemn in curte? O sa te descurci?

Da Posted Image

 EMPP, on 24 aprilie 2020 - 05:43, said:

Mai bine pune un mesteacan

Am pus. Am pus noua, dintre care s-au prins opt. Astia opt sunt in plus fata de cei care au crescut natural ... in alte locuri decat unde i-as fi dorit eu.

 EMPP, on 24 aprilie 2020 - 05:43, said:

am urmarit plantatii de paulonii deastea ani la rand si tot la stadiul de bat erau.am vazut si in camp deschis si in buricul oraselor si tot pitici au ramas dupa ani buni.

Plantatiile de Paulonia, in Romania, sunt - probabil - o loterie. Unii au noroc, altii nu.

 EMPP, on 24 aprilie 2020 - 05:43, said:

Ai vazut sa creasca precum fat frumos in afara de povesti?

Nu, asa ceva nu am vazut. Am vazut, insa, cum cresc, undeva pe DN 10, dinspre Buzau. Cresc fumos, de ceva ani. Cresc mult mai repede decat alti copaci si imi place cum arata. Cred ca i-a pus primaria, fiindca sunt multi, plantati pe marginea drumului, in zona centrala a localitatii.

 EMPP, on 24 aprilie 2020 - 05:43, said:

Daca-i umed mai repede creste o salcie plangatoare

Am pus. Trei. Au prins minunat! Paulonia ar ateriza un pic mai sus, de salcii.

#29
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,745
  • Înscris: 29.11.2007

 puisor, on 24 aprilie 2020 - 05:49, said:

Eu am luat toamna trecuta un Pawlonia Tomentosa care zice-se e o specie ornamentală cu multe flori. Eu l-am luat in scop pur decorativ.

Da, si eu, tot asa ceva doresc. Aviz celor care au hotarat ca, punand trei copaci, fac o plantatie Posted Image

 puisor, on 24 aprilie 2020 - 05:49, said:

Avea cam 2,5 m Si am dat 10 lei pe el de la un băiat de lângă Cluj. Deocamdată stagnează, nu are nicio frunză nimic dar nici nu pare uscat.

Foarte bun pretul. Sa ne tii la curent, cu evolutia!

 puisor, on 24 aprilie 2020 - 05:49, said:

De la Agrodenmar nu am cumparat inca nimic Posted Image

Dintr-un motiv, anume? Sau pur si simplu?

 xmanyacs77, on 24 aprilie 2020 - 05:52, said:

Vezi si ofertele pentru gradina de aici:[...]

Vad ca nu au Paulonia Posted Image
Daca tot ai adus vorba: ai cumparat de la ei? II recomanzi?
Multam.

 cristobob, on 24 aprilie 2020 - 06:02, said:

Eu am, coincidenta, 3 buc Pawlonia , plantati primavara trecuta, 3 din 5 plantați.  Am cumpărat butași lemnificati, adică niște rădăcini cu o palma de tulpina. Tot de la Agrodenmar cumpărați.

Merci!

 cristobob, on 24 aprilie 2020 - 06:02, said:

[...]Poze ceva mai încolo,  când merg la munca, sper sa nu trec pe lângă ei și sa uit.[...]

Iar eu spre sa-ti infrunzeasca / infloreasca, astfel incat nici o sansa sa uiti de ei!

 jimi91, on 24 aprilie 2020 - 06:14, said:

cica se taie regulat copacul asta Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/MzDklO90k0s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nu. Se taie, o data, ca sa creasca drept. Pe mine, asta ma lasa rece. Daca nu e taiat si creste mai ... natural ... e ok. Nu-i vreau pentru lemn, ci pentru flori.

 techuser, on 24 aprilie 2020 - 06:40, said:

teapa curata  ...[...]

Posted Image Posted Image Posted Image
De fapt, link-ul imi confirma exact ce doream. Copacul creste, frumos, in conditiile de Romania. In caz ca nu am mentionat Posted Image Posted Image nu-i vreau pentru lemn, ci de frumusete.

 xmanyacs77, on 24 aprilie 2020 - 06:54, said:

[...]Mai multe detalii in videoclip.Posted Image

Posted Image

 costel844, on 24 aprilie 2020 - 07:43, said:

Hristos a inviat !  Am si eu un arbore de paulownia plantat de patru ani , anul asta a plecat pe al cincilea . Are acum 25 cm in diametru. Ce voiam sa va spun e ca l-am plantat in coltul curtii la strada la aproximativ 70 cm de gard . A umflat pista de beton  cu radacinile si a strambat si ambele garduri . Nu trebuie plantat in apropierea unui gard sau a unei constructii . Voi fi nevoit sa-l tai !

... ooops! Ma grabeam sa-ti spun "Sa-ti traiasca!", dupa care am vazut ce soarta-l paste ...
Imi pare rau.

 myshyk, on 24 aprilie 2020 - 07:56, said:

Uite un comentariu pe tema: daca ai noroc sa ai un sol potrivit pentru acesti copaci, vor creste, daca nu, te vei alege cu niste araci pentru fasole batrani de 5-10 ani, gauriti in interior si inutili. Nici de foc nu sunt buni.

Asta-i o chestie valabila pentru orice tip de plante / plantari.
Un sfat pe care l-am primit, la inceputurile relatiei mele cu gradinaritul, de la o tipa care avea o gradina su-per-ba! Am intrebat-o ce plante-mi recomanda. Rapunsul ei a fost ceva de genu' "Iti recomand sa alegi plantele care cresc, la tine".

 cristobob, on 24 aprilie 2020 - 08:16, said:

Da, daca te uiti la asta, ce a uitat sa ... se prinda:

Ca sa ma lamuresc: din radacina asta trebuia sa creasca un nou copac. Corect? Adica asta inseamna butasi. Sunt plantele in varsta de un an, taiate, si care "asteapta" lastarul?

 GeorgicaPopescuIoan, on 24 aprilie 2020 - 08:22, said:

Eu i-am pus acu 3 ani . Nu i-am udat niciodata . In al 2-lea an am crezut ca s-au uscat ...acu sar de 5m toti 3 .

Bravo! Sa-ti traiasca! Din butasi sau dintr-astia, mai saltati?

 URZI, on 24 aprilie 2020 - 08:49, said:

eu am 5 bucati plantati acum 3 ani.
[...]

Notat.
Intrebare: pe masura ce cresc, frunzele devin mai mici? Asta este impresia pe care-o aveam eu.
Am vazut copaci dintr-astia, in varsta de vreo 10 ani, iar funzele nu mai arata ca niste palarii, ci arata un pic mai normal.

Edited by DIY, 24 April 2020 - 23:35.


#30
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,745
  • Înscris: 29.11.2007

 viotl, on 24 aprilie 2020 - 09:03, said:

Exact asta am vrut sa-ti spun si eu. Atentie mare la radacini. Si e o specie a naibii de afurisita, la fel ca otetarii, nucii, salcamii sau liliacul, dau foarte multi pui, e foarte greu sa scapi de ei daca te razgandesti.[...]

Stii Posted Image bine ca noi avem un teren cat se poate de deschis; ca sa zic asa ... Intr-un punct, departe de toate (fosa septica ar fi cel mai apropiat "reper", la vreo minim 20 m departare), aveam / avem un mar salbatec. Saracu' era cam bolnavior, de cand am cumaprat terenul si, in continuare, nu prea a mai ramas mare lucru din el. Asa ca mi-as dori sa pun, acolo, trei copaci dintr-astia (m-am obisnuit cu o pata de ... copaci ... acolo) si, cand i-o veni definitiv timpul, sa tai ultimele zvacniri de crengi si sa pastrez cioata. Ideal ar fi ca, in acel moment, sa am ceva copaci crescuti, sa preia ... aspectul.

BTW Abia astept sa-mi "puiasca" liliacul Posted Image

 viotl, on 24 aprilie 2020 - 09:03, said:

Nu stiu daca iti mai amintesti pozele cu casa mea(nu am una la indemana). Am nevoie sa construiesc o perdea care sa acopere vederea catre casa dintr-un anumit unghi. Paulownia ar fi fost solutia perfecta dar datorita inconvenientelor am renuntat. Am pus in loc salcami, salcii si leylanzi.[...]

Pai ... si salcamul se intinde ... Salcami o sa pun, in afara terernului nostru, pe costisa care "tine" drumul de acces, sa nu ajunga-n ... drum Posted Image Mai incolo, insa ...
Deci, daca ai tai se intind / inmultesc prea mult .. pune-i in niste ghivece si, cand mi-o permite situatia mondiala Posted Image, vin sa-i iau.

 myshyk, on 24 aprilie 2020 - 11:58, said:

Uite un stan-patitul [...]

Repeat, after me!
Trei. Co-paci. Or-na-men-tali.

#31
GeorgicaPopescuIoan

GeorgicaPopescuIoan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 20.01.2019

 DIY, on 24 aprilie 2020 - 23:34, said:


Bravo! Sa-ti traiasca! Din butasi sau dintr-astia, mai saltati?


Butasi ...luati de pe net de prin  Covasna parca . -  paulonia, aronia , zmeur galben ( care nu s-o prins ) si inca ceva ca o tufa asa .

#32
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 25.06.2006
Am gasit de cumparat rasad de pawlonia(nu stiu care fel) in primvara lui 2017, dintr-o intamplare. Am luat 2 ca mi-a placut cum suna. Erau fix cat un rasad de rosiie, 10 cm. N-am avut incredere ca o sa fie mare branza cu ei, asa ca i-am pus cam aproape de gard si alti copaci.

Dupa primul an erau doua bete de aproximativ 1-1,2 m.  Am gasit prin telefon 2 poze din Iulie si august 2018. Din 2019 nu am gasit poza, nu au mai crescut in inaltime prea mult, dar s-au ingrosat si au facut ceva ramurele. Atasez o poza de zilele trecute. Desi foarte aproape de gard, nu l-au stricat, inca.
Cand mai ajung pe la tara fac o poza mai concludenta.
Maine am intalnire cu dealerul de rasaduri si daca o sa aiba o sa mai cumpar cativa.
Parerea mea ca pentru placerea personala merita pusi. Sunt aceleasi riscuri ca si cu orice alt pom cumparat.  Cei care vor o imbogatire rapida, da, si-au luat teapa.
Nu stiu in ce masura au vreo sansa rasadurile sa ajunga rin curier in stare buna, dar daca doresti pot incerca sa trimit.

Attached Files



#33
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003

 DIY, on 23 aprilie 2020 - 23:28, said:



Inca ceva! Pareri despre Agrodenmar?


Am luat eu in toamna trecută câțiva pomi fructiferi de la ei. Au fost ok, au înfrunzit toți acum.

#34
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 25.06.2006
Mi-am mai luat cativa - 5 lei/buc

Attached Files



#35
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
La anu altoiesti cires pe ei :)

#36
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,745
  • Înscris: 29.11.2007

 andbozo, on 30 aprilie 2020 - 21:50, said:

Am gasit de cumparat rasad de pawlonia(nu stiu care fel) in primvara lui 2017, dintr-o intamplare. [...] Din 2019 nu am gasit poza, nu au mai crescut in inaltime prea mult, dar s-au ingrosat si au facut ceva ramurele. Atasez o poza de zilele trecute. Desi foarte aproape de gard, nu l-au stricat, inca.

Sa-ti traiasca! Vrei sa spui ca aceia doi, din spate, din ultima poza, sunt Paulownia? Daca da, ce frumoase trunchiuri au dezvoltat!

 andbozo, on 30 aprilie 2020 - 21:50, said:

Cand mai ajung pe la tara fac o poza mai concludenta.

Asteptam! Frunzele? Frunzele s-au mai micsorat, fata de inceput? Mie frunzele astea, mari, ca niste palarii, nu prea-mi plac. Am vazut copaci, mai in varsta, cu frunze ceva mai mici. Si mi s-a spus ca, in timp, pe masura ce se dezvolta copacul, frunzele se mai micsoreaza. Asa sa fie ...

 andbozo, on 30 aprilie 2020 - 21:50, said:

Maine am intalnire cu dealerul de rasaduri si daca o sa aiba o sa mai cumpar cativa.
Parerea mea ca pentru placerea personala merita pusi. Sunt aceleasi riscuri ca si cu orice alt pom cumparat.  Cei care vor o imbogatire rapida, da, si-au luat teapa.
Nu stiu in ce masura au vreo sansa rasadurile sa ajunga rin curier in stare buna, dar daca doresti pot incerca sa trimit.

Oh, multumesc mult dar ... rasadurile, la mine, ar trebui sa se lupte cu flora spontana, care mananca tot. Asa ca am comandat trei bete Posted Image, adica trei bucati "Paulownia Tomentosa ornamental - butas", de la Agro Denmar. Sa vedem cand sosesc ... Si, mai ales, ce soseste! Posted Image

 wizake, on 01 mai 2020 - 07:15, said:

Am luat eu in toamna trecută câțiva pomi fructiferi de la ei. Au fost ok, au înfrunzit toți acum.

Ma bucur, pentru tine! Si, poate, si pentru mine Posted Image   La ei am comandat.

 andbozo, on 01 mai 2020 - 16:03, said:

Mi-am mai luat cativa - 5 lei/buc

Wow! Deja iti faci padure!

 rim80, on 24 aprilie 2020 - 09:15, said:

Au preturi destul de mari.

Da. Si mie mi s-a parut ca au preturi mari, fata de altii. De-aceea si doream referinte. Nu pentru cei trei butasi pe care i-am comandat ci, asa, in general.
In prima faza m-am entuziasmat si ca pot face plata online. N-am putut Posted Image Partenerul lor, pentru transferurile online, este red flagged de catre banca emitenta a CC-ului Posted Image Asa ca am comandat cu plata la livrare Posted Image cu taxa, suplimentara, 10 lei, pentru ... manevrarea banilor Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate