Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

Izolare pardosealã

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Sarlea

Sarlea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.10.2017
Izolare placa beton(pardosea).
Am o intrebare: am o distanțã între placa de beton si  tocul usilor termopan de 15 cm(inițial am vrut sa pun incalzire prin pardosea, dar am renuntat din cauza costurilor), as putea sa pun polistiren de 10 cm si o sapã autonivelanta peste?

#2
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016
Da,la fel ati fi facut si la IPAT,polistirenul va trebui ori de mai mare densitate ori extrudat

#3
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,549
  • Înscris: 30.08.2017
Polistiren extrudat 10 cm + șapa semiumedă. Nu folosi autonivelanta, nu se poate pune la o grosime de 5cm si ar costa, oricum, foarte mult. Cu sau fără încălzire in pardoseala, e necesara izolarea pardoselii.

#4
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,830
  • Înscris: 17.03.2008
Pai....ce diferenta de bani ar fi, astfel incat sa sari de la IP la calorifere?...
Cat ar costa IP, cat ar costa caloriferele?

#5
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 06.04.2020
Daca pui costurile cu termoizolarea pardoselii (polistiren extrudat, sapa, manopera) plus costul caloriferelor, cred ca iesi mai ieftin cu incalzirea in pardoseala. Nu mai spun despre confortul rezultat,(sa stai descult iarna) si eliberarea spatiului ocupat de calorifere. Mai reflecteaza, nu-i o cheltuiala care o faci in mod curent, o faci o data si gata.

#6
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Din cate imi amintesc sapa autonivelanta e foarte scumpa si nu se justifica la tine, cred. O sapa peste polistiren trebuie sa aibe minim 3 cm ca sa reziste bine, altfel e posibil sa ai surprize neplacute.
Incalzirea in pardoseala costa, in medie, cu 30% mai mult decat cea clasica. Dar costurile ulterioare vor fi mult mai mici, considerand aceeasi susrsa de incalzire. Iar confortul... nu se compara.
Daca polistirenul extrudat este prea scump, asigura-te ca vei folosi expandat de densitate cat mai mare.
Oricum: mare atentie, sapa flotanta peste polistiren se misca, trebuie neaparat sa lasi rost de dilatare. Si neaparat finisajul podelei sa nu atinga peretii.

#7
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 rim80, on 23 aprilie 2020 - 08:36, said:

Nu mai spun despre confortul rezultat,(sa stai descult iarna)
Asta nu e chiar asa.
Daca ai casa izolata bine, necesarul de caldura este mic, pardoseala va fi incalzita doar cat sa nu fie rece, dar nu destul ca sa stai descult.
Daca pardoseala e calda cat sa stai descult, inseamna ca ai pierderi mari de caldura, consum mare si costuri mari.

 rim80, on 23 aprilie 2020 - 08:36, said:

si eliberarea spatiului ocupat de calorifere.
Corect.
Si incalzirea uniforma in toata incaperea, mai ales in incaperi mari, unde altfel ai sta la 3 metri distanta de calorifer.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate