Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Fundatie gard - centura continua sau doar la stalpi?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Mama_G

Mama_G

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 04.08.2019
Buna seara! Vrem sa imprejmuim un teren cu gard din plasa metalica fixata pe stalpi metalici. Ulterior probabil vom planta arbusti/ gard viu. Pentru aceasta varianta de gard este necesara fundatia de ciment continua, tip centura, sau poate fi facuta fundatie strict ptr stalpi? Ce dimensiuni recomandati? Multumesc pentru sfaturi!

#2
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Strict stâlpi. O groapă in care torni ciment.
Mai dă amanunte. E permanent, temporar, la stradă, in grădină...

Edited by CovertTwo, 19 April 2020 - 23:37.


#3
Mama_G

Mama_G

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 04.08.2019
Pe o parte si in spatele terenului. Am vrea sa ramana permanent acolo. Ne gandisem si la alte variante, insa asta pare a fi cea mai ieftina si sa arate si bine.

#4
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
cu timpul stalpii se vor dezalinia la fundatia in pahare......centura trebuie armata ca alfel se sparge

#5
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Merge doar stâlpi dar recomand sa pui și o minimă bordură, eventual cea mai ieftină bordură de pavaje. Scopul ei e sa nu îți circule animalele pe sub gard.

#6
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,129
  • Înscris: 10.07.2013
Attached File  00000000000fundatie gard fier forjat1.jpg   218.47K   151 downloads

Cea mai trainica solutie este aceasta din imagini cu centura continua. Posted Image

Edited by xmanyacs77, 20 April 2020 - 06:47.


#7
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Clar. Dar depinde de buget. Și de necesități.

#8
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Soluția cu centură continuă este mai scumpă, s a mai zis.
Centura are minim 15 cm lățime, inaltime - ce e in pământ plus ce e deasupra minim 50 cm, lungime tu știi cat e gardul, poți calcula câți metri cubi de beton intră acolo.
Pt a evita dezalinierea stâlpilor în timp, nu te zgârcești cu adâncimea gropii, depinde si de zonă, una e in sud, la campie si alta pe la miercurea ciuc. Eu, in sud, i am bagat la 60 cm.
Ca să evit ce a zis @poe, să sape câinii pe sub gard, eu am pus intre stâlpi plăci se beton îngropate 15 cm.
Stâlpii merg si din bara rotundă si profil pătrat. Eu am ales pătrat pt ca am legat mai usor placile de stâlpi.
Dimensiuni stâlpi.
Înălțimea e alegerea ta. Vezi cum o stabilești totusi, atat bara rotundă cat și pătratul vin la lungime standard de 6 metri. Ca să eviți risipa tai ori la 2 ori la 3.
Eu am taiat la 2 iar la capătul superior am sudat 50 de cm de patrat mai subtire care intra in cel al stalpului.
Lățimea, intre 30 si 40 mm e suficient la pătrat. La rotund, se măsoară in toli, dracu să i ia, ori un tol si un sfert ori un tol si jumatate.
Grosimea 2 sau 3 mm. Există si 1.5 mm, dar e cam prea subțire.
Precizez că nu s inginer constructor sau zidar, am vb din experiența mea, îmi pot fi criticate sfaturile liniștit :)

#9
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
doar stalpi, iedera sau ceva , si gata gardul

#10
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 31.03.2018
Acuma,daca gardul este intra sau este extravilan,cred ca conteaza foarte mult cum il faci si din ce elemente.

Si eu am aceeasi problema.
Am 900 metri liniari in plin camp,mijlocul la niciunde si treba sa planific pentru animale mici (ce pot trece pe sub plasa) si pentru cele mari (ursi,mistreti) sau pentru cei in doua picioare(ce pot offload tot fierul intro-o noapte fara luna)

M-am gandit sa fac exact cum a spus "@covertTwo" dar fara acea bordura , ce m-ar omori la bani.
Sapat si pus stalpii de fier / teava sau palierii de beton la 50cm in pamant si 2 metri deasupra.
Gaura sa fie destul de mare in asa fel incat sa nu balanseze stalpul si prins un fel de cruce la piciorul stalpului sa ii dea mai multa stabilitate inaintrul garii,sa fie prins bine de betonul turnat.
Plasa de zincata cu ochi destui de mici ca sa nu permita trecerea animaleler mici sau sa pui piciorul in ea.
La varf,un fel de sarme ce nu permit sa te prinzi si sa sari peste.
Apoi,intre stalpii pusi la 2.5 metri,prinsa in pamant la un 10-20 cm plasa ca sa nu fie ridicata si sa fie trecuta pe sub ea sau mers cu o solutie din pietre mari de rau puse intre stalpi.

Dupa plasa,plantat o planta tot timpul verde,si care sa formeze un zid protector si sa se prinda in plasa sa il faca mai solid.
Acea planta nu trebui sa faca fructe ca sa nu atraga animalele sa manance din el.


Bafta


Attached File  P4147605 (2).jpg   444.57K   78 downloads = Attached File  gardgabioane.jpg   226.55K   80 downloads = Attached File  389394P7202014.jpg   215.71K   72 downloads

Edited by EmeraldCountryHouse, 20 April 2020 - 11:01.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate