Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m
 Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...
 Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?
 Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...
 

Topic pt cei care au trecut prin infectia cu covid si intrebari la adresa acestora

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,328
  • Înscris: 05.06.2002
Pentru ca epidemia avanseaza si pe viitor vor fi din ce in ce mai multi care vor fi facut boala m-am gandit sa fac topicul asta.

Ca sa nu ne aberam imi permit sa definesc pe cei care au facut boala pe cei dclarati oficial infectati (test rt pcr, radiografie sau CT plamani), cei care au iesit pozitivi la testele rapide (de anticorpi), si fiindca acu nu mai sunt testate toate persoanele care au avut contacte cu pozitivi cei care au avut in familia cu care locuiesc persoana declarata pozitiva sau iesita pozitiva la testele cu anticorpi, fiindca la cat de contagios e virusul e putin probabil ca ei sa fi scapat neinfectati chiar daca au fost asimptomatici sau cu simptome usoare care n-au necesitat internarea. Sau altfel de contacti foarte apropiati.


Daca aveti banuiala ca ati avut boala am impresia ca synevo face deja teste de anticorpi specifici sars cov 2. Din ziua a 7-a pana in ziua a 10-a de boala apar anticorpii si pot fi detectati de aceste teste. Anticorpii persista si dupa terminarea bolii si pot fi detectati de aceste teste.


Deci, este careva pe aici din categoriile de mai sus?

Edited by Fane, 19 April 2020 - 23:32.


#2
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,142
  • Înscris: 10.04.2006
Eu cunosc 2 persoane care aproape s-au vindecat.

#3
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,328
  • Înscris: 05.06.2002
Ce siptome au avut? Ce varsta si stare de sanatate? Cat de greu sau usor au trecut prin boala?

#4
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,137
  • Înscris: 03.12.2005
si eu cunosc o persoana, o prietena de familie (36 de ani) care a calatorit in spania inainte sa inceapa carantina.
a avut simptome "usoare" si nu a necesitat internare, a stat in carantina la domiciliu. (locuieste singura deci nu a fost o problema.)

din ce spune ea a avut febra usoara , stomac deranjat, tuse si durere slaba in piept si spate (mai ales cand statea pe spate in pat deci probabil si o forma usoara de pneumonie)
a sunat la linia aceea speciala si i s-a spus ca cel mai probabil are COVID si daca nu se simte rau sa stea izolata.

cam in 2 saptamani nu a mai avut nimic, se simte foarte bine.
acum, ca o fi avut sau nu COVID nu putem sti sigur, mai ales ca nu a fost testata. important e ca s-a facut bine.

Edited by takillya, 20 April 2020 - 06:37.


#5
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Deci asta e un topic pentru cei  care "eu cunosc o persoana( sau 2, sau 3 ...) care au avut covid"?
Fane, ai impresia ca alora care chiar au avut, le arde de scris pe forumuri, gratuit, cand isi pot descrie trairile contra cost la televiziuni?

#6
gicul

gicul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 11.06.2006

 myshyk, on 20 aprilie 2020 - 08:20, said:

Deci asta e un topic pentru cei  care "eu cunosc o persoana( sau 2, sau 3 ...) care au avut covid"?
Fane, ai impresia ca alora care chiar au avut, le arde de scris pe forumuri, gratuit, cand isi pot descrie trairile contra cost la televiziuni?

Eu sunt sigur ca sunt persoane care vor sa isi impartaseasca trairile si experientele cu Covid19 fara sa ceara bani

#7
pisicuts

pisicuts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 15.01.2019

 takillya, on 20 aprilie 2020 - 06:28, said:

si eu cunosc o persoana, o prietena de familie (36 de ani) care a calatorit in spania inainte sa inceapa carantina.
a avut simptome "usoare" si nu a necesitat internare, a stat in carantina la domiciliu. (locuieste singura deci nu a fost o problema.)

din ce spune ea a avut febra usoara , stomac deranjat, tuse si durere slaba in piept si spate (mai ales cand statea pe spate in pat deci probabil si o forma usoara de pneumonie)
a sunat la linia aceea speciala si i s-a spus ca cel mai probabil are COVID si daca nu se simte rau sa stea izolata.

cam in 2 saptamani nu a mai avut nimic, se simte foarte bine.
acum, ca o fi avut sau nu COVID nu putem sti sigur, mai ales ca nu a fost testata. important e ca s-a facut bine.

Super tare! Diagnostic prin telefon. Operatoarea avea si glob de cristal, nu-i asa?

Edited by pisicuts, 20 April 2020 - 09:41.


#8
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,137
  • Înscris: 03.12.2005

 pisicuts, on 20 aprilie 2020 - 09:38, said:

Super tare! Diagnostic prin telefon. Operatoarea avea si glob de cristal, nu-i asa?

nu stiu ce sa zic insa banuiesc ca operatorii trebuie sa aiba pregatire medicala, nu ?
trebuie sa ne gandim ca exista multi ipohondri pe lume si chiar nu poti sa ii lasi pe toti sa vina la spital sa ceara test sau sa umbli cu izoletata dupa miile de nebuni care suna.

e foarte normal sa iti spuna sa stai acasa izolat atata timp cat nu necesiti tratament de urgenta.

Edited by takillya, 20 April 2020 - 09:55.


#9
underground_junkie

underground_junkie

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 21.04.2018
Ca sa continui trendul celor de mai sus: am facut eu! In 2016 prima data. Si o forma mai serioasa in 2018.
Ar fi bine ca un moderator sa stearga offtopicul totusi (inclusiv pe al meu).

#10
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,328
  • Înscris: 05.06.2002

 myshyk, on 20 aprilie 2020 - 08:20, said:

Deci asta e un topic pentru cei  care "eu cunosc o persoana( sau 2, sau 3 ...) care au avut covid"?
Fane, ai impresia ca alora care chiar au avut, le arde de scris pe forumuri, gratuit, cand isi pot descrie trairile contra cost la televiziuni?
Sunt deja destul de multi ca televiziunile sa nu le mai dea nici un svantz pe povestiri. Si in timp vor fi si mai multi. Mai sunt destul de multi asimptomatici sau cu simptome usoare. Cand o sa fie terminat studiul ala a lui Cercel o sa avem o imagine mai clara despre cum s-a raspandit virusul in populatie.

 pisicuts, on 20 aprilie 2020 - 09:38, said:



Super tare! Diagnostic prin telefon. Operatoarea avea si glob de cristal, nu-i asa?
Daca n-ai simptome severe nu mai vine nici naiba sa te testeze si sa te intrebe ce contacti ai avut.

#11
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,046
  • Înscris: 26.04.2007
Cine dracu este tampitul sa scrie aici ca a avut COVID ?!!?!?....
pe bune ? cine...

#12
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Doar vreun supravietuitor, eventual,(desi aia au cu siguranta cu totul alte griji dupa boala decat sa se "desfasoare" pe forumuri), ca din ceilalti, sigur nimeni.

#13
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 Mihai_3, on 20 aprilie 2020 - 11:42, said:

Cine dracu este tampitul sa scrie aici ca a avut COVID ?!!?!?....
pe bune ? cine...

Da de ce nu ar scrie ?
Poate l-a luat de la muncă, din întâmplare...

Quote

805,124 Total Members

Din 800 de mii de oameni, poate fi unul. Repet de ce ar fi tâmpit ?

Sau vă place să jigniți așa aiurea și gratuit...

De ce ar fi tâmpit dacă ar fi avut și dacă ar scrie aici ?

#14
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,046
  • Înscris: 26.04.2007
fi serios ....

#15
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Explică te rog. Faptul că iei cumva Covid din prostie ghinion neșansă etc, și spui aici experiența... de ce e ceva rău... ?

#16
Darkman48

Darkman48

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,100
  • Înscris: 24.05.2009

 Mihai_3, on 20 aprilie 2020 - 11:42, said:

Cine dracu este tampitul sa scrie aici ca a avut COVID ?!!?!?....
pe bune ? cine...

Da' ce-i covid asta? Sifilis si i-ar fi rusine cuiva sa povesteasca? Chiar si asa, nu l-ar cunoaste nimeni, daca ar fi de cine stie ce boala.

Edited by Darkman48, 21 April 2020 - 15:01.


#17
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,328
  • Înscris: 05.06.2002

 Mihai_3, on 20 aprilie 2020 - 11:42, said:

Cine dracu este tampitul sa scrie aici ca a avut COVID ?!!?!?....
pe bune ? cine...
Eu, de exemplu. :P

Marti e vorba sa-mi vina testele pt anticorpi. Daca nu oricum am sa merg la un laborator de analize sa-l fac fiindca am inteles ca mai multe laboratoare fac acest test contracost.

Am avut caz in familie, persoana in varsta de care avem grija a fost internata in spital pt covid, cu teste RT PCR pozitive si CT “inalt sugestiv”, ca sa folosesc exprimarea lor, pt infectie covid. Persoana respectiva s-a vindecat de covid (doua teste RT PCR consecutive negative), are acum alte probleme de sanatate fiindca-i in varsta, dar asta-i alta problema.

Urati-mi sa fiu IgG pozitiv. ;)

Edited by Fane, 25 April 2020 - 11:49.


#18
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,491
  • Înscris: 04.10.2007
Sunteti la curent cu mesajele care circula pe Whatsapp in legatura cu protocolul de tratare care urmeaza sa fie schimbat in sensul ca se vor folosi anticoagulante si antiinflamatoare?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate